جواب منفی دادن به خواستگار

جواب منفی دادن به خواستگار (چطور محترمانه جواب رد بدم به خواستگارم)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

جواب منفی دادن به خواستگار (چطور محترمانه جواب رد بدم به خواستگارم)

جواب رد شنیدن واقعاً ناراحت کننده است، اما جواب رد دادن هم می‌تواند به همین اندازه ناخوشایند باشد. برخلاف چیزی که بسیاری از آقایان فکر می‌کنند، اکثر خانم‌ها از جواب منفی دادن به خواستگارشان لذت نمی‌برند. واقعیت این است که نه گفتن به خواستگار، خانم‌ها را معذب و ناراحت می‌کند و این کار برایشان بسیار سخت است. جواب رد دادن می‌تواند موقعیت‌های ناراحت کننده یا حتی خطرناکی را به وجود بیاورد. به همین دلیل خانم‌ها سعی می‌کنند برای محافظت کردن از خود با “ملایمت” به خواستگارانشان جواب منفی بدهند. جالب اینجا است که این نه گفتن ملایم آقایان را بیشتر آزار می‌دهد و مشکلات بیشتری را برای هر دو طرف به وجود می‌آورد. اگر می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید خواستگار خود را به روشی محترمانه و سنجیده، به گونه‌ای که کاملاً به صلاح‌تان باشد، رد کنید، با ما همراه باشید.

چرا مرد ها از رد شدن درخواست ازدواج‌شان نارحت می‌شوند؟


دلیل ناراحتی مردها از جواب رد شنیدن به خواستگاری

غیرممکن است که وقتی درخواست ازدواج خواستگارتان را رد می‌کنید، احساسات او هیچ لطمه‌ای نبیند. وقتی جواب منفی به خواستگارتان می‌دهید، در واقع این پیام را به او منتقل می‌کنید که “من تو رو اینجوری که هستی، دوست ندارم.” مورد قبول قرار نگرفتن و پس زده شدن برای هیچ کس، به ویژه برای آقایان راحت نیست. جواب رد شنیدن باعث می‌شود که آقایان احساس کنند مردانگی‌شان زیر سوال رفته و موقعیت برتر خود را از دست داده‌اند. متاسفانه بعضی مردان با ایجاد احساس گناه در دیگران، حملات کلامی و حتی خشونت فیزیکی، ناراحتی خود را سر دیگران خالی می‌کنند. در این بین خانم‌ها باید سعی کنند تا تاثیر منفی جواب ردشان را محدود کنند.

گام اول برای این کار، فهمیدن میزان سرمایه‌گذاری عاطفی خواستگارشان بر روی این پیشنهاد است. هر چقدر احساسات یا زمان بیشتری را برای موضوعی خرج کنیم، به آن موضوع وابسته‌تر و دل‌بسته‌تر می‌شویم. بنابراین هر چقدر نه گفتنتان را بیشتر به تاخیر بیاندازید، قبول کردن این جواب منفی برای او سختتر خواهد شد. قبول داریم که جواب رد دادن آسان نیست و نمی‌خواهید او را ناراحت و آزرده خاطر کنید و در عین حال می‌خواهید از خودتان محافظت کنید. به علاوه حتماً مورد توجه و علاقه‌ی دیگری قرار گرفتن برایتان خوشایند است.

همگی ما دوست داریم که احساس کنیم جذاب و خواستنی هستیم. اما وقتی اجازه می‌دهید خواستگارتان باور کند که شانسی برای زندگی کردن با شما دارد، چون مدت‌ها امیدوار بوده است، وقتی جواب رد می‌شنود، ناامیدتر، آزرده‌تر و عصبانی‌تر از وقتی می‌شود که او را امیدوار نکرده‌اید. وقتی به خواستگارتان علاقه‌ای ندارید، باید این موضوع را شفاف و روشن به او بگویید. به محض آن که از عدم علاقه‌ی خود مطمئن شدید، موضوع را هر چه سریع‌تر خاتمه بدهید تا احتمال مواجه شدن با یک واکنش منفی و ناخوشایند کمتر شود.

روشهای اشتباه جواب منفی دادن به خواستگار


در این بخش با چهار روش اشتباهی آشنا می‌شوید که خانم‌ها معمولاً برای رد کردن خواستگارشان انتخاب می‌کنند:

  چطور با همسرم در جمع برخورد کنم؟ (بهترین رفتار با همسر در جمع)

پرهیز از روبرو شدن با خواستگار

شاید با خودتان فکر کنید که: “اگه فقط نادیدش بگیرم و به پیاماش جواب ندم، خودش متوجه میشه” اما این روش تقریباً همیشه نتیجه‌ی عکس می‌دهد. بسیاری از آقایان تا زمانی که پاسخ واضحی دریافت نکنند و مستقیماً جواب رد نشنوند، دل کندن و فراموش کردن برایشان سخت است. پس خواستگارتان ماه‌ها یا حتی سال‌ها منتظر می‌ماند و از خودش می‌پرسد: “دوستم داره یا نداره؟” بعضی خواستگارهای سمج آنقدر پاپی دختر می‌شوند تا در نهایت یک نه‌ قاطع بشنوند. البته هر چه بیشتر منتظر می‌مانند و سماجت بیشتری به خرج می‌دهند، رفتارشان پرخاشگرانه‌تر و هیجان‌زده‌تر می‌شود. نادیده گرفتن مشکل کمکی به برطرف شدن آن نمی‌کند.

ادامه دادن رابطه بدون تعهد

بعضی از خانم‌ها مرتب با خواستگارشان در تماس‌اند، اما هرگز او را حضوری نمی‌بینند. شاید امیدوار باشید که بالاخره خودش تسلیم می‌شود و به این ترتیب مجبور نمی‌شوید که جواب “نه” قاطع را خودتان بدهید. به علاوه همان‌طور که قبلاً گفتیم، چون مورد توجه یک مرد بودن برای هر دختری خوشایند است، این رابطه‌ی بی‌فرجام را ادامه می‌دهید. وقتی خواستگارتان می‌خواهد با شما قرار بگذارد، بهانه می‌آورید که سرتان شلوغ است یا او را دست به سر می‌کنید که “باشه هفته بعد”، هفته‌ی بعدی که هرگز نمی‌آید. اما خواستگار سمج‌تان دست از تلاش‌ برنمی‌دارد تا در نهایت موافقت کنید که با او بیرون بروید. وقتی متوجه شود که او را سر دوانده‌اید، مسلماً حق دارد که ناراحت بشود.

منتظر گذاشتن به بهانهی آماده نبودن

شاید بگویید: “هنوز برای ازدواج آماده نیستم.” “شاید در آینده‌ این اتفاق بیفته” اما واقعیت این است که چون به او علاقه‌ای ندارید، این فکرها را می‌کنید. فکر کرده‌اید وقتی خواستگار قدیمی‌تان شما را با مرد دیگری در حال قدم زدن ببیند، چه اتفاقی می‌افتد؟ یا وقتی پست‌های شما را در شبکه‌های مجازی درباره‌ی مرد دیگری ببیند یا وقتی استاتوس حساب‌های کاربری‌تان را ناگهان از مجرد به متاهل تغییر می‌دهید، چه حسی به او دست می‌دهد؟ او احساس می‌کند که تمام این مدت به او دروغ گفته‌اید. وقتی مردی احساس کند که تحقیر شده است و بخواهد تلافی کند، باید خودتان را برای اتفاقات ناخوشایند آماده کنید.

تبدیل کردن خواستگار به دوست

بعضی خانم‌ها به خواستگارشان پیشنهاد می‌دهند که فقط با هم دوست باشند. اما واقعیت این است که جدا کردن احساسات عاشقانه از دوستانه برای خانم‌ها راحت‌تر از آقایان است. یک خواستگار امیدوار در این شرایط با خودش فکر می‌کند که: “خب، هنوز برای عوض کردن نظرش فرصت دارم” یا “شاید اگه بیشتر با هم معاشرت کنیم، نظرش عوض بشه.”

دوست بودن با چنین تصوراتی نمی‌تواند یک دوستی واقعی باشد. همیشه مردی وجود دارد که به دنبال جادویی است تا او را هر چه سریع‌تر به دختر محبوبش برساند. این مردان عاشق منتظر با دختر مورد علاقه‌شان رفت و آمد می‌کنند و وانمود می‌کنند که فقط دوستش هستند. اما وقتی دختر مورد نظرشان با یک نفر آشنا می‌شود و قرار ازدواج می‌گذارد، از کوره درمی‌روند و سعی می‌کنند که این رابطه را خراب کنند. آنها از این که مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند، عصبانی می‌شوند، حال آن که در واقع شما فقط می‌خواستید که با هم دوست باشید.

  اختلاف قد در ازدواج(با خواستگار کوتاه قد ازدواج کنم یا نه؟)

بنابراین دفعه‌ی بعد که خواستید خواستگارتان را با دادن پیشنهاد دوستی رد کنید،  به این موضوع توجه کنید که آیا واقعاً می‌خواهید دوستش باشید، یا این که فقط می‌خواهید او از نه گفتن‌تان ناراحت نشود و احساس بهتری پیدا کند؟ اگر اینطور است، بهتر است از این دوستی صرف‌نظر کنید و او را امیدوار نگه ندارید تا هر دو نفر بتوانید با فراموش کردن این اتفاق به زندگی‌تان ادامه دهید.

روش مودبانهی رد کردن خواستگار


تاکنون متوجه شده‌اید که روش‌های غیرمستقیم رد کردن خواستگار به هیچ وجه روش‌های مناسبی نیستند. سوال اینجا است که روش مناسب کدام است؟

صادق و رک بودن هوشمندانهترین راه است

بهترین راه، هم برای حفظ امنیت خودتان و هم برای احترام گذاشتن به مردی که شما را انتخاب کرده است، این است که پاسخ‌تان را در نهایت صداقت و روراستی بدهید. البته هنگام نه گفتن باید باملاحظه باشید و سنجیده رفتار کنید. مودب باشید و به خصوصیات فردی او حمله نکنید. وقتی به او می‌گویید: “خیلی به نظرم جذاب یا جالب نمیای.” روی نقاط ضعفش انگشت می‌گذارید و این کار اکثر مردان را عصبانی می‌کند.

در عوض بگویید:

“خیلی از آشنایی با شما خوشحال شدم، اما فکر نمیکنم مناسب هم باشیم.”

“به نظرم مرد خیلی خوبی هستین، اما من یه تیپ دیگه‌ای رو می‌پسندم.”

“خیلی ممنون از این که من رو انتخاب کردین. اما متاسفانه فکر نمیکنم که ما به هم بخوریم. امیدوارم که خوشبخت بشین و زن مورد علاقه‌تونو پیدا کنین.”

آیا تمام آقایان این رد شدن را با خونسردی و وقار قبول می‌کنند؟ خیر. اما این نه گفتن قاطع و مودبانه بهترین شانس شما برای ختم به خیر کردن این ماجرا است. هنگامی که می‌خواهید به خواستگارتان جواب رد بدهید، توصیه‌های زیر را نیز در نظر بگیرید:

جواب رد دادن از طریق پیام متنی

جواب منفی شنیدن به غرور مردان آسیب می‌زند و آنها را دچار فوران احساسات می‌کند. ممکن است او بعد از شنیدن جواب رد با شما بدرفتاری کند. پس بهتر است وقتی می‌خواهید به او نه بگویید، خودتان آنجا حضور نداشته باشید. بنابراین می‌توانید جواب ردتان را از طریق پیام متنی به او اعلام کنید، مگر آن که ماه‌ها یا سال‌ها باشد که با خواستگارتان رابطه داشته باشید. جواب منفی دادن از طریق پیامک کار شرم‌آوری نیست، تدبیر هوشمندانه‌ای است.

سماجتش را نادیده بگیرید

بعضی خواستگارها آنقدر به دختر مورد علاقه‌شان پیام می‌دهند تا بالاخره او جوابشان را بدهد. آنها التماس می‌کنند، می‌پرسند که چرا آنها را نمی‌خواهید یا حتی سرزنش‌تان می‌کنند و به شما توهین می‌کنند. مجبور نیستید جواب ردتان را توجیه کنید یا به او ثابت کنید که به هیچ وجه دختر سنگدلی نیستید. تسلیم رفتارش نشوید. توجه کردن به سماجت بی جای او هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، فقط موقعیت را وخیم‌تر می‌کند و راه را برای بددهنی و حمله‌ی کلامی او باز می‌کند.

  فن بیان در خواستگاری (در مراسم خواستگاری چطور صحبت کنیم؟)

جواب ردتان را پس نگیرید

حتی اگر او با پیام‌های پی در پی کلافه‌تان کرد، نباید نظر واقعی‌تان را عوض کنید. به او اجازه ندهید که احساس گناه را در شما القاء کند و با این کار شما را وادار کند که با او حرف بزنید. وقتی نمی‌خواهید با او باشید، قبول نکنید که با هم دوست بشوید. موضع خودتان را تغییر ندهید تا او انتظارات بیجایی در آینده نداشته باشد.

ارتباطتان را دوباره شروع نکنید، مگر آن که قصد ازدواج داشته باشید

مهم نیست چقدر احساس تنهایی می‌کنید و دلتان می‌خواهد که یک نفر آرام‌تان کند. اهمیتی ندارد که چه احساس بدی دارید و چقدر دلتان می‌خواهد که مطمئن شوید که او حالش خوب است. تا زمانی که تصمیم نگرفته‌اید با او ازدواج کنید، حق ندارید دوباره با او تماس بگیرید. در غیر این صورت دوباره او را امیدوار خواهید کرد؛ و وقتی امیدش دوباره به باد برود، مطمئن  باشید که حالش بدتر از قبل خواهد شد.

شما اجازهی نه گفتن دارید

این حق شما است که به خواستگارتان جواب رد بدهید، اما این کار را باید هوشمندانه انجام بدهید. مهربان و دلسوز و در عین حال رک و شفاف باشید. جایی برای ابهام باقی نگذارید. یک روش مودبانه و صادقانه باملاحظه‌ترین راه برای جواب رد دادن به یک خواستگار محترم است.

در یک کلام…
پاسخ رد دادن به کسی که خواستار شماست ممکن است احساسات پیچیده ای را در شما بیدار کند. حس ترحم، ترس از رنجاندن طرف مقابل،ترس تنها ماندن،و احساساتی که همگی با ترس همراه هستند. ما با یک انسان روبه رو هستیم، و از آنجایی که همه انسان ها رد شدن را به نوعی تجربه کردند، در نه گفتن به طرف مقابل محافظه کارانه عمل می‌کنند. و مشکل دقیقا همینجا پا می‌گیرد. ترس ها و احتیاجات ما نباید سبب انتخاب یا نه گفتن های ما باشند. به همین دلیل عاقلانه فکر کنید و با دقت دست به انتخاب بزنید. صادقانه ترین راه مراقبت از انسانها گفتن واقعیت به آن هاست . پس به خودتان و به او راست بگویید.اگر صادقانه گفتگو کنید بی شک، بهترین نتیجه را دریافت می‌کنید. همانگونه که می پسندید کسی با شما صحبت کند، با او صحبت کنید. وارد جزئیات و قسمت های دردناک نشوید و کاری نکنید که به غرور مردانه اش بر بخورد. با این حال اجازه ندهید شما را تحت تاثیر حس ترحم ، عصبانیت یا هر حس دیگری که شما را از تصمیمتان منصرف می‌کند، قرار دهد. بعد از اعلام نظرتان دوباره با او ارتباط برقرار نکنید و اجازه ندهید سماجت او سبب تسلیم شما شود.نگران نباشید اکثر آقایان، وقتی به این نتیجه برسند که شما تصمیم نهایتان را گرفته اید، به زودی با آن کنار می آیند و به زندگی ‌شان ادامه می‌دهند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

 • دوست عزیز سلام
  از توضیحاتتون مچکرم
  اونطور که خودتون گفتید شما امسال به ایشون احساسی ندایرد و تصورتون از علاقه ایشون به خودتون هم تنها حدس و گمان خود شماست و ایشون مستقیما چیزی رو بیان نکردند، از اونجایی که خودتون چندان علاقه ای به ایشون ندارید و ایشون هم قدمی برنداشتند چرا باید این موضوع براتون الویت باشه؟ اگر ایشون واقعا چنین مشکلاتی داشته باشند تاز مانی که خودشون قدمی برای این کار برندارند شما نمی تونید براشون کرای انجام بدید. پس بهتره اجازه بدید در ایباهر خودشون تصمیم بگیرن همون طور که فرمودید ایشون یک فرد بالغ 31 ساله هستند و احتمالا خودشون قادر به مدیریت این موضوع خواهند بود.

 • ماندانای عزیز سلام
  از توضیحاتتون ممنونم
  اونطور که خودتون گفتید شما امسال به ایشون احساسی ندایرد و تصورتون از علاقه ایشون به خودتون هم تنها حدس و گمان خود شماست و ایشون مستقیما چیزی رو بیان نکردند، از اونجایی که خودتون چندان علاقه ای به ایشون ندارید و ایشون هم قدمی برنداشتند چرا باید این موضوع براتون الویت باشه؟ اگر ایشون واقعا چنین مشکلاتی داشته باشند تاز مانی که خودشون قدمی برای این کار برندارند شما نمی تونید براشون کرای انجام بدید. پس بهتره اجازه بدید در ایباهر خودشون تصمیم بگیرن همون طور که فرمودید ایشون یک فرد بالغ 31 ساله هستند و احتمالا خودشون قادر به مدیریت این موضوع خواهند بود.

 • ماندانای عزیز سلام
  از توضیحاتتون مچکرم
  اونطور که خودتون گفتید شما امسال به ایشون احساسی ندایرد و تصورتون از علاقه ایشون به خودتون هم تنها حدس و گمان خود شماست و ایشون مستقیما چیزی رو بیان نکردند، از اونجایی که خودتون چندان علاقه ای به ایشون ندارید و ایشون هم قدمی برنداشتند چرا باید این موضوع براتون الویت باشه؟ اگر ایشون واقعا چنین مشکلاتی داشته باشند تاز مانی که خودشون قدمی برای این کار برندارند شما نمی تونید براشون کرای انجام بدید. پس بهتره اجازه بدید در ایباهر خودشون تصمیم بگیرن همون طور که فرمودید ایشون یک فرد بالغ 31 ساله هستند و احتمالا خودشون قادر به مدیریت این موضوع خواهند بود.

 • سپیده عزیز سلام. از شنیدن داستان ایشون متاسفم هستیم حتما باید شرایط ایشون رو مد نظر قرار داد اما ادامه رابطه هم چون شما قصد موندن ندارید به صلاحشون نیست. بهتره با توجه به شناخت خلق و خوی ایشون، در یک شرایط مناسب صراحتا عنوان کنید که نمی تونید در این رابطه باشید و در کمال همدلی و همدردی پای حرفتون بمونید عزیزم. چون شرایط ایشون خاص هست توصیه می کنیم با یک مشاور هم مشورت کنید که کنارتون باشه

 • سلام وقت بخیر
  من با یک اقایی اشنا بودم،اما ایشون بصورت غریبه و با معرفی اقدام کردن به خاستگاری.
  متاسفانه الان که بعد چند وقت که زیر نظر خانواده برای اشنایی بودیم به نتیجه رسیدیم مناسب هم نیسیتیم
  الان من به خانوادم بگم که بهشون زنگ بزنه ؟یا به اون اقا بگم ب خانودادش بگه تماس بگیره؟یا کافیه که خودم فقط بگم بهش؟

  • سلام دوست گرامی
   اگر به تصمیم‌ واقعی در این مورد رسیدید که مناسب هم نیستید، به خود او بگویید و بدون تحریب شخصیت و یا ایرادگیری‌های افراطی، دلایل خود را برای بهم زدن این رابطه بیان کنید.

 • سلام من با دختر خانمی چادری دو سال پیش اشنا و از طریق تلگرام با هم صحبت میکردیم تو این مدت یکبار کوتاه همو دیدیم بعد از دیدن ایشون کم کم علاقه من به ایشون به وجود امد ارتباطم رو باهاشون بیشتر کردم ایشون هم ساعت های طولانی با من تو تلگرام میشستند پای صحبت تو این مدت تعریف هم از کم و بیش میکردند مثلا میگفتند چه ادم پخته و کاملی هستید نسبت به سنتون یا مثلا چقدر حرف هاتون به من ارامش میده وقتی هم که از خونه و خونوادشون پرسیدم ادرس کامل منزل و محل کار پدرشون رو برام گفتند وقتی تصمیم گرفتم موضوع رو بهشون بگم اولش غیر مستقیم گفتم که ایشون استقبال کردند به من گفتن اینقدر دلم میخواد از شما یک سری سوال بپرسم و شروع کردن راجع به علایق من سوال کردن تا دیر وقت بعد شب بخیر گفتیم به هم بعدش شروع کردن جواب منو دیر به دیر دادن و وقتی من ازشون خواستم بیشتر بیان تلگرام به من گفتن مگه چیزی بین ما بود؟ منم قضیه رو صاف و پوست کنده گفتم ایشون بعدش با دست پس زدن با پا پیش کشیدن و بعدش که گفتم چیکار میکنید ارتباط رو در تلگرام ادامه میدهید ایشون گفتن حالا ببینم چی میشه محو نمیشم شاید سالی یکبار بیام بعدش ایشون هر چند روز یکبار میامد با من صحبت میکرد اخرشم میگفت خوب حالا من یک چند روز برم محو بشم تا خلاصه درخواست قرار حضوری دادن ایشون تو قرار با هم یک ساعت صحبت کردیم اونجا بعد خداحافظی کردیم برای من پیام فرستادند که شرایط و فرهنگ هامون بهم نمیخوره و منم الان نمیتونم درست تصمیم بگیرم. بعدشم با خواهش تمناهای من دوباره امدند پای صحبت و شروع کردند دوباره سوال پرسیدن و همه اش میگفتن میترسم علاقه ات گذرا باشه حتی فردای روز عقد نظرت تغییر کنه میترسم پشتمو خالی کنی و از این حرف ها بعد یک هفته‌دوباره گفتن به درد هم نمیخوریم و من دوباره سماجت کردم و ازشون دلیل خواستم و گفتن دلیلی ندارم بعدش با سماجت من دوباره امدند گفتن که دوست دارند یک جلسه با خوانواده بیایید منزلمون شاید نظرتون عوض شد بعد ازم سوال کردن اگه به یک دلیل منطقی خوانواده اش رد کردن قبول میکنی؟ منم گفتم نمیدونم قرار شد با مادرشون مطرح کنن به ما خبر بدن که فرداش خبر دادن مادرشون مخالفه من ازشون دلیل مخالفت رو خواستم ایشون جواب ندادن بعد یک روز با سماجت امدن دوباره طرفه رفتن از دلیل اوردن و من بهشون گفتم بخاطر مخالفت مادرتونه یا خودتون خوشتون نیامده گفتن که نه خودم خوشم نیامده بعدشم من به مادرم گفتم ایشون گفت نه من دروغ نمیگن هیچ وقت بعدشم گفتن دوست داشتن زوری نیست دوسم نداره با من پیام دادم گفتن شرایطمون از هیچ لحاظ به هم نمیخوره و دلم نمیخواد هیچ توضیحی بدم من واسطه فرستادم با پدرشون صحبت کرد پدرشون گفتن دخترم به من یک چیزهایی گفته بود ما مذهبی هستیم بزار من با مادرش صحبت کنم خبر میدم ایشون بعدش خبر دادن که مادرشون موافق با ازدواج فامیلیه نه ازدواج با غریبه خودشم الان میخواد درس بخونه و فعلا منتفیه بعدش من مادرم رو واسطه کردم که با خود دختر صحبت کنه ایشون به مادرم گفتن من با شما حرفی ندارم و حاضر نشدن حرف بزنن بعد این اتفاق هم دیگه تو تلگرامش انلاین نمیشه و خط منم بلاک کرده من باید چیکار کنم الان؟

  • سلام
   طوری که گفتین همه کار کردین و نه ایشون و نه خانواده‌شون علاقه و رضایتی به این وصلت ندارن. بنابراین بهترین کار اینه که واقعیت رو بپذیرید چون کار دیگه‌ای از دست‌تون برنمیاد. البته کاملا متوجه هستم که کنار اومدن با این موضوع براتون سخته. بنابراین بهتره مفصلا با مشاور صحبت کنید.

 • سلام . من با دختری رابطه ی صمیمی ای داشتم و ایشون هر موقع عنوان میکردن که باید هدفمند باشه ولی من قبول نمی‌کردم، تا بالاخره ایشون کلا پا پس کشیدن… من هم الان از ایشون خوشم میاد و می بینم چقدر به شخصی که مدنظرم بوده نزدیکن و پیشنهاد دادم باهم باشیم ولی قاطعانه ایشون رد میکنن! و میگن دیگه دوست ندارم… سه ماه این طوری هستیم و ایشون میگن به هیچ وجه نمی‌خوامت ولی با یه هدیه ای که هفته پیش دادم ایشون گریه کردن… نمی‌دونم چیکار کنم. اگه منو نمی‌خواد پس چرا با یه هدیه به گریه کردن میفتن یا مثلاً واکنش های احساسی با من دارن
  اگه می‌خوان پس چرا قاطعانه و جدی میگن نه و نه و نه

  • دوست عزیز
   سلام

   اجازه بدید کمی در مورد خانم‌ها و بحث رابطه متعهدانه و به قول شما هدفمند صحبت کنم. خانم‌ها به طور کلی، چه به دلیل تفاوت‌های روانی با آقایان و چه تفاوت‌های اجتماعی، خیلی بیشتر از آقایون به رابطه متعهدانه، به خصوص در قالب ازدواج اهمیت می‌دن. برای اکثر خانم‌ها، رابطه بی‌هدف عوارض زیادی داره، چرا که اولا باید با روح زنانه خودشون بجنگند و بعد با تابوهای اجتماعی؛ پس تو قدم اول ایشون رو درک کنید که چرا نمی‌تونن در رابطه بلاتکلیف با شما باشن.
   اما برسیم سر بحث اصلی شما،
   خیلی سادست؛ قاطعانه نمی‌گن نه، چون شما رو دوست دارن و قاطعانه نمی‌گن بله، چون از ارتباطی که معلوم نباشه تهش چی هست می‌ترسن. ایشون احتمالا می‌ترسن که رابطشون رو با شما ادامه بدن، به شما بیشتر علاقه‌مند بشن، صمیمی‌تر شن و ناگهان شما تنهاشون بگذارید یا این رابطه سرانجامی نداشته باشه. پس، هم با توجه به شرایط خودتون و هم ایشون (با توجه به چیزهایی که گفته شد)، یک تصمیم درست بگیرید که نه به شما آسیب بزنه و نه به ایشون.

  • سلام
   اینا چیزای که همه دخترا دارن دست خودشون نیست. اگه گریه شده و هنوز جوابتو میده بفهم که نمیتونه فراموشت کنه سعی کن خیلی خوشحالش کنی و همچنین سورپرایز و اصلا بهش دروغ نگو

مقالات مرتبط