شوهرم دوست دختر داره! (برخورد با شوهری که دوست دختر دارد)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم دوست دختر داره! (برخورد با شوهری که دوست دختر دارد)

امروزه متاسفانه به دلایل مختلفی، آمار خیانت‌ها و روابط فرازناشویی بیشتر شده است. برخی از زنان و مردان با اینکه متاهل هستند، دوست دختر و دوست پسر دارند و به همسرشان خیانت می‌کنند. ریشه این روابط پنهانی و نامشروع چیست؟ اگر مطلع شدیم که همسرمان هم دچار چنین اشتباهی شده است، چه کار باید بکنیم؟ آیا باید ببخشیم و ادامه بدهیم یا باید جدا شویم؟ در این مقاله درباره این موضوع توضیح می‌دهیم تا اگر در این شرایط قرار گرفتید بتوانید تصمیم درست و منطقی بگیرید. چرا که افرادی که این مشکل برایشان پیش می‌آید یعنی متوجه خیانت همسرشان می‌شوند، آن قدر بهم می‌ریزند و احساسات متفاوتی را تجربه می‌کنند که تصمیم‌گیری منطقی برایشان دشوار شده و اغلب تصمیم‌گیری احساسی می‌کنند که بعدا هم منجر به پشیمانی می‌شود. ما قصد داریم به شما کمک کنیم که شما دچار چنین اشتباهی نشوید.

چرا شوهرم به من خیانت کرده و دوست دختر داره؟


خیانت قطعا فقط یک دلیل ندارد، بلکه چند دلیل در کنار هم دست به دست هم می‌دهند و انگیزه و تمایل لازم را در فرد ایجاد می‌کنند که خیانت کند. رایج‌ترین و مهم‌ترین علل خیانت عبارت است از:

اعتیاد

افرادی که اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی دارند، از لحاظ ذهنی و رفتاری دچار مشکلاتی هستند، به عنوان مثال هوشیاری، قدرت تمرکز، قدرت تفکر و تصمیم‌گیری‌شان به شدت کمتر از افراد سالم است. بنابراین زودتر درگیر وسوسه‌ها و هیجانات‌شان می‌شوند و بیشتر از افراد سالم احتمال دارد که خیانت کنند چون شرایط روانی و جسمانی نرمالی ندارند.

سبک دلبستگی ناایمن

افرادی که در دوران کودکی با مادرشان یا با مراقبی که داشتند به دلایلی سبک دلبستگی ناایمن را ایجاد کردند، در بزرگسالی هم ممکن است دچار ترس از صمیمیت، مشکلات ارتباطی و احساس ضعف و بی ارزشی شوند. بنابراین برای اینکه فرد شایستگی و باارزش بودن خود را به خودش ثابت کند و یا به خودش نشان بدهد که دارای مهارت‌های ارتباطی قوی است و فرد جذابی است، ممکن است اقدام به خیانت کردن به همسر خود بکند. این افراد به جای اینکه احساسات منفی که نسبت به خودشان دارند را درمان کنند و روی خودشان کار کنند، همه این مشکلات را انکار کرده و از آنها اجتناب می‌کنند بنابراین رو به خیانت کردن می‌آورند تا حس خوب موقتی نسبت به خودشان داشته باشند. اگرچه این احساس زود از بین می‌رود و دوباره احساسات منفی و مشکلات به فرد هجوم می‌آورد و دوباره او خیانت می‌کند و این چرخه سمی بارها تکرار می‌شود.

تروماهای دوران کودکی

اگر در دوران کودکی تروماها یا اتفاقات تلخ و آسیب‌زننده‌ای برای کودک اتفاق افتاده باشد، احتمال اینکه در بزرگسالی تمایل به خیانت کردن داشته باشد، افزایش می‌یابد. به عنوان مثال اگر کودک مورد تجاوز جنسی و جسمی قرار گرفته است یا به او بی توجه شده است یا طرد شده است و… احتمال دارد در بزرگسالی برای جبران این احساسات یا برای انتقام گرفتن ذهنی از والد جنس مخالف خود، به همسر خود خیانت کند.

دیدن خیانت پدر و مادر به یکدیگر

تحقیقات نشان داده است افرادی که در دوران کودکی شاهد خیانت مادر و پدر خود بوده‌اند، احتمال دارد خودشان در بزرگسالی به همسرشان خیانت کنند.

  طلاق بخاطر خیانت زن یا شوهر(همسرم خیانت کرده میخوام جدا بشم)

مشکلات روانی

افرادی که اختلالات شخصیتی دارند، به دلیل بی ثباتی و هیجانی بودن ممکن است خیانت کنند. مثل افرادی که اختلال شخصیت مرزی دارند.

خودخواه بودن

افرادی که طرحواره استحقاق بالایی دارند و خودخواه و خودشیفته هستند، بیشتر به سمت خیانت کردن می‌روند چون باور دارند خودشان جذاب‌تر و برتر از دیگران هستند و حق دارند همزمان با چند نفر در رابطه باشند. این افراد خودشان را برتر از قوانین جامعه و فرهنگ می‌دانند و احساس می‌کنند هیچ ممنوعیتی برایشان وجود ندارد و حق دارند هر کاری را انجام بدهند.

تنوع طلبی جنسی

تنوع طلبی جنسی یعنی فرد تمایل دارد با افراد مختلفی رابطه جنسی داشته باشد. او از یک نفر سیر نمی‌شود، زود خسته می‌شود و به دنبال تنوع است. تنوع برای این افراد به این معنی است که با افراد مختلفی رابطه جنسی داشته باشند تا چیزهای متنوعی را تجربه کنند. این افراد اعتیاد به رابطه جنسی دارند و نمی‌توانند تمایلات و رفتارهای جنسی خودشان را مدیریت کنند.

مشکلات مالی

افرادی که به شدت در مشکلات مالی هستند به شدت به دنبال کسب لذت و آرامش هستند. اگر با همسر خود نتوانند به این دو مورد برسند، ممکن است خیانت کنند و به دنبال لذت و آرامش در روابط دیگر باشند.

عدم برقراری ارتباط صحیح زوجین با یکدیگر

برقراری ارتباط صحیح و گفتگو، کلید زنده ماندن روابط عاطفی و زندگی مشترک است. اگر زن و شوهر مهارت‌های ارتباطی بلد نباشند و نتوانند با هم به طور سازنده و خوب صحبت کنند، بلکه مدام با هم بحث و دعوا کنند، این موضوع باعث می‌شود فرد برای گفتگو کردن و شنیده شدن به سمت فرد دیگری کشیده شود و خیانت اتفاق بیفتد.

بی احترامی کردن به همسر

احترام یکی از عناصر مهم هر رابطه‌ای است. اگر زوجین احترام یکدیگر را نگه ندارند و به نوعی به یکدیگر بی احترامی کنند، فرد ممکن است مجذوب فردی شود که بسیار زیاد به او و زندگی‌اش احترام می‌گذارد و ممکن است خیانت کند.

نارضایتی و پشیمانی از ازدواج

متاسفانه برخی از افراد به دلایلی از ازدواج‌شان ناراضی و پشیمان هستند. اغلب مواقع به جای حل این مشکل به کمک زوج درمانگر، ممکن است با فرد دیگری وارد رابطه شوند تا آن فرد نیازهایشان را برآورده کند. درواقع خیانت اتفاق می‌افتد. به همین دلیل است که تاکید می‌کنیم ازدواج کردن بسیار تصمیم مهم و حساسی است و باید با دقت گرفته شود و انتخاب همسر مناسب بسیار مهم است.

نمک نشناس بودن همسر

قدردانی کردن از همسر در زندگی مشترک بسیار مهم است. اگر همسر همیشه نمک نشناس باشد، قدردانی نباشد بلکه برعکس بسیار طلبکار و حق به جانب هم باشد و حتی یک تشکر ساده هم نگوید، ممکن است باعث خیانت همسر شود چون فرد به سمت کسی کشیده می‌شود که از او تشکر و قدردانی می‌کند و قدرش را می‌داند.

یکنواخت و عادی شدن رابطه

اگر زن و شوهر از یک روتین خاص زندگی استفاده کنند که هیچ تنوع و هیجانی در آن نیست، کم کم از بودن با یکدیگر خسته شده و ممکن است به سمت فرد دیگری کشیده شوند.

  علت خیانت زن و مرد(دلایل خیانت شوهر و همسر)

دوست نداشتن اندام همسر

اگر فرد از اندام همسرش رضایت نداشته باشد، ممکن است به سمت افرادی کشیده شود که اندام ایده‌آل‌تری دارند.

بالا رفتن سن همسر

با بالا رفتن سن مسلما از لحاظ حوصله، برخی از خصوصیات اخلاقی، زیبایی و… تغییراتی در افراد ایجاد می‌شود. کسانی که نمی‌توانند روند زندگی را بپذیرند، ممکن است به خاطر بالا رفتن سن و این تغییرات ایجاد شده خیانت کنند و با فردی جوان وارد رابطه شوند.

انتقام

برخی از افراد وقتی از خیانت همسرشان مطلع می‌شوند، به جای حل مشکل، برای انتقام گرفتن از همسر، خودشان هم خیانت می‌کنند و با فرد دیگری وارد رابطه می‌شوند.

اینترنت

خیانت‌های اینترنتی امروزه بسیار زیاد شده است چون اپلیکیشن‌ها و پیام رسان‌های مختلفی وجود دارد که افراد از آنها برای جذب جنس مخالف دیگر استفاده می‌کنند. اگر فرد دلایل و انگیزه‌های فوق را داشته باشد و نتواند وسوسه‌هایش را کنترل کند، ممکن است اینترنت باعث خیانت شود.

فانتزی‌های جنسی ناسالم

برخی از افراد به دلایلی فانتزی‌ها و انتظارات جنسی ناسالم از همسرشان دارند، مثل سکس گروهی، تماشای رابطه جنسی همسر با فرد دیگر و… افرادی که سالم هستند مسلما نمی‌توانند این انتظارات و فانتزی‌ها را برآورده کنند. بنابراین فردی که این فانتزی‌ها را دارد در رابطه جنسی با همسرش عمیقا ارضاء نشده و لذت نمی‌برد و به همین دلیل ممکن است خیانت کند با فردی که خود دارای این فانتزی‌ها است.

فیلم‌های پورن

در فیلم‌های پورن زن و مردی که نقش بازی می‌کنند لزوما همسران یکدیگر نیستند. چه بسا در زندگی شخصی خود متاهل هستند اما در فیلم با فرد دیگری به غیر از همسرشان رابطه جنسی برقرار می‌کنند. همین موضوع می‌تواند باعث شود فرد الگوبرداری کند و به همسرش خیانت کند.

شوهرم دوست دختر داره. چه کار کنم؟


ابتدا از این موضوع مطمئن شوید

برخی از افراد به دلیل شک و تردیدها و تله‌های ذهنی که دارند مدام احساس می‌کنند که همسرشان به آنها خیانت کرده است. مثلا اگر یک دقیقه شوهر دیر به خانه برگردد با خود تصویرسازی می‌کنند که الآن شوهرشان با یک خانم چه کار می‌کند! اگر سند و مدرک معتبری از خیانت همسرتان ندارید، زود به افکار و تصویرسازی‌های ذهنی‌تان باور نکنید چون ممکن است ناشی از طرحواره‌هایتان باشد و حقیقت نداشته باشد. پس ابتدا از این موضوع مطمئن شوید و سند و مدرک معتبر پیدا کنید و بعد مراحل بعدی را انجام بدهید که در ادامه مقاله توضیح می‌دهیم. اگر هم دیگران به شما می‌گویند که همسرتان خیانت می‌کند، باور نکنید. فقط به دیده‌های خودتان اعتماد کنید!

احساسات خود را بپذیرید

بپذیرید که خیانت دیدن سخت است و به شما ضربه و آسیب وارد شده است. احساسات‌تان را انکار نکنید و خودتان را به صورت افراطی قوی و یا بی تفاوت نشان ندهید. قبول کنید که الآن ممکن است احساس نفرت، غم، بی ارزشی و… داشته باشید و همه این احساسات طبیعی هستند.

به دنبال انتقام گرفتن از همسرتان نباشید

ممکن است به دلیل خشم زیاد نسبت به همسرتان، بخواهید از او به اشکال مختلف انتقام بگیرید. مثلا در شبکه‌های اجتماعی یا پیش خانواده او آبرویش را ببرید یا شما هم با یک فرد دیگر ارتباط برقرار کنید. به خاطر داشته باشید که این کارها، راه چاره و درمان نیستند بلکه شما را بیشتر غرق در مشکل می‌کنند و شما را در خشم و عصبانیت نگه می‌دارند.

  شوهر هرزه (شوهرم عکس دخترهای دیگه رو تو فضای مجازی میبینه. چه کار کنم؟)

به خودتان رسیدگی کنید

احتمال دارد به خاطر شوکی که به شما وارد شده است، سلامت روانی و جسمانی‌تان را از دست بدهید و احساس افسردگی، اضطراب و یا بیماری و درد داشته باشید. برای اینکه اوضاع بدتر نشود و بتوانید به خودتان کمک کنید، باید شروع کنید به خودتان رسیدگی کنید. غذاهای سالم بخورید، به اندازه کافی بخوابید، مدیتیشن کنید، احساسات‌تان را بنویسید، حتما کمی ورزش کنید، از مشاور کمک بگیرید و… خودتان را رها نکنید!

نقش قربانی را بازی نکنید

مدام همسرتان را مقصر ندانید و او را سرزنش نکنید. با انجام دادن این کار مشکلی حل نخواهد شد. بهتر است سهم خودتان را از این مشکل بپذیرید و ریشه‌یابی کنید که انگیزه‌های همسرتان چه بوده است.

اجازه ندهید بچه‌ها چیزی از این موضوع متوجه شوند

اجازه ندهید بچه‌هایتان متوجه شوند که پدرشان خیانت کرده است چون قطعا تاثیر به شدت منفی روی آنها و زندگی آینده‌شان خواهد گذاشت.

تصمیم جدی بگیرید

بسیار مهم است که تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید این ارتباط را ادامه بدهید و همسرتان را ببخشید یا خیر. اگر همسرتان پشیمان است، ارتباطش را با آن خانم تمام کرده است و می‌خواهد رابطه‌تان را ترمیم کند، امیدی وجود دارد که می‌توانید او را ببخشید و زندگی کنید البته اگر قبلا مدام خیانت نکرده است و این اولین بار است. اگر همسرتان پشیمان نیست و شما را مقصر می‌داند یا همچنان رابطه نامشروعش را ادامه می‌دهد، شاید بهتر باشد تصمیم جدی‌تری برای زندگی‌تان بگیرید. درک می‌کنیم که این تصمیم‌گیری ساده نیست. بنابراین توصیه می‌کنیم به دور از خشم و هیجانات تصمیم بگیرید تا تصمیم‌تان درست باشد. در این زمینه حتما با مشاور مشورت کنید تا از تصمیم‌تان مطمئن باشید و نگرانی‌هایتان برطرف شود. می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

با مشاور صحبت کنید

اگر مطمئن شدید که همسرتان خیانت کرده است و با فرد دیگری ارتباط برقرار کرده است، برای اینکه آسیب‌های این اتفاق را در خودتان درمان کنید و بدانید حالا چه کاری درست است که انجام بدهید، توصیه می‌کنیم از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

خیانت یکی از اتفاقات تلخ و آسیب‌زننده است که ممکن است برای برخی از افراد اتفاق بیفتد. عوامل مختلفی باعث می‌شود فرد به همسرش خیانت کند و وارد رابطه با فرد دیگری شود. در این مقاله به طور گسترده درباره علت‌ها صحبت کردیم. اگر مطمئن هستید که همسرتان با خانم دیگری در ارتباط است، ابتدا هیجانات‌تان را مدیریت کنید و احساسات منفی که دارید را بپذیرید، سپس به دنبال تصمیم باشید که آیا می‌خواهید زندگی‌تان را ادامه بدهید یا خیر. به دنبال انتقام گرفتن و راه و روش‌های اشتباه نباشید. برای اینکه بتوانید درست تصمیم‌گیری کنید، توصیه می‌کنیم حتما از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط