چرا دوست داشتنی نیستم؟

چرا دوست داشتنی نیستم(چرا من جذاب و محبوب نیستم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا دوست داشتنی نیستم(چرا من جذاب و محبوب نیستم؟)

وقتی اطرافیان شما را ناگهانی ترک کنند و یا بارها تجربه طرد شدن از طرف دیگران را داشته باشید، یکی از احساساتی که تجربه می‌کنید، این است که دوست داشتنی نیستید. ممکن است خودتان را با اطرافیان مقایسه کنید و حس کنید آنها بیشتر از شما جذاب و محبوب هستند. گاهی حتی بخاطر این حس نمی‌توانید به کسی نزدیک شوید تا مبادا او هم شما را طرد کند و دیگر دوست‌تان نداشته باشد. این احساس می‌تواند زندگی و تصمیمات شما را تحت تاثیر قرار بدهد. در این مقاله می‌خواهیم علت‌هایی که باعث شده‌اند تا شما احساس دوست ‌داشتنی نبودن داشته باشید را بررسی کنیم و سپس راهکارهایی برای از بین بردن این احساس مخرب به شما آموزش می‌دهیم.

چرا دوست داشتنی نیستم؟


چرا دوست داشتنی نیستم؟

علت‌های به وجود آمدن این حس متفاوت است که در ادامه به برخی از این علت‌ها می‌پردازیم.

ردپای طرحواره‌ها و تله‌ها ذهنی

بعد از بدنیا آمدن، نیازهای مختلفی در ما بوجود می‌آید که مهم‌ترین آنها توجه و محبت دیدن از اطرافیان بخصوص پدر و مادر است. اگر به هر دلیلی این نیازها برطرف نشود، ما دچار این تنش می‌شویم که: «نکنه من خوب نیستم؟»، «نکنه من دوست‌داشتنی نیستم؟»، یا حتی به این نتیجه برسید که هیچ کسی شما را دوست ندارد و جذب شما نمی‌شود و همه شما را بالاخره رها می‌کنند. این فکرها و ذهنیت‌ها باعث می‌شود که شما دچار تله‌های ذهنی و طرحواره‌های ناسازگار شوید. تله‌های ذهنی انواع متفاوتی دارند اما همه آنها این کارکرد را دارند که نگاه شما را به انسان‌های دیگر و همه اتفاقاتی که برای‌تان در زندگی می‌افتد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در واقع طرحواره‌ها مثل یک عینک عمل می‌کنند و دید شما را نسبت به همه چیز تغییر می‌دهند.

برای کشف طرحواره‌ها و تله‌های ذهنی نیاز به انجام تست طرحواره است. مشاوران طرحواره درمانگر رادیوعشق با گرفتن این تست از شما و تحلیل و تفسیر آن طرحواره‌های شما را پیدا می‌کنند و سپس برای درمان با روش طرحواره درمانی ، برنامه‌ریزی می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله «طرحواره درمانی،کدام طرحواره در من برجسته‌تر است؟» را مطالعه کنید.

احساس موقت

گاهی به خاطر یک اتفاق، مثلاً وقتی دوست صمیمی‌تان شما را ترک می‌کند، وقتی مادر یا پدر به یک خواسته شما اهمیتی نمی‌دهند یا عشق‌تان به شما بی‌توجهی می‌کند و حتی ترک‌تان می‌کند، ممکن است به صورت موقت این احساس دوست داشتنی و جذاب نبودن در شما بوجود بیاید. افرادی که بتوانند تحلیل و توصیف درستی از وضعیتی که بوجود آمده است داشته باشند، می‌توانند به راحتی از این احساس دوست داشتنی نبودن گذر کنند و به زندگی عادی خود برسند. اما افرادی که عزت نفس کافی نداشته باشند، مطمئناً این احساس جذاب نبودن برای‌شان طولانی‌تر خواهد شد.

افرادی که در رابطه عاطفی خود دائماً طرد می‌شوند، حس دوست داشتنی و خواستنی نبودن را بیشتر تجربه می‌کنند. مشاوران و روانشناسان متخصص ما در رادیوعشق با بررسی وضعیت رابطه شما و اتفاقات تلخی که به صورت مداوم برای شما افتاده است، کمک می‌کنند تا بتوانید از این حس خلاص شوید و وارد روابط ناسالمی که دائماً در آن طردتان می‌کنند، نشوید. برای مطالعه بیشتر به «قطب‌نمای زندگی پیروزمندانه بعد از جدایی» مراجعه کنید.

 

چطوری دوست داشتنی، محبوب و جذاب باشم؟


چطوری دوست داشتنی، محبوب و جذاب باشم؟[

اشخاصی که دوست داشتنی و جذاب هستند، ویژگی‌هایی دارند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم تا شخص دوست داشتنی‌تری باشیم. در این بخش می‌خواهیم به راهکارهایی که شما می‌توانید برای جذاب‌تر بودن و دوست داشتنی شدن به کار ببرید، بپردازیم:

  اشتباهات دختران مجرد

دائماً غر نزنید!

یکی از رفتارهایی که باعث می‌شود دیگران به ارتباط با شما تمایلی نشان ندهند و شما را فرد دوست نداشتنی‌ای بدانند، این است که دائماً غر بزنید! غر زدن باعث می‌شود انرژی منفی به دیگران بدهید و آنها شما را فردی همیشه شاکی ببینند! بنابراین برای اینکه بتوانید فرد دوست داشتنی باشید، غر زدن را کنار بگذارید، وگرنه دیگران را از خود دور می‌کنید.

لبخند فراموش نشود!

افرادی که لبخند بر لب‌شان است، فرد جذاب‌تری به نظر می‌رسند. دلیل این امر این است که دیگران شما را فردی با اعتماد به نفس، شاد و پر قدرت می‌بینند و این مساله روی جذب کردن دیگران بسیار موثر است.

شونده خوبی باشید

دلایل زیادی وجود دارد که انسان‌ها نتوانند شنونده خوبی باشند، مثلاً ذهن مشغول داشتن، منتظر بودن برای اتمام صحبت طرف مقابل و نصیحت کردن، مرور ذهنی برای جوابی که می‌خواهند به طرف مقابل بگویند. اما همیشه سعی کنید که وقتی کسی با شما صحبت می‌کند، تمام تلاش خود را برای گوش دادن درست به حرف‌هایش انجام دهید. این مسأله جذابیت شما را افزایش می‌دهد و شما را فردی دوست داشتنی می‌کند.

به عقاید دیگران احترام بگذارید!

فرد دوست‌داشتنی همیشه به عقاید دیگران حتی اگر مخالف عقاید خودش باشد، احترام می‌گذارد. این رفتار باعث می‌شود دیگران ازگفتن عقایدشان پیش شما ترسی نداشته باشند.

عزت‌نفس، کلید محبوبیت

ویژگی مهمی که افراد دوست داشتنی دارند، داشتن عزت نفس بالاست. عزت نفس به معنی دوست داشتن خودتان است. این دوست داشتن باید علی رغم وجود همه ضعف‌هایی باشد که در هر فردی وجود دارد. وقتی شما خودتان را دوست داشته باشید، هرگز به کسی اجازه بی‌احترامی کردن به خودتان را نمی‌دهید و همچنین خودتان نیز به کسی بی‌احترامی نمی‌کنید.

معذرت ‌خواهی کنید

زمانی که اشتباهی انجام می‌دهید یا کسی را ناراحت می‌کنید، حتماً جرات معذرت‌خواهی کردن را داشته باشید. این کار از شما تصویری می‌سازد تا دیگران شما را به عنوان یک فرد لجباز یا مغرور نبینند و در نتیجه پیش دیگران فردی دوست داشتنی و محبوب به نظر می‌آیید.

به جای بحث، حل مسأله کنید

افراد محبوب و دوست داشتنی به جای اینکه مشکلات را با بحث کردن و یا دعوا پیش ببرند و وضعیت را بدتر کنند، خشم خود را کنترل می‌کنند و در حل مسأله توانا هستند. در واقع شما باید مهارت‌های ارتباطی خود را گسترش دهید تا بتوانید برای خودتان و دیگران فردی محبوب و جذاب باشید و دیگر این حس جذاب نبودن را نداشته باشید.

محدودیت‌ها را بپذیرید

افراد که خودشان را دوست دارند، مثل محدودیت‌های جسمی، زمانی و مکانی را می‌پذیرند. مثلاً اگر معلولیت خاصی داشته باشند، به جای سرزنش خودشان و یا دیگران، این معلولیت را پذیرفته و سعی می‌کنند با توجه به شرایط خاص خودشان عمل کنند.

خودخواه نباشید

به جای اینکه دائماً انتظار داشته باشید دیگران برای شما کاری انجام دهند، خودتان هم دست به کار شوید و به آنها کمک کنید. حودخواه بودن و همه چیز را برای خود خواستن، مطمئناً از شما فرد دوست داشتنی نمی‌سازد.

  چطور دختر باز ماهری شویم؟!

مشاور برای  درمان حس دوست داشتنی نبودن من، چیکار می‌کنه؟


مشاور برای درمان حس دوست داشتنی نبودن من، چیکار می‌کنه؟[

در کنار تمامی راهکارهای عمومی که برای رفع حس دوست داشتنی نبودن به آن اشاره کردیم، گاهی برخی از افراد نمی‌توانند به صورت فردی این مشکل خود را حل کنند چون موضوع کاملا ریشه‌ای است و نیاز به کمک تخصصی و حضور یک مشاور دارند تا ، ریشه این حس خواستنی نبودن را پیدا کنند. در ادامه به درمان‌های اختصاصی روانشناسان همیار عشق برای کمک به حل این مشکل بکار می‌برند را ، اشاره می‌کنیم:

رویکرد طرحواره درمانی

یکی از رویکردهای رایج و شناخته شده در روانشناسی، طرحواره درمانی است. مشاور با کمک این رویکرد می‌تواند ریشه رفتارها و احساساتی که شما در حال حاضر تجربه می‌کنید را پیدا کند. معمولاً ریشه این ذهنیت‌های طرحواره‌ای، عدم ارضای نیازها در کودکی است. اما مشکلات گذشته به دلایلی که باید به کمک مشاور آنها را پیدا کنید، همچنان در زمان حال ادامه پیدا کرده‌اند. یعنی شما وارد رابطه‌هایی می‌شوید که به صورت ناخودآکاه این احساس دوست داشتنی نبودن را در شما تقویت می‌کند. بنابراین با کمک این روش درمانی شما می‌توانید این حس خواستنی نبودن را درمان کنید.

رویکرد شناختی رفتاریCBT

از دیگر رویکردهای معروف و بسیار پر کاربرد در روانشناسی، رویکرد شناختی رفتاریCBT است. در این روش درمانی مشاور تلاش می‌کند تا باورها و ذهنیت‌هایی که در ذهن شما وجود دارد که باعث شده خودتان را فردی دوست نداشتنی بدانید را ارزیابی می‌کند. تمرین‌های نوشتاری این رویکرد بسیار مفید است تا شما بتوانید تاثیرات افکار و احساسات‌تان را روی رفتار خودتان متوجه شوید.

در این مقاله به یکی از دغدغه‌های ذهنی شما که ممکن است حس کنید آدم دوست داشتنی‌ای نیستید، پرداختیم. علت این حس، می‌تواند بسیار متفاوت باشد که ما در اینجا به دوعلت کلی آن پرداختیم. یک دلیل آن وجود ردپایی از طرحواره‌ها و تله‌های ذهنی است و دلیل دیگر اتفاقات خاصی است که برای شما می‌افتد و این حس را تقویت می‌کند. تله‌ها و طرحواره‌های ذهنی زمانی اتفاق می‌افتند که نیازهای اساسی که از زمان کودکی دارید برآورده نشده و این برآورده نشدن نیازها، در رابطه شما با سایر افراد زندگی‌تان اثر می‌گذارد. مثلاً شما همان محبتی که از مادر دریافت نکردید، حالا دائماً از عشق‌تان طلب می‌کنید و این مسأله باعث خستگی طرف مقابل و رها کردن شما می‌شود. اتفاقات خاص زندگی مانند شکست عاطفی، ترک کردن دوست صمیمی‌تان، کنار گذاشتن از جمع و هر اتفاق دیگری می‌تواند در شما این احساس را بوجود بیاورد که شخص دوست داشتنی و محبوبی نیستید. در قسمت راه‌حل‌های عمومی شما با لبخند زدن، تقویت عزت‌نفس، شنونده خوب و فعال بودن و گسترش و تقویت مهارت‌های ارتباطی و حل مسأله، می‌توانید به فردی محبوب و دوست‌داشتنی تبدیل شوید. اما اگر با این راه‌حل نتوانستید مشکل خود را حل کنید، به راه‌حل‌های درمانی و  اختصاصی مشاوران که در این مقاله به دو رویکرد درمانی اشاره کردیم، مراجعه کنید. این دو رویکرد شامل: طرحواره درمانی و درمان شناختی رفتاریCBT هستند که مشاور در آنها به شما کمک می‌کند تا باورهای مرکزی‌ای که باعث شده‌اند شما حس کنید دوست داشتنی نیستید را پیدا کرده و درمان کنید.

 

سوالات رایج


1.چرا هرکسی باهام آشنا می‌شه منو ولم می‌کنه؟

این اتفاق ممکن است به خاطر انتخاب‌های اشتباه شما باشد. یعنی به سمت کسانی جذب می‌شوید که آنها شما را رها کنند. اما گاهی وجود رفتارهای منفی و اشتباه می‌تواند باعث شود که شما رابطه‌های خوبی را تجربه نکنید.

  چطور از مجردی‌مان لذت ببریم؟

2.چی میشه که خواستگارهام منو نمی‌پسندن و از من خوششون نمیاد؟

دلایل زیادی برای انصراف خواستگارتان از ازدواج وجود دارد. مثلاٌ ظاهر و پوشش‌تان آن‌طور که باید توجه نمی‌کنید، شما هدف مشخصی برای ازدواج و زندگی مشترک ندارید، فاصله طبقاتی بین شما باشد و یا او متوجه شود که تفاوت‌های زیادی بین شما و خودش وجود دارد. اما این دلایل نباید باعث شود که شما تصور کنید که به دلیل دوست داشتنی نبودن‌تان، او از ازدواج با شما پشیمان شده است. بهتر است به صورت منطقی و واقع بینانه به دلایل اصلی این اتفاق بپردازید.

3.چرا هیچ کسی منو دوست نداره و جذبم نمیشه؟

وقتی از کلمه “هیچکسی” استفاده می‌کنید یعنی ذهن شما دچار منفی بافی شده است و چندنفر را به همگی تعمیم می‌دهید. بنابراین نیاز است ابتدا این منفی‌بافی را کنار بگذارید و دنبال نقاط ضعفتان بگردید.

4.بهم گفت دوستم نداره و ولم کرد، واقعاً من دوست داشتنی نیستم؟

شنیدن این حرف از کسی که به او علاقه دارید قطعاً برای شما سنگین و ناراحت کننده است و باعث کاهش عزت نفس در شما می‌شود. اما ممکن است او این حرف را از روی عصبانیت و بخاطر اختلاف‌هایی که در رابطه وجود داشت گفته باشد. به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر یک نفر به شما بگوید دوست‌تان ندارد، به این معنی نیست که شما فرد جذاب و خواستنی نیستید، بلکه این فقط نظر طرف مقابل شما بوده است.

5.عشقم از همه چیم ایراد می‌گیره حس می‌کنم پر از ایرادم؟

بهتر است ابتدا با همسرتان صحبت کنید و بگویید از این رفتار و انتقادها رنجیدید. سپس به انتقادها خوب توجه کنید. شاید انتقادی که او دارد ناشی از وجود یک ضعف یا رفتار بد در شما باشد که نیاز دارید آن را اصلاح کنید ولی این به این معنی نیست که دوست داشتنی نیستید چون هر فردی نقاط ضعفی‌هایی دارد اما مهم این است که این نقاط ضعف را باید برطرف کند.

7.دوستم خیلی دختر خاص و دوست داشتنیه ولی من نیستم چکار کنم؟

شما می‌توانید به رفتارهای دوست‌تان دقت کنید و از نقاط مثبت رفتار او الگوبرداری کنید. مثلاً دقت کنید در رابطه‌اش با اطرافیانش چطور برخورد می‌کند. مثلاً آیا او شنونده خوبی است؟ آیا به دیگران کمک می‌کند تا مشکلات‌شان را حل کنند؟ شما با تمرکز روی رفتارهای او می‌توانید رفتارهای مثبتش را انتخاب کنید و آنها را در خودتان تقویت کنید.

8 .می‌خوام محبوب باشم برای عشقم، باید چه کارهایی انجام بدم؟

آنطور که دوست دارید با شما رفتار شود، با او رفتار کنید. مطمئناً شما دوست ندارید کسی به شما بی‌احترامی کند و یا دائماً از شما انتقاد کند. بنابراین برای محبوب بودن بیشتر برای عشق‌تان حتماً به رفتارهای‌تان دقت کنید. اگر او شکایت خاصی از شما دارد مثلاً می‌گوید چرا دائماً خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، بدانید انجام ندادن این رفتار برایش مهم است، پس سعی کنید رفتارهایی که او از آنها خوشش نمی‌آید را تغییر دهید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط