بلاتکلیفی دختر در رابطه دوستی (دوست پسرم تکلیف منو روشن نمیکنه)

ویتامین عشق(پیشنهاد عاشقانه)
آبان ۱۰, ۱۳۹۷
پیشنهاد دوستی یا ازدواج دختر به پسر(ابراز علاقه برای آشنایی)
آبان ۱۳, ۱۳۹۷
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در جامعه امروز بسیاری از دخترها و پسر‌‌ها در محیط کار، دانشگاه و یا حتی در فضای مجازی باهم در ارتباط هستند که گاهی این ارتباط تبدیل به یک رابطه عاطفی می‌شود. در اکثر مواقع ذهنیت دخترها از یک رابطه، رابطه منجر به ازدواج است، اما بسیاری از پسرها تعابیر دیگری دارند و گاهی برخی از آنها بدون هیچ هدف بلند مدتی وارد رابطه می‌شوند. حتی در مواردی که پسر از انتخاب دختر مصمم است دلایلی مانند عدم توانایی مالی، مشکلات کاری و یا مخالفت خانواده مانع از او می‎‌شود که برای جدی کردن رابطه اقدام کند. بلاتکلیف ماندن دختر در رابطه دوستی برای مدت طولانی صدمات جبران ناپذیری به موقعیت اجتماعی و آینده او می‌زند. او به عنوان یک انسان بالغ باید از ماندن در یک رابطه بی‌هدف خود‌‌داری کند که البته این الزاما به معنی ترک رابطه نیست بلکه او می‌تواند با افزایش سطح آگاهی خود در زمینه روابط عاطفی، پسر را در صورتی که گزینه مناسبی است، به ازدواج ترغیب کند.

چه عواملی باعث می‌شود در یک رابطه، بلاتکلیف بمانید؟


در رابطه دوستی بین دختر و پسر غالبا پیشنهاد ازدواج از سمت پسر است در واقع شرم و یا غرور دختر اجازه نمی‌دهد بطور مستقیم تصمیم پسر را در مورد آینده رابطه از او بپرسد. بعضی از پسر‌ها بدون هیچ هدفی برای ازدواج و فقط برای تنها نبودن به یک دختر پیشنهاد دوستی می‌دهند، در این صورت اگر از همان ابتدا این موضوع را مطرح نکنند ممکن است برای دختر این سوء تفاهم پیش بیاید که اورا برای ازدواج انتخاب کرده و برای بودن با او در آینده برنامه ریزی کند. اما گاهی نیز، پیشنهاد دوستی به قصد ازدواج مطرح می‌شود  اما بدلیل مشکلاتی از جمله موارد زیر پسر مصمم به ازدواج نیست و بطور خواسته یا ناخواسته دختر را در بلاتکلیفی قرار می‌دهد:

  • شک کردن به درست بودن انتخابش
  • مشکلات مالی مانند نداشتن کار و درآمد مناسب
  • مخالفت خانواده
  • شروط سخت از طرف دختر یا خانوده‌اش
  • ترس از مسئولیت‌های زندگی مشترک
  • ترس از دست دادن آزادی
  • سرد شدن نسبت به دختر بدلیل طولانی شدن رابطه و از دست رفتن هیجان‌ها

خطرات بلاتکلیف ماندن در رابطه دوستی


شاید در ابتدای رابطه وقتی هنوز به درستی همدیگر را نمی‌شناسید اینکه بطور قطعی در مورد آینده رابطه تصمیم بگیرید منطقی نباشد، اما اگر در طولانی مدت، هدف و برنامه مشخصی برای رابطه‌تان نداشته باشید احتمال بروز مشکلات زیر به شدت بالا می‌رود:

بلاتکلیفی آسیب شدیدی به عزت نفس می‌زند

اگر از وضعیت رابطه‌تان ناراضی باشید، ممکن است شروع کنید به سرزنش کردن خودتان و برای خودتان احساس تاسف کنید. در این وضعیت پا در هوا از خودتان می‌پرسید که: “واقعاً من حق ندارم احساس امنیت کنم؟” یا این که “به اندازه کافی برای برقراری یک رابطه پایدار خوب نیستم؟”

این سوالات دائماً فکرتان را مشغول می‌کند و  عزت نفس و اعتماد به نفس‌تان را به شدت کاهش می‌دهد. اگر نتوانید انتظارات خود را مدیریت کنید و رابطه‌تان را سامان دهید، این افکار مسموم مانند گردابی شادی و عزت نفس‌تان را می‌بلعد. به تدریج باور می‌کنید که شایستگی دریافت عشق را ندارید، و هر چیزی را که سر راهتان قرار می‌گیرد، قبول می‌کنید. شاید خودتان متوجه نباشید، اما به آهستگی در دام خطرناکی می‌افتید که بیرون آمدن از آن دشوار است و هر روز که می‌گذرد عزت نفس‌تان کمتر و کمتر می‌شود.

شانستان برای یک ازدواج موفق پایین می‌آید

 اگرچه آگاهید که آینده شما در این رابطه مشخص نیست اما ممکن است از بقیه فرصت‌های خود برای داشتن یک رابطه مطمئن‌تر که به ازدواج ختم می‌شود امتناع کنید زیرا هنوز امید دارید که شرایط عوض بشود و دوست پسرتان برای ازدواج مصمم شود، در نتیجه خواستگارهایتان را بدون اینکه به خوبی در موردشان فکر کرده باشید رد می‌کنید. با گذشت زمان و بالا رفتن سنتان اینکار باعث می‌شود شانس شما برای داشتن یک خواستگار مناسب و یک ازدواج موفق پایین بیاید چون دختر‌ها در جامعه ما عمدتا انتخاب می‌شوند بجای اینکه انتخاب کنند و وقتی سن دختر بالا می‌رود احتمال داشتن خواستگار خوب و مناسب نیز کمتر می‌شود. علاوه بر این، این موضوع غیر قایل انکار هست وقتی بعد از یک رابطه بلند مدت و بلاتکلیف تصمیم می‌گیرید با فرد دیگری وارد یک رابطه پایدار مثل ازدواج بشوید او ممکن است با این مسئله به سختی کنار بیاید و جلب کردن اعتمادش کار دشواری باشد.

عدم مسئولیت‌پذیری

وقتی جایگاهتان در رابطه مشخص نشده باشد، طرف مقابل در قبال شما و زندگی‌تان احساس مسئولیت نمی‌کند. وقتی به مشکلی برمی‌خورید یا بیمار می‌شوید، طبعاً دوست دارید که عشقتان به ملاقاتتان بیاید تا با او درد و دل کنید، آیا این خواسته در رابطه‌ی شما توقع نابجایی است؟ بلاتکلیفی در رابطه فقط برای فردی مفید است که می‌خواهد زیر بار هیچ مسئولیتی در زندگی نرود. این افراد بی‌خیال دوست روزهای خوشی هستند، اما در روزهای سخت جا می‌زنند. از چنین افرادی نمی‌توانید توقع زیادی داشته باشید، مطمئن باشید که این بی‌خیالی و بی‌توجهی در روزهای دشوار به نحو دردناکی آزارتان خواهد داد.

استرس مزمن

بلاتکلیف بودن در رابطه باعث می‌شود که احساس تنهایی و خستگی کنید و سایه‌ی غم و ناراحتی تمام زندگی‌تان را تیره و تار کند. درست است که وقتی کنار هم هستید، سرخوشانه می‌خندید و از بودن در کنار هم لذت می‌برید، اما اگر بلاتکیف باشید و مدت‌ها از آخرین باری که به طور جدی درباره سر و سامان دادن به رابطه‌تان صحبت کردید، گذشته باشد، دچار ناسازگاری می‌شوید. از دوستی با هم لذت می‌برید، اما این که او هنوز از شما خواستگاری نکرده و اجازه نمی‌دهد که وارد زندگی‌اش شوید، مانند خوره روحتان را می‌خورد.

بلاتکلیفی در رابطه استرس و احساس تزلزل و ناامنی را به شما تحمیل می‌کند. حتی گاهی اوقات به عاقل بودن خودتان شک می‌کنید. خودتان را گول نزنید! اگر بیشتر از یک سال است که دوست پسرتان شما را بین آسمان و زمین نگه داشته است، این بلاتکیفی خراج جبران‌ناپذیری را از ذهن و جسم شما خواهد گرفت. دو راه پیش رو دارید، یا ساعت‌های طولانی مدیتیشن کنید یا با جدیت با این مشکل روبرو شوید و تکلیفتان را مشخص کنید.

برنامه‌های زندگی‌تان هم بلاتکیف می‌ماند

همیشه آرزو داشتید که با عشق ازدواج کنید و صاحب سه بچه شوید، دلتان می‌خواست یک ویلا کنار دریا داشتید یا برای مهاجرت برنامه داشتید، اما هر بار که درباره این برنامه‌ها با عشقتان صحبت می‌کنید، او طفره می‌رود. همه ما قبل از آن که با نیمه‌ی گمشده‌مان ملاقات کنیم، نقشه‌هایی برای زندگی‌مان در سر داریم، اما وقتی او وارد زندگی‌مان می‌شود، این نقشه‌ها را مطابق روحیه و خواسته محبوبمان تغییر می‌دهیم.

و وقتی در یک رابطه بلاتکلیف هستید، برنامه‌هایی هم که در ذهنتان است را نمیتوانید دنبال کنید چون مطمئن نیستید قرار است چه اتفاقی در آینده بیافتد.

با خانواده‌تان دچار مشکل می‌شوید

 باتوجه به تغییراتی که در فرهنگ جامعه بوجود آمده بخش عمده‌ای از خانواده‌ها می‌پذیرند که فرزندشان قبل از تصمیم نهایی برای ازدواج با پسر مورد نظرش معاشرت داشته باشد. رابطه قابل قبول در نظر خانواده‌ها رابطه‌ای با حفظ حد و مرزها و در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه است. زمانیکه تکلیفتان در رابطه مشخص نیست و هر بار که صحبت از رسمی شدن رابطه می‌شود، پسر پا پس می‌کشد در نتیجه خانواده با ادامه رابطه مخالفت می‌کنند و در شرایط بین دوراهی خانواده و پسرمورد علاقه‌‌تان قرار می‌گیرید.

یک روز متوجه می‌شوید که ده سال از عمرتان را در انتظاری بیهوده هدر داده‌اید

به خوبی می‌دانید که جوان‌تر نخواهید شد، اما ایمان دارید که کارها سرانجام روبراه خواهد شد. خوش‌بینی و عشق بی‌قید و شرط خصلت‌های فوق‌العاده‌ای هستند، اما اگر مدتی طولانی است که منتظر معجزه‌ی عشق، تغییر کردن وضعیت و سر و سامان یافتن مانده‌اید، شاید وقتش رسیده که با خودخواهی وارد عمل شوید.

چطور دوست پسرم را ترغیب کنم برای ازدواج پا پیش بگذارد؟


اول مطمئن شوید که دوست پسرتان صرفا جهت تفریح و پر کردن وقت با شما ارتباط ندارد و شما را برای یک رابطه جدی و پایدار می‌خواهد. قبل از اینکه بخواهید برای ترغیب او به ازدواج تلاش کنید، یک بار دیگر بررسی کنید آیا او گزینه مناسبی برای ازدواج و زندگی مشترک هست یا خیر. سپس به دنبال دلیل او برای امتناع از خواستگاری و ازدواج بگردید زیرا خیلی از این دلیل‌ها با همکاری و مشارکت دو جانبه قابل حل هستند. مثلا اگر پسری بخاطر مشکلات مالی برای ازدواج پیش قدم نمی‌شود می‌توانید برخی از انتظارات را برای مراسم عروسی و بقیه مسائل کم کنید و به او این اطمینان را بدهید که بعد از ازدواج با او در امور مالی همکاری و همیاری خواهید کرد. هر دلیل که وجود داشته باشد مهمترین مسئله این است که شما نباید بهترین سال‌های عمرتان را بدون هدف و بلا تکلیف بگذرانید. برای ترغیب و تشویق کردن پسر به ازدواج بطور کلی می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

تبدیل به دختر ایده‌آل شوید

برای ترغیب کردن دوست پسرتان به ازدواج باید کاری کنید که در رابطه‌تان احساس محبوب بودن، امنیت و خاص بودن بکند. احتمالاً او را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید و به خوبی می‌دانید که چه چیزهایی را دوست دارد، از چه چیزهایی بدش می‌آید و چه کار باید بکنید که فکر کند بهتر از شما در دنیا وجود ندارد.

هر چه در توان دارید، حتی بیشتر از آن را به کار ببندید تا خودتان را به یک بانوی فوق‌العاده و ایده‌آل برای عشقتان تبدیل کنید. به او ثابت کنید هر چیزی که او از یک زن می‌خواهد، در شما وجود دارد. به این ترتیب مطمئن باشید که او به طور جدی درباره ازدواج کردن با شما فکر خواهد کرد و حتی خیلی زودتر از آن که فکرش را بکنید، برای ابد نسبت به شما متعهد خواهد شد.

مراقبش باشید

اگر مردی احساس کند که بدون شما نمی‌تواند زندگی کند، نهایت تلاشش را می‌کند تا شما را هر چه سریعتر مال خود کند.

به عشقتان توجه کنید، مراقبش باشید و کاری کنید که در کارهای مختلف به شما تکیه کند، هر زمان که نیاز داشت به دادش برسید و به او دلگرمی بدهید. به این ترتیب این که در تمام طول زندگی در کنارش باشید، برایش مهم می‌شود و فکر زندگی بدون شما لرزه بر تنش می‌اندازد.

پرو پا قرص‌ترین طرفدار او باشید

مشوق و طرفدار اصلی عشقتان باشید. هر کاری که انجام می‌دهد، به هر موضوعی که علاقه دارد، هر چقدر هم که ایده‌هایش دیوانه‌دار و غیرمنطقی به نظر برسد، به او بگویید که فوق‌العاده است و برای هر موفقیت کوچکی که به دست می‌آورد، او را تشویق کنید.

وقتی او متوجه شود که موفقیت‌هایش را مدیون شما و تشویق‌ها و دلگرمی‌های بی‌وقفه‌ی شما است و این که اگر به جایی رسیده، به این خاطر است که شما هیچ وقت از او ناامید نشده‌اید، او نیز تلاش می‌کند تا به شما نشان دهد که چقدر برایش خاص و مهم هستید.

او را لوس کنید

مردها گاهی از این که همیشه باید مراقب محبوبشان باشند، خسته می‌شوند. بنابراین هر چند وقت یکبار او را مهمان کنید و یک روز دوست داشتنی برایش بسازید.

درباره خواسته‌هایتان صادق باشید

اکثر مردها علم غیب ندارند و نمی‌توانند ذهن دیگران را بخوانند. ممکن است سال‌ها از شروع رابطه‌تان گذشته باشد، و در طول این مدت دائماً از این که چرا هنوز خواستگاری نکرده است، ناراحت باشید. احتمال دارد که فکر ازدواج اصلاً به ذهنش خطور نکرده باشد یا برایش مهم نباشد.

اگر صادقانه با دوست پسرتان درباره رابطه‌تان صحبت کنید، به او بگویید که چقدر دوستش دارید و دلتان می‌خواهد تا آخر عمر کنار هم باشید، ممکن است این صداقت جرقه‌هایی را در ذهنش روشن کند و باعث شود که جدی‌تر فکر کند. حتی اگر او هنوز هم درباره ازدواج تردید داشته باشد، حداقل فکر ازدواج در ذهنش شکل گرفته است. اگر هم نگرانی خاصی درباره ازدواج داشته باشد، می‌توانید با هم درباره این نگرانی‌ها و مشکلات صحبت کنید.

بیش از حد راحت و صمیمی برخورد نکنید

صمیمیت و راحتی بیش از حد قبل از ازدواج می‌تواند به فاجعه ختم شود، به ویژه اگر واقعاً بخواهید که رابطه‌تان با دوستتان جدی شود. اگر راحت برخورد کنید، هر دو طرف به این وضعیت عادت می‌کنید، رابطه‌تان به یک امر روزمره و پیش پا افتاده تبدیل می‌شود و تنبل و منفعل می‌شوید. زندگی شخصی، دوستان و علائق خاص خودتان را حفظ کنید.

هیچ چیزی به اندازه یک زن مستقل جذاب نیست. به عشقتان بفهمانید که شما هم زندگی شخصی و کارهای خاص خودتان را دارید و تمام زندگی‌تان محدود به این رابطه نمی‌شود. به این ترتیب متوجه می‌شود که به راحتی می‌توانید او را ترک کنید، و هر چه در توان دارد، به کار می‌گیرد تا مطمئن شود که این اتفاق نمی‌افتد.

او را نترسانید و تهدید نکنید

مسلماً اجبار و تهدید کردن دوست پسرتان به خواستگاری و ازدواج، کمکی به بهبود شرایط نخواهد کرد. اشکالی ندارد که با هم درباره ازدواج و سر و سامان دادن به رابطه‌تان صحبت کنید، اما اگر دائماً او را تحت فشار بگذارید، در هر فرصتی حرف ازدواج را پیش بکشید یا هر بار که از مقابل مزون لباس عروس می‌گذرید، چشم‌هایتان اشک‌آلود شود، صبر و تحمل او به سرعت تمام می‌شود و سعی می‌کند که از روبرو شدن با شما اجتناب کند.

حرف زدن درباره جزئیات عروسی رویایی‌تان، وقتی او هنوز حتی خواستگاری هم نکرده است، هیچ فایده‌ای جز ترساندن او ندارد. با توصیف این جزئیات گران‌قیمت فقط باعث می‌شوید که عشقتان به جای فکر کردن درباره داشتن یک زندگی عاشقانه در کنار شما به فاکتورهای سنگینی فکر کند که حساب بانکیش را خالی خواهد کرد.

سرد شدن و فاصله گرفتن

اگر مدتی طولانی است که در رابطه بوده‌اید و تمام راهکارهای بالا را امتحان کرده‌اید، آخرینی کاری که باید بکنید، این است که مدتی از او فاصله بگیرید. اندکی به او فرصت بدهید تا نفس بکشد، مطمئن باشید این دوری موقتی چندان هم بد نیست. لازم نیست کار خاصی بکنید و نمایش به راه بیاندازید. کافی است اندکی کمتر او را تحویل بگیرید تا متوجه باارزش بودنتان بشود و بفهمد که دنیا در غیاب شما ارزش زندگی کردن ندارد.

در یک کلام...

بلاتکلیف ماندن دختر در رابطه دوستی به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد گاهی این موضوع به این دلیل است که پسر صرفا بخاطر پر کردن تنهایی‌اش وارد رابطه می‌شود و هدف دیگری ندارد. گاهی پسر به دلیل مشکلاتی مانند مشکلات مالی، مخالف خانواده و یا ترس از مسئولیت و آینده برای ازدواج پیش قدم نمی‌شود. بلاتکلیفی برای دختر عواقبی از جمله پایین آمدن اعتماد به نفس، از دست دادن موقعیت‌های ازدواج، تنها ماندن در شرایط سخت، استرس و بروز مشکلات با خانواده را به همراه دارد. برای ترغیب پسر به ازدواج اول از نیت او مطمئن شده و سپس برای اینکه اورا تشویق کنید تا هرچه زودتر برای ازدواج محیا شود، سعی کنید نشان دهید شما دقیقا همان آدمی هستید که او می‌خواد، از او حمایت و مراقبت کنید، در شرایط سخت همراهش باشید، او را برای ازدواج بطور مستقیم تحت فشار قرار ندهید، تمام خودتان را برایش نگذارید و نشان دهید انسان مستقلی هستید و بعد از مدتی از کمی از او فاصله بگیرید تا به او فرصت دهید در مورد آینده تصمیم نهایی را بگیرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X