کنار آمدن با خیانت همسر و بخشش و اعتماد دوباره با راهکارهای مشاور

کنار-آمدن-با-گذشته-همسر
کنار آمدن با گذشته همسر (زن و شوهر): بخشش گذشته با ۶ راهکار مشاور
تیر ۱۲, ۱۳۹۷
فراموش-نکردن-عشق-اول
۸ دلیل فراموش نکردن عشق اول و عشق قدیمی
تیر ۲۵, ۱۳۹۷
بخشش-و-اعتماد-دوباره
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

زوج عاشقی که به عقد هم درمی‌آیند، هنگام امضاء عقدنامه وفادار بودن به یکدیگر را بدیهی را می‌دانند و معتقدند که خیانت بنیان زندگی‌شان را متلاشی خواهد کرد، تا این که خیانت درب خانه‌شان را می‌زند. در واقعیت بیش از نیمی از زوجین خیانت را در زندگی مشترک خود تجربه می‌کنند. اما بسیاری از آنها ترجیح می‌دهند که به جای جدا شدن از یکدیگر با موضوع خیانت کنار بیایند و حتی بعضی ازدواج‌ها پس از بخشش یک طرف و دوباره متعهد شدن طرف دیگر محکم‌تر و پایدارتر می‌شود. با این وجود کنار آمدن و بخشش برای کسی که خیانت دیده و بازسازی اعتماد و ترمیم روابط برای کسی که خیانت کرده کار آسانی نیست. در این زمان بهترین کسی که می‌­تواند به زوجین برای گذر از این چالش بزرگ کمک کند مشاور است. مشاورین با تجربه­‌ای که در زمینه اصلاح روابط میان زوجین دارند، همواره آماده کمک به شما هستند.

مشاور شما را از دو راهی ‘ اعتماد کنم و بمانم یا تمام کنم و بروم؟ ‘ نجات می‌دهد،افرادی که با خیانت همسرشان روبرو می­‌شوند (هر چند بعد از آن شوهر یا زنی که خیانت کرده ابراز ندامت و پشیمانی کند)، پس از بیرون آمدن از شوک حادثه در این دوراهی قرار می­‌گیرند که آیا باید اعتماد کنند، ببخشند و زندگی خود را حفظ نمایند یا دیگر نباید به این فرد خیانت­کار اعتماد کرده و لازم است او را ترک کنند. یک طرف حفظ رابطه­‌ای است که شاید بعد از این با کیفیت بیشتری ادامه یابد و طرف دیگر فکر کردن به زندگی برای یک عمر با شک و تردید و بی­‌اعتمادی. در این میان هیچ کس مانند یک مشاور که به این شرایط آشنا بوده و تجربه زیادی در تعامل با همسرانی که درگیر خیانت بوده­‌اند داشته، نمی‌­تواند برای گذر از این دوراهی افراد را راهنمایی نماید. مشاورین باتجربه، متخصص و تحصیل­کرده آماده‌­اند تا تمام تجارب خود را در اختیار زوج­‌های آسیب دیده بگذارند و به آن­ها کمک کنند تا بهترین تصمیم را برای آینده خود بگیرند.

مراحل کنار آمدن با خیانت همسر و اصلاح روابط از دید روانشناسان


مراحل کنار آمدن با خیانت همسر و اصلاح روابط از دید روانشناسان

برای کنار آمدن با خیانت و ترمیم رابطه پس از آن باید از سه مرحله زیر گذر کرد:

مرحله اول: شوک پس از کشف خیانت

روابط عاشقانه و رمانتیک در گذشته بر مبنای تصورات مثبت و خیال‌انگیز شکل گرفته است. کشف خیانت این تصورات را درهم‌می‌شکند و به شک و بی‌اعتمادی دامن می‌زند. در این حالت پرسش‌های اساسی زیر به ذهن همسر خیانت دیده هجوم می‌آورد:

  • تو واقعاً کی هستی؟
  • چطور توانستی این کار را در حق من بکنی؟
  • رابطه‌ی ما برای تو چه ارزشی دارد؟

شوک اولیه پس از کشف خیانت و شک و بی‌اعتمادی همراه با آن واکنش‌های متعددی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به افسردگی، خشم، شرم، وسواس فکری، کنکاش درباره ریزترین جزئیات خیانت، ناتوانی در تمرکز کردن و زیر نظر گرفتن کوچکترین حرکات همسر اشاره کرد. بهترین روش برای تحت کنترل گرفتن این واکنش‌های اولیه این است که احساسات خود را در محیطی به زبان بیاورید که بدون قضاوت کردن‌ از شما حمایت شود. اگر فردی را بیابید که بدون نصیحت کردن و نشان دادن واکنش‌های غیرمنطقی صرفاً به درد و دل‌تان گوش دهد، مسلماً احساس بهتری پیدا خواهیدکرد.

نصیحت کردن در این مرحله بی‌فایده است، چرا که همسر آزرده آن‌قدر پریشان‌حواس و درگیر احساسات مختلف است که نمی‌تواند به خوبی فکر کند یا تصمیم درستی بگیرد. البته داشتن یک سنگ صبور، یک جفت گوش شنوا بسیار مهم است. چنانچه بتوانید احساسات خود را با فرد معتمد و دلسوزی در میان بگذارید، بارتان سبکتر می‌شود و از شدت خشم و ناراحتی‌تان کاسته می‌شود.

به همین ترتیب اگر در این مرحله بخواهید این احساسات و ناراحتی‌های خود را با همسرتان مطرح کنید و بگویید که چقدر از دست او ناامید شده‌اید، مطمئناً نتیجه خوبی نخواهید گرفت. همسر جفاکار بلافاصله پس از کشف خیانت و برملا شدن رازش نمی‌تواند شنونده خوبی باشد و از همسر آزرده خود دلجویی و حمایت کند. بنابراین در میان گذاشتن این حجم از احساسات با همسر خطاکار فقط باعث گارد گرفتن او می‌شود، او کاملاً خیانت خود را انکار می‌کند و انگشت سرزنش و اتهام را به سمت شما نشانه می‌گیرد یا از شما دوری می‌کند. متاسفانه چنین واکنش‌هایی فقط احساسات منفی شما را تشدید می‌کند. بر طبق یک قاعده کلی در میان گذاشتن احساسات با فردی که توان یا تمایل شنیدن آنها را ندارد، غالباً نتیجه عکس می‌دهد و عواطف منفی بیان نشده قوی‌تر و ریشه‌دارتر می‌شود. سخن آخر این که بهترین کار در دوران کنار آمدن با شوک اولیه‌ی ناشی از کشف خیانت این است که از گروه‌های حمایتی، مشاوره فردی، خانواده و دوستان کمک بگیرید.

مرحله دوم: مسیر ارتباطی

پس از فروکش کردن شوک اولیه باید بررسی کرد که هر یک از زوجین چطور می‌خواهند با این مشکل کنار بیایند. آیا نجات زندگی مشترک برای هر دو طرف مهم است؟ یا این که یکی از زوجین از احساس خود و کاری که می‌خواهد انجام دهد، مطمئن نیست. تحت این شرایط چطور می‌توان تردید و دودلی را برطرف کرد؟ نجات دادن زندگی پس از خیانت به همکاری و همدلی هر دو طرف برای رسیدن به یک هدف مشترک نیاز دارد. باز هم تاکید می‌کنیم که مشاوره فردی غالباً برای همسرانی مفید است که درباره احساسات خود مردداند یا از روشن بودن آینده این ارتباط مطمئن نیستند.

مرحله سوم: ترمیم رابطه و جلب اعتماد دوباره

ترمیم رابطه و جلب اعتماد دوباره

چنانچه هر دو طرف برای نجات زندگی خودشان مصمم باشند، باید خود را برای انجام دادن دشوارترین مرحله آماده کنند. قبل از هر کار باید انگیزه اصلی خیانت مشخص شود و برای تغییر دادن عامل‌های منتهی به خیانت اقدام شود. پس از آن با انجام توصیه­های روانشناسی زیر می‌­توانید دوباره به یگدیگر اعتماد کنید و آسیب­‌های وارده بر زندگی مشترکتان را ترمیم ببخشید

مشخص کنید که آیا هر دو نفر درصدد ترمیم رابطه خود هستید یا خیر؟

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مردان خیانت و رابطه جنسی همسرشان را سخت‌تر از یک رابطه عاطفی می‌بخشند، حال آن که برای زنان بخشیدن رابطه عاطفی دشوارتر از خیانت جنسی است. بنابراین به خاطر داشته باشید که آنچه برای شما اهمیت کمتری دارد، ممکن است برای همسرتان فاجعه‌بار باشد و او را از پا دربیاورد. مدتی طول می‌کشد تا اثر شوک خیانت از بین برود و برای ترمیم رابطه بعد از خیانت باید وقت بگذارید. با یکدیگر به تصمیم مشترکی برسید که آیا می‌خواهید از هم جدا شوید یا رابطه‌تان را از نو شروع کنید. با خودتان و همسرتان صادق باشید، احساسات خود را به روشنی بیان کنید و از مشاجره‌ کردن، توهین و جنگ‌های کلامی آتشین و بی‌فایده دست بردارید. یکی از شما بدون آن که حق انتخابی داشته باشد، آسیب دیده و به او خیانت شده است. “این فاجعه برای من اتفاق افتاده و الان چاره‌ای جز کنار آمدن با آن ندارم.” طرف دیگر سردرگم و مردد است، چرا که انتخاب‌های متعددی پیش رو دارد، با همسرش بماند یا با معشوقه‌اش، به علاوه در دنیای مجازی نیز روش‌های بسیاری برای ارضاء نیازهای جسمی و عاطفی خود می‌بیند. ممکن است این همسر خطاکار عاشق دو نفر باشد و به این خاطر احساس گناه کند، قرار گرفتن در این دوراهی او را به مرز جنون می‌کشاند.

برقراری ارتباط

می‌دانیم که این توصیه کلیشه‌ای و تکراری است، اما به ما اعتماد کنید، این اتفاق باید بیفتد. سر فرصت به حرف‌های همدیگر گوش بدهید و حرف یکدیگر را قطع نکنید. هر دو طرف حق حرف زدن دارند و باید با احترام با آنها رفتار شود. از یاد نبرید که درک کردن با پذیرفتن تفاوت دارد، ممکن است دیدگاه‌های فردی از یک فرهنگ متفاوت را درک نکنید، اما می‌توانید به او گوش بدهید و سعی کنید بپذیرید که روش‌های انتخابی او برایش معنادار بوده است. این نکته برای ارتباط زناشویی نیز مصداق دارد. هیجان‌زده و عاطفی شدن هیچ اشکالی ندارد، خشم، اندوه، شرم و ترس بخشی طبیعی از این فرایند است. نکته اینجا است که احساسات خود را بدون سرزنش، توهین، سوءاستفاده کلامی یا تهدید به جدایی ابراز کنید. اگر به تنهایی نمی‌توانید اوضاع را مدیریت کنید، از مشاوره با یک روانشناس باتجربه استفاده کنید.

بنیان ازدواج‌تان را از نو پی‌ریزی کنید

پس از آن که خنثی کردن بمب‌های عاطفی یکدیگر را شروع کردید، می‌توانید برای پاکسازی و پی‌ریزی یک رابطه جدید آماده شوید. برای رسیدن به این هدف لازم است که مدتی طولانی علی‌رغم عواقبی که خیانت برایتان به بار آورده است، دوشادوش یکدیگر تلاش کنید. سوال مهم این است که آیا می‌خواهید ازدواج‌تان ادامه داشته باشد یا خیر. برای تصمیم‌گیری عجله نکنید. هر چقدر که برای درک علت خیانت و ارزیابی نقش خودتان در این اتفاق بیشتر تلاش کنید، بهتر می‌توانید خطای همسرتان را با مهربانی و بزرگواری ببخشید یا با نیروی عقل و منطق پیش بروید و با فراموش کردن گذشته دوباره یک زندگی مبتنی بر اعتماد و تعهد را شروع کنید.

رابطه جنسی را ممنوع نکنید

نیاز جنسی برخی زوجین پس از خیانت به شدت تحریک می‌شود، همسر خیانتکار می‌خواهد ارتباط را دوباره برقرار کند و دیگری می‌خواهد همسر خود را به تمامی دوباره از آن خود کند. عده دیگری کاملاً از رابطه جنسی اجتناب می‌کنند، که مسلماً راهکار خوبی نیست. هرچه بیشتر صبر کنید، بیشتر از هم دور می‌شوید. عشقبازی کنید. از بدن‌هایتان، شکنندگی روحیه‌تان و تمایل‌تان برای خطر کردن در راه رسیدن به آرامش و التیام دادن زخم‌ها استفاده کنید. البته انتظار نداشته باشید که این کار آسان باشد. همسری که خیانت کرده است، ممکن است تازگی و جذابیت، شور و حرارت و هیجان ممنوعه‌ای را که برای رضایت‌بخش کردن رابطه جنسی لازم است، در رابطه زناشویی نبیند. همسری که به او خیانت شده نیز سرشار از حس خشم و نفرت است و شاید این قدرت را در خود نبیند که به نیازهای جنسی همسرش پاسخ گوید. توصیه روانشناسان این است که از یکدیگر فاصله نگیرید، رابطه‌تان را ادامه دهید تا عشق زخم‌هایتان را درمان کند.

بخشش

همه ما این پند حکیمانه را شنیده‌ایم که “ببخشید و فراموش کنید.” اما این پند در ارتباط با خیانت چندان هم حکیمانه نیست. چرا؟ چون نمی‌توانید فراموش کنید، اما می‌توانید ببخشید. در رابطه با اعتماد هم باید بگوییم که این طرز تفکر که اعتماد را باید به دست آورد، کاملاً اشتباه است. این خود ما هستیم که تصمیم می‌گیریم، به دیگری اعتماد کنیم یا خیر. ما با نگاه کردن به قلب و احساسات خود و با توجه به عقل سلیم و تجربیاتی که در زندگی به دست آورده‌ایم، تصمیم می‌گیریم که زندگی خود را با دیگری شریک شویم. احتمالاً این ازدواج نخستین باری بوده است که دیگری را به زندگی خود راه داده‌ایم و به او اعتماد کرده‌ایم و حتی پس از خیانت دیدن نیز تصمیم می‌گیریم که دوباره به فردی که یکبار قلبمان را شکسته و اعتمادمان را زیر پا گذاشته است، اعتماد کنیم. در هر حال انتخاب با خود ماست، اگر بخواهیم می‌توانیم دوباره به او اعتماد کنیم و دوستش داشته باشیم.

نمونه موفق از مشاوره برای کنار آمدن با خیانت همسر


زمانی که مینا متوجه شد، همسرش بهزاد با مستخدمشان رابطه دارد، از پا درآمد. این کارشناس موفق IT که چند سالی بود، سی سالگی را پشت سر گذاشته بود، به طور اتفاقی متوجه شد که همسرش پیام‌های مستهجنی را از یک شماره ناشناس دریافت می‌کند. مینا درباره این پیام‌ها از بهزاد پرسید، بهزاد ابتدا منکر واقعیت شد و گفت که فقط داشته مسخره‌بازی درمی‌آورده، اما وقتی دید که مادر دو فرزند خردسالش تا چه حد ناراحت است، واقعیت را اعتراف کرد. پس از آن مینا از مستخدمشان که سه سال بود در خانه کار آنها می‌کرد، خواست که جریان را تعریف کند. مینای شگفت‌زده متوجه شد که شوهرش خیانت کردن را پس از متولد شدن فرزند دوم‌شان شروع کرده است. مینا تعریف کرد که: “تعادل هورمونی من پس از زایمان دوم کاملاً به هم خورده بود، وقت سر خاراندن نداشتم و سعی می‌کردم هم به کارم برسم و هم مراقب نوزاد و دختر دو ساله‌ام باشم. من و بهزاد همکار و هم‌سن هستیم. من وقت نمی‌کردم که به بهزاد برسم، اما فکر می‌کردم که او شرایط مرا درک می‌کند. هرگز انتظار نداشتم که او برای تامین نیازهای جنسی  وعاطفی‌اش به من خیانت کند.”

این زوج به خاطر بچه­ها تصمیم گرفته بودند به زندگی مشترک خود ادامه دهند ولی با وجود این که بهزاد رابطه خود را با آن زن قطع کرده و ابراز پشیمانی کرده بود مینا نمی­‌توانست خیانت او را فراموش کند و مانند قبل به زندگی کنار او ادامه دهد. بهزاد تلاش می­‌کرد اشتباه خود را جبران کند ولی مینا پر از خشم بود و نمی­‌توانست به همسرش دوباره اعتماد کند. آن­ها زیر یک سقف زندگی می­‌کردند اما در واقع غریبه بودند. مشاور ما پس از شنیدن صحبت­‌های هر دو طرف به آن­ها کمک کرد هر یک، بتواند شرایط و احساسات طرف دیگر را درک کند. آن­ها نیاز به زمان و راهکارهای مؤثر داشتند که مشاور هر دوی این­ها را در اختیارشان گذاشت و به آن­ها کمک کرد به تدریج و قدم به قدم، گذشته را پشت سر بگذارند، بیشتر با هم وقت بگذرانند، صمیمت را دوباره به روابطشان بازگردانند و زندگی خود را از نوبسازند. بعد از چند ماه مشاوره، مینا و بهزاد توانستند به تدریج کیفیت زندگی مشترک خود را بالا ببرند و به آرامش برسند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X