نشانه-های-خیانت-شوهر-به-همسرش2

نشانه‌های خیانت مردان (شک داشتن به شوهر)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

نشانه‌های خیانت مردان (شک داشتن به شوهر)

متاسفانه با توجه به تغییراتی که در فرهنگ جامعه امروز ما اتفاق افتاد خیانت بویژه در مردان افزایش یافته است. از آنجایی که زنان بخصوص در مسائل عاطفی نکته سنج‌تر هستند هر تغییر کوچکی در رفتار شوهر را خیلی زود متوجه می‌شوند. زمانی که زن به وفاداری شوهرش شک می‌کند نسبت به تمام کارهای او ریز بین و حساس می‌شود تا بلاخره بفهمد حدسش درست بوده یا خیر. البته احتمال اشتباه در این شرایط نیز به مراتب افزایش می‌باید چون ظن به خیانت از قدرت منطق زن می‌کاهد و گاهی منجر به قضاوت اشتباه می‌شود. اما رفتارها و نشانه‎‌هایی وجود دارد در اغلب مردان خیانت‌کار یکسان است. در ادامه به بیان و بررسی این رفتار‌ها و نشانه‌ها میپردازیم.

 

 

چرا من باید به همسرم شک داشته باشم؟

قبل از اینکه خواهید هر نشانه‌ای از خیانت همسرتان را بررسی کنید، به این موضوع فکر کنید که چرا به او شک دارید؟ همیشه ضرب المثل تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها درست از آب در نمی‌آید و برعکس گاهی بدون هیچ دلیلی ممکن است ما دستخوش بی اعتمادی به اطرافیانمان شویم. این مساله را قبل از هر چیز ابتدا در خودتان بررسی کنید. آیا شما همیشه در همه روابطتتان فارغ از اینکه نشانه‌ای از بی اعتمادی وجود داشته باشد یا خیر دچار شک و تردید می‌شوید؟ آیا سخت به دیگران اعتماد می‌کنید؟ آیا این بار چندم است که در یک رابطه دچار ابهام شده‌اید؟ اگر جواب این سوالات بله است ممکن است شما دچار تله بی اعتمادی باشید. پس مطمئن شوید این موضوع و شک و تردیدی که به سراغتان آمده ارتباطی به شخص شما ندارد و واقعا نشانه‌های هشداردهنده‌ای وجود دارد که باید جدی گرفته شوند.

نشانه‌های خیانت مردان


راه کشف خیانت شوهر

رفتار شوهرتان عجیب شده است

احتمالاً همسرتان را مانند کف دست می‌شناسید و می‌دانید که هنگامی که شاد، عصبانی، مضطرب، خسته، بی‌حوصله و حتی گرسنه است، چطور رفتار می‌کند. یکی از نشانه‌های بارز خیانت مردان متاهل تغییر کردن رفتارشان است و رفتارهای معمول و قابل پیش‌بینی مرد خیانتکار ناگهان صد و هشتاد درجه عوض می‌شود. برای مثال مردی که هنگام تماشای فوتبال چشم از تلویزیون برنمی‌داشت تا یک لحظه از بازی را هم از دست ندهد، الان هنگام یک مسابقه مهم به اتاق دیگری می‌رود و در را هم می‌بندد. یا مردی که عاشق مهمانی دادن بود، دیگر نمی‌خواهد که مهمان به خانه‌اش بیاید. همچنین ممکن است متوجه تغییرات جزئی، مانند تغییر زمان و محل شارژ کردن تلفن، مدت زمان ماندن در سرویس بهداشتی و طولانی شدن زمان کار و رفت و برگشت به محل کار و خانه، بشوید. از آنجایی که رفتارهای معمول همسرتان را در موقعیت‌های گوناگون می‌شناسید و نکات دقیق و ظریفی را راجع به شخصیت او می‌دانید، هر رفتار خارج از قاعده‎ای می‌تواند زنگ خطری برای خیانت از طرف مرد باشد.

همسرتان بیشتر به ظاهرش اهمیت می‌دهد

همسرتان بیشتر به ظاهرش اهمیت می‌دهد

تغییر رفتار یکی از علائم اصلی خیانت مردان است، اما تغییر ظاهری را باید نشانه بارزتر مردان خیانتکار قلمداد کرد. آیا شوهری که توجه چندانی به ظاهر خود نداشت، به یکباره عوض شده و بیش از حد به خود می‌رسد؟ آیا شوهرتان لباس مارک می‌خرد، ادکلن گران‌قیمت می‌زند و یا ورزش کردن و باشگاه رفتن را شروع کرده است؟ اگر همسرتان به تازگی بیش از حد به ظاهر خود می‌رسد، برای مثال موهایش را رنگ می‌کند، اسپری برنزه‌کننده می‌خرد، دندان‌هایش را سفید می‌کند و حتی جراحی پلاستیک انجام می‌دهد، این تغییر شخصیتی غیرمنتظره می‌تواند علامت گرم شدن سر شوهرتان در جای دیگری باشد. هرچند بعضی از این تغییرات در ابتدا مثبت به نظر می‌آید، اما اگر این توجه شدید به وضع ظاهری غیرمنتظره باشد و شوهرتان دلیل آن را توضیح نداده باشد، بهتر است به دلیل این تغییر رفتار مشکوک شوید.

شوهرتان بیش از حد از شما تعریف می‌کند

شاید غیرمنطقی به نظر برسد، اما یکی از نشانه‌های خیانت مردان تعریف کردن بیش از حد از همسرشان است. شاید این توجه، تعریف و تحسین بی‌سابقه در وهله نخست باعث شود که احساس بهتری پیدا کنید، اما زیاده‌روی در تعریف علامت خطر است. واقعاً چرا همسرتان ناگهان این‌قدر مهربان شده و باران تعریف و ستایش را بر سرتان می‌ریزد؟ آیا همسرتان همیشه این‌قدر زبان‌باز بوده و از کوچکترین لطف‌هایتان قدردانی می‌کرده است؟ علت این تعریف‌ کردن بیش از حد می‌تواند این باشد که همسرتان می‌خواهد حواس شما را پرت کند تا به خیانت کردن او مشکوک نشوید. شوهران خیانتکار در مقابل خانواده و دوستان نیز از این تاکتیک استفاده می‌کنند تا هیچ کس بویی از ماجرای پشت پرده نبرد. به علاوه می‌توان گفت که این تغییر شخصیتی گاهی از احساس گناه نشأت می‌گیرد. براساس نتایج یک پژوهش قریب به 66% مردان خیانتکار با حس گناه دست به گریبان‌اند. بنابراین شوهر جفاپیشه سعی می‌کند تا احساس بد خود درباره خیانتش را با تحسین و ستایش مداوم همسرش سرکوب کند. اگر همسرتان بتواند شما و دوستان‌تان را درباره بی‌عیب و نقص بودن خود قانع کند، می‌تواند خودش را نیز متقاعد کند که همسر بسیار خوبی است.

به نظر می‌آید که همسرتان از شما فاصله گرفته است

بالعکس نشانه دیگر خیانت این است که مرد از همسر خود و زندگی زناشویی فاصله می‌گیرد. آیا فکر می‌کنید که همسرتان دیگر توجهی به شما ندارد و شما را دائماً نادیده می‌گیرد؟ احتمالاً شما در گذشته‌ای نه چندان دور اولویت اول همسرتان بوده‌اید، او همواره با اشتیاق به شما گوش می‌داده، از شما حمایت می‌کرده و به هر کاری که انجام می‌داده‌اید و هر چیزی که می‌گفته‌اید، علاقه نشان می‌داده است. اما حالا به نظر می‌رسد که او کمترین توجهی به نیازها، خواسته‌ها و امیال شما ندارد. همچنین شوهرتان کاملاً به افراد، فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی که روزی برایش مهم بوده است، بی‌علاقه و بی‌تفاوت شده است. تعجبی هم ندارد، چون مردان خیانتکار انرژی، توجه و تمرکز خود را معطوف سمت دیگری می‌کنند و دیگر انرژی و وقتی برای توجه کردن به رفاه و سلامت همسر خود و رخدادهای زندگی زناشویی ندارند. احتمالاً به تازگی حس می‌کنید که مجبورید هر حرف را چند بار تکرار کنید یا حس می‌کنید که حتی وقتی کنار هم هستید، همسرتان در جای دیگری سیر می‌کند. اگر فکر می‌کنید که همسرتان از شما فاصله گرفته است، بعید نیست که در حال خیانت کردن به شما باشد. اما هنوز نمی‌توانید با اطمینان بگویید این تغییر رفتار به دلیل خیانت او به شماست.

شوهرتان علاقه چندانی برای نزدیکی با شما ندارد

همسرتان علاقه چندانی برای نزدیکی با شما ندارد

فاصله گرفتن می‌تواند هم عاطفی و هم جسمی باشد. اگر رابطه جنسی سالم و پرشورو شوقتان به خاطره‌ها پیوسته است، این سرد شدن می‌تواند علامت خیانت باشد. پژوهشگران متوجه شده‌اند، برخی مردانی که از یک رابطه زناشویی کامل و رضایت‌بخش برخوردار هستند، نیز به خیانت گرایش پیدا می‌کنند. با توجه به این نکته، اگر نزدیکی‌های مکرر و رضایت‌بخش‌تان دیگر آن حرارت سابق را ندارد، کمتر با هم رابطه دارید یا همسرتان بی‌توجه، شتابزده و بی‌علاقه عمل می‌کند، بهتر است موضوع را جدی بگیرید و به این فکر کنید که همسرتان دارد چیزی را مخفی می‌کند. گذشته از هر چیز از آنجایی که سر همسرتان جای دیگری گرم است، او دیگر میل، نیاز یا علاقه‌ای برای نزدیکی با شما ندارد. به علاوه مخفی‌کاری این رابطه نامشروع را برای او جذاب‌تر کرده است. بنابراین اگر رابطه‌تان به سردی گراییده است، احتمالاً او سعی دارد که دیگری را جایگزین شما کند.

شوهرتان شما را متهم به خیانت می‌کند

شاید به نظرتان عجیب برسد، اما یکی از علائم رایج خیانت مردان این است که همسرشان را به خیانت کردن متهم می‌کنند. در واقع مشخص شده است که انسان‌ها عادت دارند تا متهم کنندگان خود را متهم به کاری کنند که خود مرتکب آن شده‌اند، این اتهام ناروا روشی برای منحرف کردن فکر دیگران و گناهکار جلوه دادن دیگری است. اگر شوهرتان مصر است که شما دارید به او خیانت می‌کنید یا اگر در برابر سوال‌های شما درباره خیانت، انگشت اتهام را به طرف شما نشانه می‌گیرد، به وفادار بودن همسرتان شک کنید. درهر حال اگر فردی شما را متهم به گناه نکرده بداند، شما هر کاری که در توان دارید، انجام می‌دهید تا این اتهام ناروا را با واقعیت‌های روشن رد کنید. از سوی دیگر اگر شما واقعاً گناهکار باشید، یک راه برای مبری کردن خود از این گناه و اجتناب از محکومیت این است که توپ را به زمین حریف بیاندازید و او را گناهکار اعلام کنید، هر چقدر هم که این کار احمقانه به نظر بیاید. بنابراین اگر در جواب سوالات شما، آیینه را مقابل‌تان می‌گیرد و شما را متهم به خیانت می‌کند، شاید خودش در خفا مرتکب گناه شده است.

  عذاب وجدان بعد از خیانت و رابطه نامشروع (احساس گناه می کنم)

شوهرتان به شما دروغ می‌گوید

دروغگویی مکرر یکی از مهم‌ترین علائم خیانت مردان است. مرد خائن باید ردپای خیانت خود را بپوشاند، بنابراین شروع به دروغ گفتن درباره افرادی که با آنها بوده، جاهایی که رفته، چیزهایی که خریده، افرادی که با آنها تماس می‌گیرد، ایمیل یا پیامک می‌فرستد و … می‌کند. در واقع زندگی مردان خیانتکار به یک دروغ بزرگ تبدیل می‌شود و مرد خائن داستان‌ها و اتفاقاتی را برای پوشاندن آثار گناه خود جعل می‌کند تا غیبت جسمی و روانی خود را توجیه کند. این داستان‌سازی و دروغگویی بی‌رویه چنان واقعیت را تحریف می‌کند که دیگر حقیقت قابل شناسایی نیست. البته نشانه‌های خاصی برای تشخیص حقیقت از دروغ وجود دارد، برای کشف حقیقت باید به نشانه‌های کلامی و غیرکلامی توجه کنید. برای مثال افرادی که دروغ می‌گویند، مانند آن که نمایشنامه‌ای را حفظ کرده باشند، کلمات خاصی را تکرار می‌کنند تا شاید سخن دروغ‌شان ملکه ذهن مخاطب شود. در هر حال در لحظه دروغ گفتن و بهانه آوردن سخت و پیچیده است، بنابراین افرادی که دروغ می‌گویند، کلمات و عبارات خاصی را مدام تکرار می‌کنند تا کار برایشان ساده شود.

از سوی دیگر زمانی که فردی دروغ می‌گوید، اطلاعات و جزئیات زائدی را در سخنان خود می‌گنجاند که گفتن آنها هیچ ضرورتی ندارد. فرد دروغگو این زیاده‌گویی را با هدف صادق، شفاف و باورپذیر به نظر رساندن خود انجام می‌دهد، اما واقعیت این است که این پرحرفی نتیجه عکس می‌دهد. اگر می‌خواهید دروغ را از راست تشخیص دهید، به جز حرف‌ها به شیوه بیان طرف مقابل نیز توجه کنید. افرادی که دروغ می‌گویند، دهان‌شان را در زمان حرف زدن می‌پوشانند یا مدام دست دور دهان‌شان می‌کشند، این کار علامت این است که دارند چیزیی را مخفی می‌کنند. همچنین دروغگوها بی‌قرارند، یک لحظه آرام نمی‌گیرند و حتی می‌لرزند؛ بنابراین به زبان بدن طرف مقابل و حرکات غیرعادی و عصبی او توجه کنید. همچنین این باور وجود دارد که چون دروغگوها می‌دانند که از راه راست منحرف شده‌اند، هنگام دروغ گفتن به سمت راست نگاه می‌کنند.

شوهرتان مدام با شما دعوا می‌کند

بسیاری از مردان خیانتکار دائماً به دنبال بهانه‌ای برای دعوا و جروبحث می‌گردند، این پدیده‌ی جنگ‌طلبی دلایل متعددی دارد. بسیاری از مردان خائن به دنبال روشی برای منحرف کردن حواس همسر خود می‌گردند تا همسرشان متوجه ماجراهای پشت پرده نشود. این جرو بحث‌های مداوم اجازه نمی‌دهد که همسر فریب خورده به موضوعات دیگر توجه کند و به خیانت مشکوک شود. تمیز نبودن سرویس بهداشتی، دارو گرفتن از داروخانه و بسیاری از کارهای ساده و کوچک روزمره آتش جنگ را شعله‌ور می‌کند. به علاوه این پرخاشگری‌ها و بداخلاقی‌ها می‌تواند نشانه این باشد که شوهر دیگری علاقه‌ای به ادامه رابطه با زن خود ندارد. اگر همسرتان با شما بدرفتاری می‌کند، از همه چیز ایراد می‌گیرد و بداخلاق و زورگو شده، شاید و نه قطعا می‌خواهد خود را از این رابطه بیرون بکشد.

شوهرتان شما را به اسم دیگری صدا می‌کند

شوهرتان شما را به اسم دیگری صدا می‌کند

یکی از علائم شاخص خیانت مردان این است که همسرشان را با اسم دیگری صدا می‌کنند. این اشتباه که لغزش فرویدی گفته می‌شود، به حالتی گفته می‌شود که فرد افکار ناخودآگاه خود را با صدای بلند به زبان می‌آورد. برای مردانی که خیانت می‌کنند، طبیعی است که اسم نورچشمی جدیدشان مرتب، و حتی گاهی در زمان نامناسب از زبان‌شان خارج شود. پژوهش‌ها نشان داده است که محرک‌های تنش‌زای موقعیتی عامل لغزش فرویدی است، بنابراین زمانی که همسرتان نزدیک شما است و ذهن خودآگاهش مشغول، منحرف و عصبی است، ذهن ناخودآگاهش با این اشتباه لپی حقایق را برملا می‌کند. در این شرایط احتمال دارد، نام فردی که می‌خواهد رابطه‌اش با او پنهان بماند، ناخودآگاه از دهان‌اش خارج شود.

شوهرتان دائماً خیانت را محکوم و تقبیح می‌کند

مردان جفاپیشه خیانت را با هیجان شدیدی محکوم و تقبیح می‌کنند. این مفهوم در روانشناسی واکنش وارونه گفته می‌شود و حالتی است که فرد بیش از حد به مفهوم، باور یا تصوری بیش از حد توجه نشان می‌دهد که کاملاً با احساسات و افکار واقعی‌اش درباره آن موضوع تضاد دارد. سخنرانی‌های پرشور مردان خیانتکار در مذمت خیانت در واقع نوعی مکانیسم دفاعی و تاکتیک کنار آمدن با گناه خودشان است. واکنش وارونه به شوهر خائن کمک می‌کند تا تعارض درونی خود را مدیریت کند و با مخالفت آشکار با خیانت، دیگران را به درستکاری و وفادار بودن خود متقاعد کند. بنابراین اگر شوهرتان به تازگی از هر فرصتی برای سخنرانی علیه خیانت استفاده می‌کند، احتمال دارد که خود او به خیانت آلوده شده باشد.

شوهرتان می‌خواهد حریم خصوصی خودش را داشته باشد

شوهرتان می‌خواهد حریم خصوصی خودش را داشته باشد

یکی از علائم معمول خیانت مردان این است که شوهران به یکباره به فضایی برای تنها ماندن نیاز پیدا می‌کنند. اگر شوهرتان به تازگی برای تلفن زدن به اتاق دیگری می‌رود، تاریخچه مرورگر را پاک می‌کند و پیامک‌ها و پیام‌های شبکه‌های اجتماعی را پاک می‌کند، احتمالاً در حال خیانت کردن به شما است. این مخفی‌کاری‌ها نقش مهمی در بی‌گناه جلوه دادن خود دارد. بسیاری از مردان خیانتکار دنیای خصوصی خودشان را با نام‌های کاربری محرمانه، آدرس‌های متفاوت ایمیل، حساب‌های شبکه‌های اجتماعی مختلف، برنامه‌های مخفی و حتی تعطیلات، حساب بانکی و شماره تلفن جداگانه خلق می‌کنند. بنابراین اگر همسرتان بسیار بیشتر از قبل به حریم خصوصی خود اهمیت می‌دهد، احتمال خیانت کردن او وجود دارد. اما قبل از هر گونه واکنش مستقیم و تندی با مشاور خانواده در این مورد مشورت نمایید.

شوهرتان با دوستانی که سابقه خیانت دارند، رفت و آمد می‌کند

دوستان همسرتان آیینه‌ای از ویژگی‌های شخصیتی، اولویت‌ها، علائق و تفریحات او هستند. هرچند نمی‌توانید دوستان همسرتان را برای او انتخاب کنید، اما جالب است بدانید که همسران خیانتکار معمولاً با مردانی خیانت‌پیشه نشست و برخاست دارند. در واقع پژوهش‌ها نشان داده است که تقریباً 80% مردان خیانتکار دوست نزدیکی دارند که او نیز به گناه خیانت آلوده شده است. خیانت نقطه مشترک این مردان است و می‌توانند به راحتی درباره تجربیات هیجان‌انگیز خود با هم صحبت کنند، چنین مردانی دیدگاه و نظر مشابهی درباره خیانت دارند. به علاوه داشتن دوستان خیانتکار به مرد کمک می‌کند تا اعمال اشتباه خود را توجیه کند، با احساس گناه خود کنار بیاید و کار خود را به واسطه‌ی ارتباط با مردانی با تجربیات مشابه عادی تلقی کند.

مردتان باعث می‌شود که حس بدی داشته باشید

احساس دست‌پاچگی و بی‌قراری مردان خیانتکار به همسران‌شان نیز سرایت می‌کند. هرچند شوهر گناهکار هر کاری بتواند، انجام می‌دهد تا خیانت خود را مخفی کند، اما رفتار، اعمال و سخنان او شک، بی‌اعتمادی و اضطراب را در همسرش القاء می‌کند. به علاوه زنان مردان خیانتکار، حتی بدون آن که مدرکی داشته باشند، حس می‌کنند که چیزی سر جای خود نیست. این حس درونی وضعیتی است که فرد بدون داشتن مدرک دچار دل‌آشوبه می‌شود و حس می‌کند که مشکلی وجود دارد. زنانی که به آنان خیانت می‌شود، غالباً صرفاً از روی غریزه حس می‌کنند که اتفاق شومی در حال وقوع است. در واقع توانایی غریزی زنان برای خواندن افکار دیگران باعث می‌شود که این حس درونی در زنان قوی‌تر باشد. بنابراین اگر حس می‌کنید که شوهرتان در حال خیانت است، به غریزه و حس ششم خود اعتماد کنید و هرچه در توان دارید، برای برملا کردن حقیقت به کار گیرید.

  رابطه احساسی و جنسی با زن برادر (زنم با برادرم در ارتباطه، چیکار کنم؟)

توجه کنید صرفا این نشانه‌ها، خیانت شوهر را اثبات نمی‌کند بلکه زنگ خطری هستند که در صورت مشاهده حتما باید به آنها توجه ویژه کرد. بنابراین اگر بطور ناگهانی متوجه عجیب شدن رفتار شوهرتان شدید ویا او برخلاف گذشته زیاد از شما تعریف می‌کند، به ظاهرش می‌رسد، از شما فاصله میگیرد، تمایل به رابطه زناشویی ندارد، موبایلش را از شما مخفی می‌کند، دروغ می‌گوید، شما را با اسم دیگیری صدا می‌کند و یا حتی شما را متحمل به خیانت می‌کند بیشتر از قبل به زندگی مشترکتان توجه کنید و با او در مورد احساستان صحبت کنید.

 

 

بعد از خیانت کردن مردان چه واکنشی نشان می‌دهند؟


معمولا افرادی که خیانت می‌کنند درگیر احساس گناه، اضطراب، افسردگی و… می‌شوند اما این موضوع بستگی به این دارد که آیا این فرد از خیانت پشیمان است یا خیر؟ برای اینکه بدانید مردی از خیانتی که انجام داده پشیمان است یا خیر به نکات زیر توجه کنید:

آماده است اعتماد شما را جلب کند

مردی که با خیانت کردن پایه‌های تعهد و اعتماد در رابطه را شکسته است و از این بابت احساس گناه می‌کند و پشیمان شده است تمام تلاشش را می‌کند تا این اعتماد را ترمیم کند. او با صبوری بی‌اعتمادی همسرش را درک می‌کند و سعی می‌کند با صداقت آن را جبران کند.

رابطه خارج از رابطه‌اش را به صورت کامل و بدون چون و چرا قطع می‌کند

مردی که از خیانتش پشیمان باشد رابطه خارج از ازدواجش را بون هیچ شرط و شروطی به صورت کامل قطع می‌کند. رفتارهایی مثل ادامه رابطه به صورت مجازی، پیامک دادن، احوال پرسی از طرف قبلی و… به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و لازم است اگر فرد قصد جبران دارد و از رفتارش پشیمان است آن رابطه را کاملا قطع کند.

بدون توجیه معذرت‌خواهی می‌کند

خیانت توجیه ندارد و فردی که خیانت کرده است بدون توجیه و طلب کاری صریحا از طرف مقابل عذرخواهی می‌کند و مسئولیت خطایش را می‌پذیرد.

آماده ترمیم رابطه است

فردی که بخواهد به رابطه‌اش برگردد و گذشته را جبران کند لازم است کمک حرفه‌ای بگیرد و برای این کمک آماده است تا ریشه‌های این خیانت را در رابطه پیدا کند و کمک کند آسیب‌های رابطه ترمیم پیدا کند.

حالات مردانی که بعد از خیانت پشیمان نیستند


همیشه افرادی که خیانت می‌کنند بعد از برملا شدن خیانتشان پشیمان نمی‌شوند و معتقدند کارشان دلیل و توجیه داشته است. زنگ خطری که ادامه رابطه با این افراد دارد تکرار دوباره خیانت است و نشانه‌های زیر را دارد:

ابراز پشیمانی نمی‌کنند

مردانی که از خیانتشان پشیمان نیستند معمولا ابراز پشیمانی هم نمی‌کنند و حتی حاضر به یک عذرخواهی نمایشی هم نمی‌شوند زیرا معنقد هستند رفتار طرف مقابل یا مشکلاتی که داشتند باعث این خیانت شده است.

اعتقادات و باورهایش درباره خیانت

گاهی برخی از مردان معتقدند رابطه برقرار کردن با زن‌های دیگر حق آن‌هاست و آن را خطا نمی‌دانند و در واقع معتقدند اگر مردی خیانت نکند از روی لطفش است و وظیفه‌ای به تعهد در رابطه ندارد و همین که مایحتاج اولیه زندگی را فراهم می‌کند یعنی به زندگی اهمیت می‌دهد و باید قدرشان را دانست! چنین تفکراتی ممکن است مجدد منجر به خیانت شود.

مقصر دانستن طرف مقابل

مردانی که مسئولیت خیانتشان را نمی‌پذیرند و همواره طرف مقابل را مقصر می‌دانند از خیانت پشیمان نشده‌اند. آنها با دلایلی مثل “تو بهم توجه نمی‌کردی”، “به خودت نمی‌رسیدی”، “حواست به من نبود” و … همسرشان را علت خیانت می‌دانند.

تلاشی برای جلب اعتماد نمی‌کند

مردانی که تلاش نمی‌کنند اعتماد همسرشان را جلب کنند، هنوز گوشی‌شان را قایم می‌کنند، پنهان‌کاری می‌کنند، دروغ می‌گویند و … نیز ممکن است از خیانتشان پشیمان نشده باشند.

کمک حرفه‌ای را جدی بگیرید

اگر احساس می‌کنید مرد رابطه شما در حال خیانت است یا خیانت دیده‌اید هرگز به نشانه‌های بالا اکتفا نکنید، اکتفا به نشانه‌های بالا یعنی پذیرفتن یک نسخه از قبل پیچیده شده. حتما با یک مشاور صحت کنید تا با بررسی جزئیات رابطه شما بتواند با شیوه صحیح و اصولی به شما و رابطه‌تان کمک کند.

سوالات متداول


همش تصوير خيانت همسرم جلوي چشممه و اذيت ميشم، چيكار كنم؟

خیانت مانند یک ضربه عمل می‌کند، حتی گاهی برای درمان آن از روش‌های درمان اختلال استرس پس از سانحه استفاده می‌کنند. در این روش‌ها به فرد کمک می‌شود خاطرات تلخ مربوط به یک حادثه تلخ را فراموش کنند. بنابراین طبیعی است که شما هم این خاطره را با خود مرور کنید، به خصوص در چند ماه اول پس از فهمیدن موضوع. اما اگر این مرور خاطرات به مدت طولانی همراه شما باشد و زندگی شخصی و اجتماعی شما را مختل کند، حتما باید از مشاور کمک بگیرید تا مدیریت هیجان‌ها و افکار منفی ناشی از این خاطرات را به شما آموزش دهد.

خيلي افسرده شدم و حس مي‌كنم ديگه براي همسرم جذاب نيستم. چيكار كنم؟

موضوع جذابیت مفهوم بسیار گسترده‌ای دارد. منظور شما از جذابیت چیست؟ معمولا افراد بعد از خیانت دیدن، بیشتر احساس کم بودن جذابیت در بخش ظاهری خود را دارند، این موضوع در خانم‌ها بیشتر صدق می‌کند و تصور می‌کنند جذابیت ظاهری‌شان را برای همسرشان از دست داده‌اند. اما جذابیت فقط مختص ظاهر نیست، جذابیت در بخش اخلاقی و شخصیتی افراد، میزان تفاهمی که باهم دارند و حتی شیوه‌های حل مساله و تعارض بین آنها بر جذابیت افراد به شدت اثر دارد و شما باید روی این بخش تمرکز بیشتری داشته باشید چرا که ظاهر شما قبلا توسط همسرتان پسندیده شده است، به مرور زمان در روابط طولانی مدت، جذابیت ظاهری جای خود را به جذابیت شخصیتی می‌دهد. باید رابطه‌تان را از این لحاظ بررسی کنید و به کمک مشاور کشف کنید کدام بخش جذابیت شما کاهش داشته است و چطور باید آن را بهبود ببخشید. این نکته را نیز فراموش نکنید گاهی موضوع اصلا جذابیت شما نیست و نباید مانند خیلی از افرادی که خیانت می‌بینند درگیر خود سرزنشی شوید و اعتماد به نفستان را از دست بدهید. ترمیم عزت نفس و اعتماد به نفس بعد از خیانت دیدن به شما کمک می‌کند این احساسات‌تان را در مورد عدم جذابیت مدیریت کنید.

ممكنه دوباره همسرم خيانت كنه؟

یکی از ترس‌های متداول افراد خیانت دیده این است که مبادا دوباره این اتفاق بیفتد و اعتمادشان را به همسرشان از دست می‌دهند. این عدم اطمینان و ترس شما طبیعی است اما از بین رفتن آن را فقط به زمان نسپارید. دست است که بازگشت اعتماد مجدد زمان بر است اما این زمان باید صرف ترمیم و حل موضوع شود نه سرکوب هیجان‌های منفی‌تان. یعنی شما باید دلیل این خیانت را در رابطه‌تان ریشه‌یابی کنید و پس از کشف دلیل برای رفع دلایل به وجود آورده آن قدم بردارید. گاهی موضوع فقط به هسمرتان و گاهی به هر دوی شما مربوط است، در هر صورت اگر دلایل به وجود آمدن خیانت را برطرف کنید به احتمال کمتری مجدد تکرار خواهد شد زیرا اصل موضوع را حل کرده‌اید.

همسرم خيانتش رو انكار ميكنه و گردن نمي‌گيره، چيكار كنم؟

خیانت یک ضربه و آسیب جدی نه فقط برای فرد خیانت دیده بلکه گاهی برای خود فردی که خیانت کرده است نیز به حساب می‌آید. گاهی به خصوص در اوایل رو شدن خیانت، فردی که خیانت کرده است شوکه می‌شود و برای فرار از عواقب این ماجرا دست به انکار خیانت می‌زند. این موضوع اوایل ماجرا می‌تواند طبیعی باشد و باید به فرد فرصت داد مسئولیت این ماجرا را به عهده بگیرد اما گاهی فردی که خیانت کرده است به هیچ عنوان ابراز پشیمانی نمی‌کند و حتی خود را محق می‌داند که خیانت کرده است گاهی نیز فرد عنوان می‌کند شما ماجرا را زیادی بزرگ کرده‌اید و اتفاق خاصی نیفتاده است و گاهی هم با وجود نشانه‌های بارز خیانت او انکار می‌کند که چنین اتفاقی افتاده است. در این شرایط باید این موضوع را صریح به شما بگوییم که اگر می‌خواهید مشکل خیانت و رابطه خیانت دیده حل شود در درجه اول باید فردی که خیانت کرده آن را بپذیرد، مسئولیتش را به عهده بگیرد و برای ترمیم رابطه و جلب اعتماد دوباره شما تلاش کند، اگر او چنین کاری نمی‌کند باید ریشه این موضوع را پیدا کنید، چرا قبول نمی‌کند؟ عقایدش فرق دارد؟ ترسیده است؟ علاقه‌ای به ترمیم رابطه ندارد یا… حتما این موضوع را به کمک روانشناس ریشه‌یابی کنید.

  بعد از خیانت همسر، چه کنیم؟ (بایدها و نبایدهای بعد از خیانت دیدن)

چطور همسرم رو ببخشم و اين موضوع رو فراموش كنم؟

می‌دانیم که دوست دارید همه چیز هرچه سریع‌تر مثل قبل شود و همسرتان را ببخشید و اعتمادتان را به او مجدد به دست آورید، اما عجله‌ای برای این کار نداشته باشید، این موضوع به زمان نیاز دارد، منظور ما اصلا این نیست که زمان حلال این مشکل است، برعکس، اگر همه چیز را به زمان بسپارید در این مسیر آسیب می‌بینید، هیجانات‌تان را سرکوب می‌کنید و هرچند وقت یک بار مجدد پرونده ماجرا را در زندگی‌تان باز می‌کنید و رابطه‌تان را برهم می‌زنید. بنابراین به شیوه اصولی این مسیر را طی کنید، از متخصص کمک بگیرید تا درجه اول هیجانات و افکار مخربی که سراغ‌تان آمده است را بتوانید کنترل کنید، هر زمان آماده بودید رابطه‌تان را بازبینی کنید، مشکلاتش را ریشه‌یابی کنید و با حال خوب و قدرت تفکر منطقی درباره ادامه رابطه تصمیم بگیرید و بعد از آن تازه زمان آن می‌رسد که بخواهید فرد مقابل را بخشید و به او فرصت دهید اعتماد از دست رفته رابطه‌تان را ترمیم کند.

دلم ميخواد ازش انتقام بگيرم. چطور اين كار رو بكنم؟

ما برای حل مسائلی که در زندگی‌مان به وجود می‌آید از دو روش مساله مدار و هیجان مدار استفاده می‌کنیم. روش هیجان مدار گاهی شاید شما و هیجانات شما را تسکین دهد اما اصل موضوع را حل نمی‌کند و در این حالت گاهی به شما و رابطه‌ای که شاید نیازمند فرصت باشد آسیب جدی‌تری می‌زند. تلاش برای انتقام و رفتارهای خود آسیب‌رسان دیگری مثل خودزنی و انزوا و … دردی از شما دوا نمی‌کند و اوضاع روحی‌تان را بدتر هم می‌کند زیرا بعد از انجام آن مشکلات هیجانی بیشتری مانند عذاب وجدان و استرس سراغتان می‌آید. از آن گذشته وقتی قصد انتقام از طریق وارد شدن به رابطه دیگری را می کنید ممکن است فرد جدیدی که با او وارد رابطه می‌شوید از شما سوء استفاده کند و آسیب بیشتری ببنید و حتی اگر چنین فردی نباشد خودش ممکن است آسیب ببیند و شما مسئول این آسیب و بازی با احساساتش باشید. فراموش نکنید شما با این کار می‌توانید پل‌های پشت سر رابطه‌تان را خراب کنید، رابطه‌ای که ممکن است فقط به شما و همسرتان محدود نباشد و فرزندانی نیز در آن باشند که نیازمند مراقبت هستند. پس برای کنترل این حجم از هیجانات منفی دست به کارهای خودتخریب‌گر نزنید، درست است این هیجانات باید تسکین پیدا کنند اما تخلیه هیجان شیوه‌های اصولی و علمی دارد، حتما از یک روانشناس کمک بگیرید.

همسرم ميگه مقصر خيانتش منم. آيا اين حرف درستيه؟

همان طور که گفتیم، رو شدن خیانت در زندگی مشترک فقط برای فردی که خیانت دیده سخت نیست و گاهی خود فرد خیانت کرده نیز دچار هیجانات منفی زیادی می‌شود که نیازمند مدیریت و کنترل است. گاهی فرد برای فرار از حجم این هیجانات منفی دست به انکار موضوع و گاهی نیز سعی در مقصر جلوه دادن طرف مقابل می‌کند. مهم است که چقدر از رو شدن موضوع می‌گذرد، گاهی در اوایل این موضوع می‌تواند طبیعی باشد اما اگر فرد در طولانی مدت و کلا موضوع را گردن شما بیندازد باید این موضوع را جدی بگیرید و حل کنید. منور ما از حل کردن این موضوع این نیست که بپذیرید مقصر هستید، برعکس در درجه اول باید عزت نفستان را حفظ کنید زیرا وقتی خیانت می‌بینید به خودی خود دچار احساس حقارت و کاهش اعتماد به نفس می‌شوید، اگر بخواهید خود را مقصر بدانید احساس گناه نیز به این احساسات منفی اضافه می‌شود. توصیه ما این است که عجله و اصراری برای پیدا کردن مقصر نداشته باشید! شما در یک رابطه آسیب دیده هستید و باید رابطه‌تان با جزئیات بررسی شود تا مشکلاتش ریشه‌یابی شود و هر کدام از طرفین سهم خود را از این مشکلات دریابند، مسئولیتش را به عهده بگیرند و برای رفع آن تلاش کنند. چنینی مسیر اصولی نیازمند مدیریت هیجانات منفی است و نباید در اوج این اتفاق که هر دو سراسر خشم و اضطراب و استرس هستید به دنبال این راه حل باشید. ابتدا این هیجانات را مدیریت کنید سپس به کمک روانشناس این مسیر را طی کنید.

آیا زوجین بعد از کشف خیانت یکدیگر، زندگی‌شان را ادامه می‌دهند؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که 70% زوجین بعد از کشف خیانت همسر، او را بخشیده و زندگی را ادامه می‌دهند. البته این پاسخ نشان دهنده این نیست که زندگی‌شان خوب پیش خواهد رفت. اما به هر حال هرطور که شده ادامه می‌دهند و به دلایل مختلفی جدا نمی‌شوند.

آیا پیام دادن هم خیانت محسوب می‌شود؟

بستگی دارد که محتوای پیام چه باشد. اگر فقط یک پیام کاری یا تحصیلی یا دوستانه عادی باشد، خیانت نیست اما اگر آن پیام حاوی احساس، لذت جنسی و عشق باشد، خیانت محسوب می‌شود.

چقدر احتمال دارد همسرم دوباره خیانت کند؟

این موضوع بستگی به شخصیت همسرتان، انگیزه‌های او و کیفیت رابطه‌تان دارد. برخی از افراد اصلا خیانت را تکرار نمی‌کنند اما در کل تحقیقات نشان داده است که حدود 22% افراد مجدد خیانت می‌کنند.

خیانت بعد از ازدواج چقدر رایج است؟

تحقیقات نشان داده است که در جهان حدود 40% افراد بعد از ازدواج به دلایل مختلف خیانت می‌کنند.

مردان وفادارتر هستند یا زنان؟

درست است که ویژگی‌هایی مثل وفاداری، جنسیتی نیست و بستگی به شخصیت و تربیت هر فرد دارد. در هر دو جنس یعنی در مردان و زنان افراد وفادار و خائن وجود ندارند اما به طور کلی زنان وفادارتر از مردان هستند.

به طور کلی مردان و زنان چرا خیانت می‌کنند؟

معمولا مردان برای ارضاء نیاز جنسی و برای برقراری رابطه جنسی خیانت می‌کنند و زنان برای تجربه کردن عشق.

کسی که مدام خیانت می‌کند، تغییر می‌کند؟

معمولا خیر مگر اینکه خود فرد متوجه شود رفتارش اشتباه است و بخواهد از روانشناس کمک بگیرد تا این موضوع ریشه‌یابی و درمان شود. به دلیل اینکه افراد خیانت کار از رفتار خود لذت می‌برند، متوجه نمی‌شوند که اشتباه است. به همین دلیل تغییر کردن‌شان تقریبا به دور از انتظار است.

انواع خیانت کدام‌اند؟

در کدام مکان‌ها معمولا خیانت اتفاق می‌افتد؟

خیانت معمولا در این مکان ها اتفاق می‌افتد:‌

 • محل کار
 • فضای مجازی
 • کلاس‌های آموزشی مختلف

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • دوست عزیزم سلام. برای اینکه بدونیم دلیل رفتارهای ایشون چیه باید بتونیم با خود ایشون صحبت کنیم و نباید از روی حدس و گمان رفتار ایشون رو بررسی کنیم. اما چیزی که از صحبت های شما متوجه شدم اینه که لازمه واقع بینانه تر به رابطه تون نگاه کنین و مسائل اون رو حتما حل کنید عزیزم.

 • سلام
  من ۷ساله با آقایی هستم ایشون ۲۲سالشه من ۲۰سالمه تو این ۷سال من سره بچگی دوبار بهش خیانت کردم بار اول بعده خیانت رابطرو با ایشون قطع کردم رفتم با کس دیگه که زیادم طول نکشید و تموم شد.ایشون باز اومد سراغم گفت نمیتونه بدون من و عیب ندارع هرکاری ک کردم و گذشته ها گذشته.برگشتم همه چیز خوب بود که من باز خیانت کردم ب خاطره تحریکه دوستام.این بار رابطمو قطع نکردم اونم اصلا هیچوقت متوجه این موضوع نشد.تا اینکه بعده ی مدت فمیدم داره ی کارایی میکنه و در شرف خیانت بود ک مچشو گرفتم.یعنی به کسی پیشنهاد داده بود و اون رد کرده بود از رو پیاماش فهمیدم.رابطرو تموم کردم و پیش مشاور رفتم.ی هفته زمان برد با التماس های اون ک اشتباه کرده و فلان و اینکه مشاور بهم گف رفتار من باهاش درست نبوده و نادیدش میگرفتم واینا تصمیم گرفتم ببخشم.این رو بخشیدم چون خودم باعثش بودم هم اینکه فکر میکردم اون آویزونمه ومن خیلی سرترم بهش بی محلی میکردم هم اینکه بلخره کارمای خیانتمو پس دادم و متوجه شدم دوست داشتنش وظیفه نیست و تلنگر خوردم.الان یک ساله میگذره و همه چیز اوکیه به شدت علاقمندم و ب هیچ پسری نگاه نکردم ک مبادا اون هم اینکارو کنه.طول کشیدولی باز بهش اعتماد کردم.ولی الان چندوقته رفتاراش ضدونقیضه یک روز بی حوصلس یک روز کامل قربون صدقم میره.وقتی بی حوصلس و اذیتم میکنه سرم داد میزنه بعدش پشیمون میشه و میخواد ک با حرفاش و محبتاش رفعش کنه.البته اینم بگم چن وقته ب شدت درگیر کاره و چندماهه دوشغله شده میگ میخوام زودتر شرایط ازدواج فراهم شه.ولی این رفتاراش اذیتم میکنه.چیز مشکوکی هم ازش ندیدم.به نظرتون دلیل رفتارش چیه؟

  • دوست عزیزم سلام. برای اینکه بدونیم دلیل رفتارهای ایشون چیه باید بتونیم با خود ایشون صحبت کنیم و نباید از روی حدس و گمان رفتار ایشون رو بررسی کنیم. اما چیزی که از صحبت های شما متوجه شدم اینه که لازمه واقع بینانه تر به رابطه تون نگاه کنین و مسائل اون رو حتما حل کنید عزیزم.

 • سلام من ۲۱ سالمه و همسرم ۲۵ سالشه دوساله عروسی کردیم و یه دختر۶ماهه داریم جدیدا همسرم باهام سرد شده البته دوماه پیش دعوای خانوادگی بزرگی داشتیم کارمون ب دادگاه و تا نزدیکی طلاق کشید ولی اون تمکین شروع کرد منم برگشتم سر خونه زندگی ولی جدیدا باهام سرد شده خونه که میاد زیاد حرف نمیزنه و رمز گوشیشم عوض کرده و من به شخصه تاحالا گوشیشو دقیق ندیدم چی داره چون عصبانی میشدو گوشیش رو همیشه پیش خودش نگه میداره پسرعموش زن صیغه داره پنهونی و امروزم میگ باید برم ویلای عموم اونجا عموم تولد گرفته پسرعموهامو فلانم میان البته عموشم متاهله ولی مرد درستی نیس و با اینکه میگ تولدشه پدرشوهرمو دعوت نکرده فقط شوهرمو دعوت کرده به نظرتون داره بهم خیانت میکنه؟ایا زن صیغه میارن ویلای عموش؟ذهنم خیلی درگیره از کجا بفهمم

  • دوست عزیزم سلام. مهم ترین موضوعی که شما باید در قدم اول روش متمرکز بشید رابطه خودتون و بهبودش هست. با توجه به اینکه فرمودین رابطه‌تون سرد شده، تا پای طلاق پیش رفتید و اختلافاتی بین شما وجود داره، قطعا دلخوری‌هایی بین شما وجود داره که لازم هست بررسی و حل بشه تا رابطه‌تون ترمیم بشه. مسائلی مثل رفت و آمدهای همسرتون، داشتن رمز روی گوشیشون و مساله مهم بی اعتمادی شما به ایشون قدم بعدی هست که باید با گفتگوی صحیح راجع بهش صحبت کنید و به توافق برسید. اما تا زمانی که بینتون اختلاف وجود داره و مهارت گفتگو و حل مسائل رو ندارین و رابطه کلیتون در معرض چالش هست، نمی‌تونین انتظار داشته باشین مسائل ریزتر و جزئی‌تر حل بشه دوست عزیزم.

 • سلام وقتتون به خیر من تا حالا اصلا با شوهرم شک نداشتم و حتی به موضوع خیانت فکرم نکرده بودم تا اینکه دیشب کنار شوهرم نشسته بودم دیدم داره تو اینستا به یکی پیام میده وقتی من رفتم کنارش سریع اومد بیرون و رفت پستا رو نگاه کرد بعد من حساس شدم بیشتر زیر نظر گرفتمش دیدم وقتی من حواسم نیست بازم داره پیام میده من که میبینمش بر میگرده سراغ فیلما بعد بهم گفت پاشو برام آب بیار وقتی رفتم دیدم دوباره داره پیام میده اومدم بهش گفتم کیه داری بهش پیام میدی که من میام قطعش میکنی گفت یکیه تا مطمن نشم نمیگم گفتم از چی گفت از اینکه ببینم کی رو کارش کرده بعد گفتم پیاماشو نشونم بده گفت پاکش کردم گفتم برا چی تو که به خودت اعتماد داشتی پیاما رو پاک کردی گفت برای تو بعدشم بهم گفت از کجا معلوم خودت اونو برا امتحان من نفرستادی نمیدونم چیکار کنم من ی پسر ۳ ساله دارم یعنی خیانته؟

  • سلام دوست گرامی
   شما و همسرتان نیاز دارید تا شیوه گفتگو با یکدیگر را آموزش ببنیید.
   به این سادگی نمی‌توان برچسب خیانت به کسی زد و در ضمن باید این موضوع بررسی شود که چرا او تصور می‌کند قرار است شما او را امتحان کنید؟
   شما برای بررسی بیشتر نیاز به مراجعه به زوج درمانگر دارید.

   • سلام وقتتون بخیر
    من سی سالمه و سه ساله عقدیم همسرمم هم سنه منه قبل از عقد ده سال باهم دوست بودیم بخاطر مشکلاتی که خانواده هامون داشتن نمیتونستیم ازدواج کنیم و دوستیمون طولانی شد.متاسفانه یک هفته بعد از عقد متوجه شدم همسرم در دوران دوستی بارها و بارها بهم خیانت کرده و من وقتی فهمیدم گفتم چرا اینکارو کردی گفت میترسیدم از دستت بدم از این بگذریم سه ماه بعد از عقدم فهمیدم با یکی از دخترایی که قبل از ازدواجمون دوست بوده رابطه تلفنی داره پیاماشونو دیدم گوشی دومشو پیدا کردم به صورت اتفاقی و درموردش باهاش صحبت کردم گفت اون دختر نیاز ب کمک داره من بهش مشاوره میدادم و دیگه اینکارو نمیکنم منم بعد از چند روز بحث بالاخره بخشیدمش …اما متاسفانه از اون روز به بعد هربار که میام اعتماد کنم میترسم و میگم ک بهش اعتماد دارم ولی ندارم و از درون خودمو دارم میخورمو داغون میکنم کوچکترین حرکتی ک میکنه من شک میکنم و هی دنبال اینم که ی چیزی ازش دربیارم و جلوی خودمو میگیرم که اینکارو نکنم چون میترسم باز چیزی ببینمو خودمو داغون کنه.لطفا راهنماییم کنین…ممنونم

    • سارای عزیزم سلام
     مسائل رابطه زناشویی بسیار پیچیده هستند و نیازمند بررسی جزئیات به طور دقیق هستند. بنابراین توصیه میکنم حتما برای حل این موضوع و آسیب هایی که به اعتمادتان خورده است با مشاور صحبت کنید عزیزم.

     • مشکل اینجاست من نمیتونم حرفامو به کسی حتی مشاور بزنم نمیتونم رو در رو با کسی درددل کنم…ابنجا دیدم جواب خیلیارو دادین گفتم شاید راهی داشتین واسه حل مشکل منو دردای دلم

     • سلام
      من ۷ساله با آقایی هستم ایشون ۲۲سالشه من ۲۰سالمه تو این ۷سال من سره بچگی دوبار بهش خیانت کردم بار اول بعده خیانت رابطرو با ایشون قطع کردم رفتم با کس دیگه که زیادم طول نکشید و تموم شد.ایشون باز اومد سراغم گفت نمیتونه بدون من و عیب ندارع هرکاری ک کردم و گذشته ها گذشته.برگشتم همه چیز خوب بود که من باز خیانت کردم ب خاطره تحریکه دوستام.این بار رابطمو قطع نکردم اونم اصلا هیچوقت متوجه این موضوع نشد.تا اینکه بعده ی مدت فمیدم داره ی کارایی میکنه و در شرف خیانت بود ک مچشو گرفتم.یعنی به کسی پیشنهاد داده بود و اون رد کرده بود از رو پیاماش فهمیدم.رابطرو تموم کردم و پیش مشاور رفتم.ی هفته زمان برد با التماس های اون ک اشتباه کرده و فلان و اینکه مشاور بهم گف رفتار من باهاش درست نبوده و نادیدش میگرفتم واینا تصمیم گرفتم ببخشم.این رو بخشیدم چون خودم باعثش بودم هم اینکه فکر میکردم اون آویزونمه ومن خیلی سرترم بهش بی محلی میکردم هم اینکه بلخره کارمای خیانتمو پس دادم و متوجه شدم دوست داشتنش وظیفه نیست و تلنگر خوردم.الان یک ساله میگذره و همه چیز اوکیه به شدت علاقمندم و ب هیچ پسری نگاه نکردم ک مبادا اون هم اینکارو کنه.طول کشیدولی باز بهش اعتماد کردم.ولی الان چندوقته رفتاراش ضدونقیضه یک روز بی حوصلس یک روز کامل قربون صدقم میره.وقتی بی حوصلس و اذیتم میکنه سرم داد میزنه بعدش پشیمون میشه و میخواد ک با حرفاش و محبتاش رفعش کنه.البته اینم بگم چن وقته ب شدت درگیر کاره و چندماهه دوشغله شده میگ میخوام زودتر شرایط ازدواج فراهم شه.ولی این رفتاراش اذیتم میکنه.چیز مشکوکی هم ازش ندیدم.به نظرتون دلیل رفتارش چیه؟

     • دوست عزیزم سلام. برای اینکه بدونیم دلیل رفتارهای ایشون چیه باید بتونیم با خود ایشون صحبت کنیم و نباید از روی حدس و گمان رفتار ایشون رو بررسی کنیم. اما چیزی که از صحبت های شما متوجه شدم اینه که لازمه واقع بینانه تر به رابطه تون نگاه کنین و مسائل اون رو حتما حل کنید عزیزم.

 • سلام
  ما یه خانواده ۴ نفره هستیم
  تقریبا تزدیک به یک ماهه که پدرم ار خودش رفتارای بد نشون میده صبح میره شب ساعت ۱۱ اینا میاد
  خونه وضع مالیمونم جوری نیست که بخواد شب تا روز کار کنه ولی همش به ما میگه خرجتون زیاده و اینا سرمون داد میکشه
  در حالی که اصلا ما خرجی نمیکنیم
  نسبت به پدرش یعنی پدربزرگم یک دنیا مهربونه ولی با من که دخترشم ضده و یه جوری رفتار میکنه انگار ما وبال گردنشیم
  قبلا هم ۳بار خیانت کرده که هر ۳بار مچشو گرفتم و این که دیگه اون توجه قبلی رو نداره
  نه مارو بیرون میبره نه تو خونه حرف میزنه انگار خونه رو کرده خوابگاه
  خیانت جدیدی در راهه؟!

  • سلام دوست گرامی
   به سن خودتان اشاره نکردید.
   اشاره کردید ایشان 3 بار خیانت کردند و من هر 3 بار مچش را گرفتم. خب ادامه این روند به چه صورت بوده؟ آیا شما به مادرتان اطلاع دادید؟ واکنش ایشان چه بوده است؟
   در مورد تصمیم‌گیری درباره خیانت پدرتان باید آن را به مادرتان بسپارید. در واقع شما دو نقش را برعهده گرفتید، هم دختر خانواده هستید و هم همسر! پس اول موضع و نقش خود را بپذیرید.
   نکته بعدی این است که شما بخواهید همیشه گوش به زنگ یک اتفاق برای مچ‌گیری باشید! در این حالت جو خانه متشنج خواهد بود. بنابراین به دنبال مچ گیری از پدر نباشید، برعکس این مساله را مادر و پدرتان بسپارید که در مورد زندگی‌شان تصمیم درستی بگیرند. چون خیانت یک مسیر یک طرفه نیست و همیشه 1 نفر در آن مقصر نمی‌باشد.

 • سلام وقت بخیر من همسرم ارایشگره و گاهی ک مشتری داره و نمیتونه جواب منو بده من بهش شک میکنم ک نکنه جای دیگه باشه و بهش تصویری زنگ میزنم و میگم عکس بفرسته و همیشه هم سرکارش بوده و خیلی وقتا گوشیشو چک میکنمو هی سوال میپرسم اما ب جایی نرسیدم و اون خیلی وقتا حاضر نیس ک ب من کامل توضیح بده راجب هرچیزی و زود عصبانی میشه از کارام و میگه خسته شدم از کارات و رفتارات ولی من توقع دارم ب هرچیزی ک شک میکنم اون کامل راجبش توضیح بده اما اون اینکارو نمیکنه.البته من فک میکنم مشکل از خودمه زیادی حساسم اما نمیتونم خودمو کنترل کنم در ارتباط با این موضوع

  • سلام دوست گرامی
   اگر رفتار خاصی از ایشان ندیدید و اینگونه حساسیت دارید، نیاز است که وضعیت شما به صورت دقیق بررسی شود.
   چون احتمالاً این احساس خطر و ترس یک ریشه جدی دارد که باید آن را به کمک مشاور و روانشناس حل کنید.

 • سلام وقتتون بخیر
  من یکساله با آقایی آشنا شدم اون شمال هست و من شیراز توی این یکسال هنوز ندیدمشون خیلی هم اصرار به دیدن من و ازدواج دارن توی این مدت توجه و تعهدش کامل بوده ولی همیشه شاکی از اینکه میگه دوست دارم هر دقیقه به من زنگ بزنی اما من اینجوری نیستم چون هروقت هم زنگ زدم کار داشته میگه خودم زنگ میزنم ولی تقریبا 2 ماهه بدجور باهاش درگیرم چون میبینم همش توی اینستا خانمها رو فالو میکنه اون که هرروز پیام میداد دیگه اصلا پیام نمیده هرروز برام عکس می فرستاد و از من می خواست تصویری حرف بزنم و عکس بفرستم اما الان اصلا اینجوری نیست دیگه فقط 2،3 روزی یکبار زنگ میزنه توی صحبتاش دلسرد نشده اما من اصلا رفتارش برام قابل قبول نیست میگه این روزا اونقدر سرم شلوغه که حتی نمی تونم حتی ناهار بخورم ولی از اون طرف عکس خانوما رو میتونه لایک کنه یا فالو کنه ازتون می خوام راهنمائیم کنین که من باید چکار کنم که رفتارش مثل قبل بشه؟؟

  • سلام دوست گرامی
   ارتباط شما از راه دور است و مهمترین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که چه چیزی باعث شده است تا به داشتن این ارتباط در این سطح رضایت بدهید؟ اینکه ایشان برای ازدواج با شما اصرار داشته باید طی این یکسال اقدام جدی حداقل برای دیدار شما انجام میداد!! چون اشاره کردید ابتدا از شما درخواست داشت که با او صمیمی تر باشید و بیشتر تماس بگیرید و شما اینگونه نبودید، علت سرد شدن های او می‌تواند همین موضوع باشد. حساسیت هایی که به مرور به علت تغییر رفتار ایشان برایتان بوجود آمده است، نیازمند بررسی جدی است و به شما توصیه می‌کنیم که حتما از مشاوره تلفنی یا آنلاین رادیوعشق استفاده کنید.

 • سلام من٢٣ سالمه یک ساله ک عروسی کردم شوهرم ٢٩ سالشه من تو دوران عقد چن بار خیانت دیدم از شوهرم ولی با کلی گریه و دعوا بخشیدم بعد عروسی یه مدت خوب بودیم تا بعدچن ماه فهمیدم آقا با زنای متاهل رابطه داره تا پای جدایی رفتم اومد تعهد داد الان نزدیک ب دوماه برگشتم خونه نمیدونم درست شده یا نه اولش ک برگشتم خوب بود الان نزدیک ب یه هفتس دوری میکنه از کجا بفهمم باز زیرابی میره یا نه گوشیشو میگردم چیزی نی ولی میترسم باشه قبل خونه اومدن پاک کنه ذهنم اشفتس نمیتونم اصلا اعتماد داشته باشم

  • سام دوست گرامی
   تجربه های تلخی را از سر گذراندید و طبیعی است که به همین دلیل حال خوبی نداشته باشید. تعهد دادن ایشان چگونه بوده است؟ آیا پس از خیانت ها به زوج درمانگر مراجعه کردید؟ خیانت دلایل متعددی دارد و زوج درمانگر به شما کمک می کند تا علت های این خیانت ها رو متوجه شوید و برای بهبود زندگی خود تلاش کنید. چون در حال حاضر دائما ذهنتان آشفته است که نکند خیانت دیده اید، بهتر است در اسرع وقت همراه همسرتان برای مشاوره اقدام کنید.

 • ببخشید من یه رابطه یک و سال نیم پیش آغاز کردم اولش برام مهم نبود تا اینکه وابستگی پیش اومد بعد از مدتی فهمیدم خیانت کرد و تموم شد .بعد از یک ماه دوباره بهم پیام داد و احضار پشیمانی کرد، و من هم بخشیدمش. اینکارشو بعد از چند ماه دوباره تکرار کرد، و رابطه مان دو باره قطع شد.من همیشه سعی میکنم اگه بهم پیام بده جوابش ندم ولی باز نمیتونم. اصلا قابل اعتماد نیست . ولی اون میگه تو مقصری که من اینکارو میکنم تو بهم بها نمیدی، تو شکاکی، در صورتی که اصلا این جوری نیست. از طرفی ازش متنفرم بخاطر کاراش از طرفی دیگه هرچند وقت یک بار که پیام میده نمیتونم جوابش ندم. تا سعی میکنم فراموشش کنم دوباره پیداش میشه. من از اولش اهل رابطه نبودم و نمیدونم چی شد که این رابطه رو شروع کردم

  • احساسی دلتنگی و وابستگی شما قابل درکه ولی همون‌طور که گفتید به خاطر تکرار شدن خیانت ایشون بر
   ای ادامه رابطه قابل اعتماد نیستن خصوصا که هنوز واقعا پشیمون نیست و شما رو مقصر میدونه. درواقع مسئولیت اشتباهش رو نپذیرفته. هرمشکلی هم که در رابطه وجود داشته باشه مجوز خیانت نیست یا باید رابطه قطع بشه یا برای حل مشکل از راه‌های درست اقدام بشه و خیانت قابل توجیه نیست. شما هم بهتره خیلی قاطع بهشون بگید دیگه نمی‌خواهید رابطه رو ادامه بدید و برای اینکه بتونید جلوی وسوسه‌ جواب دادن رو بگیرید بهتره کاری کنید که نتونه بهتون پیام بده. مثلا بلاکش کنید

 • سلام خسته نباشين
  من ي دختر ١٧ ساله هستم تقريبا از 4 سال پيش با يكي از اشناهامون با اطلاع خانواده صحبت ميكرديم من و همينطور خانواده اولش فكر ميكرديم پسر خيلي خوبي باشه ولي اصلا اهل دخترو اينجور چيزا نباشه ولي بعدا كم كم متوجه شدم با همه نوع ادمي در حال واحد در ارتباطه دختر زن.
  ما چند بار از هم جدا شديم ولي باز به هر بهونه اي بود رابطه رو دوباره شروع كرديم ولي بازم متوجه همين داستان شدم . وقتي از هم جدا ميشيم وقتي منو ميبينه دستو پاشو گم ميكنه دوست داره همش بببينتم يا تحويلش بگيرم ولي وقتي ميريم تو رابطه تو أوج خوشبختيمون باز كار خودشو انجام ميده.
  از اونموقع نسبت ب همه مردا مشكوكم چون فقط از اون اينارو نديدم.
  خيلي از اطرافيانمم بوددد ك با خيانت مواجه شدند
  ديدم نسبت ب مردا عوض شده و همش فكر ميكنه يعني همه ي ادما مثل همن و شوهر اينده منم بهم خيانت ميكنه؟؟؟
  در راجب اون پسرچي بااين كه ميدونم دوسم داره ولي بازم اينكارارو ميكنه بنظرتون چه دليلي ميتونه داشته باشه
  راستي سنشونم٢٧ ساله است

  • دوست عزیز
   سلام

   اجازه بدید اول به سوال دوم شما پاسخ بدم. پرسیده بودید که چه دلیلی می‌تونه داشته باشه که ایشون خیانت می‌کنه؟ببینید، دلایل بسیار زیادی برای اینکار وجود داره؛ از نوع تربیت خانوادگی بگیرید تا ویژگی‌های شخصیتی، محیطی که در اون حضور دارند و …
   اما مساله مهم اینجا اینه که به هر دلیلی، ایشون وقتی با شما در ارتباط هستند، با دیگران هم رابطه برقرار می‌کنند، مخصوصا در ارتباطی که خانواده‌ها در ارتباط هستند. به علاوه، بخشیده شدن ایشون از جانب شما، تنها این پیغام رو بهشون می‌ده که خیلی راحت می‌تونن این کار رو انجام بدن و کارشون هیچ تبعاتی براشون نداشته باشه!

   اما برسیم به بخش اول سوالتون، گفته بودید که دیدتون نسبت به مردها عوض شده و انگار از این مساله در زندگی مشترکتون می‌ترسید. می‌خوام به این مساله تو دو قسمت جواب بدم؛ یکی قبل از ازدواج و یکی بعد از ازدواج.
   قبل از ازدواج، شما فرصت دارید که فرد مقابلتون رو خوب بشناسید. تحت هیچ عنوانی، این فرصت رو از خودتون دریغ نکنید. حتی پیشنهاد می‌کنم که حتما با روانشناس متخصص هم چند جلسه مشاوره پیش از ازدواج داشته باشید. اینطوری با دید باز به استقبال یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگیتون می‌رید. اگه تو این مدت حواستون رو خوب جمع کنید، مثل این موردی که تعریف کردید، می‌تونید متوجه بشید که آیا می‌شه به فرد مقابل اعتماد کرد یا نه؛ مثلا اینجا غیرقابل اعتماد بودن آقا، خیلی زود مشخص شد.

   و اما بعد از ازدواج. مثل هر رابطه، ارتباط بین دو نفر هست. شما با یادگرفتن اصول و تکنیک‌های مختلف می‌تونید جمع شاداب و خوشی رو با همسرتون ایجاد کنید که این باعث می‌شه هم شما و هم فرد مقابل برای حفظ این رابطه تلاش کنید و احتمال خیانت بسیار کمتر بشه.

 • سلام
  من یه دختر ۲۳ ساله ام که با همسرم که ۲۷ سالشه ۴ سال دوست بودیم و الان ۷ ماهه عقد کردیم هیچ‌ مشکلیم نداریم تو رابطمون منتهی ایشون همش پیگیر روابط قبلیشه و دوست دختراشو فالو میکنه از راه های مختلف چندبار سر این موضوع باهاش صحبت کردم، ولی بازم تکرار میکنه نمیدونم چکار کنم. لطفا راهنماییم کنید.

  • دوست عزیز
   سلام

   این خیلی طبیعی هست که شما نخواین، همسرتون پیگیر ارتباطات قبلی خودش باشه. تنها راه‌حل این مشکل، صحبت کردن با همسرتونه؛ اما چطوری؟

   شما می‌تونید یک روز تعطیل که شما و همسرتون خوب استراحت کردید رو انتخاب کنید و ازش بخواید یه گفت‌وگوی کوتاه در این مورد داشته باشید. با آرامش ازش بپرسید که چی باعث می‌شه که این که این کار رو انجام بده؟ خوب توضیحاتش رو بشنوید و وسط حرفاش نپرید. بعد بهش بگید که شما وقتی می‌بینید که اون دخترهایی که قبلا تو زندگیش بودن رو فالو می‌کنه، چه احساسی بهتون دست می‌ده. در مورد احساساتتون صادق باشید. خیلی کوتاه بهش توضیح بدید که این کار چه اثری روی شما داره. بعد از صحبت‌هاتون، شما دیگه فقط باید شنونده باشید. یادتون باشه، کلامی تاثیر داره که کوتاه و از ته دل باشه. بعد از حرفاتون چند روزی بهش فرصت بدید که راجع به این موضوع خوب فکر کنه.

 • سلام وقت بخیر
  من تقریبا 2سال و نیم میشه که با یه پسر دوست شدیم و تو این رابطه خیلی بحث داشتیم و چند بار بهم زدیم و دوباره برگشتیم باهم ولی خب هیچکدوممون نرفتیم با یکی دیگه
  اوایل رابطه خیلی منو اذیت میکرد با کاراش و حتی خیانت هم ازش دیدم ولی خب چشم پوشی کردم و بعد از چند وقت اشتباه های من جبران کرد همه هی کارهاشو
  چند وقته دوباره باهم آشتی کردیم اوایل خوب بود ولی چند روزه پیام نمیده طرزه حرف زدنش مثه آدمای نا امیده و حس میکنم میخواد کات کنه

  ولی با توجه به اینکه خودش پیش قدم شد و تواست دوباره شروع کنیم
  باهاش مستقیم راجبه کات حرف نزدم و هیچی نپرسیدم و مثه خودش رفتار کردم و از صبح تا شب کلا میره سره کار جدیدا آنلاین هم نمیشه فقط بعضی وقتها آنلاین میشد جواب پیام میدا آف میشد دوباره
  ولی دوستاش میگن افسرده گی گرفته
  حالش خوب نیست فعلا تو چیزی نگو درکش کن
  من بخاطره گذشته ای که داشتیم همش فکر میکنم داره دوباره یکاری میکنه که کات کنیم
  ولی اینکه دوستم داره ثابت شدا بهم
  فقط درک نمیکنم چرا این کار هارو میکنه

  میشه لطفا راهنمایی کنید!

  • دوست عزیز
   سلام

   قبل از هر چیزی می‌خوام به این سوالات خیلی خوب فکر کنید: «چطور دوست داشتنشون به شما ثابت شد؟ با خیانت کردن؟ اذیت کردن؟ جواب ندان به پی‌ام‌های شما؟ … اصلا به نظرتون دوست داشتن یعنی چی؟ تعریفتون رو از دوست داشتن از چه منابعی گرفتید؟

   اما چرا این سوالات رو می‌پرسم، چون می‌خوام قبل از هر چیزی، فکر کنید و ببینید چرا با تمام این مسائل، باز هم شما در ارتباط موندید؟ آیا از روی دوست داشتنه؟ اگه اینطوریه، باید تعریفتون رو از دوست داشتن تغییر بدید، چون این تنها وابستگیه! و وابستگی در روابط، به جز آسیب، هیچ چیز دیگه‌ای به همراه نداره. چون در وابستگی، شما احساس می‌کنید چاره‌ای جز بودن در کنار هم ندارید ولی اگه روابط به درستی پیش بره، شما احساس دلبستگی می‌کنید (یعنی با انتخاب خودتان در این رابطه باقی می‌مونید).
   دومین مساله، احتمال افسرده بودن ایشونه. این که چه کسی این تشخیص رو داده خیلی مهمه. اگه روانشناس چنین تشخیصی داده، باید تا طی شدن دوره درمان صبر کنید چون جز حمایت کردن، هیچ کار دیگه‌ای از دستتون برنمیاد. این اختلال نیازمند مداخله تخصصی هست و صرفا با مدارا کردن (چیزی که دوستاشون می‌گن) چیزی حل نمی‌شه. شما دو تا انتخاب دارید، 1. اگه می‌تونید حمایتشون کنید تا کمک تخصصی بگیرن،
   2. این رابطه رو تموم کنید
   که البته برای هر دوش باید یه سری هزینه‌های روانی بدید. ببینید که کدومش براتون بهتره.

مقالات مرتبط

قهر کردن ممنوع!

قهر کردن ممنوع! قهر، کار بچه‎هاست بچه‌ها در سن پایین قهر میکنن چون مهارت حل مسئله و مشکلات رو ندارن و از روبه‌رو شدن با اونها میترسن اما شما و

مطالعه»