چطور در دام عاشق نماها نیفتیم؟ (بازیچه ابراز علاقه‌های دروغین نشوید!)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور در دام عاشق نماها نیفتیم؟ (بازیچه ابراز علاقه‌های دروغین نشوید!)

چطور در دام افراد عاشق نما نیفتیم؟


ابراز علاقه‌های تو خالی

روابط عاشقانه بسیار دلنشین هستن و هر فردی لیاقت اون رو داره اما متاسفانه امروزه می‌بینیم خیلی از افراد برای به دست آوردن رابطه جنسی یا سوءاستفاده‌های مالی شروع به ابراز علاقه‌های بی‌اساس و تو خالی می‌کنن و طرف مقابل بعد از چند وقت میبینه با رویای یک رابطه عاشقانه، کلی از نظر عاطفی آسیب دیده. اما چطور میشه در دام این افراد نیفتاد؟

با شنیدن جملات عاشقانه مدهوش نشین

طبق نظریه عشق استرنبرگ، عشق سه ضلع مهم داره. 1) تعهد 2)صمیمیت 3) هیجان. فرض می‌کنیم قسمت سوم از همون روزهای اول برای ما و طرف مقابل فعال باشه، شیفته ظاهر و جذابیت هم میشیم، اما عشق کامل، دو ضلع مهم دیگه صمیمیت و تعهد داره و هر دوی این‌ها در طول زمان به وجود میاد نه یک شبه یا حتی یک ماهه! پس جملات عاشقانه اوایل رابطه، نباید شما رو مدهوش کنه. عشق در نگاه اول رو قبول داریم، اما ادامه‌دار بودنش رو بسنجید، بعد پذیراش باشین.

نه گفتن رو یاد بگیرین و به کار ببرین!

خیلی از افراد وقتی وارد رابطه میشن در همون ابتدای روابط سعی می‌کنن طرف مقابل رو راضی نگه دارن. توجه به نیاز های طرف مقابل‌مون مهمه اما چه زمانی؟ آیا باید از همون روزهای اول هر نیازی داشت مثل نیاز جنسی، مالی، عاطفی برآورده کنیم تا خوشحال بشه؟ تاخیر هیچ کدام از نیازهای بالا حیاتی نیست، پس عجله نکنین، به نیازهای عجولانه و غیرمنطقی طرف مقابل نه بگین تا از تصمیم‌تون برای ادامه با او مطمئن بشین.

  دوست پسر بی احساس و یخ (بی‌تفاوتی عشقم نسبت به ابراز احساسات)

بلاتکلیف نمونین

دختر هستین یا پسر فرقی نداره، اگه بعد از چندین ماه رابطه هنوز نمیدونین چی میخواین، هنوز نمیدونین آینده رابطه‌تون به کجا میرسه، هنوز در حال نقش بازی کردن هستین که اون رو نگه دارین و هنوز از احساسش به خودتون مطمئن نیستین، تکلیف‌تونو روشن کنین. روابطی که هنوز بعد از چند ماه و چند سال بلاتکلیف موندن، شما رو از پای در میارن. باید بتونین یک سال آینده‌تون رو با هم پیشبینی کنین.

قاطع باشین

گاهی در روابط تصمیماتی می‌گیریم و وقتی می‌بینیم طرف مقابل بهشون پایبند نیست چند روز قهر می‌کنیم یا سرسنگین میشیم اما باز دوباره همه چیز رو فراموش می‌کنیم. شما باید قاطع باشین. قاطع بودن رو با غیرمنعطف بودن و خودخواهی اشتباه نگیرین. قاطعیت یعنی شما و طرف مقابل با هم و به خواست هم توافقاتی در رابطه دارین که پاش میمونین و اجازه نمیدین با سوءاستفاده از محبت و گذشت شما، اونها پایمال بشه. اما خودخواهی یعنی حرف حرف شماست بدون در نظر گرفتن شرایط دیگری.

حد و مرز و علایق خودتون رو داشته باشین

وقتی کسی به ما ابراز علاقه میکنه و برای ما جذابه، ناخودآگاه دل‌مون میخواد شبیهش باشیم، آهنگ‌هایی که گوش میکنه رو گوش بدیم، غذاهای مورد علاقه‌اش رو امتحان کنیم، جاهایی که دوست داره بره برویم و… این کارها برای دو عاشق بسیار جذاب و دلنشینه اما مطمئن بشین عشق وجود داره، بعد این کارها رو بکنین. تا زمانی که از عشق طرف مقابل‌تون مطمئن نشدین به خاطر اون همه حد و مرزها و علایق‌تونو دور نریزین. حتی وقتی یک رابطه عاشقانه دو طرفه هم دارین هرکس باید شخصیت مستقل خودش رو حفظ کنه.

  مهارت حل مساله (مشکلات و تعارضات رابطه را چطور حل کنم؟)

حرف کافی نیست، عمل رو هم بسنجین

هر حرفی نیازمند عمله. چند درصد حرف‌های طرف مقابل به عمل میرسه؟ آیا به جز حرف، عملی هم ازش دیدین؟ اگه اکثر حرف‌هاش بی‌نتیجه هستن و برای هیچ کدوم قدمی بر نمیداره باید شرایط رو بسنجین و ببینین علت این همه وعده چیه؟ آیا برای هر کدوم از این وعده‌ها درخواستی هم از شما داره؟ معمولا افرادی که قصد عمل ندارن و فقط حرف میزنن از طرف مقابل‌شون خواسته‌هایی دارن و بهانه‌شون اینه که باید خواسته‌شون رو انجام بدین تا خودشون هم به وعده‌هاشون عمل کنن.

مطمئن  باشین بعد تصمیم بگیرین

اگر کل این پست رو بخوایم در یک جمله خلاصه کنیم میگیم قبل از اطمینان به عشق دیگران، عجله‌ای برای هیچ اقدام و تصمیمی نداشته باشین. صمیمیت و دوستی زمان میخواد، یک فرآینده و نمیتونین اون رو به زور به دست بیارین. پس اجازه بدین رابطه‌تون پخته بشه و یک شبه توقعات رابطه رو تبدیل به روابط چند ساله نکنین. اگه میخواین رابطه سالم و موفق منجر به ازدواج داشته باشین، دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج میتونه بهتون کمک کنه.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط