همیار عشق

از اندام و هیکل زنم راضی نیستم و خوشم نمیاد

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

از اندام و هیکل زنم راضی نیستم و خوشم نمیاد

جواب سوال بالا یک نه قاطعانه است. امروزه علم روانشانسی پذیرفته است که ظاهر زوج‌ها چه در زن‌ها چه در مردها روی رابطه‌شان اثرگذار است. این موضوع هم در شروع رابطه هم در ادامه آن صدق می‌کند اما قطعا در شروع رابطه اثر بیشتری دارد. روانشناسی اجتماعی معتقد است ظاهر افراد هنگام شروع رابطه روی قضاوت ما از شخصیت و ویژگی‌های طرف مقابل و حتی تصمیم‌گیری‌هایمان در رفتارمان با او اثر می‌گذارد. پس طبیعی است که به ظاهر طرف مقابل اهمیت دهیم اما اگر قرار باشد تمام تصمیم‌گیری ما برای برقراری ارتباط با فردی روی ظاهر خلاصه شود قطعا ریسک انتخاب اشتباه بالا می‌رود، چون صرفا ظاهر زیبا تضمینی برای رابطه پایدار نیست.

ظاهر برای مردها اهمیت بیشتری دارد

مغز مردها به دلیل ویژگی‌هایی که دارد برای ظاهر افراد و کلیات آن اهمیت بیشتری قائل است. مردها به طور میانگین نیمکره راست قوی‌تری نسبت به نیمکره چپ‌شان دارند و نیمکره راست محل مهارت‌های دیداری و فضایی است. برعکس نیمکره چپ که مهارت‌های گفتاری در آن جا گرفته است و در زن‌ها قوی‌تر است. به همین علت زن‌ها با حرف‌های عاشقانه و مردها با تصاویر برهنه بیشتر تمایل جنسی پیدا می‌کنند. پس جای تعجب ندارد که زیبایی برای مردها اهمیت بیشتری داشته باشد. از طرفی آنها به کلیات اندام و صورت توجه می‌کنند. معمولا وقتی فردی را به زن‌شان نشان می‌دهند و می‌گویند زیباست، ممکن است همسرشان بگوید واقعا؟ او که دماغش خیلی بد ریخت است تازه یک خال ریز هم روی گونه چپش دارد که خیلی زشت است!

زور زیاد مد

شاید تعجب کنید اگر بدانید در گذشته زنان کوتاه قامت و کمی چاق جذاب بودند و مردان از زنان لاغر اندام دوری می‌کردند، بر خلاف گذشته امروزه لاغری یکی از نشانه‌های مهم جذابیت و تناسب اندام است. یا پوست برنزه در گذشته باعث خجالت افراد بوده است در صورتی که امروزه تبدیل پوست سفید به برنزه به یکی از صنعت‌های مهم زیبایی تبدیل شده است. تحقیقات نشان داده نشانه‌های زیبایی‌شناسی در هر دوره متفاوت بوده و افراد بر اساس همان دوره در انتخاب‌هایشان تصمیم می‌گرفتند. هرچقدر سعی کنیم خود را از این تفکر دور کنیم و بپذیریم همه زیبا هستند اما قدرت تبلیغات و روح حاکم بر جامعه در مورد زیبایی قطعا روی سلیقه ما اثر خواهد گذاشت و انسان اجتماعی نمی‌تواند تمام این ملاک‌ها را نادیده بگیرد، هرچند می‌دانیم زیبایی قطعا نسبی است. به عنوان مثال هنوز بعضی افراد پوست سفید و بعضی دیگر پوست برنزه را ترجیح می‌دهند.

  فال بازگشت معشوق و طلسم برگرداندن عشق

تب تند زیبایی

هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، تبلیغات گسترده، صنعت مد و زیبایی، تجارت‌های گسترده ابزار زیبایی و … همه و همه باعث توجه روزافزون زنان و مردان به زیبایی شده است تا جایی که حتی افراد به سمت رفتارهای بالقوه مضر مثل اختلالات خوردن، جراحی‌های زیبایی خطرناک و آفتاب گرفتن‌ها و ورزش‌های افراطی رفته‌اند. این موضوع در زنان رواج بیشتری داشته است زیرا در پیشبرد اهداف صنعت زیبایی بیشتر مد نظر بوده‌اند. رقابت افراطی در زمینه مد و زیبایی تا چشم و هم چشمی‌های خانوادگی پیش رفته است و مردان هم در این میان تحت تاثیر این رقابت در بین زن‌ها هستند و توقعات زیبایی‌شان از همسرشان بالاتر رفته است. به زبان ساده مردها نسبت به گذشته اضافه وزن را کمتر در خانم‌ها می‌پذیرند زیرا اولا لاغری به شدت زیر سلطه صنعت مد و زیبایی است و دوما خود زن‌ها نیز در این بین در حال رقابت بر سر آن هستند.

شاخص WHR (نسبت کمر به لگن)

نسبت محیط کمر به لگن یا WHR یا (Waist-Hip Ratio) شاخصی برای بررسی سطح سلامت جسمانی محسوب می‌شود. افرادی که توده چربی بیشتری در ناحیه کمر و شکم نسبت به لگن دارند بیشتر در معرض خطر بیمارهای قلبی عروقی هستند. تحقیقات روانشناسی نشان داده‌اند مردان، زنانی با شاخص WHR پایین‌تر، یا همان کمرباریک‌تر را زیباتر می‌دانند. همچنین سینه بزرگ را نیز جزء زیبایی‌های زن به حساب می‌آورند اما مقیاس ترجیح رنگ پوست متغیر است. این موضوع نشان می‌دهد سلیقه زیبایی‌شناسی مردان به شدت تحت تاثیر تکامل نیز هست، یعنی باسن و سینه بزرگ، و شاخص چربی کمتر در قسمت شکم که از نظر پزشکی در زنان معیارهای زایمان بی‌خطرتر و مفیدتر برای نوزاد است مورد توجه مردان بوده و هست.

در انتخاب‌تان دقت کنید

قبل از اینکه به راهکار این سوال بپردازیم که وقتی اندام زنم را دوست ندارم چه باید بکنم، لازم است این نکته را یادآوری کنیم که با توجه به آنچه در بالا گفتیم اولا حق شماست که به زیبایی اهمیت بدهید دوما زیبایی نسبی است و باید بدانید فارغ از حرف دیگران و معیارهای دیگرتان برای ازدواج از ظاهر همسرتان چه می‌خواهید؟ اگر لاغری برای شما مهم است اما با خانم درشت اندامی مواجه شدید که تمام معیارهای شما به جز زیبایی را دارد باید این موضوع را برای خودتان حل کنید و آگاه باشید این مشکل بعد از شروع زندگی مشترک و رابطه جنسی گریبان گیرتان می‌شود. پس اگر زیبایی برایتان مهم است به هیچ وجه به این توصیه که سیرت مهم‌تر از صورت است عمل نکنید چون علم امروز می‌داند هر دوی این موارد مهم است نه یکی از آنها.

  دعای مهر و محبت بین زن و شوهر (دعای قوی برای جلب محبت همسر)

موارد قابل تغییر و غیرقابل تغییر را مشخص کنید

اگر از ظاهر زن‌تان راضی نیستید موارد قابل تغییر و غیرقابل تغییر را در آن مشخص کنید و معیار واقع‌بینی آن را بسنجید. مثلا اگر از رنگ چشمان همسرتان خوشتان نمی‌آید باید بدانید این موضوع فارغ از تکنیک‌های آرایشی قابل تغییر نیست و توقع برای تغییر آن واقع‌بینانه نیست، اما چاقی و لاغری، مدل ابرو، رنگ مو و… می‌تواند قابل تغییر باشد. می‌توانید بدون تحقیر، و در کمال احترام راجع به این مسائل با همسرتان گفتگو کنید. برای این کار سیاست گفتگو را بیاموزید. مثلا لازم نیست بگویید رنگ موهایت را دوست ندارم عوضش کن، بلکه می‌توانید بگویید یک بار هم رنگ موهایت را مشکی کن به نظرم آن هم به تو می‌آید.

زیبایی را تبدیل به یک هدف مشترک کنید

با خودتان صادق باشید، چقدر شبیه به توقعات‌تان هستید؟ آیا وقتی از شکم بزرگ همسرتان ناراحت هستید خودتان شکم زیبایی دارید؟ آیا درباره ظاهر خود از همسرتان سوال کرده‌اید؟ زیبایی را تبدیل به یک هدف مشترک کنید، اگر دوست دارید اندام زن‌تان مثلا ورزیده باشد به جای تمرکز روی آن که باعث پایین آمدن اعتماد به نفسش می‌شود  به او پیشنهاد دهید باهم ورزش کنید. اگر او چاق است و شما لاغر هستید لازم نیست در حالی که تمام وعده‌های غذایی‌تان را میل می‌کنید او را برای پرخوری‌اش تحقیر کنید، بلکه سبک خوراک سالم را به صورت یک هدف مشترک پیش ببرید و او را در این راه تنها نگذارید.

درباره فانتزی‌های جنسی‌تان صحبت کنید

جدا از اینکه زیبایی، به خصوص در مردان عامل اثرگذاری روی تحریک جنسی است اما تحقیقات نشان داده افرادی که رابطه جنسی خوبی باهم دارند کمتر به ظاهر هم اهمیت می‌دهند. رابطه جنسی خوب به ظاهر ختم نمی‌شود و دارای مهارت‌هایی است. یکی از این مهارت‌های مهم این است که علاوه بر دانستن کلیات تفاوت‌های رابطه جنسی در زنان و مردان (مثلا اینکه زنان به معاشقه قبل از رابطه نیاز دارند و مردان با تصاویر تحریک می‌شوند) درباره جزئیات فانتزی‌های جنسی همسرمان نیز صحبت کنیم. هرکس، چه زن چه مرد، فانتزی‌های جنسی برای خودش دارد، مثل مدل در آغوش گرفتن، مدل رابطه جنسی، بوی خاص و… درباره این تمایلات‌تان با همسرتان صحبت کنید تا بتوانید رابطه جنسی بهتر داشته باشید و تمام رابطه جنسی‌تان به ظاهر ختم نشود.

  همسر بلند پرواز (همسرم زیادی بلند پرواز است)

تنوع‌طلبی

تا اینجا متوجه شدیم اشکالی ندارد مردها به ظاهر زن‌شان اهمیت بدهند و درباره تغییر آن گفتگو کنند، اما در این بین مردانی نیز هستند که این گفتگوها برایشان بی‌فایده و موقت است زیرا همیشه فردی زیباتر از زن آنها وجود دارد و حتی اگر به دنبال او هم بروند باز برایشان دست بالای دست بسیار است و این تنوع‌طلبی انتهایی برایش نیست. این افراد لازم است بدانند مساله زیبایی زن‌شان نیست، مشکل در خودشان است و باید ریشه این تنوع‌طلبی و راه حل مقابله با آن را بیاموزند. البته قطعا منظور ما تنوع‌طلبی افراطی و پاتالوژیک است.

سخن پایانی

زیبایی هم برای زنان مهم است و هم برای مردان. این موضوع قابل انکار نیست که ما جذب افراد زیبا می‌شویم و این زیبایی در زندگی مشترک هم مهم است با افراد کشش جسمانی و جنسی را به هم داشته باشند. اگر زیبایی همسرتان برای شما کافی نیست یا نظرات دیگری درباره ظاهر او دارید، می‌توانید محترمانه به او بگویید که مثلا اگر موهایت را رنگ کنی یا از لباس‌های زیبا استفاده کنی، خیلی به تو می‌آید. سعی کنید خودتان را هم با معیارهایتان وقف دهید. به عنوان مثال اگر دوست دارید همسرتان اندام ورزشکاری داشته باشد، شما هم نباید شکم داشته باشید و پرخور باشید، بلکه باید خودتان نیز طبق معیارهایتان رفتار کنید تا طرف مقابل هم این گونه باشد. با هم سبک زندگی سالم داشته باشید و به هر دوتان به ظاهر و زیبایی‌تان اهمیت دهید تا این زیبایی که مدنظرتان است در همسرتان به چشم شما بیاید و به خواسته‌هایتان برسید. گاهی مردان به دلیل تنوع‌طلبی افراطی درگیر زیبایی‌های افراطی در زنان می‌شوند، به طوری که هرچقدر هم که همسرشان زیبا باشد، باز هم برایشان کافی نیست و به دنبال زنان دیگر که زیباتر هستند می‌گردند. البته به خاطر داشته باشید که زیبایی، یک ویژگی نسبی است یعنی هر فرد معیارهای متفاوتی درباره زیبایی در زن و مرد دارد، اگرچه مد امروزه نیز در این خواسته‌ها و توقعات زنان و مردان، بی‌تاثیر نیست. اگر در ظاهر همسرتان چیزی وجود دارد که قابل تغییر است و شما هم دوست دارید تغییر کند اما هر کاری که می‌کنید او هیچ اقدامی برای تغییر آن نمی‌کند، می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید که چگونه آن را بیان کنید و چه کار کنید که همسرتان مشتاق باشد زیباتر شود تا زندگی مشترک و رابطه زناشویی‌تان دچار مشکل نشود.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

8 باور درست درباره ازدواج

فهرست مطالب1 8 باور درست درباره ازدواج1.1 توقع زیاد=شکست در ازدواج1.2 ازدواج، دوای هیچ دردی نیست1.3 ازدواج، هدف نیست1.4 همه مشکلات، حل شدنی نیستن1.5 حتی زوج های موفق هم با

مطالعه»