همسرم در جمع به من بی‌احترامی میکنه (شوهرم تو جمع منو ضایع میکنه)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

همسرم در جمع به من بی‌احترامی میکنه (شوهرم تو جمع منو ضایع میکنه)

برخی از زنان و مردان از این موضوع گله‌مند هستند که می‌گویند:«همسرم در جمع به من بی‌احترامی میکنه.» یا «همسرم در جمع پیش همه منو سکه یه پول میکنه و شان و شخصیتم رو زیر سوال می‌بره.» کاملا قابل درک است که افراد از این موضوع ناراحت و آزرده‌خاطر باشند چون همسر، کسی است که باید در جمع‌ها به ما احترام بگذارد تا دیگران هم برای ما ارزش و احترام قائل باشند و زمانی که افراد ببینند همسرمان ما را مسخره می‌کند و به راحتی بی‌احترامی می‌کند، احتمالا دیگران به خودشان نیز اجازه خواهند داد که به ما بی‌احترامی کنند. در این مقاله ابتدا درباره دلایل بی‌احترامی کردن به همسر در جمع‌ها توضیح می‌دهیم و سپس به راهکارهای برخورد با بی‌احترامی‌های همسر می‌پردازیم.

دلایل بی‌احترامی کردن همسر در جمع


از چه زمانی این بی‌احترامی‌ها شروع شده است؟

آیا از همان ابتدا که با هم آشنا شده بودید، این بی‌احترامی‌ها بوده است یا بعد از ازدواج و بعد از یک سری اتفاقات و مشکلات زندگی مشترک این اتفاق افتاده است؟ از چه زمانی همسرتان به شما بی‌احترامی می‌کند؟ ابتدا باید این موضوع را بررسی کنید تا بدانید همسرتان تغییر کرده است یا همیشه اینطور بوده است اما به هر دلیلی شما به این ویژگی او توجه نکرده‌اید و آن را نادیده گرفته‌اید.

خانواده‌شان از این نظر چگونه هستند؟

آیا خانواده همسرتان احترام شما یا دیگران را نگه می‌دارند؟ یا آنها هم عادت دارند در جمع‌ها به دیگران یا به شما بی‌احترامی کنند؟ اگر خانواده همسرتان نیز این رفتار را دارد، بنابراین احتمالا او نیز از خانواده خود در دوران کودکی این رفتار را یاد گرفته است و  نمی‌داند که احترام گذاشتن به دیگران واجب است.

همدلی کمی در رابطه دارد

اگر همسرتان درک و همدلی کمی در رابطه با شما یا دیگران دارد، این موضوع یکی از دلایل بی‌احترامی کردن به شما در جمع است. فردی که درک و همدلی کافی را ندارد و همه چیز را فقط با دید خودش می‌بیند و می‌پذیرد، نمی‌تواند شریک عاطفی خود را خوب درک کند و شاید این درک نکردن، باعث بی‌احترامی شود. به طور مثال فرض کنید روزی حال شما خوب نیست و حوصله رفتن به جمع و مهمانی را ندارید، اما به اصرار همسرتان می‌روید. در جمع او با لحن بدی درباره شما به افراد جمع می‌گوید:«همسرم مریض بود نمی‌خواست بیاد. خیلی لوسه. به خاطر یکم سردرد، میخواد تو خونه بمونه و جایی نره. واقعا مسخره هست!» این بی‌احترامی و لحن بد، اینجا به خاطر عدم درک و همدلی کافی با شما است.

  تاثیر روابط قبل از ازدواج بر زندگی زناشویی

تکانشی رفتار می‌کند و در کنترل کردن هیجاناتش عاجز است

برخی از افراد نمی‌توانند هیجانات‌شان را کنترل کنند و سریعا تکانشی و بدون فکر عمل می‌کنند. به عنوان مثال در جمع، شما با حرف همسرتان مخالفت منطقی می‌کنید و او فورا از روی خشم و عصبانیت در جمع به شما بی‌احترامی می‌کند چون رفتار تکانشی دارد و نمی‌تواند هیجاناتش را کنترل کند و بعد صحبت کند تا منجر به بی‌احترامی نشود. افرادی که رفتار تکانشی دارند، اغلب بعد از آن به شدت پشیمان می‌شوند اما وقتی بیش از حد و همیشه این رفتار تکانشی تکرار شود، شاید دیگر همسرش نتواند او را ببخشد چون آنقدر دلش شکسته است که دیگر برای معذرت‌خواهی دیر شده است.

استرس و اضطراب زیادی دارد

افرادی که استرس و اضطراب زیادی دارند و به دنبال درمان نمی‌روند، از جایی به بعد این تنش‌ها را روی دیگران خالی می‌کنند حتی اگر متوجه آن نشوند و این تخلیه هیجانی به صورت ناخودآگاه انجام شود. بنابراین یکی از دلایل بی‌احترامی کردن همسرتان به شما و رفتارهای تکانشی و بدون فکر او، می‌تواند داشتن استرس و اضطراب‌های زیاد باشد.

بسیار کم او را تایید می‌کنید

اگر همسرتان را در اوقات تنهایی یا در جمع بسیار کم تایید کنید و کم از او حمایت کنید، ممکن است او بخواهد این کار شما را تلافی کند و با بی‌احترامی کردن به شما جبران کند تا شما هم مثل او احساس بدی در جمع داشته باشید. البته که تلافی کردن کار اشتباهی است اما برخی از افراد وقتی تایید لازم را از همسرشان دریافت نمی‌کنند، همین کار را با او می‌کنند، یعنی در جمع او را کوچک می‌کنند.

اعتماد به نفس کمی دارد

افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند و مدام باید در جمع‌ها حمایت شوند و یا باید به آنها ارزش زیادی داده شود، اگر کمی این توجه به آنها کم شود، شاید به شکل بی‌احترامی کردن به آن شخص بخواهند این احساس ضعف درونی را سرکوب کنند و ظاهرا خودشان را بسیار قوی‌تر نشان دهند. بنابراین نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس کافی و داشتن احساس ضعف درونی هم می‌تواند یکی از دلایل بی‌احترامی کردن همسرتان به شما باشد.

وجود مشکلات زیاد در زندگی مشترک

اگر در زندگی مشترک‌تان مشکلات و اختلافات حل نشده زیادی داشته باشید، شاید بی‌احترامی کردن همسرتان، راهی است برای تلافی کردن این اختلافات یا تخلیه این کدورت‌ها. پس مواظب اختلافات حل نشده باشید و اجازه ندهید همه چیز بیش از حد روی هم انباشته شود چون هر چقدر این روال ادامه پیدا کند، قطعا حل کردن‌شان سخت‌تر می‌شود.

  سندروم پیش از قاعدگی (ریشه اکثر دعواهای دخترها)

چگونه با بی‌احترامی‌های همسر در جمع برخورد کنیم؟


مقابله به مثل نکنید

اگر شما هم بخواهید مثل او در جمع‌ها به او بی‌احترامی کنید و شان و خشصیتش را پایین بیاورید، قطعا این مقابله به مثل و جنگ علیه یکدیگر، پایان خوبی نخواهد داشت. پس هرگز مقابله به مثل نکنید چون هیج مشکلی با این کار، حل نخواهد شد.

معنای احترام را در رابطه‌تان بررسی کنید و ببینید چقدر به هم احترام می‌گذارید

احترام گذاشتن به یکدیگر برای شما و همسرتان به چه معنا است؟ در خانه با هم چگونه صحبت می‌کنید؟ خودتان چگونه با او در جمع و در تنهایی صحبت می‌کنید؟ آیا شما لحن خوبی دارید و احترام همسرتان را نگه می‌دارید؟ حتما این موارد را بررسی کنید چون شاید رفتار او برای تلافی کردن بی‌احترامی‌های شما باشد. اگر در لحن‌تان و یا جملات‌تان اثراتی از بی‌احترامی وجود دارد، آن را رفع کنید تا رفتار همسرتان نیز تغییر کند.

درباره احساسات‌تان نسبت به بی‌احترامی‌های همسرتان، با او صحبت کنید

حتما در شرایط مناسب و در تنهایی با همسرتان درباره احساسات‌تان نسبت به بی‌احترامی‌هایش، صحبت کنید. گاهی شاید همسرتان برای آزرده کردن شما و برای خرد کردن شما بی‌احترامی نمی‌کند، بلکه او مثل همیشه با شما صحبت می‌کند اما شما شاید روی لحن او یا یک سری از کلماتی که بیان می‌کند حساس هستید و زود می‌رنجید. پس شاید این بی‌احترامی‌هایی که می‌بینید، عمدی نباشد، بلکه همسرتان اصلا نمی‌داند که برای شما این موارد بی‌احترامی محسوب می‌شود و شما بسیار ناراحت می‌شوید. پس بهتر است درباره احساسات‌تان صحبت کنید اما مواظب لحن‌تان و چیزی که می‌گویید باشید که حالت تحقیرآمیز نداشته باشد. فقط درباره احساسات‌تان صحبت کنید و نه بد بودن شخصیت او. به عنوان مثال می‌توانید از این شکل جمله استفاده کنید «من خیلی ناراحت میشم وقتی تو منو در جمع مسخره میکنی. ازت میخوام که این کار رو نکنی چون خیلی احساس بدی به آدم میده. ما با هم زن و شوهریم و باید از هم در جمع‌ها حمایت کنیم و نه اینکه تحقیر کنیم.»

با زبان بدن‌تان هم نشان دهید که شخصیت او را زیر سوال نمی‌برید، بلکه در حال صحبت کردن درباره احساسات‌تان هستید و به عنوان مثال برای تاثیرگذاری بیشتر کلام‌تان، در حین صحبت با او، دستش را لمس کنید یا در آغوش بگیرید و صحبت کنید.

خودتان را دوست داشته باشید و برای خود ارزش و احترام قائل باشید

این جمله شاید بسیار کلیشه‌ای به نظر برسد یا شاید بارها و بارها آن را شنیده‌اید اما واقعا این جمله حقیقت دارد که «اگر خودتان به خودتان ارزش و احترام نگذارید، قطعا دیگران هم رفتار درستی نسبت به ما نخواهند داشت.» پس شرط اول کسب احترام از همسرمان یا دیگر افراد، این است که ما به خودتان اهمیت دهیم و رسیدگی کنیم تا دیگران هم به درستی با ما رفتار کنند. به عنوان مثال اگر شما خودتان را در جمع‌ها دست پایین بگیرید، احساس خود کم‌بینی داشته باشید و اعتماد به نفس کافی نداشته باشید، چطور انتظار دارید که همسرتان برای شما ارزش زیادی قائل باشد. او این انرژی را از شما می‌گیرد که شما خودتان را دوست ندارید و احساس ضعف دارید. پس ناخودآگاه رفتار او نیز نسبت به شما عوض می‌شود.

  نشانه‌ها و نحوه درمان کمال‌گرایی (نحوه برخورد با زن یا شوهر کمال‌گرا)

در چه جمع‌هایی به شما بی‌احترامی می‌کند

بررسی کنید که در چه جمع‌هایی همسرتان به شما بی‌احترامی می‌کند؟ چه چیزی در جمع وجود دارد که باعث این رفتارها در او می‌شود؟ آیا حرف‌های جمع باعث تحریک او می‌شود؟

بدبین نباشید

همانطور که به این موضوع اشاره کردیم، گاهی رفتارهای طرف مقابل به منظور بی‌احترامی به شما نیست چون او ناآگاه است که این رفتار می‌تواند شما را به شدت ناراحت کند و بهم بریز یا برای او این رفتارها بی‌احترامی تلقی نمی‌شود و او نمی‌داند که شما این رفتارها را دوست ندارید. پس بهتر است با او صحبت کنید و بگویید که احترام از نظر شما چه معنایی دارد و چرا از رفتارهایش ناراحت می‌شوید؟

سخن پایانی

بی‌احترامی کردن به همسر در جمع، گاهی خودآگاه و برای تلافی کردن اختلافات زوجین و یا رفتار بد همسر است و گاهی ناخودآگاه انجام می‌شود به دلیل تربیت خانوادگی، محیط تربیتی او، ناآگاهی از تعریف همسر درباره احترام و… در انتهای مقاله، چند راهکار و توصیه برای برخورد با بی‌احترامی‌های همسر در جمع ارائه دادیم که مهم‌ترین آنها این است که با همسرتان صحبت کنید و برداشت‌تان را از رفتارها یا حرف‌هایش بیان کنید تا او بداند که برای شما بی‌احترامی محسوب می‌شود و شما این رفتارها یا حرف‌ها را دوست ندارید. همچنین بهتر است یک بازنگری روی رفتارهای خودتان نسبت به همسرتان داشته باشید. اگر شما هم اهل تلافی‌جویی هستید و یا با او با بی‌احترامی برخورد می‌کنید و شان و شخصیتش را در جمع یا در خانه وقتی تنها هستید حفظ نمی‌کنید، پس ممکن است رفتارهای او برای تلافی کردن رفتارهای شما باشد. اگر این راهکارها برایتان کافی نبودند و نتوانستید به تنهایی ریشه این رفتارهای همسرتان را تشخیص دهید و راهکار موثر برای آن پیدا کنید، می‌توانید در این زمینه از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط