همیار عشق

زن قدرنشناس، ناسپاس، نمک نشناس و ناشکر

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

زن قدرنشناس، ناسپاس، نمک نشناس و ناشکر

برخی از افراد گمان می‌کنند کارهای که همسرشان برایشان انجام می‌دهد، جزء وظایف او است و اصلا نیازی به قدردانی نیست، یا بعضی‌ها اصلا فرهنگ قدردانی کردن را در خانواده‌شان آموزش ندیدند و یا فکر می‌کنند با این کار، مردشان مغرور می‌شود و دیگر نمی‌شود او را کنترل کرد. به هر حال همه این موارد، یک سری طرز تفکرات اشتباه هستند. قدردانی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در رابطه عاطفی و زندگی مشترک انجام دهیم تا طرف مقابل انگیزه بیشتری داشته باشد برای ما و رابطه‌مان تلاش کند و بداند که در برابر کارهای هر چند کوچکی که انجام می‌دهد، یک پاداش دریافت می‌کند. در این مقاله درباره دلایل قدردانی نکردن برخی از زنان توضیح می‌دهیم و سپس راهکارهایی را ارائه می‌دهیم تا این مشکل حل شود و همسرتان قدردان شما باشد.

چرا همسرم قدردانی نمی‌کند؟


تربیت خانوادگی

در برخی از خانواده‌ها این فرهنگ و قانون وجود ندارد که افراد باید از یکدیگر قدردانی کنند. بنابراین فرزندان‌شان هم با همین ذهنیت بزرگ و تربیت می‌شوند و در ارتباطات‌شان، قدردان دیگران نیستند یا آن را به زبان نمی‌آورند.

فکر می‌کنند قدردانی کردن یک تخریب شخصیت خودشان

برخی از افراد گمان می‌کنند قدردانی کردن از همسرشان، یعنی تخریب کردن شخصیت خودشان و کوچک شدن در مقابل شوهر. به همین دلیل این کار را انجام نمی‌دهند و خودشان را به اشتباه، مغرور نشان می‌دهند.

پرتوقع بودن

برخی از زنان پرتوقع هستند، یعنی هر کاری هم که شوهرشان برایشان انجام دهند، همچنان برایشان کافی نیست و بیشتر و بیشتر انتظار دارند. بنابراین هرگز برای کارهای کوچک و به نظر پیش پا افتاده، قدردانی نمی‌کنند و آن را وظیفه شوهرشان می‌دانند.

برایتان ارزش قائل نیست و آن طور که باید، دوست‌تان ندارد

اگر حقیقت این باشد، درست است که بسیار تلخ است اما گاهی مجبوریم حقایق تلح را هم بشنویم. اگر فردی همسرش را دوست نداشته باشد و یا برایش ارزش قائل نباشد، از او قدردانی نمی‌کند. بنابراین این هم می‌تواند یکی از دلایل قدرنشناسی باشد.

  شوهر منزوی و غیراجتماعی (همسرم اجتماعی نیست)

اعتماد به نفس کمی دارد

اگر همسرتان اعتماد به نفس کمی دارد، می‌ترسد به شما اعتماد به نفس و حس خوب بدهد چون فکر می‌کند شاید شما از او قوی‌تر شوید و بیشتر پیشرفت کنید، پس ترجیح می‌دهد از شما قدردانی نکند، تعریف نکند و در کل با شما طوری برخورد کند که انگار هیچ ارزشی ندارید. این افراد با قلدر بودن و یا قوی نشان دادن خودشان، می‌خواهند در ظاهر، شخصیت طرف مقابل‌شان را تضعیف کنند.

کمال‌گرا بودن

برخی از افراد به حدی کمال‌گرا هستند که هیچ چیز و هیچ کاری آنها را راضی نگه نمی‌دارد. مدام ایراد می‌گیرند و غر می‌زنند و هرگز از کاری که کردید تشکر و قدردانی نمی‌کنند چون به دنبال کار ایده آل و بی‌نقص هستند. پس کمال‌گرا بودن نیز می‌تواند یکی از دلایل قدرنشناس بودن باشد.

چه کار کنم زنم قدرم را بداند و از من تشکر کند؟


الگوی همسرتان باشید

وقتی در رابطه یا زندگی مشترک، چیزی از شریک عاطفی یا همسر خود می‌خواهید، باید خودتان هم همان کار را انجام دهید و الگوی خوب او باشید. در این مورد هم همین طور. اگر می‌خواهید او برایتان ارزش قائل باشد و از شما قدردانی کند، شما هم همان رفتار را نسبت به او داشته باشید تا از شما الگوبرداری کند یا حداقل متوجه شود که شما برایش ارزش قائل می‌شوید و خودش نیز باید در پاسخ به خوبی شما، این کار را بکند.

انتظار این را داشته باشید که برایتان ارزش قائل باشد

گاهی اوقات خودمان از طرف مقابل انتظار قدردانی کمی داریم و یا اصلا انتظار نداریم او برایمان ارزش قائل باشد. شاید هم خودمان را لایق این ارزشمندی ندانیم. همین موضوع باعث می‌شود حتی به صورت ناخودآگاه در کلام و رفتارمان این را نشان بدهیم که انتظاری از او نداریم. طرف مقابل هم این را یاد می‌گیرد که دیگر برایمان ارزش و احترام قائل نشود و قدردانی نکند. با توجه به اینکه نسبت به این موضوع هم واکنش خاصی نشان نمی‌دهیم و انگار برایمان مهم نیست.

برای خودتان ارزش و احترام قائل شوید

اگر خودتان به خودتان احترام نگذارید، هیچ فرد دیگری نمی‌تواند این لطف را در حق شما بکند. به علاوه دیگران از شما یاد می‌گیرند که چگونه با شما رفتار کنند. پس اولا خودتان به خودتان رسیدگی کنید و نشان بدهید که به خودتان اهمیت می‌دهید. با رسیدگی کردن به سلامت روانی و جسمانی خود، این پیام را به طرف مقابل می‌رسانید که او هم باید به شما احترام بگذارد. اما اگر خودتان را رها کرده باشید و اصلا دیگر خودتان را فراموش کردن باشید، باعث می‌شوید طرف مقابل هم رفتار خوبی که در شان و شخصیت شما است، با شما نداشته باشد.

  چطور شوهرم را به مشاوره گرفتن راضی کنم؟ (متقاعد کردن شوهر برای رفتن به مشاوره)

قدرت «نه» گفتن داشته باشید

اگر او از شما درخواستی دارد که نمی‌توانید انجام بدهید یا نمی‌خواهید این کار را بکنید، «نه» بگویید. با «بله» گفتن به هر چیز و هر درخواستی، ارزش شما بالا نمی‌رود بلکه شما در دید او کوچک و بی‌ارزش می‌شوید. شاید بگویید:«خودش باید می‌فهمید که من نمیتونم این کار رو بکنم. چرا باید همه چیز رو من به بگم؟!» اما این طرز تفکر اشتباه است. دیگران نمی‌توانند ذهن شما را بخوانند و بدون اینگه چیزی بگویید، متوجه همه چیز شوند. خودتان باید بگویید و بیان کنید اگر چیزی می‌خواهید یا چیزی را نمی‌خواهید انجام دهید تا دیگران بدانند.

برای او نامه بنویسید

به جای اینکه سرش داد بزنید یا با هم دعوا کنید، برایش یک نامه بنویسید و چیزهایی که از او می‌خواهید را با رعایت ادب و احترام یادداشت کنید. مثلا بنویسید:«ازت میخوام بیشتر کارهایی که برات انجام میدم رو ببینی و بیشتر ازم تشکر کنی چون وقتی ازم قدردانی می‌کنی، بیشتر انرژی می‌گیرم تا برای زندگی‌مون و برای تو تلاش کنم. قدردانی تو برام خیلی ارزشمنده عزیزم.» البته در نامه از او هم تعریف و تمجید و قدردانی کنید و سپس نامه را به او بدهید تا بخواند. با این کار، شما از بحث و دعوا کردن جلوگیری کردید و با روش صلح‌آمیز و درست، حرف‌تان را به او منتقل کردید.

کینه به دل نگیرید و تند صحبت نکنید

وقتی در رابطه مشکلاتی به وجود می‌آید، طبیعی است که بخواهید تند صحبت کنید یا کینه به دل بگیرید اما سعی کنید این کار را نکنید و به جای آن، در آرامش با طرف مقابل‌تان صحبت کنید. چون داد و فریاد زدن و یا بد صحبت کردن، مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مشکل و اوضاع را بین‌تان بدتر می‌کند. پس بهترین راه حل مشکلات، صحبت کردن یا کمک گرفتن از مشاور است.

کارهایی که برای همسرتان انجام می‌دهید را کم کنید

شاید کمی دردناک باشد اما باید اجرا کنید اگر راهکارهای قبلی مشکل‌تان را حل نکرد. کارهایی که برای همسرتان انجام می‌دهید را محدود و کم کنید تا متوجه شود چقدر کارهایتان ارزشمند است و باید قدردان آنها باشد. انسان یک ویژگی که دارد، این است که وقتی یک چیزی را همیشه دارد، آن تبدیل به عادت می‌شود و دیگر برایش قدردان نیست و حس می‌کند چیز بی‌ارزشی است، اما وقتی آن چیز برای مدتی قطع شود یا محدود شود، تازه فرد متوجه می‌شود که آن موضوع چقدر روی زندگی‌اش تاثیر می‌گذاشت و چقدر چیز باارزشی بود. بعد تازه حس می‌کند که برای بودنش یا دریافت کردن آن، باید قدردانی کند. این راهکار را حتما سعی کنید اجرا کنید.

لیستی از مواردی آماده کنید که می‌خواهید برای آنها از شما قدردانی کند

در کنار همسرتان بنشینید و لیستی از مواردی بنویسید که می‌خواهید برای آنها از شما قدردانی کند و این لیست را به او بدهید. البته اجازه بدهید خودش نیز این لیست را برای شما بنویسد و بعد سعی کنید از این به بعد هر دو آن را اجرا کنید تا از یکدیگر رضایت بیشتری داشته باشید.

  برخورد با زن تنبل و بی مسئولیت

قرار ملاقات ترتیب دهید و در آن سنگ تمام بگذارید

یک قرار ملاقات که سورپرایز باشد، در خانه یا بیرون از خانه ترتیب دهید و در آن سنگ تمام بگذارید. هر چیزی که می‌دانید او دوست دارد را آماده کنید و هر کاری که از دست‌تان برمی‌آید انجام دهید تا آن روز، روز رمانتیکی باشد. حتی اگر نمی‌دانید چه می‌خواهد، می‌توانید از او بپرسید اما غیرمستقیم یعنی طوری که متوجه نشود که می‌خواهید این کارها را انجام دهید، بلکه فکر کند همین طوری می‌پرسید و منظور خاصی ندارید. چرا انجام دادن این کار مفید است؟ چون وقتی همسرتان ببیند شما به چیزهایی که دوست دارد اهمیت می‌دهید و سعی کردید روز خوب دو نفره‌ای را ترتیب دهید، احتمالا از شما قدردانی خواهد کرد. اگر این اتفاق افتاد، سعی کنید مثلا هر دو هفته یک بار، چنین کاری را انجام دهید تا خوشحال شود و قدردانی کند و به علاوه در این قرارها، کیفیت رابطه عاطف‌ تان نیز بالاتر خواهد رفت.

کارهایی که برایتان انجام می‌دهد را ببینید، شاید همین‌ها قدردانی از شما باشد

همیشه قدردانی کردن به صورت کلامی نیست، گاهی افراد با کارهایی که انجام می‌دهند از شما قدردانی می‌کنند. این کارها را ببینید و با خودتان بگویید وقتی همسرم این کار را کرده، حتما می‌خواسته قدردانی کنه اما زبان قدردانی کردنش، زبان عملی است.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر این مشکل با این راهکارها حل نشد و همچنان قدرنشناس بودن همسرتان شما را اذیت کرد، می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق در این زمینه کمک بگیرید تا علت این مشکل بررسی شود و راهکارهایی که لازم است به شما داده شود.

سخن پایانی

قدرشناس بودن در رابطه عاطفی و زندگی مشترک، بسیار مهم است و زوجین باید این کار را بلد باشند و انجام دهند اما اگر همسرتان این کار را نمی‌کند، می توانید از راهکارهایی که در این مقاله آورده‌ایم استفاده کنید. می‌توانید برایش نامه بنویسید و از او بخواهید که از شما قدردانی کند، می‌توانید هر دوتان لیستی از مواردی که می‌خواهید بابت آنها قدردانی دریافت کنید را آماده کنید و به یکدیگر بدهید، سعی کنید با او صحبت کنید و بگویید که قدردانی کردنش چقدر به شما انرژی و حس خوب می‌دهد و شما نیز در برابر کارهای کوچک و بزرگ او، قدردانی کنید. اما اگر راهکارهای این مقاله برایتان کافی نبود، می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق در این زمینه مشورت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط