مجرد

چطور از مجردی‌مان لذت ببریم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور از مجردی‌مان لذت ببریم؟

با بالا رفتن سن ازدواج در کشور تعداد بسیار زیادی از دختران و پسران ما مجرد هستند. برخی مجردی را انتخاب و برخی دیگر به دلیل موانعی که پیش رو دارند امکان ازدواج را ندارند و تعداد دیگری نیز بعد از ازدواج جدا شده‌اند و طعم طلاق را چشیده‌اند و حالا مجرد هستند. مجردی شما هر دلیلی که داشته باشد ما در این مقاله قصد داریم راه‌هایی که بتوانید از مجردی‌تان لذت ببرید را برایتان شرح دهیم تا بتوانید مجردی با کیفیت زندگی بالا و دارای رضایت از زندگی باشد.

مجرد 2

یک سوال مهم!

آیا مجرد بودنم نرمال است؟

مجرد بودن یا نبودن یک انتخاب است و باید تمام قد به تصمیم فرد در خصوص این انتخابش احترام گذاشت. افراد می‌توانند به دلیل آمادگی نداشتن، داشتن الویت‌های مختلف دیگر، تلاش برای برداشتن موانع و بسیاری از دلایل اصولی و منطقی دیگر ازدواجشان را عقب بیندازند و این موضوع کاملا طبیعی است اما گاهی افراد به دلایلی مجردی را انتخاب کرده‌اند که انتخابشان برگرفته از افکار یا عقایدی است که با واقعیت علمی همخوانی ندارد. مثلا فرد معتقد است چون همه مردها/زن‌ها سر و ته یک کرباس هستند نباید ازدواج کرد! یا چون ممکن است مجبور باشیم مهریه بدهیم همان بهتر که ازدواج نکنیم. چنین افکاری برگرفته از تجربیات شما از زندگی است و لزوما درست نیست. پس مطمئن شوید مجرد بودنتان نرمال است سپس ادامه مقاله را بخوانید و از مجرد بودنتان لذت ببرید!

چطور از مجرد بودنمان لذت ببریم؟

محیط خانه را برای خودتان بسازید

مجرد 3

حتما نباید متاهل باشید تا به فکر خرید وسایل مورد نیاز، دکوری‌های زیبا یا رو تختی شیک باشید! شما در زمان مجردی نیز باید هرآنچه فکر می‌کنید مورد نیازتان است یا حالتان را بهتر می‌کند تهیه کنید، به خصوص اگر تنها زندگی می‌کنید. مثلا لباس‌هایتان را روی تخت و کف زمین ولو نکنید و یک سبد لباس چرک زیبا برای اتاقتان تهیه کنید، اگر آشپزی نمی‌کنید و غذا را از بیرون تهیه می‌کنید آن را در ظروف آلمینیومی رستوران‌ها نخورید و برای خودتان چند دست ظروف سرو و پذیرایی مورد علاقه‌تان را بخرید. اگر با خانواده زندگی می‌کیند از اتاق شلخه‌ای که مادرتان آن را تمیز می‌کند به شدت پرهیز کنید! فضای اتاقتان را تمیز و مرتب نگه دارید و آن را با دکوری‌های مورد علاقه‌تان تزئین کنید. همچنین آن‌جا خانه شما هم هست می‌توانید گاهی وسایلی را بخرید که کل خانواده و خودتان از آن ساتفاده کنید. در هر صورت خانه یا اتاق شما باید مانند بسیاری از فرد متاهل منظم، مخصوص شما و همراه با لوازم ضروری باشد.

اگر با خانواده زندگی می‌کنید اعضای خانه را درک کنید

برخی افراد مجرد همراه با خانواده‌شان که شامل  والدین و خواهر و برادرهایشان است زندگی می‌کنند و در بسیاری از مواقع با چالش‌های جدی روبرو می‌شوند. نباید فراموش کنید که شما و اعضای خانواده‌تان در یک خانه مشترک زندگی می‌کنید و در چالش‌های آن شریک هستید. نمی‌توانید تمام مدت از بقیه بخواهید ساکت باشند یا هیچ کاری انجام ندهند که مزاحمتی برای شما به وجود نیاید شما هم باید متقابلا حق و حقوق آن‌ها را رعایت کنید. گاهی ناچارید از برخی مسائل گذشت کنید و حتی گاهی باید به بقیه اعضای خانه کمک کنید تا بتوانید همه باهم محیطی تا حد امکان مورد قبول همه‌تان ایجاد کنید.

باید یاد بگیرید از تنهایی لذت ببرید

تا زمانی که یاد نگیرید در تنهایی لذت ببرید نه از مجرد بودن و نه از متاهل بودنتان هیچ لذتی نخواهید برد. اگر وقتی تنها هستید دائم حوصله‌تان سر می‌رود، هیچ برنامه‌ای ندارید، هیچ تفریح و هدفی ندارید و احساس رضایت و آسایش در شما وجود ندارد هرگز نمی‌توانید به کیفیت زندگی دلخواهتان برسید حتی اگر هیچ کم و کسری نداشته باشید. اگر نمی‌توانید از تنهایی خودتان لذت ببرید باید این موضوع را ریشه‌یابی کنید تا متوجه شوید چه مشکل و مانعی برای لذت بردن شما از تنهایی وجود دارد.

به تغذیه‌تان اهمیت دهید

اگر از آن قبیل افرادی هستید که تصور می‌کنید تنها زمانی که زیر یک سقف مشترک با همسرتان هستید می‌توانید یک غذای مفصل و کامل که برایش زحمت کشیده‌اید بخورید یابد به شما بگوییم زندگی مجردی چندان خوشایندی نخواهید داشت. کنسروها، غذاهای آماده، غذاهای سرد و نیمه پخته، غذاهای مانده و فرآوری شده کیفیت زندگی مجردی شما را به شدت پایین می‌آورد. اگر تنها زندگی می‌کنید باید دقیقا مانند افرادی که زیر یک سقف هستند و برای وعده‌های غذایی‌شان ارزش قائلند برای خورد و خوراکتان ارزش قائل باشید. در طول روز برای پخت و پز و آماده کردن غذایتان وقت بگذارید. اینکه در طول روز به جای داشتن سه وعده غذای سالم و مقوی تنها یک وعده آنهم در زمان نامناسب و با مواد نامناسب داشته باشید و منتظر باشید روزی در خانه خودتان و همسرتان غذاهای رنگارنگ و مقوی بخورید یکی از بدترین اتفاقات زمان مجردی است!

  جادوی لبخند در جذب فرد مورد علاقه

روتین منظم و خلاقانه داشته باشید

مجرد 4

باری به هر جهت نباشید، شما باید روتین مخصوص خودتان را داشته باشید البته نه برنامه و روتینی که شما را به روزمرگی و بی‌حوصلگی برساند اما نمی‌توانید با یک روز تا سر ظهر خوابیدن و یک روز صبح زود بیدار شدن، با یک هفته باشگاه رفتن و دوماه نرفتن، چند روز کتاب خواندن و ماه‌ها نخواندن و … نظم داشته باشید. نظم در زندگی به ذهن و روان شما هم نظم خواهد داد. تحقیقات نشان داده است ذهن انسان ذاتا میل به تکمیل کردن پازل‌های نامرتب دارد و تا زمانی که به بهم ریختگی‌ها نظم ندهد دارای تنش است. مجبور نیستید حتما ورزش کنید، کتاب بخوانید، کافه بروید و … خیر! روتین شما مخصوص شماست و باید با کارهایی که خودتان دوست دارید پر شود مهم این است که در طول روز برنامه منظم داشته باشید.

خودتان را از اجتماع دور نکنید

مجرد 7

هر فردی بنا بر خلق و خو و شخصیتش روابط اجتماعی مختلفی دارد. افراد برون‌گرا دوستان بیشتری دارند و روابطشان با هیجانات بیشتری همراه است افراد درونگرا معمولا سرشان خلوت‌تر است و دایره اجتماعی آن‌ها کوچک تر است. فرقی ندارد با چه افرادی راحت و در کنار چه کسانی احساس خوبی ندارید. این انتخاب شماست، مهم این است که فراموش نکنید انسان یک موجود اجتماعی است و نباید روابط اجتماعی‌اش قطع شود پس ارتباطتتان را با دیگران حفظ کنید. البته نه به هر قیمتی و با هرکسی! با افرادی سالم در محیطی سالم.

خودتان را مقایسه نکنید!

زندگی مجردی خودتان را با زندگی افراد متاهل مقایسه نکنید و سعی نکنید شبیه به آن‌ها باشید یا حسرت زندگی آن‌ها را بخورید. برای درک بیشتر این موضوع صحبت‌های سحر از مراجعین ما را بخوانید:” هر سال تابستون دوستام با شوهراشون میرن مسافرت و عکس می‌گذارن، من حسودی نمی‌کنم ولی خب منم دلم مسافرت می‌خواد، تمام سال خونه‌ام یا فقط در حد رستوران و کافه رفتن از خونه میام بیرون مسافرتم اگه برم که نمی تونم تنها برم خارج از کشور اجازه ندارم با خانواده‌ام که فرق داره کلا سفر”. همانطور که خواندید مراجع ما زندگی و سفرهای مجردی  خودش را با زندگی و سفرهای دوستان متاهلش مقایسه می‌کند. این موضوع مانند این است که بخواهید چشم را با گوش مقایسه کنید؟! مگر می‌توان گفت بین چشم و گوش کدام بهتر است؟ کدام مفیدتر است؟ کدام با اهمیت تر است؟! هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و این مقایسه از پایه صحیح نیست. شما هم تا زمانی که مجرد هستید مقایسه خودتان و زندگی‌تان با افراد متاهل از اساس صحیح نیست و نتیجه خاصی هم برایتان به همراه ندارد.

با خودتان صادق باشید و تظاهر نکنید

محل کار 2

قطعا مجردی و متاهلی هر کدام مزایای خود را دارد و قطعا هر کدام نیز با چالش‌های منحصر به فردی همراه است اما در برخی جوامع مانند فرهنگ ما گاهی مجردی را تبدیل به یک برچسب ناخوشایند می‌کنند و از القابی مانند پیر دختر/پیر پسر، ترشیده و امثال آن استفاده می‌کنند. این موضوع به خصوص در مورد خانم‌ها بیشتر صدق می‌کند و منجر به این می‌شود که آن‌ها در یک لاک دفاعی فرو روند و سعی کنند بیشتر از آنچه هست خود را شاد و خوشحال و راضی نشان دهند! این کار از آن‌ها انرژی روانی خواهد گرفت و همواره استرس و اضطراب مضاعفی به خصوص در جمع بر آن‌ها وارد می‌کند. اگر شما هم در چنین شرایطی هستید باید بدانید فارغ از متاهل یا مجرد بودنتان یک انسان هستید و انسان گاهی اوقات خوشحال و گاهی ناراحت است، گاهی خلق و خوی خوب و گاهی خلق پایینی دارد، گاهی استرس دارد و گاهی در آرامش است و انسانی که همیشه راضی و شاد باشد وجود ندارد! پس با خودتان و حس و حالتان صادق باشید و احساساتتان را به رسمیت بشناسید و به حال خوی تظاهر نکنید.

  از خواستگاری تا عروسی (فاصله زمان خواستگاری تا عقد)

افراد انرژی منفی را دور کنید

معمولا افراد بعد از متاهل شدن فرصت کمتری برای وقت گذاشتن با دوستان و دیگران دارند و اغلب وقتشان را با همسرشان و تعداد محدودی از دوستان مشترک صرف می‌کنند. افراد مجرد اما معمولا دایره دوستان بزرگتری دارند و تمام این دوستان لزوما افراد لایق و مناسبی نیستند. این بدان معنی نیست که تمام اطرافیان افراد متاهل مناسب هستند اما تحقیقات نشان داده تعداد افرادی که مجردها با آن‌ها معاشرت می‌کنند معمولا بیشتر است. به عنوان یک مجرد باید اطرافیانتان را از صافی رد کنید. لزومی ندارد همه را راضی نگه دارید، با همه باشید و برای تمام دسوتانی که می‌شناسید وقت صرف کنید! کسانی که با حرف‌ها و حرکاتشان شما را آزار می‌دهند کنار بگذارید. افرادی که نه تنها منجر به پیشرفتتان نمی‌شوند بلکه شما را از اهداف و آرزوهایتان دور می‌کنند.

دنبال تایید نباشید

برخی مجردین به خصوص آن‌ها که قصد ازدواج دارند تصور می‌کنند باید همه را در آب نمک بخوابانند تا در زمان مناسب از آن‌ها استفاده کنند. سعی می‌کنند با همه خوب باشند تا از آن‌ها به عنوان یک مجرد خوب یاد شود. توصیه ما به شما در یک جمله این است:” خودتان باشید!” حتی با هدف ازدواج هم خودتان باشید، تا دیگران خود واقعی شما را انتخاب کنند. این یک شعار نیست یک توصیه جدی است زیرا اگر قبل از ازدواج نقش بازی کنید و دیگران شما را بر اساس آن نقش‌ها انتخاب کنند بعد از ازدواج با چالش‌های روانی بسیار جدی در خودتان و رابطه‌تان روبرو خواهید شد. منظور ما از اینکه خودتان باشید این نیست که هرطور دلتان می‌خواهد بدون در نظر گرفتن اطرافتان رفتار کنید! افرادی که دارای هوش اجتماعی هستند می‌دانند بنابر مصلحت چطور در زمان و مکان مختلف رفتار مناسبی داشته باشند. منظور ما این است برای اینکه دیگران را راضی کنید تا تصور کنند شما کالای خوبی برای ازدواج هستید کاری نکنید.

برای آینده هدف و برنامه داشته باشید

پول پرست 2

بی هدفی در تمام مقاطع زندگی شما گریبان گیرتان خواهد شد و سطح کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی پایین می‌آورد. قرار نیست حتما متاهل باشید تا بتوانید برای آینده‌تان برنامه‌های جدی داشته باشید، قرار نیست بچه‌دار باشید تا برای آینده او برنامه بریزید. شما به عنوان یک فرد مجرد باید برنامه مشخص دارای زمانبندی دقیق و اصولی داشته باشید. صحبت‌های علیرضا از مراجعین ما را بخوانید تا متوجه شوید فرد چطور می‌تواند به اشتباه، اهدافش را به بعد از ازدواج موکول کند:” وقتی به گذشته فکر می‌کنم حسرت می‌خورم، 24 سالم که بود یه پولی پدرم بهم داد و گفت باهاش خونه بخر، گفتم پدرِ من مگه من زن و بچه‌ام تو خیابون موندن که فکر خونه باشم میخوام تا جوونم برم سفر! رفتم سفر، 27 سالم شد بهم یه کار خیلی خوب تو بانک پیشنهاد شد، گفتم ای بابا من چرا باید از 27 سالگی زندگی کارمندی داشته باشم؟ بعد از 30 سالگی که ازدواج کردم یه همچین کاری به دردم می‌خوره، خلاصه الان 35 سالمه نه خونه دارم نه کار ثابتی دارم در آستانه ازدواج آس و پاس هستم!” مراجع ما می‌توانست در کنار لذت از زندگی مجردی بریا آینده شخصی خودش برنامه ریزی می‌کرد اما همه برنامه‌های جدی‌اش را به بعد از ازدواج موکول کرده بود و با مشکلات جدی روبرو شد. مهم نیست شما در آینده بخواهید ازدواج کنید یا نه، باید طوری زندگی کنید که بهترین ورژن خودتان را در آینده ملاقات کنید!

  دعا برای عزیز شدن نزد شوهر (چگونه برای همسرم عزیز شوم)

به خودتان برسید

آیا از آن دسته مجردهایی هستید که تا زمانی که به مهمانی دعوت نشوید، بیرون نروید، یا مهمان نداشته باشید به خودتان نمی‌رسید؟ آیا از آن دسته افرادی هستید که لباس‌های خوب و نو خود را در کمد پنهان کردید تا در وقت مناسب بپوشید؟ اگر چنین شیوه‌ای دارید در حال هدر دادن بخش بسیار مهمی از زندگی خودتان هستید! یاد بگیرید در لحظه زندگی کنید و هیمشه بهترین‌ها را برای خودتان بخواهید. بهترین لباس، بهترین غذا، بهترین تفریح، بهترین برنامه متعلق به شماست و ارزشش را دارید! منتظر نمانید تا وقت ارزشمندی‌تان برسد همین حالا و همین لحظه شما ارزشمند هستید! البته لازم به ذکر است منظور ما از بهترین لباس، بهترین عطر و … محصولات گران نیست! منظور ما بهترین کاری است که می‌توانید برای خودتان با توجه به شرایطتتان انجام دهید.

شما مجرم نیستید، اعتماد به نفس داشته باشید!

مجرد6

همانطور که توضیح دادیم در فرهنگ ما برخی افراد به مجردین برچسب می‌زنند و تصور می‌کنند مجردها توان تشکیل زندگی را ندارند و در واقع انتخاب نشده‌اند! این تصور صحیحی نیست بسیاری از افراد کجرد آگاهانه مجرد مانده‌اند و با وجود توانایی ازدواج ترجیح داده‌اند در آن مقطع از زندگی‌شان مجرد بمانند. حتی اگر بخواهید ازدواج کنید و نتوانید باز هم فرقی ندارد، شما با ازدواجتان تعریف نمی‌شوید! ویژگی‌های شما، دستاوردهایتان، خلق و خویتان، هویتتان و خیلی مسائل دیگر در مورد شما صدق می‌کند. پس اعتماد به نفس داشته باید و هرگز بابت مجرد بودنتان خودتان را معذب نکنید! ازدواج نباید به شما ارزش دهد این شمایید که باید به رابطه‌ و ازدواج‌تان ارزش دهید!

تجربه کنید!

برخی افراد تصور می‌کنند برخی اماکن عمومی تنها مخصوص زوج‌ها و گروه‌هاست،مثلا تصور می‌کنند تنها به سینما رفتن کار درستی نیست یا اگر به تنهایی به رستوران بروند احساس خوبی ندارند! صحبت‌های شهره از مراجعین ما را بخوانید:” گاهی دلم می‌خواد برم رستوران و غذایی که دوس دارم رو بخورم اما چندباری که این کار رو کردم احساس خوبی بهم دست نداد، حس می‌کردم همه نگام می‌کنن یا با خودشون می‌گن چرا این دختره ساعت 11 شب بیرون از خونه است، به همین خاطر دیگه وقتی غذایی هوس می‌کنم یا آنلاین سفارش می‌دم یا سعی میکنم با خانواده برم”. به بهانه ترس از نگاه و قضاوت مردم فرصت تجربه کردن را از خود نگیرید. تجربه کردن است که شما را برای مقابله با چالش‌های زندگی آماده می‌کند پس خود را در پستو قایم نکنید!

درآمد داشته باشید

استقلال مالی در زمان مجردی تا  اندازه زیادی در سلامت روان شما اثر خواهد داشت. تحقیقات نشان داده زنانی که استقلال مالی دارند از بهزیستی روانی بالاتری برخوردار هستند همچنین مردان مجردی که بعد از 18 سالگی استقلال مالی دارند و وابستگی مالی به والدینشان ندارند سلامت روان بالاتری نسبت به همتایان خود دارند. آیتم‌هایی که پیشتر در این مقاله توضیح دادیم  مانند زندگی در لحظه، رسیدن به خودتان، تجربه کردن و معاشرت کردن تا حدودی نیاز به استقلال مالی دارد همچنین شما با داشتن درآمد و استقلال مالی می‌توانید با دست بازتری برای آینده‌تان برنامه ریزی کنید. پس سعی کنید با داشتن شغل و درآمد این بخش از استقلالتان را تامین کنید.

اجازه ندهید هرکسی به خاطر مجرد بودنتان به شما نزدیک شود!

این که شما مجرد هستید نباید باعث شود هر فردی به خودش اجازه دهد به شما نزدیک شود یا بخواهد با شما وارد رابطه عاطفی شود! یک محدودیت و خط قرمز سفت و سخت برای خودتان داشته باشید، حد و حدود دیگران را شما مشخص می‌کنید، شما به انتخاب خودتان مجرد ماندید و خودتان هم انتخاب می‌کنید با چه کسانی معاشرت کنید و دیگران تا چه حد می‌توانند به شما نزدیک شوند. با افرادی که نمی‌توانند و نمی‌خواهند این حد و مرز را رعایت کنند قاطعانه برخورد کنید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط