عاشق دیگری شدن بعد از ازدواج (متاهلم ولی عاشق شدم!)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

عاشق دیگری شدن بعد از ازدواج (متاهلم ولی عاشق شدم!)

برخی از افراد بعد از اینکه ازدواج کردند، عاشق شخص دیگری می‌شوند. این اتفاق گاهی در ازدواج‌هایی هم رخ می‌دهد که ازدواج موفقی است و زوجین در کنار هم بسیار شاد و خوشبخت هستند. بنابراین اگر بعد از ازدواج عاشق شخص دیگری شده‌اید، دلیل بر این نیست که ازدواج‌تان اشتباه است یا در کنار همسرتان زندگی خوبی ندارید، بلکه دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد که در این مقاله، ابتدا به این دلایل می‌پردازیم و سپس توضیح می‌دهیم که اگر این اتفاق برای شما افتاده است، چه کاری باید انجام دهید.

دلایل عاشق دیگری شدن، پس از ازدواج


شما یک انسان هستید که احساسات دارد

بعد از ازدواج، شما نمی‌توانید به صورت کامل چشمان‌تان را ببندید و دیگر به افرادی که در محل کار و سایر محیط‌های اجتماعی می‌بینید، نگاه نکنید تا مبادا حسی را نسبت به آنها پیدا کنید. همه انسان‌ها در محیط اجتماعی زندگی می‌کنند که افراد زیادی اطراف‌شان وجود دارند. از آنجایی که شما یک انسان هستید و احساسات دارید، شاید بعد از ازدواج هم جذب شخص دیگری شوید یا عاشق شوید. این احساسات به ازدواج و زندگی مشترک شما لطمه نمی‌زنند، مگر اینکه شما اجازه دهید این احساسات بیش از حد رشد کنند و به خواسته‌ها و تمایلاتی نسبت به آن شخص تبدیل شوند و شما هم این تمایلات را اجرا کنید. بنابراین اینکه شما عاشق شخص دیگری شوید، مشکلی ندارد اما اینکه با این احساسات چه کار کنید، کاملا بر عهده شما است و مسئول این احساسات شما هستید. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند این احساسات را نادیده بگیرند و به زندگی مشترک خود مشغول شوند تا این عشق اشتباه را فراموش کنند، اما برخی از افراد تسلیم تمایلات و خواسته‌هایشان می‌شوند و تن به رابطه‌های فرازناشویی می دهند. این جا است که یک اشتباه بزرگ رخ داده است.

دوران عقد طولانی داشتید

افرادی که دوران عقد طولانی داشتند معمولا احساسات و صمیمیت بین‌شان دچار آسیب می‌شود. ممکن است حتی از عقد و ازدواج‌شان پشیمان شده و نسبت به یکدیگر سرد شوند. اگر با این اوضاع ازدواج کنند، عشق کمتری را با هم تجربه خواهند کرد. از آنجایی که انسان می‌تواند بارها و بارها عاشق شود، فرد ممکن است به دنبال این عشق و شور و هیجان در خارج از رابطه با همسرش بگردد و عاشق فرد دیگر به غیر از همسرش شود.

اهل روابط آزاد هستید

برای برخی از افراد تعهد معنی ندارد. این افراد حتی زمانی که ازدواج کرده باشند هم به دنبال روابط آزاد و بی حد و مرز هستند. بنابراین ممکن است خارج از رابطه با همسرشان عاشق فرد دیگر بشوند.

با همسرتان مشکلات زیاد و حل نشده دارید

اگر از رابطه فعلی با همسرتان رضایت نداشته باشید و مشکلات زیاد و حل نشده با هم داشته باشید، عشق بین‌تان کم می‌شود و ممکن است عشق دیگری خارج از رابطه با همسرتان شما را به خود جذب کند.

ازدواج‌تان از روی اجبار بوده است

اگر ازدواج‌تان بدون عشق و از روی اجبار بوده باشد، احتمال خیانت و عاشق دیگری شدن بعد از ازدواج نیز افزایش می‌یابد.

احساس می‌کنید با یک شخص اشتباه زندگی می‌کنید و گیر افتاده‌اید

برخی از افراد که انتخاب اشتباهی برای ازدواج خود کرده‌اند یا عجله کرده‌اند برای ازدواج و از روی احساسات یا برای فرار از یک سری شرایط، تن به ازدواج داده‌اند، روزی می‌آید که در بیرون از زندگی مشترک‌شان، شخصی را ملاقات می‌کنند و حس می‌کنند او مرد یا زن رویاهایشان است و همان کسی است که اگر مجرد بودند، می‌خواستند با او ازدواج کنند. بعد از آن، «ای کاش‌ها» شروع می‌شوند که «ای کاش این مرد یا زن رو قبل از ازدواج می‌شناختم.» یا «ای کاش برای ازدواج بیشتر دقت می‌کردم و عجله نمی‌کردم.»

احساس نادیده شدن در زندگی مشترک

افرادی که احساس می‌کنند در زندگی مشترک خود توسط همسرشان نادیده گرفته شدند، از آنها قدردانی نمی‌شود و انگار اصلا در این زندگی وجود و حضورشان چندان مهم نیست، باعث می‌شود این شخص زمانی که از بیرون از طرف شخص دیگری، این حس دیده شدن و ارزشمندی را که دریافت می‌کند، به سمت آن فرد کشیده شود و عاشق او شود.

شادی از زندگی مشترک‌تان رفته است

افرادی که در زندگی مشترک‌شان احساس شادی و نشاط نمی‌کنند و رابطه‌شان بسیار کسل‌کننده و عادی شده است، کم کم به دنبال این شادی در بیرون از زندگی‌شان می‌گردند یا ممکن است برای بدست آوردن شادی و نشاط خود، به دنبال هیجان‌خواهی و عشق باشد.

  تغییر رفتار بعد از ازدواج (رفتار همسرم بعد از ازدواج عوض شده، چیکار کنم؟)

هیجان‌خواهی و دلتنگی برای تجربه عشق پرشور

برخی از افراد آنقدر به احساسات و هیجانات روزهای اول عشق و عاشقی وابسته شده‌اند که بعد از ازدواج زمانی که می‌بینند رابطه دیگر مثل روزهای اول آشنایی جذابیت ندارد، گمان می‌کنند که مشکلی در کار وجود دارد چون نمیدانند و نمی‌توانند درک کنند که عشق در دوران آشنایی و نامزدی با عشق در دوران بعد از ازدواج، متفاوت است. این افراد مدام تلاش می‌کنند که آن هیجان اولیه را به زندگی مشترک‌شان بازگردانند اما زمانی که موفق نمی‌شوند، ممکن است به دنبال این هیجان و شور و نشاط عشق در روابط دیگر باشند تا دوباره همان حس خوب را تجربه کنند.

عدم داشتن آگاهی درست درباره عشق

برخی از افراد، عشق واقعی را مثل عشق در رمان‌ها و یا فیلم‌ها توصیف می‌کنند و گمان می‌کنند که عشق واقعی یعنی توجه و محبت 24 ساعته و همان چیزی که در داستان‌ها و  فیلم‌ها می‌بینیم. زمانی که چند ماه یا چند سال بعد از ازدواج، عشق از این حالت اولیه خود خارج می‌شود، این افراد مایوس می‌شوند و گمان می‌کنند که تصورشان اشتباه بوده است و بین خود و همسرشان، عشق واقعی وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است از رابطه و زندگی مشترک خود فاصله بگیرند و به دنبال عشق واقعی خود بگردند.

بی‌حوصلگی

زمانی که زندگی مشترک خسته‌کننده می‌شود و دیگر حوصله زوجین با هم سر می‌رود، ممکن است افراد برای شور و نشاط بخشیدن به زندگی خود، به فرد خارج از رابطه خود رو بیاورند و به دنبال روابط جدید باشند تا کار جدیدی را در زندگی خود انجام داده باشند.

ازدواج کرده‌ام اما عاشق شخص دیگری شده‌ام. چه کار کنم؟


اگر بعد از ازدواج‌تان عاشق شخص دیگری شده باشید، ممکن است به شدت احساس گناه و عذاب وجدان داشته باشید که:«چرا این اتفاق افتاد؟» یا استرس و اضطراب داشته باشد که اگر همسرتان متوجه این موضوع شود، چه اتفاق بدی خواهد افتاد و چقدر احساس بدی خواهد داشت. در قسمت قبلی مقاله، درباره دلایل عاشق شدن بعد از ازدواج توضیح دادیم. شما هم می‌توانید ابتدا دلیل خود را پیدا کنید و سپس راهکارها و توصیه‌های زیر را مطالعه کنید تا بتوانید این مشکل را حل کنید.

سلامت روحی و روانی‌تان را ارتقا بدهید

به کمک روانشناس روی نقاط ضعف و مشکلات روانی‌تان کار کنید و سلامت روانی‌تان را ارتقا بدهید. اگر مشکلاتی مثل افسردگی یا اختلال شخصیت دوقطبی دارید، آن را درمان کنید چرا که عدم ثبات روحی و روانی و عدم توانایی در کنترل هیجانات، کار دست‌‌تان می‌دهد و می‌تواند شما را به سمت خیانت ببرد. در این زمینه می‌توانید از روانشناسان همیار عشق کمک بگیرید.

عواقب آن را در نظر بگیرید

فکر کنید که اگر با شخصی که عاشقش شده‌اید، ارتباط برقرار کنید و کم کم این ارتباط به عشق و علاقه شدید تبدیل شود، این کار، چه عواقبی را در پی خواهد داشت؟ با عذاب وجدان خیانت به همسرتان، چه کار خواهید کرد؟ اگر روزی همسرتان پی به این عشق و ارتباط ببرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا واقعا ارزشش را دارد که به خاطر این عشق، زندگی و آبرویتان را از دست بدهید؟ اگر فرزندان‌تان متوجه این رابطه شوند، چه تاثیری بر روی آنها خواهد داشت؟ این عشق و رابطه جدید، بر روی آینده فرزندان‌تان چه تاثیری خواهد گذاشت؟ جواب دادن به این سوالات سخت است اما توصیه می‌کنیم که حتما عواقب این عشق را در نظر بگیرید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که چه کاری درست است که انجام دهید؟

خودتان را ببخشید

همانطور که در بخش قبلی مقاله توضیح دادیم، شما یک انسان هستید که احساسات دارید و نمی‌توانید بعد از ازدواج با چشمان بسته راه بروید و با دیگران معاشرت کنید تا مبادا عاشق شوید. پس عاشق شدن و داشتن کشش و میل نسبت به شخص دیگر، می‌تواند طبیعی باشد و شما می‌توانید این احساس را کنترل کنید، خودتان را ببخشید و به زندگی مشترک‌تان به صورت عادی ادامه دهید.

قدرشناس باشید

آیا واقعا همسرتان برای شما تا به حال هیچ کاری را انجام نداده است؟ به دوران آشنایی تا حالا که ازدواج کرده‌اید، فکر کنید و کارهای کوچک و بزرگ همسرتان را ببینید و برای این کارها از او تشکر کنید. به خاطر داشته باشید، زمانی که شما قدرشناس باشید و این قدردانی را گاهی به زبان بیاورید، به طرف مقابل‌تان حس دیده شدن و خوبی را می‌دهید که باعث می‌شود او هم انگیزه پیدا کند تا از شما بیشتر تعریف کنید و قدر کارهای شما را بداند. اگر شما هرگز به همسرتان این حس دیده شدن و ارزشمند بودن را ندهید، مسلما بعد از مدتی او هم مثل شما رفتار خواهد کرد. از خودتان شروع کنید و این نگرش را در خود ایجاد کنید که به جای تمرکز کردن و بزرگنمایی بدی‌ها یا آنچه که همسرتان برای شما انجام نداده است، بر روی کارهایی تمرکز کنید که برایتان انجام داده است، حتی اگر این کارها بسیار کوچک و جزئی باشند و بخشی از مسئولیت‌های او به عنوان همسر باشد.

  اثرات قهر در رابطه و زندگی مشترک (چرا همسرم قهر می‌کند)

نگرش‌تان درباره عشق را اصلاح کنید

اگر فکر می‌کنید که عشق واقعی یعنی عشق رومئو و ژولیتی و توقعات غیرواقع‌بینانه‌ای دارید که با دنیای واقعی سازگار نیست، در نگرش‌تان نسبت به معنی و نشانه‌های عشق، تجدید نظر کنید و معنای واقعی و حقیقی عشق را یاد بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند که از همسرتان انتظارات عجیب و غریب و تخیلی نداشته باشید و بتوانید در کنار هم، آنچه که واقعی عشق است را تجربه کنید. به خاطر داشته باشید که زندگی واقعی، داستان یا فیلم نیست، بلکه بر مبنای واقعیت است.

ارتباط‌تان را با آن شخص قطع کنید

برای اینکه بتوانید این عشق را فراموش کنید و به زندگی مشترک‌تان برسید، اولین نکته‌ای را که باید به صورت مداوم رعایت کنید، قطع ارتباط با این شخص است. هر چقدر که این شخص را ملاقات کنید یا در فضای مجازی مدام عکس‌های او را نگاه کنید یا شماره و اسم او در دسترس‌تان باشد، همان قدر هم احتمال فراموش کردن این عشق کاهش پیدا می‌کند و احساسات شما شغله‌ورتر می‌شود. بنابراین از آن شخص فاصله بگیرید و هیچ چیزی که او را به شما یادآوری می‌کند را در دسترس‌تان قرار ندهید.

به زندگی مشترک و همسرتان توجه کنید

برای فراموش کردن عشق‌تان نسبت به شخص دیگر، بیشتر بر روی زندگی مشترک‌تان توجه کنید. با همسرتان وقت خوبی را بگذرانید، با هم سفر کنید و کارهای هیجان‌انگیزی را انجام دهید، با او خوب رفتار کنید و رابطه جنسی‌تان را بهبود ببخشید. مشکلاتی که در رابطه‌تان وجود دارند را حل کنید یا اگر نیاز است، برای حل‌شان حتما از شخص متخصص کمک بگیرید و نه اینکه مشکلات را نادیده بگیرید یا با قهر کردن و سرد شدن نسبت به همسرتان، بخواهید او را تنبیه کنید تا مجبور شود مشکلات را حل کند. توصیه می‌کنیم برای حل مشکلات و اختلافات‌تان و بهبود رابطه عاطفی با همسرتان، از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

تعهدتان را به خود یادآوری کنید

به خاطر داشته باشید که شما با همسرتان ازدواج کردید و به او متعهد هستید. این که شما بخواهید با شخص دیگری وارد رابطه شوید، خیانت محسوب می‌شود و شما نباید این اشتباه را انجام دهید. به جای اینکه راه فرار و اجتناب از مشکل را انتخاب کنید و به خیانت کردن رو بیاورید، ببینید مشکل کجا است و چگونه باید آن را حل کرد. اگر لازم است، از مشاور هم کمک بگیرید. کمک گرفتن از شخص متخصص، بسیار بهتر از خیانت کردن و پر و بال دادن به این عشق خارج از زندگی مشترک‌تان است.

سوالات متداول


 1. با احساس گناه بعد از خیانت چه کنم؟

سعی کنید دلایلی که باعث شده است عاشق دیگری شوید را درک کنید و بابت این موارد خودتان را ببخشید. سپس با قطع کردن رابطه فرازناشویی و حل کردن احساسات‌تان در خودتان، می‌توانید به این احساسات پایان بدهید. سرزنش کردن خودتان را کنار بگذارید چون کاری بی فایده و آسیب‌زننده است. به جای آن به دنبال حل مشکل باشید.

 1. عاشق دیگری شدن بعد از ازدواج، خیانت محسوب می‌شود؟

بله حتی اگر با طرف مقابل که به او علاقه‌مند نشدید ارتباط برقرار نکنید، وقتی به او فکر می‌کنید و حس لذت و عشق به شما دست می‌دهد، این هم می‌تواند خیانت محسوب شود. به این نوع خیانت، خیانت فکری گفته می‌شود. اگر با او در ارتباط باشید هم خیانت عاطفی و حتی جنسی اتفاق می‌افتد.

 1. آیا عاشق دیگری شدن طبیعی است؟

بله عشق ممکن است چندین بار در زندگی‌مان ایجاد شود اما مهم این است که بدانیم با این عشق چه کار می‌کنیم و آیا جدی‌اش می‌گیریم و به خیانت منتهی می‌شود یا خیر آن را درمان می‌کنیم.

 1. چطور متوجه شوم همسرم عاشق فرد دیگری شده است؟

اگر او اخیرا شما را نادیده می‌گیرد، دوست ندارد با شما تماس فیزیکی برقرار کند، پنهان‌کاری و دروغگویی را در او می‌بینید، بیشتر از قبل به خودش رسیدگی می‌کند و به خارج از منزل می‌رود و… همه این موارد در کنار هم می‌تواند نشانه خیانت باشد. البته دست به تشخیص نزنید چون ممکن است اشتباه کنید. اگر نشانه مشکوکی در رابطه خود می‌بینید، بهتر است آن را با زوج درمانگر در میان بگذارید تا مطمئن شوید همسرتان به شما بی تعهد شده است یا خیر مشکل دیگری وجود دارد.

 1. این که همسرم عاشق فرد دیگری شده است، آیا من مقصرم؟

می‌توان گفت در ایجاد شدن هر مشکلی در زندگی مشترک، هر دو مقصر هستید و در آن نقش دارید. بهتر است به جای سرزنش کردن خودتان بابت آن مشکلات، به فکر ریشه‌یابی و راه حل باشید.

 1. چه کار کنم دوباره همسرم عاشق من شود؟

ابتدا مشکلات رابطه‌تان را به روش درست حل کنید و سپس قدم‌های هرچند کوچک بردارید برای بهبود رابطه‌تان. با همسرتان ارتباط احساسی و فیزیکی خوبی داشته باشید. از او حمایت کنید تا به هدف‌هایش برسد و مانعش نشوید. از زبان‌های عشق برای ابراز عشق‌تان استفاده کنید و آن را به اشکال مختلف نشان بدهید و… می‌توانید تلاش‌تان را در جهت بهبود رابطه‌تان بکنید.

 1. درسته که به خاطر عشقم از همسرم طلاق بگیرم؟

این موضوع نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد. ابتدا باید کاملا مطمئن شوید که عشق‌تان فرد مناسبی است و ارزشش را دارد که به خاطر او زندگی‌تان را خراب کنید. باید تصمیم منطقی در این زمینه بگیرید و نباید از روی احساسات و وابستگی پیش بروید. دوم این که باید زندگی مشترک‌تان را بررسی کنید و ببینید آیا واقعا طلاق گرفتن صحیح است یا خیر؟ آیا مشکلاتی که با همسرتان دارید، واقعا حل نشدنی است؟ اگر دیگر هیچ عشقی بین شما و همسرتان نیست و زندگی‌تان پر از مشکل و تنش‌های حل نشدنی است، طلاق ممکن است بهترین راه برای شما و فرزندان‌تان باشد اما زود تصمیم نگیرید که با عشق‌تان ازدواج کنید. چند ماه به خودتان استراحت بدهید، آسیب‌های زندگی مشترک‌تان را درمان کنید و بعد تصمیم منطقی بگیرید. قبل از ازدواج مجدد هم حتما در جلسات مشاوره پیش از ازدواج شرکت کنید.

 1. می‌ترسم خیانتم آشکار شود. چه کار کنم؟

این ترس، یکی از ترس‌های رایج افرادی است که خیانت می‌کنند. برای اینکه از ترس و احساسات منفی بعد از خیانت رها شوید، بهتر است ارتباط فرازناشویی‌تان را به اتمام برسانید و یا تصمیم جدی برای زندگی مشترک‌تان بگیرید. تا وقتی که به این شرایط ادامه بدهید، نباید انتظار داشته باشید آرام باشید و زندگی خوبی داشته باشید. خیانت کردن تنش زیادی را به همراه دارد.

 1. چطور عشق و احساساتم را فراموش کنم؟

در این زمینه ممکن است نیاز به کمک حرفه‌ای مشاور داشته باشید و نیاز است که آموزش‌های لازم را دریافت کنید. مخصوصا اگر عشق و وابستگی‌تان زیاد است. اگر در این شرایط هستید می‌توانید در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید.

 1. ممکن است بعد از ازدواج عشق واقعی‌ام را پیدا کنم؟

وقتی شما در یک رابطه و زندگی مشترک هستید اما متعهد نیستید به این معنا است که به بلوغ عاطفی نرسیدید. بنابراین علاقه شما به یک فرد دیگر هم به دلیل نرسیدن به بلوغ عاطفی است. اگر عشق‌تان به فرد دیگر واقعی باشد، باید سه بعد تعهد، صمیمیت و هیجان را داشته باشد اما در رابطه فرازناشویی، تعهد وجود ندارد.

  40 پیام عاشقانه تبریک سالگرد ازدواج (متن، پیامک، شعر)

سخن پایانی

برخی از افراد بعد از ازدواج به دلایل مختلفی، عاشق شخص دیگری می‌شوند. در این مقاله، ابتدا دلایل و علل عاشق شدن بعد از ازدواج را شرح دادیم که می‌تواند یک عشق و احساس ساده نسبت به یک شخص باشد و یا می‌تواند یک مشکل و مسئله جدی، مثل نادیده گرفته شدن در زندگی مشترک، خسته‌کننده شدن آن یا داشتن تصورات و عقاید اشتباه درباره عشق باشد. سپس در ادامه مقاله، راهکارهایی را برای حل این مشکل ارائه دادیم. اگر شما هم ازدواج کردید و درگیر عشق نسبت به شخص دیگری شده‌اید، توصیه می‌کنیم از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید تا علت این موضوع پیدا شود و به شما راهکارهای مفید و موثری برای تصمیم‌گیری بهتر در این خصوص و بهبود زندگی مشترک‌تان، داده شود. به خاطر داشته باشید که عاشق شدن، خصوصیت طبیعی انسان است اما اینکه شما با این احساسات و عشق چه کار کنید، کاملا به شما بستگی دارد و مسئولیت آن با شما است.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • یلدای عزیزم مهم است که قبل از ازدواج این مشکل را حل بکنید. حتما از مشاور کمک بگیرید تا بتواند با توجه به شرایط شما راهکار مناسبی را خدمتتان ارائه کند

مقالات مرتبط

8 درس طلایی از جدایی و طلاق

8 درس طلایی از جدایی و طلاق دنیای مجازی، قاتل رابطه هاست! تلفن همراه و دنیای مجازی میتونه رابطه هایتون رو نابود کنه. درواقع دنیای مجازی، قاتل خاموش رابطه هاست.

مطالعه»

ممکنه ترک‌تون کنه اگر…

ممکنه ترک‌تون کنه اگر… بیش از حد وابسته باشین همه دوست دارن که شریک عاطفی‌شون، یک شخص مستقل، قوی (از لحاظ شخصیتی) و با اعتماد به نفس باشه. وابستگی افراطی،

مطالعه»