نشانه‌های عشق واقعی (تشخیص عشق واقعی از هوس و عشق اشتباه)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

نشانه‌های عشق واقعی (تشخیص عشق واقعی از هوس و عشق اشتباه)

هر عشق و احساسی، عشق واقعی نیست. ممکن است شما سال‌ها در یک رابطه بلندمدت باشید اما بعدا متوجه شوید که عشق واقعی نبوده است و شما به راحتی از کنار زنگ خطرها عبور کردید و نادیده گرفتید، به همین دلیل رابطه‌تان سالم و خوب نیست و یا هدفی ندارد. دانستن نشانه‌های واضح عشق واقعی و توانایی در تشخیص آن، بسیار مهم است تا بتوانید شخص مناسب را انتخاب کرده و رابطه خوبی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم ابتدا نشانه‌های انواع عشق اشتباه و غیرواقعی را توضیح دهیم و سپس نشانه‌های عشق واقعی را معرفی کنیم.

نشانه‌های عشق اشتباه و غیرواقعی


خودخواهی

در عشق غیرواقعی یکی از افراد یا هر دو خودخواه و فقط به فکر خودشان هستند. این افراد با اینکه عاشق یکدیگر هستند، اما برای یکدیگر ارزش قائل نیستند و وقت کمی برای یکدیگر می‌گذارند. این افراد هر موقع که بخواهند به سمت یکدیگر می‌روند و بیشتر در زندگی خود برای کارها و فعالیت‌های شخصی‌شان وقت می‌گذارند.

دروغ

در عشق غیرواقعی و اشتباه دروغ و پنهان‌کاری وجود دارد. ابن زوج‌ها یکدیگر را محرم راز نمی‌دانند و می‌توانند به راحتی پنهان‌کاری کنند و دروغ بگویند. این افراد در زندگی‌شان مخفی‌کاری زیادی دارند. البته نکته ای را در نظر داشته باشید، گاهی دروغگویی و پنهان‌کاری به دلیل سخت‌گیری‌ها و توقعات زیاد شریک عاطفی انجام می‌شود و لزوما دلیل بر اشتباه بودن عشق نیست، اما اگر از همان ابتدای آشنایی، شخص این گونه بوده است، بنابراین عشق او واقعی نیست.

بی‌رحمی و آزار دادن

در عشق غیرواقعی افراد به یکدیگر آزار می‌رسانند و اذیت می‌کنند. درواقع عشق غیرواقعی، خالی از عاطفه، محبت و مهربانی است. برای این افراد، مهم نیست که شریک عاطفی‌شان چرا دلخور شده است و اصلا در صدد جبران اشتباهات خود برنمی‌آیند.

عصبانیت و عدم توانایی در کنترل خود

در عشق غیرواقعی و اشتباه، افراد نمی‌توانند هیجانات منفی‌شان را کنترل کنند و اغلب بیش از حد بر سر مسائل کوچک و جزئی عصبانی می‌شوند و معمولا می‌خواهند حرف، حرف خودشان باشد و نه طرف مقابل.

غرور

افرادی که عشق غیرواقعی نسبت به یکدیگر دارند، مغرور هستند و اغلب مواقع براساس غرورشان رفتار می‌کنند یا صحبت می‌کنند. درواقع حاضر هستند به رابطه‌شان آسیب وارد شود اما غرورشان به هیچ وجه زیر پا نرود.

پوچ و توخالی

عشق اشتباه و غیرواقعی پوچ و توخالی است و هیچ هدف خاصی ندارد. این افراد معمولا می‌گویند:«فعلا با هم هستیم تا ببینیم چی میشه» یا هر موقع صحبت از خواستگاری و رسمی شدن رابطه می‌شود، طفره می‌روند یا مدام رسمی شدن رابطه را عقب می‌اندازند.

بی‌احترامی

در عشق غیرواقعی بی‌احترامی، تحقیر و توهین‌های زیادی وجود دارد. مخصوصا در دعواها، هیچ کدام از افراد نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند و هر چیزی که به ذهن‌شان  می‌رسد را می‌گویند بدون آن که بعدا پشیمان شوند یا معذرت‌خواهی کنند. حتی در جمع، به یکدیگر بی‌احترامی می‌کنند.

مشکلات زیاد و حل نشدنی

در عشق اشتباه، مشکلات و اختلافات زیاد و حل نشدنی وجود دارد به دلیل اینکه این افراد با هم تفاوت‌های زیاد و اساسی دارند، به همین دلیل درگیر دعواها و اختلافات زیادی می‌شوند و نمی‌توانند آنها را به درستی حل کنند.

زورگویی و کنترل‌گری

افرادی که دچار عشق اشتباه شده‌اند، ممکن است به شدت زورگو و کنترل‌گر باشند. این افراد قصد دارند طرف مقابل را به هر قیمتی در کنار خود نگه دارند و حفظ کنند، یا به خاطر شک و تردید زیاد، با کنترل‌گری می‌خواهند از کارهای طرف مقابل سر در بیاورند که مبادا او خیانت کند یا مخفی‌کاری انجام دهد.

  صمیمت با همسر (چگونه با همسرم صمیمی باشم؟)

بی‌اعتمادی

در عشق غیرواقعی، بی‌اعتمادی و شک و تردید زیادی وجود دارد. حتی اگر طرف مقابل کار شک‌برانگیزی انجام نداده باشد، اما شریک عاطفی‌اش مدام به او شک دارد و بی‌اعتماد است.

خیانت

در این نوع از عشق‌ها، خیانت مکررا رخ می‌دهد چون طرفین به هم تعهدی ندارند و مسئولیت‌پذیر نیستند.

هوس

در عشق اشتباه، میزان هوس بیشتر از میزان تعهد، مسئولیت‌پذیری، صمیمیت و عشق است. این افراد در دوران دوستی درگیر روابط جنسی می‌شوند و بعد از آن به احتمال زیاد کم کم از هم سرد می‌شوند چون رابطه بدون هدف است و طرفین یا یکی از آنها گمان می‌کند که با ارضای نیاز جنسی دیگری، می‌تواند او را در کنار خود و برای ازدواج نگه دارد، در حالی که این طرز تفکر کاملا اشتباه و مخرب است.

تسلیم شدن

طرفین رابطه با کوچک‌ترین اختلاف و مشکلی یا با کوچک‌ترین مخالفت از سمت خانواده‌ها، تسلیم می‌شوند و دیگر تلاشی برای حل مشکلات نمی‌کنند. این افراد به راحتی عقب‌نشینی می‌کنند و به سمت رابطه‌ای بی‌دردسر یا کم دردسرتر می‌روند چون عشق‌شان نسبت به یک فرد، واقعی و عمیق نیست.

سرد شدن رابطه

در عشق‌های غیرواقعی، رابطه به مرور زمان سرد می‌شود و طرفین از هم دورتر می‌شوند. در این نوع از عشق‌ها، عشق و احساس به مرور زمان رشد نمی‌کنند بلکه کم می‌شوند.

نشانه‌های عشق واقعی


کمک می‌کند شما هم رشد کنید

در عشق واقعی، شریک عاطفی‌تان به شما کمک می‌کند تا رشد و پیشرفت کنید. او حامی شما خواهد بود و تا جایی که بتواند به طرق مختلف به شما انگیزه خواهد داد. درواقع به جای خودخواهی، برای پیشرفت شما نیز فکر می‌کند، شما را راهنمایی می‌کند و تا انتهای مسیر هم در کنار شما باقی خواهد ماند تا موفق شوید.

در شرایط سخت و آسان در کنار شما است

کسی که عشق واقعی نسبت به شما داشته باشد، در شرایط سخت و یا آسان یعنی در خوشی‌ها یا ناراحتی‌ها، در کنار شما خواهد بود. البته در کنار شما بودن، صرفا به منظور حضور فیزیکی نیست، بلکه از لحاظ احساسی نیز از شما حمایت خواهد کرد تا بتوانید از شرایط سخت عبور کنید، یا در خوشی‌ها، با شما شادی خواهد کرد. چنین افرادی شما را نیز شریک غم و شادی خود می‌دانند.

می‌توانید در کنارش خود واقعی‌تان باشید

در روابطی که براساس عشق واقعی است، افراد می‌توانند خودِ واقعی‌شان باشند چون طرف مقابل فرد سرزنشگر و ایرادگیری نیست و هرگز توهین و بی‌احترامی نخواهد کرد.

مسئولیت‌پذیر است

در این نوع از عشق، طرف مقابل و همچنین شما، مسئولیت‌پذیر هستید. مسئولیت‌پذیری صرفا انجام دادن وظایف نیست، بلکه به معنی مسئولیت اشتباهات را پذیرفتن و عذرخواهی و جبران کردن است. اگر عشق واقعی در رابطه باشد، شما و طرف مقابل هیچ مشکلی در عذرخواهی کردن نخواهید دید و به راحتی اشتباه‌تان را خواهید پذیرفت و در آینده سعی می‌کنید آن را جبران کرده یا دلجویی کنید. مهم‌تر از همه، مواظب هستید که دیگر آن اشتباه را تکرار نکنید.

  ازدواج درونگرا با برونگرا: مشکلات و مزیت ها

مشکلات وجود دارند اما حاد نیستند

در هر رابطه‌ای مشکلات و اختلافاتی وجود دارند اما رابطه‌ای که براساس عشق واقعی باشد، یعنی طرفین یکدیگر را به درستی و با دقت انتخاب کرده‌اند، بنابراین تفاوت‌هایشان آنقدر زیاد و اذیت‌کننده نیست، به همین دلیل می‌توانند با روش‌های درست و یا با مشورت گرفتن از مشاور متخصص، مشکلات‌شان را حل کنند.

با شما رقابت نمی‌کند

کسی که عشق واقعی نسبت به شما داشته باشد، حتی اگر شما از او موفق‌تر باشید یا پردرآمدتر باشید، اما او با شما رقابت نخواهد کرد، بلکه اتفاقا با پیشرفت‌ها و موفقیت‌هایتان خوشحال خواهد شد و بیشتر و بیشتر به شما افتخار خواهد کرد.

از شما سوءاستفاده نمی‌کند

در عشق واقعی، طرف مقابل از شما به هیچ نحوی سوءاستفاده نمی‌کند و قصد آزار و اذیت کردن شما را ندارد، بلکه سعی می‌کند از شما در برابر آزار و اذیت‌های دیگران، محافظت کند.

به احساسات‌تان اهمیت می‌دهد

او به احساسات و عواطف شما اهمیت می‌دهد و به نیازها و خواسته‌هایتان توجه می‌کند. البته این موضوع بستگی به این نیز دارد که شما چه نیازها و خواسته‌هایی دارید. اگر خواسته‌هایتان بیش از اندازه و غیرمنطقی باشد و طرف مقابل به هر دلیلی نتواند از عهده آنها بربیاید، نمی‌تواند این موضوع به تنهایی نشان‌دهنده اشتباه و غیرواقعی بودن عشق او باشد.

با افتخار شما را به خانواده و اطرافیانش معرفی می‌کند

یکی از نشانه‌های واضح عشق واقعی این است که بعد از حاصل شدن شناخت کافی و اطمینان از رابطه و عشق‌تان، او شما را با افتخار با اطرافیان و خانواده‌اش آشنا و معرفی می‌کند. درواقع او از معرفی کردن شما نمی‌ترسد و نمی‌خواهد رابطه‌تان مخفی بماند، بلکه اعلام می‌کند که با شما آشنا شده است و در حال بدست آوردن شناخت بیشتر است و قصدش ازدواج است.

مدام از رابطه خارج و وارد آن نمی‌شود

فردی که عشقش واقعی باشد، باثبات است یعنی مدام از رابطه خارج نمی‌شود و دوباره بعد از مدتی وارد شود، بلکه همیشه در رابطه حضور دارد و هرگز بدون دلیل منطقی و به صورت ناگهانی رابطه را تمام نمی‌کند.

به مرور زمان سرد نمی‌شود

عشق واقعی به مرور زمان گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌شود. درواقع کم کم با افزایش شناخت رشد می‌کند و بیشتر می‌شود. البته نوع عشق واقعی عوض می‌شود، یعنی در ابتدای رابطه ممکن است بسیار پرشورتر باشد اما به مرور زمان این هیجانات و شور و اشتیاق، به صمیمیت و تعهد تبدیل می‌شوند اما همچنان رابطه به قوت خود باقی است.

طرف مقابل، شخص بالغی است

در عشق واقعی، هم شما و هم طرف مقابل باید افراد بالغ و باثباتی باشید. به عنوان مثال چنین شخصی لجبازی نمی‌کند یا برای در آوردن حرص شریک عاطفی‌اش، با فرد دیگری وارد رابطه نمی‌شود. این رفتارها، نشانه نابالغ بودن است که در عشق واقعی چنین رفتارهایی دیده نمی‌شود.

سعی می‌کند بیشتر با شما وقت بگذراند

در عشق واقعی، طرفین دوست دارند در کنار هم باشند و وقت بیشتری را با هم بگذرانند، البته منظورمان این نیست که شخص از تمام کارها و زندگی خود بگذرد و فقط بخواهد با شما وقت بگذراند، اما تمام تلاش خود را می‌کند تا در وقت‌های آزاد یا زمانی که برای خودش و شما مقدور باشد، با شما وقت بگذراند.

  با چه مردانی ازدواج نکنیم (پسر نامناسب برای ازدواج)

خیانت نمی‌کند و متعهد است

شخصی که دارای عشق واقعی باشد به شدت به شما متعهد خواهد بود. طبیعی است که با همکاران یا هم‌کلاسی‌های جنس مخالف خود درباره کار یا درس یا حتی وضعیت اقتصادی و اجتماعی صحبت کند اما حد و مرزهایش را نگه می‌دارد، و اجازه نمی‌دهد رابطه‌شان از رابطه کاری یا درسی، به رابطه صمیمانه و عاطفی تبدیل شود.

در آینده خود، شما را نیز می‌بیند

شخصی که عشقش واقعی باشد، در آینده خود شما را می‌بیند و حتی در صحبت‌هایش بر روی این موضوع تاکید می‌کند. به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت داشته باشد و شما هم با این موضوع موافق باشید، اگر بخواهد درباره مهاجرتش صحبت کند، می‌گوید که با هم قرار است مهاجرت کنید و نه به تنهایی.

چشم از شما برنمی‌دارد

زیاد به شما نگاه می‌کند و در اکثر مواقع چشم از شما برنمی‌دارد. هر موقع بخواهد به شما نگاه کند، احساساتش را می‌توانید از چشمانش حس و دریافت کنید، همچنین ممکن است لبخند نیز بزند.

ابراز علاقه می‌کند

شخصی که عشق واقعی داشته باشد، با کلام و رفتارهایش، ابراز علاقه می‌کند و نشان می‌دهد که واقعا عاشق شما است و برایتان ارزش و احترام قائل است.

سعی می‌کند شما را درک کند

سعی می‌کند شرایط، محدودیت‌ها و حرف‌هایتان را درک کند و به موضوعات مختلف از زاویه دید خودش نگاه کند تا بتواند بهتر با شما ارتباط برقرار کند.

زود قضاوت نمی‌کند

شخصی که عشق واقعی نسبت به شما داشته باشد، شخص قضاوت‌کننده‌ای نیست، بلکه خوب به حرف‌هایتان تا آخر گوش می‌‎دهد، سپس سعی می‌کند شما را درک کند و خودش را به جای شما بگذارد و بعد اگر از او نظر یا مشورت بخواهید، نظرش را بگوید.

سخن پایانی

انواع عشق وجود دارد که بیشتر آنها غیرواقعی و اشتباه هستند و فقط یک عشق وجود دارد که واقعی و ماندگار است. پیدا کردن این عشق، مهارت‌های زیادی را می‌خواهد که باید با افزایش آگاهی و دانش و تمرین مکرر، آنها را کسب کنید تا بتوانید عشق واقعی را پیدا کرده و رابطه را به خوبی مدیریت کنید و پیش ببرید. دقت داشته باشید که این    مهارت‌ها بسیار مهم هستند چون رابطه یک جاده دو طرفه است که هم رفتارها و شخصیت شما بر روی آن تاثیر می‌گذارد و هم رفتارها و شخصیت طرف مقابل. هرچقدر هم که طرف مقابل عشقش واقعی باشد، ممکن است برخی از رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی مثل شکاکی افراطی، وابستگی زیاد و بیمارگونه و انتظارات و توقعات زیاد و غیرمنطقی، طرف مقابل را فراری دهد و رابطه شکست بخورد. بنابراین مهم و لازم است که هم شما و هم طرف مقابل، مهارت درست مدیریت کردن رابطه را بلد باشید. با استفاده از نشانه‌های گفته شده در این مقاله، می‌توانید عشق واقعی را از عشق‌های اشتباه تشخیص دهید و بدانید که در حال حاضر در رابطه‌تان کدام عشق، حاکم است؟ توصیه می‌کنیم برای آموزش دیدن این مهارت‌های ضروری برای جذب مرد مناسب و سوق دادن رابطه از آشنایی تا ازدواج موفق، در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط