همیار عشق

عذرخواهی، دلجویی و معذرت خواهی در رابطه و زندگی

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

عذرخواهی، دلجویی و معذرت خواهی در رابطه و زندگی

عذرخواهی کردن در رابطه عاطفی بسیار مهم است. ما باید مسئولیت اشتباهات‌مان را بپذیریم و بابت آن عذرخواهی و دلجویی کنیم. اگر این کار انجام نشود و ما مدام اشتباه کنیم اما به روی خودمان نیاوریم یا کاری برای جبران آنها انجام ندهیم، باعث می‌شود شریک عاطفی‌مان مدام از ما دلخور شود و دلخوری‌هایش روی هم انباشته شود و رابطه را خراب کند. پس در جا و زمان مناسب هر بار باید عذرخواهی کنیم تا مشکلات روی هم انباشته نشود. در این مقاله ابتدا توضیح می‌دهیم که چرا برخی از افراد عذرخواهی نمی‌کنند و چگونه می‌توانیم فرهنگ عذرخواهی کردن را در رابطه عاطفی‌مان ایجاد کنیم؟

شریک عاطفی‌ام چرا از من عذرخواهی نمی‌کند؟


فکر نمی‌کند که باید عذرخواهی کند

برخی از افراد به دلیل مغرور بودن یا به دلیل اینکه حس می‌کنند مقصر نیستند، اصلا فکر نمی‌کنند که باید عذرخواهی کنند، بلکه بسیار حق به جانب هستند و رویه خودشان را ادامه می‌دهند چون فکر می‌کنند همان درست است.

دچار اختلال شخصیتی است

برخی از اختلالات شخصیتی، مثل اختلال شخصیت خودشیفته، باعث می‌شود فرد مسئولیت اشتباهش را قبول نکند، همیشه حق به جانب باشد و همه چیز را به گردن شریک عاطفی خود بیندازد. این افراد اعتماد به نفس بسیار زیاد و افراطی دارند و خودشان را همه چیز تمام می‌دانند.

او کلامی عذرخواهی نمی‌کند

هر فردی به روش‌های مختلفی می‌تواند عذرخواهی کند، برخی از افراد با هدیه گرفتن و برخی از افراد با کلام‌شان و برخی‌ها با کارهایی که برایتان انجام می‌دهند، عذرخواهی و جبران می‌کنند. باید تشخیص بدهید که روش شریک عاطفی شما کدام است. شاید او هیچ حرفی از عذرخواهی کردن نمی‌زند، اما به شما می‌گوید:«بیا امشب بریم بیرون شام بخوریم.» و در رستوران هم هیچ حرفی از اشتباهش نمی‌زند اما همین رفتارش و دعوت شما به بیرون، نشانه عذرخواهی کردن و جبران کردن اشتباه است. پس انتظار نداشته باشید که همه افراد به صورت کلامی عذرخواهی کنند. برخی از افراد، با روش‌های دیگری این کار را انجام می‌دهند چون عذرخواهی کردن با کلام، برایشان سخت است یا روش‌های دیگری را از خانواده‌شان یاد گرفته‌اند و همان‌ها را اجرا می‌کنند.

  به درد ازدواج نمیخوره، اگر...

عذرخواهی کردن، او را ضعیف جلوه می‌دهد

برخی از افراد فکر می‌کنند اگر عذرخواهی کنند، شخصیت‌شان را خرد کرده‌اند و ضعیف دیده می‌شوند. این افراد عموما اعتماد به نفس کمی دارند. برای همین نمی‌توانند اشتباهات‌شان را بپذیرند و اعتراف کنند، البته درونا اشتباهات را می‌پذیرند اما آن را بروز نمی‌دهند.

داشتن تجربیات تلخ دوران کودکی

افرادی که در دوران کودکی، برای هر اشتباه کوچکی مجبور می‌شوند بارها عذرخواهی کنند که بخشیده شوند، در دوران بزرگسالی دیگر تصمیم می‌گیرند اصلا عذرخواهی نکنند تا غرورشان بیشتر از این خرد نشود.

دیدگاه مردان با زنان درباره عذرخواهی کردن متفاوت است

شاید زنان برای هر چیز کوچکی فورا عذرخواهی کنند و از دل طرف مقابل‌شان در بیاورند اما مردان این دیدگاه را ندارند. آنها زمانی عذرخواهی می‌کنند که واقعا بدانند مقصر هستند.

چرا باید عذرخواهی کنم؟


رابطه را بهبود می‌بخشد

فرض کنید هر بار، شریک عاطفی‌تان اشتباهات کوچک و بزرگی انجام دهد، شما را آزار بدهد و یا دل شما را بشکند اما هیچ عکس العملی در برابر کرده‌های خود نشان ندهد و عذرخواهی نکند. چه حالی به شما دست می‌دهد؟ قطعا آن قدر از او می‌رنجید که دیگر نسبت به او و رابطه‌تان سرد می‌شوید و شاید حتی تصمیم به جدایی بگیرید چون این احساس در شما ایجاد می‌شود که او هر کاری که می‌خواهد با شما انجام می‌دهد و اصلا متوجه اشتباهاتش نمی‌شود و جبران نمی‌کند! مگر شما عروسک خیمه شب بازی او هستید که او هر رفتاری که می‌خواهد با شما داشته باشد؟ پس قطعا طرف مقابل شما هم این احساسات را تجربه خواهد کرد اگر شما عذرخواهی نکنید. اما اگر این کار را انجام دهید، او شما را می‌بخشد و فرد مسئولیت‌پذیر و با درک و شعوری می‌بیند. عذرخواهی کردن اجازه نمی‌دهد ارتباط خراب شود و می‌تواند ناراحتی‌ها را حل کرده و رابطه را بهبود ببخشد.

او احساس گناه نخواهد داشت

گاهی وقتی طرف مقابل اشتباهی می‌کند اما عذرخواهی نمی‌کند، ما فکر می‌کنیم:«نکنه اشتباه از من بوده؟» یا «نکنه تقصر منه و من کاری کردم؟» و این افکار در ما احساس گناه و عذاب وجدان ایجاد می‌کند. این اتفاق در رابطه شما هم می‌تواند بیفتد. اما اگر شما عذرخواهی کنید، دیگر طرف مقابل احساس گناه نخواهد داشت.

او متوجه می‌شود که شما فردی هستید که نمی‌خواهید او آسیب ببیند

اگر در زمان مناسب عذرخواهی کند، شریک عاطفی‌تان متوجه می‌شود که شما او را دوست دارید و نمی‌خواهید که او به خاطر اشتباهات‌تان آسیب ببیند و عزت نفسش تخریب شود. همچنین او متوجه می‌شود که شما فرد مسئولیت‌پذیری هستید و قطعا برای این موضوع از شما قدردانی خواهد کرد.

چه زمانی عذرخواهی کردن، کار ضروری است؟

زمانی که کاری کردید یا حرفی زدید که دل شریک عاطفی‌تان شکسته است، او ناراحت و آزرده شده است، باید عذرخواهی کنید چون ما مسئول احساسی هستیم که با رفتار یا حرف‌های اشتباه در طرف مقابل‌مان ایجاد می کنیم.

  بعضی مواقع ناخواسته فرد مقابلم رو ناراحت می‌کنم

چه زمانی نباید عذرخواهی کنیم؟

اگر واقعا تقصیر شما نبوده است، عذرخواهی کردن درست نیست. البته در این صورت هم می‌توانید بگویید:«من بابت سهمی که در ایجاد این مشکل داشتم عذرخواهی می‌کنم.» چون در رابطه عاطفی اگر مشکلی پیش می‌آید، هر دو فرد تا حدودی مقصر هستند. اگر شما نقش خود را در ایجاد این مشکل بپذیرید، طرف مقابل هم شاید یاد بگیرد که مسئولیت‌پذیر باشد و عذرخواهی کند. در کل در هنگام عذرخواهی کردن، به هیچ وجه وعده‌هایی ندهید که نمی‌توانید به آنها اجرا کنید. قول‌هایی بدهید که قابل اجرا و درست باشد.

چه کار کنم شریک عاطفی‌ام از من عذرخواهی کند؟

افراد فرهنگ عذرخواهی کردن را مثل فرهنگ قدردانی کردن از یکدیگر، بیشتر در دوران کودکی می‌آموزند. بنابراین کسی که عذرخواهی کردن را بلد نیست یا احساس می‌کند با این کار، شان و شخصیتش پایین می‌آید، ما نمی‌توانیم کار خاصی انجام بدهیم که او یاد بگیرد این کار را انجام دهد چون او سال‌های زیادی است که تربیت شده است و شخصیتش شکل گرفته است اما کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که تا حد امکان روی این فرد تاثیرگذار باشیم تا یاد بگیرد عذرخواهی کند اما شاید فرایند تغییر، موفقیت‌آمیز نباشد و طرف مقابل‌تان در برابر تغییر، مقاومت زیادی نشان بدهد. در ادامه چند راهکار را توضیح می‌دهیم.

با عصبانیت، مجبورش نکنید عذرخواهی کند چون فایده‌ای ندارد

با نیش و کنایه و عصبانیت، او را مجبور به عذرخواهی کردن نکنید چون این روش، روش ماندگاری نیست و تغییری که در فرد ایجاد می‌کند، فقط در حد چند لحظه است. مثلا ممکن است او برای پایان دادن بحث و دعوا بگوید:«باشه بابا ببخشید. راحت شدی؟» اما بعد دوباره همان اشتباه را تکرار کند و عذرخواهی نکند. با زور نمی‌توان کسی را تغییر داد. خودش باید متوجه شود که باید عذرخواهی کند، وگرنه دوباره و دوباره این رویه تکرار می‌شود.

مقابله به مثل نکنید چون اوضاع را بدتر می‌کند

اگر شریک عاطفی‌تان عذرخواهی نمی کند، شما مقابله به مثل نکنید و مثل خودش رفتار نکنید چون انجام دادن این کار، آسیب‌زننده است. سعی کنید الگوی او باشید و همیشه سهم خودتان در ایجاد کردن مشکلات را بپذیرید و بابت آن معذرت خواهی کنید.

کارهایی که می‌کند را درک کنید

همان طور که در بخش‌های قبلی توضیح دادیم، روش‌های مختلفی برای عذرخواهی کردن وجود دارد. سعی کنید روش دلجویی و عذرخواهی کردن شریک عاطفی‌تان را پیدا کنید و آن را درک کنید. با تمام وجودتان این کارهایش را درک کنید و وقتی آنها را انجام می‌دهد، با خود بگویید:«خب این یعنی معذرت می‌خوام و من هم می‌بخشمش.»

  چگونه با دوست دختر خود رفتار کنیم؟

با او درباره اشتباهش صحبت کنید

وقتی کاری می‌کند که شما را آزار می‌دهد، شاید او اصلا متوجه اشتباهش نشود یا فکر کند کاری که کرده است، کار خیلی بد و آسیب‌زننده‌ای نبوده است. به همین دلیل بهتر است با او درباره اشتباهش و احساسی که در شما به وجود می‌آورد صحبت کنید. مثلا بگویید:«وقتی کارت خیلی طول می‌کشه و بهم خبر نمیدی که تقریبا کی می‌رسی خونه یا در چه اوضاعی هستی، من نگرانت میشم.» یا «وقتی خیلی درگیر کار میشی و مثلا دو یا سه هفته همدیگه رو نمی‌بینیم من حس می کنم تو برام وقت نمیذاری یا منو اون قدرها دوست نداری که ذوق دیدنم رو داشته باشی.» وقتی شما از احساسات‌تان صحبت کنید، اگر او واقعا شما را دوست داشته باشد، حتما سعی می‌کند جبران کند و با دادن حس خوب به شما، این احساسات بد را از بین ببرد یا سعی کند دیگر تکرار نشود.

با زوج درمانگر مشورت کنید

اگر به هیچ وجه شریک عاطفی‌تان اشتباهاتش را قبول نمی‌کند و گردن نمی‌گیرد یا هر بار تقصیر را گردن شما می‌اندازد و معذرت‌خواهی نمی‌کند، این یک زنگ خطر و پرچم قرمز برای رابطه است و بهتر است در این خصوص با زوج درمانگران همیار عشق صحبت کنید تا این مشکل را بررسی کنند و به شما راهکار بدهند. اگر همیشه همه چیز در رابطه به گردن شما می‌افتد و هر بار شما مجبور به عذرخواهی کردن می‌شوید، این روند، می‌تواند عزت نفس و اعتماد به نفس شما را به شدت تضعیف کند و شما را دچار افسردگی و نفرت از خود بکند چون کم کم باورتان می شود که همیشه شما مقصر هستید.

سخن پایانی

معذرت‌خواهی کردن در رابطه عاطفی بسیار مهم است و مسئولیت‌پذیری و عشق افراد نسبت به یکدیگر را نشان می‌دهد. اگر شریک عاطفی‌تان از شما معذرت‌خواهی نمی‌کند، این نکته را بدانید که شما نمی‌توانید با طعنه و کنایه یا با عصبانیت، این مشکل را حل کنید، بلکه بهتر است در مورد احساساتی که اشتباهاتش در شما ایجاد می‌کنند صحبت کنید تا بداند اشتباهاتش چقدر به شما آسیب می‌زنند، مقابله به مثل نکنید یعنی همیشه شما بابت اشتباهات‌تان از او معذرت‌خواهی کنید تا الگوی او باشید. شاید او جزء افرادی است که عذرخواهی‌اش را با کارها و اعمال خاصی نشان می‌دهد، مثل کمک کردن به شما، وقت گذاشتن برای شما یا هدیه خریدن. سعی کنید روش او را درک کنید و بپذیرید اما اگر او به هیچ روشی و به هیچ عنوان معذرت‌خواهی نمی‌کند و همیشه همه چیز را به گردن شما  می‌اندازد، توصیه می‌کنیم حتما درباره این موضوع با زوج درمانگران همیار عشق صحبت کنید تا این موضوع بررسی و حل شود چرا که این روند، به شخصیت و اعتماد به نفس‌تان آسیب زیادی می‌رساند.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط