همیار عشق

ازدواج با مردی که شرایط مالی مناسبی ندارد (شرایط ازدواج رو ندارم)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج با مردی که شرایط مالی مناسبی ندارد (شرایط ازدواج رو ندارم)

یکی از سختی‌های ازدواج، فراهم کردن شرایط مادی لازم برای آن است. برخی از ازدواج‌ها حتی به خاطر نداشتن شرایط مادی، لغو می‌شود. پس مسائل مالی مهم است اما باید زوجین توانایی‌های مالی یکدیگر را در نظر داشته باشند و طبق آن از یکدیگر انتظار داشته باشند تا به خاطر مسائل مادی، ازدواج بهم نخورد و زوجین بتوانند به هم برسند. در سال‌های آینده حتما با تلاش‌های هر دو، می‌توانند به جایگاهی که می‌خواهند برسند و خانه و زندگی دلخواه‌شان را داشته باشند. در این مقاله قرار است در مورد این موضوع صحبت کنیم که شرایط مالی برای ازدواج چقدر مهم است؟ نداشتن شرایط مالی مناسب چه موانعی را بر سر راه زوجین قرار می‌دهد و چگونه می‌توان این موانع را برطرف کرد؟

برای ازدواج کردن به چقدر پول احتیاج دارم؟

برای ازدواج کردن، به مقداری پول احتیاج داریم که بتوانیم با آن یک زندگی تقریبا خوب و ساده تشکیل بدهیم. برخی از افراد انتظارات و توقعات بالایی دارند و می‌خواهند از همان ابتدا، همه چیز عالی باشد و به گونه‌ای باشد که خودشان می‌خواهند. علت آن هم زیاده خواهی و یا چشم و هم چشمی است. مثلا خانم می‌بیند دختر خاله‌اش که تازه ازدواج کرده است، همه وسایل جانبی خانه را دارد، مثل زودپز، آرام پز، بخار پز و… و خودش هم برای اینکه عقب نیفتد، از همسرش و خانواده‌ها انتظار دارد که همه چیز را برایش تهیه کنند حتی اگر قرار نیست از آنها استفاده کند. پس اینکه به چقدر پول برای ازدواج احتیاج دارید، به توقعات همسر نیز بستگی دارد اما در کل بهتر است زوجین در ابتدا کمی آسان‌تر بگیرند و زندگی را با خوشی شروع کنند و بعد با تلاش هر دو و با گذر زمان وقتی در زندگی مشترک جا افتادند و ازدواج کردند، می‌توانند بقیه وسایل را نیز تهیه کنند یا عوض کنند و آخرین مدل آنها را تهیه کنند. مراسمات را هم می‌توان با خرج کمتری برگذار کرد چون این مراسمات، تضمین‌کننده خوشبختی شما نیست، بلکه خوشبختی شما، به انتخاب شما بستگی دارد.

نامزدم می‌گوید شرایط مادی لازم برای ازدواج را ندارد. برایش صبر کنم یا خیر؟

برخی از افراد می‌گویند:«دوستت دارم اما شرایط ازدواج رو ندارم. وضع مالی‌ام خوب نیست.» برای این افراد باید صبر کرد یا خیر؟ چه تضمینی وجود دارد که بتوانند در طول چند ماه یا چند سال، شرایط مالی لازم برای ازدواج را بدست بیاورند؟ برای اینکه بدانید در چنین رابطه‌ای چه کار باید کنید و آیا ماندن و صبوری کردن کار درستی است یا خیر، باید به رفتار و کارهایی که طرف مقابل انجام می‌دهد دقت کنید. آیا او سعی می‌کند شرایط مالی‌اش را بهبود ببخشد و برای ازدواج خودش را آماده کند؟ مثلا اگر فرد می‌گوید شرایط مناسب را ندارد و در عین حال هیچ تلاشی هم نمی‌کند، مثلا به دنبال کار و پیشرفت نمی‌رود، مشخص است که هر چقدر هم که صبر کنید، این فرد به دنبال بهبود اوضاع نخواهد رفت و تلاشی نخواهد کرد، پس بهتر است بیشتر در مورد صبوری کردن و ماندن در رابطه فکر کنید. اما اگر فرد شغلش را رشد می‌دهد و به دنبال کارهای دیگر پرسود می‌رود و شما می‌بینید که تلاش می‌کند، می‌توانید برای این شخص صبوری کنید تا شرایط لازم را بدست بیاورد چون می‌بینید که تلاش می‌کند برای اینکه با شما ازدواج کند. پس پرتلاش بودن و اراده داشتن افراد بسیار مهم است و نشان‌دهنده این است که این رابطه ارزش صبوری کردن را دارد یا به جایی نخواهد رسید.

  چطور یک مرد مغرور را جذب کنم؟ (راه‌های عاشق کردن پسر مغرور)

قبل از ازدواج در مورد این مسائل مالی با نامزدتان صحبت کنید

بسیار مهم است که بسنجید آیا طرف مقابل مدیریت مالی و ذهنیت مالی درست و خوبی دارد یا خیر؟ و چقدر از لحاظ تفکرات مالی به هم شباهت دارید؟ چقدر تفاهم دارید؟ صحبت کردن در مورد مسائل مالی، به شما کمک می‌کند که بدانید در آینده ممکن است به چه مشکلات مالی بر بخورید؟ یکی از اهداف دیگر پرسیدن این سوالات از نامزدتان این است که بدانید او چه انتظاری در زمینه مالی از شما دارد و آیا شما شرایط برطرف کردن این انتظارات را دارید یا خیر؟ و طبق انتظارات او، چه شرایط مالی را نیاز دارید داشته باشید؟

اهداف مالی شما چیست؟

یکی از سوالاتی که باید از نامزدتان قبل از ازدواج بپرسید، این است که اهداف مالی او چیست؟ به چه چیزهایی می‌خواهد برسد و به نظرش چقدر پول داشته باشد کفایت می‌کند؟ اهداف خودتان را نیز بررسی کنید و ببینید که چقدر با هم در این زمینه تفاهم دارید؟

پول برای شما چه معنایی دارد؟

هر فردی معنایی درباره پول و ثروت در ذهن خود دارد. به نظر شما و نامزدتان پول به چه معنا است؟ هدف از پولدار شدن چیست؟ آیا هدف این است که به یک حس و حال خوب برسیم؟ آیا خوشبختی را در پول و ثروتمند بودن می‌بینید؟ اگر چنین باشد، بدانید که شما و نامزدتان توقعات و انتظارات بالایی از پول دارید، پس احتمالا برای ازدواج‌تان نیاز است که شرایط مالی بسیار خوبی داشته باشید تا از زندگی رضایت داشته باشید. اما برخی از افراد می‌گویند:«پول چرک کف دسته.» این افراد اعتقاد دارند که خوشحالی و خوشبختی درونی و اصلی، با پول بدست نمی‌آید. اعتقاد دارند که زندگی، باید یک زندگی آسانی باشد و نباید زیاد سخت گرفت. این افراد از کم ترین چیزها هم خوشحال می‌شوند و راضی هستند، انتاظارات بالایی ندارند. اگر نامزدتان جزء این افراد باشد، پس شرایطی که برای ازدواج نیاز دارید، یک شرایط عادی و معقولی خواهد بود.

ترس‌های شما در زمینه مالی چیست؟

همه ما در زمینه‌های مختلف، ممکن است ترس‌هایی را داشته باشیم. مثلا ترس از دست دادن پول و بی‌پول شدن و ترس از نرسیدن به اهداف مالی، همه و همه جزء ترس‌هایی است که برخی از افراد در ذهن خود دارند. این ترس‌ها یکی از موانعی هستند که اجازه نمی‌دهند ما ریسک کنیم، از فرصت‌ها استفاده کنیم و پیشرفت کنیم. دانستن ترس‌هایی که در ذهن نامزدتان است به شما کمک می‌کند که بدانید او چقدر پیشرفت خواهد کرد و نقاط ضعفش در زمینه مالی کدام‌اند؟

  توقعات اشتباه در رابطه عاطفی (پرتوقع نباشیم!)

دیدگاه شما در مورد خرج کردن پول و پس انداز کردن آن، چیست؟

این سوال بسیار مهمی است که حتما باید از یکدیگر بپرسید. برای اینکه زندگی مشترک خوبی داشته باشید، داشتن مدیریت مالی بسیار مهم است و باید ببینید در روش‌هایی که در ذهن‌تان وجود دارد در خصوص پول خرج کردن یا پس انداز کردن، آیا به هم شبیه است و با هم تفاهم دارید یا خیر؟ از یکدیگر بپرسید که چقدر از درآمدی که دارید را قرار است برای پس انداز کردن نگه دارید و چقدر از آن را قرار است خرج کنید؟

دوست دارید زندگی‌تان جگونه باشد؟

این سوال هم تعیین می‌کند که برای ازدواج با نامزدتان، چه شرایط مالی باشد داشته باشید. اگر او زندگی با شکوهی بخواهد، مسلما به ثروت بیشتری نیاز دارید تا بتوانید نیازهایش را برآورده کنید. نیازهایش را از او بپرسید. اینکه در طول یک سال تقریبا چقدر لباس می‌خرد، چگونه لباس می‌پوشد، آیا برایش مهم است که کجا خانه داشته باشد یا چه ماشینی داشته باشد یا خیر؟ باید سبک زندگی او را بدانید تا تجزیه و تحلیل کنید که آیا می‌توانید به نیازهایش در زندگی مشترک پاسخ بدهید یا خیر؟

او چقدر به شما در مدیریت زندگی مشترک کمک خواهد کرد

برخی از افراد اعتقاد دارند که کار بیرون از منزل، فقط برای مرد است و خانم فقط باید داخل منزل فعالیت داشته باشد. خانم‌هایی که این طرز تفکر را دارند، به شوهرشان در امور مالی کمک نمی‌کنند و شاغل هم نیستند. اگر نامزدتان هم این عقیده را داشته باشد، کار برای شما سخت خواهد شد. برخی از زنان شاغل هم معتقد هستند درآمدی که دارند، فقط برای خودشان است و هیچ چیزی را به شوهرشان نخواهند داد و او باید از درآمد خودش خرج کند. اما اگر نامزدتان روحیه همکاری داشته باشد و این باور را داشته باشد که زن و شوهر در کنار هم باید کار کنند و برای زندگی مشترک‌شان زحمت بکشند، او می‌تواند به شما کمک کند که زندگی مشترک‌تان را مدیریت کنید.

اگر با مردی ازدواج کنم که شرایط مادی لازم برای ازدواج را ندارد، چه مشکلاتی خواهیم داشت؟


نمی‌توانید مراسم‌های باشکوه برگذار کنید

اگر انتظار دارید مردتان مراسم‌های باشکوهی برای ازدواج‌تان برگذار کند، شاید نتوانید به این آرزوهایتان برسید و مجبور باشید مراسم‌های ساده‌تری را برگذار کنید که با شرایط مالی نامزدتان سازگاری داشته باشد.

شاید برخی از نیازهایتان برآورده نشود

اگر شما خانمی هستید که هر هفته یک بار باید تفریح خاصی را انجام دهید یا بیرون از منزل شام و ناهار میل کنید، اگر با مردی ازدواج کنید که شرایط مالی لازم را ندارد، نمی‌توانید از او انتظار داشته باشید که هفته‌ای یک بار شما را به مکان‌های تفریحی خاص ببرد و برایتان هزینه‌های زیادی انجام دهد. پس باید این را بپذیرید که شاید ماه‌ها به سفر یا تفریح نروید. آیا می‌توانید با این موضوع کنار بیایید یا خیر؟

  لیاقت شما بیشتر از اینه!

برای بچه‌دار شدن ممکن است مشکلات و سختی‌هایی داشته باشید

اگر بخواهیم آینده‌نگر باشیم، در هنگام بچه‌دار شدن نیز باید شرایط مالی خوبی داشته باشیم تا بتوانیم خرج‌های فرزند، زایمان و بقیه موارد را پوشش بدهیم. اگر با مردی ازدواج می‌کنید که شرایط مالی خوب ندارد، آینده را هم ببینید و مشکلات را انکار نکنید تا در آینده دچار حس بدی نشوید که چرا با او ازدواج کردم و حالا نمی‌توانم خرج و مخارج فرزندم را پوشش بدهم.

خرید یا اجاره خانه مشکل می‌شود

امروزه همه‌مان می‌دانیم که هم خرید خانه دشوار است و هم اجاره خانه و یکی از دغدغه‌های جوانان است. اگر نامزدتان شرایط مالی لازم برای ازدواج را ندارد، مسلما خرید خانه و یا حتی اجاره خانه مشکل خواهد بود.

در کل داشتن شرایط مالی متوسط برای ازدواج لازم است تا زوجین بتوانند از پس خرج و مخارج مراسم‌هایی مثل بله برون، حنا بندون، عقد و عروسی بر بیایند و همچنین بتوانند خانه را تهیه یا اجاره کنند و زندگی‌شان را مدیریت کنند. در آینده هم که موضوع بچه‌دار شدن پیش می‌آید، همین اتفاق شیرین در زندگی زوجین، نیاز به شرایط مالی خوبی دارد تا بتوانند نیازهای کودک را فراهم کنند. البته که هیچ چیزی در زندگی آسان نمی‌تواند باشد و سختی‌های خاص خود را به همراه دارد و چیزی که مهم است، این است که زوجین، انتظارات‌شان از زندگی مشترک را طبق توانایی‌های مالی و شرایط شغل یکدیگر تنظیم کنند، پرتوقع نباشند و همه خوشبختی را در داشتن ثروت یا داشتن زندگی آن چنانی نبینند. چیزی که بیشتر از هر چیزی مهم است، ازدواج کردن با تفاهم، عشق و شناخت دو طرفه است. مسائل مالی با کمک یکدیگر و با کمک خانواده‌ها و درک متقابل می‌تواند حل شود. مگر افرادی که عروسی‌های آن چنانی گرفتند و خانه خریده‌اند، همگی خوشبخت هستند؟ خیر! خوشبختی و داشتن ازدواج ماندگار به انتخاب درست شما بستگی دارد. کمی ساده‌تر گرفتن زندگی و شروع آن با درک متقابل، چیزی از خوشبخت بودن شما در کنار هم کم نمی‌کند. در ادامه زندگی می‌توانید با تلاش هر دوتان به چیزهایی که می‌خواهید برسید.

سخن پایانی

برخورداری از شرایط مالی متوسط برای ازدواج مهم است تا فرد بتواند زندگی نسبتا خوبی را برای شروع برای خود و همسرش بسازد. اگر چه داشتن توقعات مناسب و معقول از یکدیگر و کمک و حمایت خانواده‌ها در زمینه ازدواج مهم است. اگر نامزدتان شرایط مادی لازم برای ازدواج را ندارد اما فرد پرتلاشی است، شاغل است و تلاش خودش را می‌کند، می‌توانید صبوری کنید و در کنارش بمانید تا ازدواج کنید اما اگر هیچ تلاشی برای فراهم کردن شرایط نمی‌کند، بهتر است به انتخاب خود بیشتر دقت کنید و بیشتر بررسی‌اش کنید. اگر خواستگاری دارید یا با فردی در رابطه هستید که می‌گوید شرایط ازدواج را ندارد و تردید دارید که با او بمانید یا خیر، توصیه می‌کنیم با مشاوران همیار عشق صحبت کنید تا ارتباط‌تان و شرایط طرف مقابل بررسی شود و مشاور راهنمایی‌تان کند که ماندن در این رابطه درست است یا خیر و اگر با او ازدواج کنید، به چه مشکلاتی بر خواهید خورد؟

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط