دلایل فاصله گرفتن مرد از زن (چرا عشقم ازم دوری میکنه؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دلایل فاصله گرفتن مرد از زن (چرا عشقم ازم دوری میکنه؟)

فاصله گرفتن یک مرد از همسر یا شریک عاطفیش راهی منفعلانه-پرخاشگرانه برای کنار آمدن با مشکلات طولانی مدتی است که در رابطه آن‌ها وجود دارد. فرقی نمی‌کند که او بلافاصله بعد از دعوا از شما فاصله می‌گیرد یا اینکه همیشه این کار را می‌کند در هر صورت او بدنبال راه فرار از مشکلاتی است که در رابطه وجود دارد. این کار او اصلا به معنای بی‌علاقگی او نسبت به شما نیست بلکه به این معناست که او به زمان بیشتری احتیاج دارد تا بتواند با مشکلاتش کنار بیاید. پس اگر شریک عاطفیان اخیرا از شما فاصله می‌گیرد، ابراز محبت نمی‌کند و دیگر مانند سابق به شما توجه ندارد ادامه مقاله را مطالعه کنید تا با علل و راهکارهای عملی مقابله با این شرایط سخت آشنا شوید.

چرا عشقم از من فاصله می‌گیرد؟ 


موضوع دیگری حواس همسرتان را پرت کرده است

یک دلیل دیگر دوری کردن همسرتان از شما می‌تواند این باشد که او در حال فکر کردن به موضوع دیگری است که به نظرش مهم‌تر از رابطه‌تان است. برای مثال ممکن است شریک عاطفیتان درگیر یک پروژۀ کاری سنگین باشد یا مسائل خانوادگی یا شخصی تمرکز و انرژی ذهنیش را تحلیل برده باشد. وقتی مسئولیت‌ها، وظایف و منشأهای خارجی استرس و اضطراب حواس عشقتان را کاملاً پرت کرده و او را آشفته و سردرگم کرده است، به او حق بدهید که برایش سخت باشد تا به شما بیشتر توجه کند.

مرد مورد علاقهتان همیشه با موبایلش سرگرم است 

حالا که صحبت از حواس‌پرتی به میان آوردیم، نباید یکی از علل شایع سرد شدن در رابطه‌های عاشقانه را فراموش کنیم؛ این عامل گوشی تلفن همراه است. شاید شریک عاطفی شما هم دائماً با موبایلش سرگرم است، مثلاً همیشه در حال پیامک‌بازی، جواب دادن به ایمیل‌ها، تماشای فیلم و بازی کردن با گوشیش است و انگار نمی‌تواند یک لحظه گوشی را زمین بگذارد و قدری هم به موضوعات دوروبرش توجه کند. وقتی مرد مورد علاقه‌تان به جای گوش دادن به شما ترجیح می‌دهد که به آهنگ گوش کند، مسلم است که رابطه‌تان در خطر می‌افتد و از هم فاصله می‌گیرید.

حتما بخوانید: دوست پسر بی احساس و یخ (بی تفاوتی عشقم نسبت به ابراز احساسات)

شنونده خوبی نیستید

شاید دلیل فاصله گرفتن عشقتان از شما این باشد که شما گوش شنوایی برای شنیدن حرف‌هایش ندارید. اگر نمی‌توانید یک لحظه سکوت کنید و به حرف‌های همسرتان گوش کنید، دائماً پابرهنه وسط حرف‌هایش می‌پرید و حرفش را قطع می‌کنید و هیچ تلاشی برای گوش دادن به او نمی‌کنید، طبیعی است که او هم نخواهد به حرف‌هایتان گوش بدهد. چنانچه مرد مورد علاقه‌تان احساس کند که حرف‌هایش را از این گوش می‌شنوید و از آن گوش درمی‌کنید یا این که گفته‌هایش هیچ اهمیتی برایتان ندارد، طبعاً زمان زیادی را به شنیدن حرف‌هایتان اختصاص نخواهد داد. پس این بار که عشقتان سفره دلش را پیش شما باز می‌کند، سراپا گوش بشوید، نهایت تلاشتان را بکنید تا شنوندۀ فعالی برایش باشید و به تک‌تک کلماتش و لحن گفتن آنها توجه کنید.

به شریک عاطفیتان توجه نمی‌کنید 

اگر این روزها از خودتان می‌پرسید که چرا همسرتان این‌قدر از شما فاصله گرفته است، بهتر است این سوال را هم از خودتان بپرسید که آیا به اندازۀ کافی به همسرتان توجه می‌کنید؟ اگر شما آن کسی هستید که به رابطه‌تان بی‌علاقه شده‌اید، به خاطر حواس‌پرتی و آشفتگی ذهنی به رابطه‌تان توجه نمی‌کنید یا دائماً با گوشیتان سرگرم هستید، در واقع این احساس را به شریک عاطفیتان منتقل می‌کنید که او دیگر برایتان اهمیتی ندارد. در چنین شرایطی طبیعی است که او نیز متقابلاً به شما بی‌توجهی کند و نسبت به شما سرد شود. برای این که همسرتان دوباره به شما توجه کند و رابطه‌تان گرم شود، باید احساس کند که شما از جان و دل برای بهبود رابطه‌تان تلاش می‌کنید و می‌خواهید این فاصله را از بین ببرید.

  آیا عشقم هنوز به من فکر می‌کند؟

دائماً از همسرتان انتقاد میکنید 

شاید دلیل فاصله گرفتن همسرتان از شما این باشد که شما دائماً از او انتقاد می‌کنید. اگر هر کلمه‌ای که از دهانتان خارج می‌شود، توهین، انتقاد یا یک نظر تحقیرکننده است، احتمالاً همسرتان تصمیم گرفته است از شما دور شود تا دیگر مجبور نباشد این همه تحقیر و منفی‌بافی را تحمل کند. درست است که همیشه باید نظرات و احساسات خود را آزادانه مطرح کنید و شریک عاطفیتان را از ذهنیات و افکارتان مطلع کنید، اما بهتر است مهارت‌های ارتباطی خود را نیز بررسی کنید تا اگر همواره رفتار تهاجمی و توهین‌آمیزی دارید که احساسات مرد مورد علاقه‌تان را آزرده می‌کند، این رفتار را اصلاح کنید.

اگر شریک عاطفیم از من فاصله گرفت چکار کنم؟ 


صبور باشید 

بعد از آن که دلتان را به دریا زدید و صادقانه به همسرتان گفتید که چقدر از سردی و بی‌توجهی او ناراحت هستید، چنانچه احساس می‌کنید که او تلاشش را برای ترمیم رابطه‌تان می‌کند، باید شکیبایی پیشه کنید و صبور باشید. تغییر کردن زمان می‌برد. همگی می‌دانیم که ترک عادت‌های دیرینه سخت است، حتی اگر از صمیم قلب برای بهتر شدن خودتان تلاش کنید. درست است که وقتی همان رفتارهای قدیمی را می‌بینید، ناامید و سرخورده می‌شوید، اما بدانید که همسرتان مسیر پرفراز و نشیبی را در پیش دارد و نباید از او انتظار داشته باشید که یک‌شبه متحول شود. روی تغییرات مثبت کوچکی که در همسرتان می‌بینید، متمرکز شوید و امیدوار باشید که او همچنان به پیشرفتش ادامه بدهد تا جایی که عشق و تحسین خالصانۀ او را دوباره احساس کنید.

قدری به او زمان و فضا بدهید 

این فضا می‌تواند فیزیکی یا ذهنی و عاطفی باشد. فاصله گرفتن از همسری که خودش از شما دوری می‌کند، بسیار سخت است، اما اگر به همسرتان فضا بدهید، او احساس امنیت می‌کند و برگشت به رابطه برایش آسان‌تر می‌شود. شاید مرد مورد علاقه‌تان از این موضوع نگران است که مبادا صمیمیت و نزدیکی دوباره خواسته‌ها یا مسئولیت‌های فراوانی را به او تحمیل کند و شما او را زیر بار نیازهای متعددتان از پا دربیاورید. اما اگر قدری از او فاصله بگیرید به او ثابت می‌کنید که برای حریم شخصیش و حدو مرزهایش احترام قائل هستید. به علاوه با این کار نیاز شخصی او برای تنها ماندن با خود برآورده می‌شود و فرصتی پیدا می‌کند تا استرس و اضطرابش را تخلیه کند.

  تکالیف برای بازگرداندن عشقمان (چطوری دوباره عشقمو برگردونم؟)

به تلاشهایتان برای بهبود رابطه ادامه بدهید 

شاید فکر کنید که این توصیه مغایر با توصیۀ قبلی مبنی بر فضا دادن به شریک عاطفیتان است؛ اما این‌طور نیست. حرکت‌ها و ژست‌های عاشقانه که انرژی بیشتری را به رابطه‌تان تزریق کند، کاملاً مجاز است، البته به شرطی که انتظار جبران نداشته باشید. فکر کنید که چه کارهایی باعث می‌شود تا شریک عاطفیتان احساس کند او را دوست دارید و برایش ارزش قائل هستید، سپس همان کارها را انجام بدهید. لازم نیست کارهای بزرگ بکنید و خودتان را به خرج بیاندازید، کار کوچکی مانند خریدن تنقلات مورد علاقۀ همسرتان یا بنزین زدن ماشین مشترکتان برای اثبات علاقه‌ و توجهتان به او کافی است.

انتقاد نکنید 

البته منظورمان این نیست که وانمود کنید همسرتان بی‌نقص و ایده‌آل است. گل بی‌خار خداست! اما در رابطه‌های سالم و مطمئن فرصت بیشتری برای انتقادهای سازنده و صمیمانه وجود دارد تا در رابطه‌هایی که بنیان آنها به خاطر سردی و فاصله گرفتن از یکدیگر به خطر افتاده است. اگر رابطه‌تان شکننده شده و بر لبۀ پرتگاه قرار گرفته است، ممکن است با انتقاد کردن و عیب جویی آن را برای همیشه از دست بدهید. ابتدا انتقادهایتان را سبک و سنگین کنید و ببینید که آیا واقعاً حق با شما است، بعد موردی را که مطرح کردن آن در این شرایط ضروری است، با احتیاط با عشقتان در میان بگذارید.

مثبتاندیش باشید

محاسن همسرتان را که باعث شده عاشقش بشوید، به خودتان و همچنین به خودش یادآوری کنید. از مرد مورد علاقه‌تان تعریف کنید، از او به خاطر مهربانی‌هایش سپاسگزاری کنید و او را به خاطر موفقیت‌هایش تایید کنید؛ تمام خوبی‌هایی را که در این مدت به آنها فکر کرده‌اید، اما هرگز به زبان نیاورده‌اید، با صدای بلند به او بگویید. تغییرات مثبت همسرتان یا دست‌کم تلاشش را برای اصلاح خودش موشکافانه ببینید و تحسین کنید.

برای بهتر شدن خودتان تلاش کنید 

چون سرد شدن همسرتان تقصیر شما است یا چون باید به زن بهتری تبدیل شوید تا لیاقت او را داشته باشید، قرار نیست خودتان را به انسان بهترین تبدیل کنید؛ بلکه قرار است سعی کنید به انسان قوی‌تر و سالم‌تری تبدیل شوید تا بتوانید آیندۀ روشن‌تری را برای خودتان بسازید. راهی را برای تامین نیازهای ارتباطی خود و پر کردن اوقات فراغتتان به روشی سالم پیدا کنید. درست است که دوست جایگزین همسر نمی‌شود و نباید هم بشود، اما اگر نیازهایی را که خارج از رابطه زناشویی می‌توانید برآورده کنید، در این دوستی‌های سالم تامین کنید، همسرتان فرصت بیشتری برای تامین نیازهایی پیدا می‌کند که فقط خودش قادر به برآورده کردن آنها است.

کارهایی که نباید در این شرایط انجام دهید


سر همسرتان به دلیل سرد شدنش غر نزنید  

اگر با یکدیگر دربارۀ سرد شدن رابطه‌تان صحبت کرده‌اید و دربارۀ روش‌هایی برای بهبود رابطه‌تان به توافق رسیده‌اید، اما همسرتان به قول و قرارتان پایبند نیست، به‌جا و حتی لازم است که گفتگویتان را به او یادآوری کنید. اما اگر سعی کرده‌اید با او حرف بزنید، و او تمایلی برای گفتگو نشان نداده است، غر زدن مداوم دربارۀ سردی و بی‌توجهیش نسبت به شما اثر خوبی نخواهد داشت.

  بدون عشقم نمیتونم ، هیچم، می‌میرم، چکار کنم برگرده؟

نسبت به او سرد نشوید 

مسلماً نادیده گرفته شدن از سوی همسرتان و فاصله گرفتن او شما را ناراحت کرده است و طبیعی است که بخواهید این کارش را جبران کنید. اما اگر این رابطه‌ برایتان باارزش است، بهتر است تمام پل‌ها را پشت سرتان خراب نکنید و راهی هم برای بازگشت همسرتان بگذارید. اگر متقابلاً نسبت به او سرد شوید و به او بی‌توجهی کنید، ممکن است به جای این که با گره زدن طناب در حال پاره شدن رابطه‌تان به هم نزدیک‌تر شوید، با پاره شدن این طناب برای همیشه از هم دور شوید.

نیازهای بیشتری را به همسرتان تحمیل نکنید 

نیازمند بودن و کناره گرفتن از علل بالقوۀ سرد شدن بسیاری از رابطه‌ها است. هرچه به نظر همسرتان نیازمندتر برسید، او بیشتر از شما کناره می‌گیرد. رابطه‌های سالم بر بده بستان‌های عاقلانه استوار است و در آنها به نیازهای هر دو طرف توجه می‌شود؛ اما برای این که یک رابطۀ در آستانۀ فروپاشی را ترمیم کنید، باید موقتاً درخواست‌های کمتری از شریک عاطفیتان داشته باشید. مسلماً با لجبازی کردن با همسرتان یا تحمیل خواسته‌های فراوان به او نمی‌توانید صمیمیت را به رابطه‌تان برگردانید.

اکثر زوج‌هایی که مدتی طولانی در کنار هم بوده‌اند، هر از گاه دوره‌های سخت سردی و فاصله گرفتن از یکدیگر را در رابطۀ عاطفیشان تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که مثبت‌اندیشیتان را حفظ کنید، مگر آن که دلیلی جدی مانند مورد سوءاستفاده یا خیانت قرار گرفتن برای بدبین شدن به رابطه‌تان داشته باشید. اگر مشکلی جدی در رابطه‌تان وجود نداشته باشد با رعایت توصیه‌های این مقاله و تلاش برای بهبود رابطه‌تان می‌توانید دوباره به هم نزدیک شوید. چنانچه این راهنما نیز کمکی به رفع سردرگمی و ناامیدیتان نکرد و همسرتان روز به روز بیشتر از شما فاصله گرفت، هیچ اشکالی ندارد که از متخصصین برای حل مشکلتان کمک بگیرید.روانشناسان دوره دیدۀ همیار عشق می‌توانند در حل این مشکل به شما کمک کنند.

گاهی ممکن است در طول رابطۀ عاطفی مرد موردعلاقه‌تان از شما فاصله بگیرد. این موضوع قطعا برای شما نگران‌کننده و اضطراب‌آور است اما باید بدانید که این موضوع در اغلب موارد امری طبیعی است و اگر علل به وجود آمدن این موضوع را شناسایی کنید به راحتی می‌توانید آن را حل کنید. اگر عشقتان از شما فاصله می‌گیرد احتمالا بدلیل مشکلاتی که در رابطه با هم دارید نسبت به شما دلسرد و بی‌انگیزه شده است. شاید او از نظر روحی آشفته و سردرگم است، همیشه سرگرم موبایلش است و به شما توجهی نمی‌کند. گاهی هم ممکن است که بدلیل بی‌توجهی‌های شما، او دلسرد و ناامید شده باشد. برای حل این مشکل بهتر است در ابتدا کمی صبور باشید و به شریک عاطفیتان فرصتی برای فکر کردن بدهید. برای نگه داشتن این رابطه تلاش کنید و سعی کنید نقاط ضعف خود را حل کنید. به هیچ عنوان به مرد موردعلاقه‌تان غر نزنید، او را نادیده نگیرید، و سعی نکنید با او لجبازی کنید. به مرور زمان متوجه خواهید شد که با انجام این موارد او هر روز به شما نزدیک‌تر خواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • سلام من هرچی سمت همسرم میرم مثلا بوسش میکنم یا گاهی نوازش میکنم یا باموهاش بازی میکنم همش میگه نکن من ادمی نیستم ک چت کنم ولی در طول روز که یک بار هم میبوسمش انگار بدش میادومیگه مگه من بچه ام خوب من دوسش دارم چرا اینجوریه

  • سلام دوست گرامی
   چندسال است که ازدواج کردید؟ آیا از ابتدا همسرتان اینگونه رفتار می‌کردند یا به تازگی تغییر داشته‌اند؟
   دلیل کناره‌گیری ایشان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. برای مثال ممکن است زبان عشق همسرتان متفاوت از شما باشد، شاید دوست دارد به جای محبت فیزیکی، محبت کلامی دریافت کند.
   برای بررسی بیشتر و آموختن شیوه صحیح محبت به همسرتان، می‌‌توانید از مشاوران رادیوعشق نوبت مشاوره دریافت کنید.

 • سلام به دلیل رفتارهایم و گوش نکردن به حرف نامزدم ازم دوری میکنه چیکارکنم بازم مثل قبل عاشقم بشه؟

  • سلام دوست گرامی
   چون جزئیات اندکی از رابطه خودتان گفتید، راهنمایی و پاسخ شما به صورت کلی خواهد بود.
   وقتی متوجه رفتار اشتباه خودتان می‌شوید، مهمترین قدم برای اصلاح آن، عدم تکرار آن رفتار اشتباه است.
   مهارت‌های ارتباطی به شما یاد می‌دهد که چگونه درباره مسائلی که از آن پشیمان هستید صحبت کنید تا طرف مقابل متوجه شود که واقعاً دیگر نمی‌خواهید همان رفتار اشتباه را انجام دهید.
   به ویژگی‌هایی تمرکز کنید که به دلیل داشتن آنها، نامزدتان عاشق‌تان شده بود و آنها را مجدداً تقویت کنید.
   تلاش کنید تا عزت نفس خودتان را بالا ببرید و خودتان را بخاطر اشتباهی که کردید سرزنش نکنید.

 • سلام من با همسرم یک بحثی داشتم و در آخر بحث بهش گفتم دروغگو البته ایشون عادت دارن از کاه کوه بسازن صحبت این بود که نمی خواستم حرفی جلوی پسر خواهرشون زده بشه و دو روز بود که با ملایمت بهش میگفتم و خیلی کوتاه تا اینکه امروز اومدن و نتیجه رو پرسیدم قاطی کردن و در آخر بهش خیلی ملایم گفتم دروغگو ایشونم غاطی کردن و یک لیوان شکستن اولین بار بود چنین چیزی میدیدم سکوت کردم و رفتم توی اتاق و ایشون مدام میگفتن خودت دروغگو هستی و به من نسبت میدی یکساعت گذشت فکر کردم آروم شده شام براش بردم و گفت نمی خوره و خیلی جدی گفت تا یک هفته کاری به کارم نداره منم کاری بهش نداشته باشم . منم خیلی کوتاه گفتم از این بابت عذر می خ ام و مسیله مهمی نیست و من هم حرفای خیلی زشت تری رو از ایشون شنیدم ولی چنین دی اکشنی نشون ندادن و اینکارا چی هست که می کنی ؟ و چرا تهدید می کنی؟ اونم گفت بهت نشون میدم که تهدید نیست خلاصه گفتم پس به عنوان شب بخیر منو ببوس که ایشون انجام دادن و من هم انجام دادم ، کلا دست به تهتدیشون زیاده و هر سری من میرم منت کشی حتی اگه حق با من باشه دوست ندارم مدت طولانی دلخور باشیم ، سه سال هست ازدواج کردیم ممنون میشم راهنمایی کنین . آیا من یک هفته باید این وضعو تحمل کنم؟ مططمینم بعدش دل و دماغ خوب بودنو ندارم.
  ممنونم از راهنماییتون

  • سلام
   بعضی از ویژگی‌های رفتاری در افراد وجود داره که تغییرشون سخته، مثلا اینکه طرف مقابل شما عادت به قهر کردن داره ولی شما نمی‌تونید قهر رو تحمل کنید، بنابراین اتفاقی که میفته اینه که به قول خودتون شما باید همیشه منت‌کشی کنید و این در بلندمدت تبدیل به یک الگو در رابطه شما میشه. یکی از دلایل می‌تونه این باشه که شما در مواجهه با اختلاف و قهر ایشون مضطرب می‌شید و ایشون خیالشون راحته که شما به زودی آشتی رو برقرار می‌کنید. حتی اینکه شما رو به قهر یک هفته‌ای تهدید می‌کنه، می‌تونه به این خاطر باشه که مطمئن شده یک هفته قهر برای شما تنبیه مناسبیه! درواقع روی نقطه ضعف شما دست گذاشته. بنابراین بهتره نسبت به قهر بودن واکنش نشون ندید. در مواردی که مقصر هستید معذرت‌خواهی کنید و بعد فاصله بگیرید تا خودشون دوباره به حالت عادی برگردن. اگر هم حق با شماست قاطعانه بیان کنید که باید از شما معذرت‌خواهی کنه و از چند روز سرسنگین‌ بودن نترسید. به ایشون فرصت بدید مسئولیت اشتباهش رو بپذیره و کم‌کم متوجه بشه اگر اشتباهی می‌کنه باید معذرت‌خواهی کنه.

مقالات مرتبط