همیار عشق

دلایل خیانت و بی‌تعهدی زنان و مردان (چرا خیانت می‌کنیم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دلایل خیانت و بی‌تعهدی زنان و مردان (چرا خیانت می‌کنیم؟)

چرا خیانت می‌کنیم؟


خیانت طبیعیه؟

متاسفانه آمار خیانت اونقدر بالا رفته که بعضی‌ها دیگه اون رو عادی میدونن و میگن خیانت یک اتفاق طبیعیه و در هر رابطه‌ای ممکنه اتفاق بیفته! این تصور درستی نیست. با وجود آمار بالای خیانت، این مساله در یک رابطه عادی و سالم به وجود نمیاد و حتما دلایلی پشتش هست. اما چه دلایلی؟

ما بلوغ عاطفی نداریم

انسان به جز بلوغ جسمی و جنسی، بلوغ عاطفی هم داره. افرادی که نمیدونن رابطه دو طرفه نیاز به تعهد داره و مسئولیت رابطه رو نمی‌پذیرن و مدام از رابطه‌ای به رابطه دیگه میرن، به بلوغ عاطفی لازم نرسیدن. خیانت در این افراد یک امر عادی هست و متوجه آسیب‌هایی که به دیگران میزنن نیستن.

ما نمیتونیم محرک‌ها رو کنترل کنیم

شنیدین میگن آب نیست وگرنه شناگر خوبیه؟ بعضی افراد  شاید حتی به فکر خیانت هم نباشن اما به محض به وجود اومدن یک محرک یا شرایط ناگهانی و وسوسه‌انگیز، خودشون رو میبازن و تن به خیانت میدن. در واقع این افراد قدرت کنترل محرک‌های بیرونی رو ندارن.

انتظارات غیرواقعی داریم

برخی افراد تصور میکنن شریک عاطفی‌شون باید تمام و کمال در خدمت رفع نیازهای جسی و عاطفی‌شون باشه و با کوچک‌ترین کمبودی به فکر رفع اون نیاز توسط افراد دیگه میفتن. غافل از اینکه در یک رابطه مشترک باید راجع به نیازهای عاطفی و جنسی صحبت کرد تا حل بشن و عدم ارضای اونها به هیچ وجه خیانت رو توجیه نمیکنه.

  رابطه داماد با مادر زن (شوهرم با مادرم رابطه داره. چیکار کنم؟)

اعتقادات توجیه‌کننده داریم

مگه آدم چقد زنده هست که خودش رو محدود کنه؟ من جوونم چرا لذت نبرم؟ بالاخره آدم غریزه جنسی داره جرم که نکردم و… این باورهای توجیه‌کننده خیانت، اصل رابطه رابطه دونفره رو زیر سوال می‌بره و از نظر علمی قابل پذیرش نیست. پس هرگز سعی نکنین با چنین افکاری سازگار بشین.

خودخواه هستیم

بعضی از افراد بدون در نظر گرفتن دیگران و احساسات‌شون، تنها به فکر خودشون و ارضای نیازهاشون هستن. اینکه خودخواهی چه دلایل و ریشه‌هایی داره جای بحث و بررسی داره اما آنچه که واضحه اینه که افراد خودخواه مناسب یک رابطه دو طرفه و مشترک نیستن و به احساسات دیگران آسیب میزنن.

رابطه فعلی برامون بی‌اهمیته

وقتی فردی به یک رابطه اهمیت نده، عواقب رفتارهاش هم در رابطه براش مهم نیست. گاهی افراد رابطه رو برای خودشون تمام شده میدونن و نشانه‌هاش هم واضحه اما طرف مقابل اون رو نپذیرفته و در اون مونده. گاهی هم رابطه اصلا براشون جدی نیست اما ما اون رو جدی می‌پنداریم.

هر دلیلی داریم برای خیانت قابل توجیه نیست

 ما در برابر احساس و آسیب‌هایی که به خودمون و شریک عاطفی‌مون می‌زنیم مسئول هستیم. بنابراین چه خودتون خیانت کردین، چه خیانت دیدین، این موضوع رو بررسی کنین تا از ریشه‌هاش آگاه بشین و اون رو در خودتون رفع کنین یا آسیب‌هایی که دیدین رو ترمیم کنین. اگه در رابطه‌تون خیانت دیدین و قصد جدایی دارین اما براتون سخته، میتونین در دوره منِ ارزشمند بدون تو شرکت کنین.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

  رابطه عاطفی همزمان با دو یا چند زن یا دختر (رابطه پسر با چند نفر)

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط