پشیمانی و نارضایتی بعد از عقد ازدواج در زن و شوهر

نشانه-های-اتمام-رابطه
۱۱ نشانه ی پایان رابطه عاشقانه که هشداری برای زوجین به شمار می رود
مرداد ۴, ۱۳۹۷
نشانه-های-کراش-داشتن-روی-کسی
نشانه های کراش داشتن روی کسی(روت کراش دارم)
مرداد ۱۳, ۱۳۹۷
پشیمانی-و-نارضایتی-بعد-از-عقد
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

گاهی از بعضی افراد می شنویم که می‌گویند “من بعد از آشنایی و ملاقات با همسرم تا چشم باز کردم دیدم سر سفره‌

راهکارهای مواجهه با پشیمانی بعد از عقد

ی عقد نشسته ام و اکنون از این ازدواج پشیمانم” . بسیاری افراد بعد از خواندن خطبه عقد و بعد از گذشت مدت زمان کمی احساس پشیمانی دارند و فکر می کنند در انتخاب همسر دچار اشتباه شده اند و دلایلی متعددی چون دخالت پدر و مادر در انتخاب همسر یا نداشتن تفاهم را برای این پشیمانی ابراز میکنند و برای ازدواج دچار شک و تردید می شوند. ولی در بعضی مواقع حس پشیمانی گذرا است و با برطرف شدن سوء تفاهم هادر ذهن طرفین رابطه رو به بهبودی پیش رود.اما در بیشتر موارد تصمیم به ادامه ی رابطه یا چگونگی پایان دادن به آن برای افراد سردرگمی و آشفتگی ذهنی ایجاد می کند. در اغلب مواقع می توان با مراجعه به مشاور و درمیان گذاشتن دلایل پشیمانی با آن تکلیف ادامه  رابطه را مشخص کرد.

تا زمانیکه مبنای نگاه شما بر اجبار و آبروی خانواده ها یا انتخاب های ظاهری و سطحی باشد احتمال پشیمانی بعد از جاری شدن خطبه  عقد افزایش می یابد. در این شرایط ممکن است نتوانید به تصمیم واحدی درباره  این که چه کاری باید برای زندگی خود انجام دهید،دست یابید. تصمیم درمورد سرنوشت یک رابطه ی جدی کار آسانی نیست و گاهی با تصمیمات عجولانه موجب صدمات روحی بیشتر در افراد در آینده می شود. جهت تصمیم گیری بهتر است با مشاوره با افراد متخصص در این زمینه این آشفتگی ذهنی را برطرف کرد و تکلیف ادامه ی رابطه را برای همیشه به درستی مشخص کرد..

دلایل پشیمانی بعد از عقد چیست؟


دلایل پشیمانی

پشیمانی بعد از طلاق عوامل متعددی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

عاشق نامزدتان نیستید

ازدواج‌هایی مانند ازدواج سنتی که بدون عشق انجام می‌شود، معمولاً با پشیمانی بعد از عقد همراه است و زوجینی که صرفاً به سفارش دیگران به عقد هم درآمده‌اند، حسرت می‌خورند که چرا با عشق ازدواج نکرده‌اند. حتی تلاش آنها برای دوست داشتن یکدیگر نیز به شکست می‌انجامد و عشق در دلشان پا نمی‌گیرد. دوست نداشتن یکدیگر بزرگترین دلیل برای پشیمانی بعد از عقد است. درست است که پایه‌های ازدواج سنتی بر عشق بنا نشده است، اما برخی بعد از ازدواج عاشق هم می‌شوند و عده‌ای از این لذت محروم می‌مانند و پشیمانی از این ازدواج بدون عشق زندگی مشترکشان را تلخ می‌کند.

برخلاف میلتان مجبور به ازدواج شده‌اید

برخلاف میلتان و بدون آن که اختیاری از خودتان داشته باشید، مجبور به ازدواج با همسرتان شده‌اید و اکنون پشیمان هستید. آروز می‌کنید که ای کاش زمان به عقب برمی‌گشت و همه چیز تغییر می‌کرد تا از این حس پشیمانی آزاردهنده نجات پیدا می‌کردید.

رابطه صمیمانه‌ای با همسرتان ندارید

شما و همسرتان تقریباً هیچ رابطه‌ای با هم ندارید، با هم روی یک تخت می‌خوابید، در یک خانه زندگی می‌کنید، ماشین مشترک دارید و تقریباً در تمام وسایل با هم شریک هستید، اما اصلاً به هم نزدیک نیستید. سرد بودن و رابطه نداشتن با هم متداول‌ترین دلیل پشیمانی بعد از ازدواج است. حتی وقتی که این همسران پشیمان سعی می‌کنند تا رابطه‌ای صمیمی با هم داشته باشند، باز هم اوضاع بر وفق مرادشان پیش نمی‌رود. رابطه‌ی گرم و صمیمانه مهم‌ترین عامل برای موفقیت ازدواج است و اگر وجود نداشته باشد، دلبستگی‌های جنسی و عاطفی ازدواج نیز محکوم به شکست است. رابطه‌ی جنسی بین زوجین باید هر از گاه تجدید شود تا علاقه و صمیمیت زندگی مشترک پابرجا بماند.

عاشق فرد دیگری بوده‌اید

ازدواج کرده‌اید، اما عشق همسرتان هرگز به دلتان راه نیافته است، چون عشق دیگری در زندگی‌تان وجود داشته و نتوانسته‌اید او را فراموش کنید. فردی که نتوانسته‌اید به او برسید، عشق زندگی‌تان بوده و از صمیم قلب از این ازدواج بدون عشق پشیمان هستید. همسرتان هرگز نتوانسته جای عشق‌تان را در قلب‌تان بگیرد. هر کاری می‌توانسته‌اید کرده‌اید تا همسرتان مالک قلبتان شود؛ اما قلبتان هنوز در تصرف دیگری است.

 همسرتان به شما خیانت کرده است

از به یادآوری این واقعیت که همسرتان به شما خیانت کرده، دیوانه می‌شوید و این خیانت بی‌رحمانه از درون شما را مثل خوره می‌خورد. خیانت یکی از دلایل اصلی پشیمانی بعد از ازدواج است. خیانت ازدواج را به نابودی می‌کشاند و مشکلات متعددی را ایجاد می‌کند.

همسرتان آن فردی نیست که نشان می‌دهد

زمانی که با هم آشنا شدید، همسرتان کاملاً با این فرد فعلی تفاوت داشت و اکنون این دورویی بی‌شرمانه آزارتان می‌دهد. او هیچ وقت آن فردی که نشان می‌داده نبوده است. این که این‌قدر ساده‌لوح بوده‌اید و اجازه داده‌اید فریبتان بدهند، به شدت اوقاتتان را تلخ می‌کند. بار این حسرت و پشیمانی بر قلبتان سنگینی می‌کند و سیاهچاله‌ای را در زندگی‌تان ایجاد کرده است که عشق و شادی را می‌بلعد.

همسران سازگاری نیستید

پس از ازدواج با همسرتان متوجه شده‌اید که هیچ تفاهمی با هم ندارید و نه شما و نه همسرتان حاضر نیستید که از مواضع‌تان کوتاه بیایید. این تفاوت‌ها برای هر دو نفرتان مشکل‌ساز شده و هر کاری که امتحان کرده‌اید، به بن‌بست رسیده و سطح سازگاری‌تان از صفر بالاتر نرفته است. متفاوت بودن دنیاهایتان به جر و بحث‌های بی‌پایانی دامن زده که شدت و تعدادشان روز به روز بیشتر می‌شود و سایه‌ی غم‌انگیز پشیمانی را بر زندگی‌تان مستولی ساخته است.

علائم پشیمانی بعد از عقد چیست؟


علائم پشیمانی

هیچ حرفی برای گفتن به هم ندارید

اگر وقتی موضوعی، مانند موفقیت تحصیلی یا شغلی یا یک اتفاق هیجان‌انگیز در زندگی‌تان پیش می‌آید، همسرتان اولین نفر یا یکی از اولین نفرهایی نیست که او را در جریان می‌گذارید، احتمالاً ترجیح می‌دهید که خواسته‌هایتان را در فضای دیگری به جز زندگی مشترک برآورده کنید. روانشناسان خاطرنشان می‌کنند که اگر به جز گفتگوهای پیش‌پاافتاده درباره امور خانه و کارهایی که باید انجام شود، هیچ گفتگوی معنادار دیگری با هم ندارید، این ساکت بودن را باید به مثابه نشانه‌ی هشدار به خطر افتادن رابطه‌تان تلقی کنید.

فاصله‌ی بینتان هر روز بیشتر می‌شود و منفعلانه منتظر کمک هستید

 یکی از راه‌های تمایز قائل شدن بین زندگی مشترکی که به روزمرگی افتاده و کسالت‌بار شده و ازدواج بدون عشق این است که از خودتان بپرسید، چه مدت است که این وضعیت دوام داشته و آیا رابطه‌تان هر روز سردتر از روز پیش می‌شود یا خیر. اکثر زوجین روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند، اما اگر این مشکلات بیشتر از دو سال دوام داشته باشد، و این فاصله هر روز بیشتر و بیشتر شود، باید از مشاور کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که ناگهان زود دیر می‌شود و بهتر است، قبل از آن که رابطه‌تان نابود شود، آن را نجات دهید.

درباره زندگی بدون همسرتان خیالپردازی می‌کنید

اگر غالباً درباره آینده‌ی شادی فکر می‌کنید که همسرتان جایی در آن ندارد، این تصورات را باید علامت جدی وجود مشکل در رابطه‌تان تلقی کنید. این خیالپردازی‌ها بخشی از فریند جدایی عاطفی است که در طول آن سعی می‌کنید، خودتان را قانع کنید که دیگر اهمیتی به این زندگی نمی‌دهید تا جدایی نهایی کمتر برایتان دردناک باشد. جدایی روانی با خیالپردازی کردن درباره داشتن رابطه با دیگری یا برنامه ریختن برای آینده‌ای که همسرتان نقشی در آن ندارد، همگی نشانه‌ی مرگ عشق است. این وضعیت مانند این است که ذهن‌تان را از برق کشیده‌اید تا قلبتان پس از اتمام رابطه بیشتر از این رنج نبرد. اگر متوجه این الگوی ذهنی شدید، ببینید که آیا این تصورات برایتان اهمیت دارد یا خیر. روانشناسان پیشنهاد می‌کنند که سایت‌های آنلاین خرید و فروش خانه را چک کنید تا ببینید که فکر جدا زندگی کردن چه حسی را در شما بیدار می‌کند. به این ترتیب لایه‌ی دیگری از واقعیت پدیدار می‌شود که در تصمیم‌گیری برای اقدام بعدی کمکتان می‌کند. اگر تصور تنها زندگی کردن به جای آن که هراسان و وحشت‌زده‌تان کند، هیجان‌زده یا آرامتان می‌کند، این را به عنوان نشانه‌ی جدی وجود مشکل در ازدواج تلقی کنید. اما قبل از آن که برای جدا شدن اقدام کنید، بررسی کنید که آیا برای نجات دادن زندگی‌تان کاری می‌توانید یا می‌خواهید بکنید. به این ترتیب اگر در نهایت تصمیم به رفتن بگیرید، با آرامش خاطر می‌توانید جدا شوید. به پایان رساندن زندگی مشترک هیچ‌گاه آسان نیست، اما تصور این که می‌توانستید کاری برای دوام رابطه‌تان انجام بدهید و نداده‌اید، حسرتی را مهمان دلتان می‌کند که تصمیم‌گیری را برایتان سخت‌تر می‌کند.

راهکارهای مواجهه با پشیمانی بعد از عقد


  • نقاط قوت را مرور کنید: نقاط قوت طرف مقابل را با تشویق و تقدیر تقویت کنید و سعی در پذیرش نقاط ضعفی داشه باشید که وجود آن در هر شخصی طبیعی است.
  • واقع‌بین باشید: سعی کنید انتظارات مالی و عاطفی خود را متناسب با شناختی که از روحیات و شرایط طرف مقابل خود بدست آورده‌اید واقع‌بینانه تنظیم کنید.
  • حساسیت‌ها را کاهش دهید: به اختلافات با حساسیت‌های بی مورد دامن نزنید و سعی کنید با کسب مهارت‌های ارتباطی آن‌ها را حل کنید.
  • کمال گرا نباشید: هیچ کس بدون نقص نیست، اگر همسر شما ایراداتی دارد و تصمیم گرفته‌اید او را رها کنید، در نظر داشته باشید هیچ تضمینی نیست که در آینده بتوانید فرد بدون ایراد برای ازدواج پیدا کنید.
  • گذشته را رها کنید: اگر به خاطر مسائلی که در گذشته بوجود آمده احساس پشیمانی دارید بهتر است تصمیم بگیرید گذشته را رها کنید و نگذارید تاثیر منفی اتفاقات گذشته بر زندگی شما تاثیر بگذارد.
  • با پشیمانی وارد زندگی مشترک نشوید: تا زمانیکه نتوانسته‌اید احساس پشیمانی خود را از بین ببرید و دلیل پشیمانی هنوز پابرجاست به هیچ وجه وارد زندگی مشترک نشوید. اینکار تا قبل از به ثبات رسیدن احساسات شما اشتباه است.
  • از مشاور کمک بگیرید: درصورتیکه با مشکلات و اختلافات جدی در دوران عقد روبرو هستید و برای احساس پشیمانی خود دلایل منطقی و محکمی دارید شاید لازم باشد به گزینه جدایی نیز نگاهی داشته باشید. اگرچه در بسیاری از موارد یک متخصص باتجربه می‌تواند شما را برای حل بسیاری مشکلات دوران عقد یاری دهد. پس حتی اگر از اشتباه بودن انتخابتان مطمئن هستید بهتر است قبل از تصمیم گیری قطعی، نظر یک مشاور را در این مورد جویا شوید.

جمع بندی

گاهی اوقات فکر می کنید  در انتخاب همسرتان دچار مشکل شده اید و بزرگترین اشتباه زندگیتان را مرتکب شدید این شرایط تا جایی پیش می رود که باعث سلب آرامش از شما و همسرتان میشود چرا که این سرد شدن رفتاری اصلا نشانه ی خوبی برای ادامه ی رابطه نیست و تصمیم گیری در مورد ادامه رابطه به تنهایی و به دلیل پشیمانی بسیار پیچیده و سخت است. باید در نظر داشت که نباید صرفا با توجه به نشانه ها و دلایلی که در بالا به آن ها اشاره شد،رابطه را تمام کرد چرا که در اکثر مواقع این نشانه ها گذراست و قابل حل است. فرد در هنگام بروز حس پشیمانی بعد ازدواج،دچار سردرگمی می شود و به همین دلیل نمی تواند تصمیم گیری درستی درباره ی رابطه داشته باشد به همین دلیل به راهنمایی مشاور و روانشناس برای برطرف کردن این حس پشیمانی و روشن شدن تکلیف رابطه، نیاز دارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رادیو عشق در ایستاگرام
X