همیار عشق

مشاوره زوج درمانی چیست؟( چطوری رابطه‌ام رو با همسرم بهتر کنم؟)

مشاوره زوج درمانی چیست؟ ( چطوری رابطه‌ام رو با همسرم بهتر کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مشاوره زوج درمانی چیست؟ ( چطوری رابطه‌ام رو با همسرم بهتر کنم؟)

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یک نوع مشاوره که بسیار پرکاربرد و موثر است، آشنا کنیم. زوج­‌درمانی از جمله روش‌­هایی است که برای کمک به زوجین و بهبود رابطه و رشد آن می‌­پردازد. ازدواج یکی از پرچالش‌­ترین تصمیماتی است که افراد برای زندگی می‌­گیرند. در مسیر ازدواج ممکن است به موانعی برخورد کنید که نتوانید بدون کمک یک متخصص آن را حل کنید. ساده‌­ترین مسائل می‌­تواند شروع‌­کننده اختلاف باشد. بسیاری از زوجین زمانی به زوج­‌درمانگر مراجعه می­‌کنند که متاسفانه رابطه به عمیق‌­ترین بحران‌­ها دچار شده است. این مساله به این معنا نیست که زوجین ناتوان از حل مساله هستند، بلکه وقتی مشکل و اختلاف عمیق می‌­شود، باید زمان بیشتری را صرف حل آن کنند. زوج‌­درمانی هم برای تقویت و رشد ارتباط و هم برای حل کردن اختلاف‌­های زوجین بوجود آمده است. شما در ادامه با تعریف زوج‌­درمانی، دلایل عدم مراجعه به زوج‌­درمانی، مواردی که بخاطر آن باید به زوج­‌درمانگر رجوع کرد، تاثیر زوج­‌درمانی و خدمات مشاوره‌­ای و آموزشی رادیوعشق آشنا خواهید شد.

زوج‌­درمانی چیست؟


زوج‌­درمانی یک روش برای درمان، حل اختلاف، رشد و بهبود رابطه میان زوجین است. زوج‌­درمانگر کسی است که می‌­تواند با تمرکز و گوش دادن به ناراحتی‌های هر دونفر، ریشه شروع مشکلات را پیدا کند و به زوجین، کمک کند روش‌­های حل مساله را یاد بگیرند. در مسیر زوج درمانی ایجاد بینش برای زوجین از جمله کارهای مهمی است که زوج‌­درمانگر انجام می‌­دهد. وقتی زوجی به دلیل نداشتن مهارت، دچار سردی عاطفی شد‌ه‌اند، دائما جروبحث دارند یا مانند کوه یخی سکوت م‌ی­کنند و ارتباط­شان مختل شده است، پیشنهاد م‌ی­شود تا از زوج‌درمانی استفاده کنند.

زوج درمانی یک­طرفه

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که آیا زوج‌­درمانی می­‌تواند بدون حضور یکی از زوجین انجام شود؟ یا برای زوج‌­درمانی حتماً باید حضوری اقدام کنیم؟ ایده‌­آل­‌ترین حالت ممکن برای انجام زوج‌­درمانی، به صورت حضوری و با حضور هر دو زوج خواهد بود. اما اگر همسر شما به هر دلیلی نمی­‌تواند حضور داشته باشد (به دلایل آن اشاره خواهد شد) و یا امکان دریافت خدمات مشاوره به صورت حضوری را ندارید، مشاوره تلفنی برای شما بهترین گزینه است.

  مشاور مذهبی (روانشناس مذهبی و دینی برای ازدواج و خانواده)

دلایل عدم مراجعه به زوج­‌درمانی

به دلایل مختلفی ممکن است شما یا همسرتان، تمایل نداشته باشید تا از خدمات زوج‌­درمانی استفاده کنید. تعدادی از این دلایل را در ادامه آورده شده است:

ترس از قضاوت شدن

قطعاً هیچ انسانی دوست ندارد مورد قضاوت قرار بگیرد. یکی از ترس‌­هایی که پیش از دریافت مشاوره برای مراجعین بوجود می‌­آید، این است که متهم شوند که تمام اختلاف­‌های پیش آمده، تقصیر اوست. اگر اشتباهی کرده‌­اند، نگران هستند که شرایط­شان درک نشود. در روند زوج‌­درمانی، مشاور شما یا همسرتان را قضاوت نخواهد کرد، بلکه کمک می­‌کند تا درباه اختلافی که بوجود آمده و ریشه آن باهم درست گفتگو کنید.

مشکلات حاد من با مشاوره رفع نمی‌­شوند

متاسفانه این باور غلط در بعضی از افراد وجود دارد که مشکلات خود را بسیار خاص می‌­دانند. اگر فکر می­‌کنید آن‌قدر مشکل شما پیچیده است که با مشاوره قابل حل نیست، بدانید در اشتباه هستید. بسیاری از زوجین تصور نم‌ی­کردند که بتوانند با استفاده از زو‌ج‌­درمانی، برای اختلافاتی که بسیار عمیق بودند، راه‌­حلی پیدا کنند. اگر شما درما‌نگر متخصص برای زوج‌درمانی انتخاب کنید و از سواد و اطلاعات و تجربه او اطمنیان داشته باشید، مطمئناً نتیجه آن را در زندگی و رابطه خود می­‌بینید.

اون که عوض نمیشه، چرا بیام زوج‌­درمانی

از آسیب‌­زننده‌­ترین تفکرات در زندگی و رابطه، این است که تصور کنیم شخصیت طرف مقابل ما باید عوض شود. این در صورتی است که ما می‌توانیم درخواست کنیم و در مورد رفتار خاصی در همسرمان که باعث آزار یا آسیب به ما شده گفتگو کنیم. تمایل به تغییر دادن کلی شخصیت یک فرد، ناشی از عدم پذیرش تفاوت­‌های بین انسان­‌هاست. پس زمان آن رسیده است که به جای این تصور اشتباه، برای بهبود رابطه خود و قدم گذاشتن در مسیر پذیرش، گام بردارید.

اگر زوج­‌درمانگر بگه جدا بشیم، چی؟

مطمئن باشید این تصمیم شماست که آیا برای بهبود رابطه خود قدم بردارید و پیروزمندانه به زندگی و رابطه رسیدگی کنید و یا جدا شوید. هیچ­گاه درمانگر به شما نخواهد گفت که باید جدا شوید یا بمانید، بلکه به شما کمک می‌­کند با حضور در جلسات زوج‌­درمانی، مهارت­‌هایی برای حل اختلاف خود پیدا کنید. اگر زوج‌­درمانگر متوجه شود که شما برای هم مناسب نیستید و بهتر است طلاق بگیرید، این مساله را عنوان می‌کند و دلایل خودش را به روشنی بیان می‌­کند. اما تصمیم نهایی قطعاً با خود شماست.

  مسئولیت پذیری در رابطه (حس مسئولیت در رابطه عاطفی)

مشکلات خودبه خود حل می‌شوند

متاسفانه این مساله نیز از جمله باور­های اشتباه در مورد حل مشکلات است. در مورد اختلاف‌­ها باید به صورت صحیح گفتگو کرد، راه­‌حل­‌های مختلف را سنجید و اقدام کرد. بسیاری از زوجینی که زندگی آن‌ها به سمت سردی و حتی طلاق عاطفی کشیده شده است، از حل مشکلات خود فرار کردند و در زمان مناسب در مورد آن صحبت نکردند.

چه زمانی زوج‌­درمانی دریافت کنم؟


چه زمانی زوج‌درمانی دریافت کنم

مواردی که در برخورد با آن­‌ها پیشنهاد می‌­شود از زوج‌­درمانی استفاده کنید، به شرح زیر است:

 1. در برقراری ارتباط موثر مشکل دارید
 2. در مورد مسائل جنسی با همسر خود به اختلاف برخوردید
 3. برای جدایی تصمیم گرفته‌­اید
 4. در مورد تربیت فرزندان خود اختلاف دارید
 5. نتوانسته­‌اید با خانواده همسر خود به درستی ارتباط بگیرید
 6. خشم و پرخاشگری شدیدی بین شما وجود دارد
 7. با برخی از رفتارهای همسرخود مشکل داریدچ
 8. نمی‌­توانید به شکل صحیح مانع از دخالت اطرافیان در زندگی­‌تان شوید
 9. بین شما بی‌­اعتمادی وجود دارد
 10. از همسرتان خیانت دیده‌­اید
 11. درمورد محل سکونت و یا شغل همسرتان به اختلاف خورده‌­اید
 12. این ازدواج دوم شماست و هنوز به ازدواج اول خود فکر می­‌کنید
 13. مشکلات ناباروری و اضطرابی که در زوج به وجود می­‌آید
 14. تصمیم به مهاجرت و عدم توافق یکی از زوجین با این مساله
 15. اختلافات مالی و نوع استفاده از درآمد
 16. رابطه‌­تان آن شور و هیجان اولیه را ندارد
 17. عدم درک متقابل بین زوجین و عدم پذیرش تفاوت­‌های شخصیتی
 18. مراجعه به زوج‌­درمانگر برای رشد و ارتقای رابطه
 19. نحوه تعامل با گروه­‌های دوستی و رفت­‌وآمد با اقوام
 20. اختلاف‌­هایی در زمینه خرده­‌فرهنگ‌­ها و آداب و رسوم

تاثیرات زوج‌­درمانی


بسیاری از زوجین، پس از مراجعه به زوج‌­درمانگر گزارش داده­‌اند، کیفیت رابطه‌­شان بهبود پیدا کرده است. آنها توانسته‌­اند روش صحیح گفتگو کردن را با همسرشان یاد بگیرند، به نیازها و خواسته­‌هایشان احترام بگذارند و شیوه درست بیان خواسته­‌هایشان را یاد بگیرند. زوج‌­درمانی میزان رضایت زناشویی را افزایش می‌­دهد. رضایت زناشویی یعنی انطباق بین انتظاراتی که فرد از زندگی زناشویی دارد و آن چه در زندگی خود تجربه می­‌کند. در واقع شما پس از زوج­‌درمانی می‌­توانید نگرش خود را در مورد معیارهایی که پیش از ازدواج داشته­‌اید و سپس بعد از ازدواج آن را تجربه کردید، مقایسه کنید و در روند تطبیق دادن این معیارها با کمک مشاور و با توجه به شرایط همسرتان قدم بردارید. در روند زوج درمانی، باید بدانید که همکاری هر دو زوج، در بهبود رابطه بسیار موثر است.

  خطر شکست عشقی (پیشبینی رابطه ای که شکست عشقی در انتظارش است)

تکنیک‌­های زوج‌­درمانی و چگونگی انجام آن

نظریه‌­ها و تکنیک­‌های متفاوتی برای زوج‌­درمانی وجود دارد که هر درمانگری با توجه به تخصص خود، یکی از این رویکردها را انتخاب و استفاده می‌­کند. حداقل 11 مدل زوج‌­درمانی وجود دارد که در ادامه برخی از آن­‌ها را معرفی کرده‌­ایم:

1- زوج درمانی تحلیلی
۲- زوج درمانی هیجان محور
۳- زوج درمانی شناختی- رفتاری
۴- زوج درمانی سیستمیک
۵- زوج درمانی راه حل محور
۶- زوج درمانی رفتاری
۷- زوج درمانی به روش گاتمن
۸- زوج درمانی روایتی
و سایر مدل‌­ها که هرکدام از این‌­ها با توجه به تخصص زوج‌­درمانگر و نیز شرایط زوجین استفاده می‌­شود. در روند زوج‌­درمانی، زوجین با نوع رویکردی که قرار است با آن درمان شوند، کاملاً آشنا می‌­شوند.

خدمات رادیوعشق در زمینه زوج‌­درمانی


خدمات رادیوعشق در زمینه زوج‌درمانی

همیار عشق برای شما مخاطبان عزیز این امکان را فراهم کرده است تا در سریع­‌ترین زمان ممکن به مشاوران متخصص دسترسی داشته باشید. ممکن است شما در شرایطی قرار گرفته باشید که امکان مراجعه حضوری به کلینیک را نداشته باشید، یا در ایران سکونت ندارید. بهترین پیشنهاد این است که به صورت تلفنی و یا آنلاین نوبت مشاوره دریافت کنید. روند بهبود در زوج‌­درمانی با وجود اینکه طولانی به نظر می‌­رسد، اما نتیجه آن برای شما لذت­‌بخش خواهد بود. داشتن ارتباط غنی و معنادار برای هرکسی خوشایند است. مسلماً شما دوست ندارید ارتباط­تان با همسرتان سرد و بی­‌روح باشد. پس برای حل کردن مساله، از مشاوره زوج‌­درمانی استفاده کنید.

در این مقاله در مورد یک روش درمانی به نام زوج‌­درمانی صحبت کردیم. در این شیوه، زوجین با مراجعه به زوج‌­درمانگر از اختلافات خود سخن می­‌گویند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌­شود شما به زوج درمانگر مراجعه کنید. مانند: عدم توانایی در برقراری ارتباط موثر، اختلاف بر سر تربیت فرزند، احساس بی توجهی به نیازهای خودتان توسط همسر، خیانت همسر، دخالت اطرافیان و…. اما برخی از زوجین از ترس قضاوت شدن، متهم قرار گرفتن و یا ناامیدی نسبت به نتایج مشاوره، از حل کردن مشکلات خود فرار می‌­کنند. ممکن است تصور کنند که تنها هستند و همسرشان، به مشاوره اعتقادی ندارد، اما ما زوج‌­درمانی یک­‌جانبه را به شما پیشنهاد می‌­دهیم؛ با وجود زمان­‌بر بودن، نتایج مطلوبی خواهد داشت.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط