چطور شوهر خوبی برای همسرم باشم (آموزش همسرداری برای مردان)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور شوهر خوبی برای همسرم باشم (آموزش همسرداری برای مردان)

شوهر خوب و ایده آل بودن، به هیچ وجه کار سختی نیست. در واقع تنها چیزهای که احتیاج دارید تا به یک مرد نمونه برای همسرتان تبدیل شوید، یک دل مهربان، وجدانی پاک و عشق بی شائبه به همسرتان است. شما با کسب مهارت های زن داری و همسرداری میتوانید به راحتی به مردی جذاب و ایده آل برای همسرتان تبدیل شوید و رابطه عاطفیتان را بیش از پیش مستحکم کنید. “همیار عشق” در این مقاله بیان میکند چطور میتوانید با در پیش گرفتن برخی نکات همسرداری در زندگی مشترک، یک مرد رومانتیک، جذاب و نمونه برای همسرتان باشید.

چطور یک شوهر رومانتیک برای همسرتان باشید


یک نکته مشترک در همه خانم ها این است که ذاتا دوست دارند به آن ها عشق ورزیده شود. دریافت عشق از سوی مرد زندگیشان باعث میشود احساس کنند زنی خاص و دوست داشتنی هستند. برای اینکه شوهر رومانتیکی برای همسرتان باشید، نکات زیر را در زندگی مشترک بکار بگیرید:

مهر و محبتتان را نشان دهید

همسرتان میداند که شما عاشقش هستید. اما لحظه ای که به او ابراز عشق کنید، قلبش لبریز از شادی میشود. همواره به خاطر بسپارید که رابطهی زناشویی فراتر از رابطه ی جنسی است و وقتی همسرتان را دوست دارید، باید با تمام قلب و وجودتان از او مراقبت کنید.

تنها دلیل ازدواج شما با این فرشته ی نازنین این بوده است که عاشقش شده اید. پس همیشه به او نشان بدهید که چقدر دوستش دارید. اگر هنوز مطمئن نیستید که چطور باید به همسرتان ابراز عشق کنید، او را در آغوش بگیرید یا در یک خیابان شلوغ بوسه ی کوتاهی روی گونه اش بنشانید و ببینید که چطور گونه هایش گلگون میشود.

وقتی از سر کار به خانه برمیگردید و میبینید که همسرتان زیر بار کارهای خانه یا فعالیتهای شغلی از پا درآمده است، بازوانتان را دور او حلقه کنید و از دیدن درخشش چشمانش لذت ببرید. همچنین میتوانید قبل از آن که همسرتان شب وارد اتاق خواب شود، اتاق خواب را عاشقانه تزئین کنید و شگفتزدهاش کنید.

آتش عشق تان را گرم نگه دارید

فکر نکنید که نیازی نیست تا برای شعله ور نگه داشتن آتش عشقتان تلاش کنید. زندگی عاشقانه ی سالم یکی از ضروریات پایداری زندگی زناشویی است. میتوانید برای سفر برنامه ریزی کنید یا حداقل ماهی یک بار همسرتان را برای صرف شام یا تماشای فیلم بیرون ببرید.

اگر زنتان دختر ماجراجویی است، چرا چتربازی یا سفر به مکانهای هیجان انگیز را در کنار هم امتحان نکنید؟ اگر قبل از ازدواج مدتی با هم نامزد یا دوست بوده اید، حتماً خاطرات شیرین بسیاری از اولین قرار ملاقاتتان، روز خواستگاری، اولین بوسه یا در آغوش گرفتن دارید. اگر تاریخ این اتفاقات عاشقانه یادتان باشد و آنها را جشن بگیرید، همسرتان را شاد خواهید کرد. نکتهی آخر این که رابطه ی جنسی باید برای هر دو نفر لذت بخش باشد و به یک فعالیت اجباری تبدیل نشود. سعی کنید همسرتان را به روشهای مختلف آرام کنید.

گاهی ناز همسرتان را بکشید

یکی از اصول آئین همسرداری این است که باید کاری کنید تا همسرتان احساس خاص بودن بکند. هیچ چیز برای یک زن خوشایندتر از این نیست که شوهرش او را لوس کند و نازش را بکشد. اگر همسرتان را بدون دلیل لوس کنید، این ناز و نوازش ها به بهبود و تقویت رابطه تان کمک خواهد کرد. وقتی ناز همسرتان را بکشید، این مهربانی اهمیت بسیاری برای همسرتان خواهد داشت و او متوجه میشود که چقدر به او اهمیت میدهید، دوستش دارید و خواهان شادی و خوشبختی اش هستید.

منظورمان این نیست که هدایای گران قیمت برای همسرتان بخرید، کافی است کارهای کوچکی را که او دوست دارد، انجام بدهید؛ مثلاً صبحها در آغوشش بگیرید، بدون مقدمه برایش نامه های عاشقانه بفرستید یا صبحانه اش را برایش به تختخواب بیاورید. میتوانید همسرتان را به یک سفر ناگهانی ببرید یا با یک هدیهی کوچک غافلگیرش کنید. این ژست های عاشقانه باعث میشود که او چشم بسته شما را دوست داشته باشد.

او را در فعالیت مورد علاقه اش همراهی کنید

اگر از علائق همسرتان حمایت کنید و فرصتی را برای او فراهم کنید تا بتواند کارهای مورد علاقه اش را انجام دهد، او دیگر هیچ توقعی نخواهد داشت. قرار نیست شما هم در تمام این فعالیتها همراهش باشید، اما حتماً برای یک پیادهروی کوتاه دونفره یا خرید لوازم منزل وقت بگذارید.

بانوان ارزش بالایی برای چیزهای کوچک قائل هستند و از حالت صورت و بدنشان میتوانید متوجه شوید که چه زمانی خواستهای از شما دارند. اگر خودتان با روی باز داوطلب شوید، این کمک کردن همسرتان را به خوشبخت ترین زن دنیا تبدیل خواهد کرد. یکی از بهترین راهها برای لوس کردن همسرتان این است که رابطه ی دوستانه و عمیقی را با خانواده اش ایجاد کنید.

  زندگی با خانواده شوهر (شوهرم میگه با خانواده‌اش زندگی کنیم. قبول کنم یا نه؟)

از او مراقبت کنید

یکی از مهمترین قول هایی که مردان در زمان ازدواج به زنان میدهند، این است که مسئولیت همسرشان را مسئولیت خودشان بدانند؛ یک شوهر خوب همواره به این قول خود وفادار میماند. همواره، در زمان سختی و بیماری باید از همسرتان مراقبت کنید و او را مهمترین فرد زندگیتان بدانید. مطمئن باشید که همسرتان هیچگاه لطفهایتان را در زمان ناراحتی و بیماری اش فراموش نخواهد کرد، البته بدیها و بی وفایی ها نیز از ذهنش پاک نخواهد شد. نفرتی که در نتیجهی بی توجهی یک شوهر سنگدل در قلب یک زن جان میگیرد، به سختی از بین میرود.

چطور شوهر جذابی برای همسرتان باشید


با در پیش گرفتن چند نکته تکمیلی که در ادامه ذکر می شود، میتوانید برای همسرتان، مردی بسیار جذاب باشید و او را شیفته خودتان کنید.

شوخ و بذله گو باشید

اکثر بانوان عاشق تفریح و خوش گذرانی هستند و همواره در جستجوی مردی شوخ طبع و بذله گو هستند. یک خواستگار کسل کننده یا مستبد جواب منفی قاطعی را از اکثر دختران میشنود، اما خواستگاری که خنده را بر لبان یک دختر مینشاند و او را به خنده میاندازد، قلبش را به تسخیر درمیآورد.

یافتن یک مرد شوخ و در عین حال مودب کار دشواری است، اما اگر شما این خصوصیات را داشته باشید، مطمئن باشید که برندهی قلب همسرتان خواهید شد. اگر بتوانید همسرتان را بعد از گذراندن یک روز خسته کننده در خانه یا اداره بخندانید یا برنامه ی مفرحی را برایش تدارک ببینید، او از بودن در کنارتان احساس خوشبختی خواهد کرد.

برای همسرتان تیپ بزنید

اگر این توصیه به نظرتان خنده دار یا عجیب است، بهتر است دقیق تر فکر کنید. اگر ظاهر خوبی داشته باشید و بهداشت را رعایت کنید، نه تنها در رابطهی مشترک تان ضرر نمیکنید، بلکه همسرتان خوشحال میشود که شما وقت میگذارید تا خودتان را برای او جذابتر کنید.

اگر همسرتان شیفته ی مردانی است که صورتشان را کاملاً اصلاح میکنند، این اصلاح بیعیب و نقص به چقدر تلاش و زمان نیاز دارد؟ اگر همسرتان از دهان و نفس بدبو متنفر است، که البته این بدبو بودن نشانهی بیماری نیز هست، واقعاً چقدر طول میکشد تا دندان هایتان را قبل از خوابیدن مسواک بزنید؟ رعایت همین نکات کوچک باعث میشود که همسرتان بیشتر از قبل عاشق شما شود. سعی کنید این توصیه ها را آویزه ی گوشتان کنید و ارزش خودتان را نزد همسرتان بالاتر ببرید.

یک جنتلمن واقعی باشید

جنتلمن بودن یکی از خصوصیات واجب شوهران خوب است. همسرتان هر حرفی هم که بزند، اطمینان داشته باشید که همیشه دوست دارد تا شوهرش یک جنتلمن واقعی باشد.

لازم نیست کار خاص یا عجیبی انجام بدهید، میتوانید همسرتان را قبل از ترک خانه یا بعد از برگشتن به خانه ببوسید؛ وقتی سرگرم خرید است، صبور باشید، ساک های خریدش را حمل کنید و حتماً پول خریدها را بدهید. این قبیل رفتارهای باملاحظه موجب میشود که همسرتان از صمیم قلب عاشق شما بشود.

چطور یک شوهر ایده آل و نمونه باشید


اگر میخواهید مرد خوبی برای همسرتان باشید و تبدیل به یک شوهر ایده آل و نمونه برای او بشوید،‌میتوانید نکات همسرداری زیر را در پیش بگیرید:

بهترین دوست همسرتان باشید

حالت ایده آل این است که بعد از ازدواج بهترین دوست همسرتان باشید. پس سعی کنید که این دوستی واقعیت داشته باشد. هر زمان که همسرتان با مشکلی مواجه شد، نهایت تلاش تان را برای هم فکری با او و حل کردن مشکلش بکنید. اگر هم خودتان دچار مشکل شدید، حتماً اول با او مشورت کنید. این همدلی و همراهی پیوند بین تان را قویتر میکند.

شنونده خوبی برای او باشید

همسرتان کل روز در خانه یا محل کار است و کنارتان نیست. به همین دلیل لحظه ای که شما را میبیند، مشتاق است که سفرهی دلش را پیش شما باز کند و دلتنگی یک روزه را از بین ببرد.

با دقت و اشتیاق به تمام حرفهای همسرتان گوش کنید، البته همسرتان نباید متکلم وحده باشد، مونولوگ را به دیالوگ تبدیل کنید و در گفتگو شرکت کنید. کاری کنید که همسرتان حس کند از هم صحبتی با او لذت میبرید و با گوش جان به حرفهایش به گوش میدهید. همچنین همسرتان باید بتواند که تاریک ترین رازهایش را بدون ترس از سوءاستفاده یا بی توجهی با شما در میان بگذارد.

  شوهر داماد سرخانه (زندگی در خانه پدر زن و مادر زن)

از آنجایی که شما پشت و پناه همسرتان هستید و او به قدرت و حمایت شما دلگرم است، باید بتواند به شما تکیه کند، پس از همسرتان حمایت کنید. با دقت به مشکلاتش گوش بدهید و راه حل های مناسبی را پیشنهاد کنید. حتی اگر نمیتوانید کمکی به او بکنید، صمیمیت و اشتیاق شما برای آرام کردن قلبش کافی خواهد بود.

به عقاید و دیدگاه هایش احترام بگذارید

احترام گذاشتن به همسر واجب است، و رفتار محترمانه با همسرتان ثابت میکند که ارزش فراوانی برای او قائل هستید. همسرتان انسانی متفاوت با شما است که افکار و عقاید خاص خودش را دارد، پس به آنها احترام بگذارید و آنها را به رسمیت بشناسید. هرگز همسرتان را مجبور نکنید که رویاها یا تصورات شما را دنبال کند.

شاید شما و همسرتان عقاید مذهبی یکسانی داشته باشید یا به لحاظ مذهبی با هم اختلاف عقیده داشته باشید. در هر حال باید به عقاید همسرتان احترام بگذارید و سعی کنید روزهایش را با روی آوردن به روشهای جدید معنویت و دعا خاطره انگیزتر کنید.

او را با تمام نقاط منفی و مثبتش بپذیرید

هیچ فردی در جهان نیست که کامل و بدون عیب باشد. این نقص ها فقط به زیبایی ظاهری مربوط نمیشود، بلکه ممکن است در رفتار یا عادتها نیز نمود پیدا کند. همسرتان مجموعه خصوصیات خوب و بد منحصر به فرد خود را دارد، شما باید همسرتان را همینطور که هست با تمام خوبیها و بدی هایش بپذیرید، او نیز باید شما را همینگونه که هستید، قبول داشته باشد. اگر همسرتان از داشتن نقطه ضعفی ناراحت است، میتوانید مشاورش باشید و زمینه را برای رشدش فراهم کنید، اما نباید از او به خاطر داشتن چنین عیبی گله کنید.

به او اعتماد داشته باشید

بنیان هر رابطه ای بر اعتماد شکل میگیرد و بدون آن هیچ رابطه ای حتی برای یک روز کامل نخواهد بود. مهمترین خصلتی که برای همسرداری موفق و تبدیل شدن به یک شوهر ایده آل باید در خودتان ایجاد کنید، قابلیت اعتماد است. رشد اعتماد بین زوجین پیوند زناشویی شان را قویتر میکند.

باید از صمیم قلب به همسرتان اعتماد داشته باشید تا رابطه تان مستحکم و پایدار شود. همچنین خودتان نیز باید قابل اعتماد باشید.

برای کسب مهارت های ارتباط موثر تلاش کنید

کسب مهارت های ارتباطی گام مهمی برای حفظ یک رابطه ی پایدار و عاشقانه است. اگر بدون اما و اگر بتوانید با همسرتان ارتباط برقرار کنید، پیوند مستحکمی بین تان شکل خواهد گرفت. در این حالت تمام سردرگمی هایتان از بین خواهد رفت. همسرتان باید بتواند افکارش را به راحتی برای شما بیان کند و در عین حال شما نیز افکارتان را با او در میان بگذارید. اجازه ندهید موانع ارتباطی بین شما قرار بگیرند. اگر ارتباط موثری با هم داشته باشید، خودخواهی و خودپسندی کنار خواهد رفت.

فعال و مسئولیت پذیر باشید

اکثر بانوان از شوهران تنبل متنفرند، البته تنبل نبودن به این معنا نیست که اجازه ندارید مسابقه ی فوتبال عصر جمعه را ببینید، کافی است در انجام فعالیتهای روزمره فعال باشید. بنابراین دفعه ی بعد که فرصت پیدا کردید، خانه را تمیز کنید یا آشغال را بیرون بگذارید. به همسرتان کمک کنید تا درخشش عشق را در چشمانش ببینید.

از او حمایت کنید

از یاد نبرید که همسرتان صاحب یک هویت مستقل است و روش زندگی و برنامه های شغلی خاص خودش را دارد. بنابراین از ایده ها و برنامه های همسرتان حمایت کنید و برای موفقیت در آنها به شریک زندگیتان کمک کنید. مثلاً اگر میبینید که همسرتان شبها بیدار میماند تا پروژه ی کاریاش را تمام کند، میتوانید کنارش بنشینید و با او همفکری کنید یا برایش یک فنجان قهوه ی داغ درست کنید، مطمئن باشید که او این لطف هایتان را تا پایان عمر فراموش نخواهد کرد. اگر همسرتان نقشی در یک فعالیت فرهنگی دارد، برای بازدید از آن فعالیت وقت بگذارید، این توجه و احترام رفتار محترمانه ی متقابل همسرتان را تضمین خواهد کرد.

تکیه گاهش باشید

به عنوان یک شوهر باید تکیه گاه مطمئن و محکمی برای همسرتان باشید، آرزوی هر زنی این است که شوهرش پشت و پناهش باشد و مانند یک کوه پشت او بایستد. همسرتان باید حس کند که میتواند به شما تکیه کند و شما نیز باید آنقدر جدی و کوشا باشید که ناامیدش نکنید.

  شوهرم سرد شده(سرد شدن مرد در رابطه جنسی)

برای این که همسرتان احساس امنیت و آرامش کند، میتوانید کارهای پیش پا افتاده ای مانند خرید خواربار را انجام دهید یا اجازه بدهید که همسرتان برای مهمانی بعدی تصمیم بگیرد یا برنامه ریزی کند.

همچنین اگر صاحب فرزند هستید، در امور مربوط به فرزندان مسئولیت پذیر باشید و همسرتان را در این مورد همراهی کنید.
اگر همسرتان به حمایت شما دلگرم باشد، رابطه تان هرگز دچار مشکل نخواهد شد.

درک متقابل داشته باشید

اگر همه ی همسران میتوانستند به درک متقابل برسند، دیگر هیچ طلاقی ثبت نمیشد. قبل از آن که حرفی به همسرتان بزنید، کاری انجام بدهید یا او را به خاطر انجام دادن کاری که شما دوست نداشته اید، قضاوت کنید، خودتان را به جای او بگذارید. همیشه سعی کنید ماجراها را از دید او ببینید. ممکن است درباره ی نظر و دیدگاه همسرتان اشتباه کنید، اما بعد از تلاش برای درک کردن او میتوانید بدون مشاجره و دعوا دربارهی اختلاف نظرتان با هم صحبت کنید. از یاد نبرید که همسرتان هم نظرات و دیدگاههای خودش را دارد، پس به عقاید و تفکرات او احترام بگذارید.

سازش عامل مهم خوشبختی در زندگی زناشویی است. هر دو طرف باید برای سازش تلاش کنند و اندکی کوتاه بیایند تا توافق حاصل شود. سازش به معنای قربانی شدن و فداکاری قابل توجه نیست. مثلاً وقتی همسرتان بیمار است یا مشکلی دارد، تصمیم میگیرید که آن شب با دوستانتان بیرون نروید، به این ترتیب همسرتان متوجه میشود که اولویت نخست شما است.

پنهان کاری نکنید،‌ دروغ نگویید، خیانت نکنید

صادق بودن در هر رابطه ای مهم است. هر چه در وفاداری تان نسبت به همسرتان ثابت قدمتر باشید، رابطه تان پایدارتر خواهد شد. اگر روزی به همسرتان خیانت کنید، هر کاری هم که برای جلب اعتماد دوباره ی او انجام دهید، آن عهدشکنی باعث میشود که او دیگر نتواند کاملاً به شما اعتماد کند. البته منظورمان این نیست که نباید با زنان دیگر صحبت کنید، اما باید همواره برای همسرتان اولویت قائل شوید و او جایگاه نخست را در قلبتان داشته باشد.

هیچگاه درباره ی هیچ چیز به همسرتان دروغ نگویید، مگر این که بخواهید او را با یک سفر یا مهمانی جشن تولد غافلگیر کنید. یک دروغ کوچک برای خراب کردن رابطه تان کافی است. همچنین اگر برنامهای برای آینده تان دارید، همسرتان باید نقش مهمی در این برنامه داشته باشد.

خودخواه و خودرای نباشید

خودخواهی صفت منفوری از نظر زنان است، پس سعی کنید خودخواه و متکبر نباشید. اگر همسرتان با انجام دادن کاری به افتخار یا شهرت میرسد، سد راهش نشوید.

هنر سازش را که اصلاً هم سخت نیست، یاد بگیرید. واگذار کردن میدان به شریک زندگیتان به هیچ وجه شرم آور نیست.

هرگز او را آزار ندهید

شما همان مردی هستید که قرار است از همسرتان محافظت کنید و راحتی و آرامشش را فراهم کنید. پس اگر از او سوءاستفاده کنید، چه کلامی، چه فیزیکی، این بدرفتاری آسیب شدیدی به رابطه تان خواهد زد.

وقتی با هم بحث میکنید، هرگز صدایتان را بالا نبرید یا سر همسرتان فریاد نزنید. سرزنش کردن و طعنه زدن درباره ی مسائلی که نمیتوانید راجع به آنها به تصمیم مشترکی برسید، مطلقاً ممنوع است. توصیه ی آخر این که هیچ گاه نباید روی همسرتان دست بلند کنید.

برای اینکه یک شوهر رومانتیک باشید، محبتان را به همسرتان ابراز کنید، آتش عشق تان را همیشه گرم نگه دارید، گاهی ناز همسرتان را بکشید، او را در فعالیت مورد علاقه اش همراهی کنید و در زمان بیماری از او مراقبت کنید. همچنین اگر میخواهید شوهر جذابی برای همسرتان باشید، شوخ و بذله گو باشید، برای همسرتان تیپ بزنید و یک جنتلمن واقعی باشید.

برای اینکه یک مرد نمونه باشید، سعی کنید بهترین دوست همسرتان باشید، شنونده خوبی برای او باشید، به عقاید و دیدگاه هایش احترام بگذارید و او را با تمام نقاط منفی و مثبتش بپذیرید. در زندگی مشترک به او اعتماد داشته باشید، برای کسب مهارت های ارتباط موثر تلاش کنید و مردی فعال و مسئولیت پذیر باشید. آل او را حمایت کنید و در زندگی تکیه گاهش باشید،
اگر میخواهید مرد خوبی برای همسرتان باشید، پنهان کاری نکنید،‌ دروغ نگویید و خیانت نکنید، خودخواه و خودرای نباشید و هرگز او را کلامی یا فیزیکی آزار ندهید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

5 اشتباه در روز ولنتاین

1- مقایسه این چیزی که میگم برای مجرداست، خیلی از کسانی که باهم در رابطه هستند به اندازه ای که بیرون در شبکه های اجتماعی،مهمانی ها و جاهای دیگه نشون

مطالعه»