همیار عشق

چطوری تغییرش بدم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطوری تغییرش بدم؟

اخلاقاشو دوست ندارم!

هر روز تو اتاق‌های درمان شاهد کسانی هستیم که از اخلاق، رفتار و … شریک عاطفیشون شکایت دارن؛ شکایت‌هایی که خیلی‌هاش شبیه به همه: “دوست ندارم اینطوری با من حرف بزنه”، “می‌خوام که بیشتر به من توجه کنه”، “این رفتارش رو اصلا نمی‌پسندم و … . راستش رو بخواید آخرش هم از روان‌شناسشون می‌پرسن: “چطوری می‌تونم عوضش کنم؟”

چطور تغییرش بدم؟

هدف بعضی از کسانی که میان برای مشاوره اکثرا تغییر طرف مقابله، یعنی: “چی کار کنم که تغییر کنه؟”. خب واقعیتش اینه که آگاهانه یا ناآگاهانه، هدف بسیاری از ما تغییر دنیا و دیگرانه و کمتر به این نتیجه می‌رسیم که گاهی باید خودمون عوض بشیم. شاید بشه گفت، یکی از علل خیلی مهم مشکلات در روابط ما همین باشه.

چی کار کنم که تغییر کنه؟

تا حالا چقدر آدم تو زندگیتون بودن که از دستشون ناراحت شدید، عصبانی شدید و … ؟ چند دفعه دلتون خواسته کسی رو تغییر بدید؟ چند دفعه تونستید؟ چند دفعه این تغییر پایدار بود؟ اصلا این همه تلاش و انرژی جواب داد؟ اصلا ارزش داشت؟

همه چیز از خودمونه

دنیا و جهان دقیقا زمانی تغییر می‌کنه که ما تغییر کنیم. تا حالا شده یه روز حالتون خوب نباشه، بعد بیاین بیرون و فکر کنید چقدر آدما بد رانندگی می‌کنن؟ چرا دوستم به من بی‌محلی کرد؟ و … ، و یه روزم حالتون خوب باشه و با خودتون فکر کنید که چقدر آدما خوبن، چقدر دنیا قشنگه و …؟

  چطور با یک پسر آشنا شویم و ازدواج کنیم؟

توی این مثال‌هایی که آورده شده، مساله مهم اینه که نوع نگاه شما که تغییر کنه، اتفاقات هم تغییر می‌کنه؛ پس به جای تغییر دنیا و آدم‌هاش، بهتره یاد بگیریم خودمون رو تغییر بدیم. اما چطوری؟ هر زمانی که احساس کردید موضوعی شما رو آزار می‌ده، از خودتون بپرسید: “چرا حرف این آدم من رو ناراحت کرد؟”

 ناراحت شدم چون …

برای جواب این سوال که چرا حرف این آدم من رو ناراحت کرد؟، دنبال یه دلیل و جواب تو خودتون بگردید، نه فرد مقابل. یعنی به جای اینکه بگید اون آدم بدیه یا …، ببینید چی باعث ناراحتیه شما شده؛ فرض کنید شما مطمئن باشید که حرف زشتی به فرد مقابل نزدید، حالا اگه بهتون بگه شما حرف بدی بهش زدید، ناراحت می‌شید؟ اگه واقعا مطمئن باشید از خودتون، نه!

یعنی من مقصرم؟

ممکنه با خودتون فکر کنید که پس این حرف‌ها یعنی اینکه هیچ‌وقت هیچ‌کس اشتباهی نکرده و فقط من مقصرم! اما مساله اینه که اینطور نیست. منظور از این حرفا اینه که ما نمی‌تونیم کسی رو تغییر بدیم، پس با این روش متوجه می‌شیم آیا باید ما خودمون تغییر کنیم یا این رابطه رو رها کنیم؟ یعنی باید انتخاب کنیم.

تغییر می‌کنم یا رها می‌کنم …

اگه ایرادی در ما بود، سعی می‌کنیم اصلاحش کنیم و اگه نه، باید تصمیم بگیریم که رابطه رو ادامه بدیم یا نه؟ به این مثال توجه کنید: فرض کنید در رابطه‌ای هستید که فرد مقابل از الفاظ زشتی در برابر شما استفاده می‌کنه، جلوی دیگران تحقیرتون می‌کنه، بهتون محبت نمی‌کنه و … .در این حالت، اول بگردید و ببینید علت چیه؟ اگه شما کاری کردید که باعث این رفتارها شده، خودتون رو اصلاح کنید؛ اما اگر نه، باید تصمیم بگیرید که این آدم این شکلیه، آیا حاضرید باهاش بمونید یا می‌خواید که رابطه رو ترک کنید. یادتون باشه، شما همیشه می‌تونید رابطه رو ترک کنید، ولی اگه موندید، مسئولیتش با شماست! چون اون آدم تغییر نمی‌کنه.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

جذب عشق

دوره جذب عشق: از آشنایی تا ازدواج

دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شامل دو بخش آموزش (کتاب الکترونیک) و بخش کوچینگ(مشاوره اختصاصی) می باشد. نحوه دریافت بخش آموزشی و شرکت در جلسات کوچینگ(مشاوره) را در

مطالعه»