چرا شوهرم طلاق می‌خواهد؟ (علت درخواست طلاق مرد)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا شوهرم طلاق می‌خواهد؟ (علت درخواست طلاق مرد)

دلایل مختلفی برای طلاق گرفتن وجود دارد. بخشی از این دلایل در زنان و مردان مشترک است و بخشی از آنها بیشتر در مردان رایج است و بخشی از آنها در زنان. معمولا کمبودها و مشکلاتی که در زندگی مشترک وجود دارد باعث جدایی زوجین از یکدیگر می‌شود. در این مقاله قصد داریم به دلایل طلاق در مردان بپردازیم و به خانم‌ها کمک کنیم تا با دانستن این دلایل، تلاش کنند از جدایی و طلاق در زندگی‌شان پیشگیری کنند.

چرا شوهرم طلاق می‌خواهد؟

 

 

دلایل مختلفی برای طلاق وجود دارد، از جمله:

دور شدن از یکدیگر از لحاظ مختلف

تحقیقات نشان داده است که از هر 9 مرد، 1 مرد عنوان کرده است که علت طلاقش این است که از لحاظ مختلف از همسرش دور شده است. مثلا از لحاظ احساسی، جنسی، فکری و… از همسرش دورتر و دورتر شده است. انگار دیگر آن طور که باید با هم ارتباط ندارند و احساس صمیمیت بین‌شان نیست.

اعتیاد خانم

منظورمان از اعتیاد فقط اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی نیست، بلکه اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری و موبایل، اعتیاد به موبایل، اعتیاد به فیلم‌های پورن و… باعث طلاق زن و شوهر می‌شود چون فردی که اعتیاد دارد بیشتر وقتش را با آن چیز می‌گذراند و همچنین سلامت روانش کم می‌شود. بنابراین فرد وقت کمتری را با همسرش می‌گذراند و کم کم صمیمیت و عشق بین‌شان کم می‌شود. اگر خانم اعتیاد به مواد مخدر نیز داشته باشد، اوضاع بسیار سخت‌تر خواهد بود. بنابراین اعتیاد به موارد متفاوت می‌تواند یکی از علت‌های طلاق در مردان باشد.

عدم برقراری ارتباط سازنده بین زن و شوهر

اگر زن و شوهر نتوانند با هم ارتباط موثر و خوبی برقرار کنند، ارتباط‌شان کم کم به جدایی ختم خواهد شد. ارتباط برقرار کردن موثر و خوب، کلید تداوم رابطه بین زن و شوهر است. علت اینکه افراد نمی‌توانند با هم خوب ارتباط برقرار کنند معمولا عبارت است از:

خیانت خانم

یکی دیگر از علت‌های رایج و مهم طلاق در مردان، خیانت زنان است. وقتی اعتماد در رابطه زناشویی از بین رود، دیگر به سختی می‌توان آن را ترمیم و درست کرد. وقتی اعتماد از بین برود، ارتباط هم خراب شده و به سمت جدایی می‌رود مخصوصا اگر خانم از اشتباهی که کرده است پشیمان نباشد، عذرخواهی نکند و سعی نکند ارتباط بین‌شان را ترمیم کند. زوجینی که مرتب به یکدیگر خیانت می‌کنند احتمال بیشتری دارد که طلاق بگیرند چون یک دفعه خیانت کردن شاید قابل بخشش باشد اما بیشتر از آن قابل بخشش نیست.

  طلاق و جدایی به خاطر زگیل تناسلی

ناسازگاری زن و شوهر

وقتی زن و شوهر با هم سازگار نباشند و تفاهم نداشته باشند، ارتباط‌شان منجر به جدایی می‌شود. تفاهم زن و شوهر در موضوعات مهمی مثل: تربیت فرزند، بچه‌دار شدن، انتظارات‌شان از یکدیگر، زبان عشق، مسائل مالی و… ضروری است و اگر نباشد، زوجین ممکن است مرتب درباره این مسائل با هم بحث و دعوا کنند. بحث و دعواهای مکرر، عشق و صمیمیت را از بین می‌برد و منجر به طلاق می‌شود.

خانم به خودش نمی‌رسد و خودش را فراموش کرده است

درست است که همه افراد در ازدواج با دوران آشنایی فرق می‌کنند و ممکن است دیگر آن قدر به خودشان نرسند اما اینکه فرد خودش را کامل رها کند و دیگر به خودش نرسد، باعث می‌شود شوهر از او دور شود و یا دلزده شود. نه فقط این موضوع برای خانم‌ها مهم است، برای آقایان هم مهم است یعنی آقایان هم باید به خودشان برسند اما حالا مخاطب‌مان خانم‌ها هستند. پس یکی از دلایل طلاق این است که خانم به خودش رسیدگی نکند و یا به عبارت دیگر خودش را فراموش کرده باشد.

به درخواست‌های همسرش همیشه «نه» می‌گوید

اگر شوهرتان به شما درخواست می‌دهد با هم رابطه جنسی داشته باشید، بیرون بروید، در مهمانی‌ها شرکت کنید و… اگر همیشه به درخواست‌های شوهرتان جواب منفی بدهید، از یک جایی به بعد او دیگر درخواستی به شما نخواهد داد و حتی ممکن است به خاطر یکنواخت شدن زندگی‌تان و به خاطر اینکه هیچ جا همراه همسرتان نیستید کم کم ارتباط‌تان رو به جدایی برود.

غر زدن و شکایت کردن زیاد

متاسفانه در جامعه و فرهنگ ما بسیاری از افراد معتقد هستند خانمی که غر نزند، حتما یک جای کارش می‌لنگد. یعنی خانم‌ها را با غر زدن‌هایشان معرفی می‌کنند. این تصور از خانم‌ها اشتباه است. اگر ما بخواهیم ارتباط خوبی با دیگران و نه فقط با همسر داشته باشیم باید میزان شکایت‌ها و غرهایمان مدیریت شوند چون اگر مدام غر بزنیم و ناله کنیم، به دیگران انرژی منفی می‌دهیم که همین موضوع باعث دلزده شدن دیگران از ما شده و ارتباط را خراب می‌کند.

بی‌احترامی کردن به شوهر

احترام هم در کنار اعتماد متقابل جزء مهم‌ترین رکن‌های اصلی یک رابطه یا ازدواج است که اگر نباشد، آن رابطه خراب شده و به جدایی نزدیک می‌شود. پس مورد بی‌احترامی قرار گرفتن مکرر توسط همسر، می‌تواند یکی از علت‌های طلاق مردان باشد. بی‌احترامی کردن فقط این نیست که با همسرتان بد صحبت کنید یا حرف‌های زشت به او بزنید، بلکه احترام نگذاشتن به خانواده، دوستان، شغل و علاقه‌مندی‌هایش هم جزء بی‌احترامی کردن محسوب می‌شود.

  چگونه از خانواده همسر گله کنیم؟ (نارضایتی از خانواده همسر و مطرح کردن آن)

از لحاظ مالی همراه و همدل نبودن

اگر زمانی که همسرتان در اوضاع بد مالی و در سختی است با او همکاری نمی‌کنید، مدام غر می‌زنید، شکایت می‌کنید و به ولخرجی کردن ادامه می‌دهید، همین موضوع می‌تواند دلیلی بر تصمیم طلاق مرد باشد.

پرتوقع بودن

همه ما از دیگران توقعات و انتظاراتی داریم اما گاهی این توقعات، درست و واقع‌بینانه نیستند. اگر فرد پرتوقعی باشیم در زندگی مشترک و به همسرمان فشار بیاوریم برای برآورده کردن این توقعات، باعث می‌شود همسر خسته شود و ممکن است ارتباط با طلاق و جدایی منجر شود. از طرفی پرتوقع بودن همچنین باعث می‌شود که توقعات فرد برآورده نشود و آن شخص هم تبدیل به یک فرد غرغرو و شاکی شود و یا به علت برآورده نشدن توقعاتش از همسرش سرد شود.

حس خوب و اعتماد به نفس ندادن به همسر

ما در کنار افرادی دوست داریم قرار بگیریم که به ما حس خوب و اعتماد به نفس می‌دهند. اگر این حس خوب را ندهیم و بیشتر طرف مقابل را خرد کنیم، باعث می‌شود از همسرمان دورتر شویم و حتی ازدواج به طلاق ختم شود.

اختلاف داشتن در زمینه تربیت فرزند

اختلاف داشتن در زمینه تربیت فرزند و عدم داشتن تفاهم در این زمینه، می‌تواند بنیان یک خانواده را به هم بریزد و زوجین را به سمت طلاق ببرد. البته که این نوع اختلاف، به بچه‌ها هم بسیار زیاد آسیب می‌زند و جو خانوادگی را بسیار منفی و پرتنش می‌کند.

دخالت خانواده همسر

اگر خانواده همسر بسیار زیاد در زندگی مشترک دخالت کند می‌تواند باعث خستگی زوجین و طلاق شود. گاهی حتی خانواده‌ها ناخواسته ممکن است بین زن و شوهر دعوا و اختلاف ایجاد کنند. این هم می‌تواند باعث طلاق و جدایی شود.

برآورده نشدن نیازهای جنسی

یکی دیگر از دلایل طلاق، مشکلات جنسی و عدم برآورده شدن نیازهای جنسی است. ما ازدواج می‌کنیم که در کنار هم رشد کنیم و به علاوه نیازهای طبیعی و غریزی‌مان را برآورده کنیم. یکی از این نیازهای طبیعی، نیازهای جنسی است. رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی مشترک است که اگر با مشکل مواجه شود، زندگی مشترک هم با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد و می‌تواند زندگی مشترک را به طلاق بکشاند. بنابراین یکی دیگر از دلایل طلاق در مردان، برآورده نشدن نیاز جنسی و مشکلات جنسی همسر است. مشکلات جنسی خانم‌ها عبارت است از:

  چطور از یک رابطه ناسالم دست بکشیم؟ (گاهی باید تمام کرد!)

اگر این مشکلات رفع نشود، می‌تواند باعث طلاق و جدایی شود چون اجازه نمی‌دهد زوجین با هم رابطه جنسی خوب، سالم و لذت‌بخش داشته باشند.

خانم حاضر نمی‌شود به زوج درمانگر مراجعه کند

اگر خانم مشکلاتی داشته باشد که به خاطر آن مرد به درمانگر مراجعه کرده باشد و بعد از خانم بخواهد که با او به زوج درمانگر مراجعه کنند اما خانم مخالفت شدید داشته باشد و حاضر نباشد مشکلات را حل کند. این موضوع می‌تواند موجب درخواست طلاق مرد شود.

کنترل‌گری‌ همسر

کنترل کردن از عشق نمی‌آید بلکه از شکاکی و یک سری تله‌های ذهنی و بی‌اعتمادی می‌آید. کنترل‌گری باعث نابودی عشق و رابطه می‌شود. اگر خانم فردی کنترل‌گر باشد و مدام همسرش را چک کند، در آخر ممکن است همسر خسته شود و برای طلاق بخواهد اقدام کند. کنترل‌گری از رابطه یک قفس می‌سازد که فردی که در قفس است از هر راهی برای آزاد کردن خود ممکن استفاده کند.

مرد هنوز دلش پیش یک فرد دیگر یا عشق قبلی‌اش است

برخی از افراد متاسفانه زمانی که ازدواج می‌کنند هنوز دل‌شان پیش شریک عاطفی قبلی‌شان است یا در حین زندگی مشترک نسبت به فرد دیگری احساس پیدا می‌کنند. اگر مرد به هر دلیلی دلش پیش همسرش نباشد، ممکن است بخواهد از همسرش جدا شود.

حامی نبودن خانم

در زندگی مشترک باید به یکدیگر کمک کرد تا رشد و پیشرفت کنیم. اما اگر به جای حامی بودن بیشتر مانع رشد یکدیگر باشیم، دیر یا زود آن ارتباط خراب خواهد شد و می‌تواند منجر به جدایی شود.

شوهرم می‌خواهد طلاق بگیرد. چه کار کنم؟

زمانی که شوهرتان درخواست طلاق می‌دهد، اولین قدم این است که بدانید چرا ارتباط‌تان به اینجا رسیده است و مسئولیت اشتباهات‌تان را بر عهده بگیرید. شما می‌توانید با انجام دادن راهکارهایی درست و موثر، برای ترمیم رابطه‌تان اقدام کنید. این راهکارهای برای هر زوجی متفاوت است چون شرایط روابط با یکدیگر فرق می‌کند. اگر قصد منصرف کردن همسرتان از جدایی دارید و می‌خواهید زندگی‌تان را ترمیم کنید، توصیه می‌کنیم در دوره بازگشت و ترمیم رابطه شرکت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به رایج‌ترین و مهم‌ترین دلایل طلاق مردان پرداختیم. دانستن این موارد به شما کمک می‌کند بهتر بتوانید روی اشتباهات خودتان و رابطه با همسرتان کار کنید تا بتوانید از طلاق همسرتان جلوگیری کنید یا او را از طلاق گرفتن منصرف کنید. اگر رابطه با همسرتان خوب نیست و همسرتان درخواست جدایی دارد، توصیه می‌کنیم برای کار کردن درست و اصولی روی رابطه‌تان، در دوره بازگشت و ترمیم رابطه شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط