همیار عشق

آموزش رابطه جنسی شب اول ازدواج (آموزش شب زفاف)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

آموزش رابطه جنسی شب اول ازدواج (آموزش شب زفاف)

احتمالا اصطلاح شب زفاف به گوش‌تان خورده است. شب زفاف به معنی رابطه جنسی شب اول ازدواج است. بسیاری از خانم‌ها و آقایان، البته به خصوص خانم‌ها برای شب اول عروسی استرس دارند که چگونه می‌خواهند با هم رابطه جنسی برقرار کنند و یا از بین رفتن پرده بکارت آیا درد و خون‌ریزی زیادی دارد یا خیر و یا چگونه باید بر خجالت‌شان غلبه کنند؟ برخی از خانم‌ها ترس از دخول دارند و یا به دلایل دیگری از اولین رابطه جنسی می‌ترسند و برایشان سخت است. تا حدودی این ترس طبیعی است اما گاهی حرف‌های دیگران یا یک سری مطالب در فضای مجازی که علمی نیستند، از رابطه جنسی اول یک غول ترسناک می‌سازند و به ترس‌ها و نگرانی‌های افراد پر و بال می‌دهند. در این مقاله می‌خواهیم درباره علت این ترس صحبت کنیم و سپس توصیه‌ها و راهکارهایی را توضیح بدهیم که اولین رابطه جنسی‌تان را به خوبی انجام بدهید و برایتان تجربه شیرینی باشد.

فهرست مطالب

علت ترس از اولین رابطه جنسی


همان طور که در قسمت مقدمه هم به این موضوع اشاره کردیم، ترس و نگرانی از اولین رابطه جنسی طبیعی است اما اگر در حدی باشد که به شما اجازه ندهد رابطه برقرار کنید یا دچار واژینیسموس شوید و همسرتان نتواند دخول انجام بدهد، یعنی ترس و اضطراب‌تان باشد درمان شود و ممکن است علت خاصی داشته باشد. در این قسمت قصد داریم درباره علل ترس از رابطه جنسی توضیح بدهیم تا با رفع کردن این مشکل، بتوانید رابطه جنسی خوب و لذت‌بخشی را تجربه کنید.

سابقه تجاوز

اگر در دوران کودکی یا نوجوانی مورد تجاوز جنسی قرار گرفتید، احتمال دارد به شدت از رابطه جنسی و معاشقه بترسید چون خاطره بدی از این موضوع دارید و حس می‌کنید کسی که با شما رابطه برقرار می‌کند، منظور بدی دارد یا می‌خواهد به شما آسیب بزند.

  رابطه جنسی ارباب و برده‌ای (سکس بی‌.دی.اس.ام BDSM)

دلایل فرهنگی، دینی و خانوادگی

در فرهنگ‌ها یا خانواده‌هایی که درباره رابطه جنسی چیزهای بد و ترسناکی می‌گویند، باعث ایجاد ترس و وحشت در فرد می‌شوند.

سابقه اضطراب شدید

افرادی که معمولا برای هر چیز کوچکی به شدت مضطرب می‌شوند، ممکن است در زمینه رابطه جنسی نیز اضطراب شدید داشته باشند.

نگرانی‌های جسمی و جنسی

افرادی که نگران هستند که رابطه جنسی ممکن است درد و خون‌ریزی زیادی داشته باشد یا ممکن است به بدن‌شان آسیبی برسد، مسلما با داشتن این طرز تفکر و ترس‌ها، در اولین رابطه جنسی مجبور هستند اضطراب زیادی را تحمل کنند.

راهکارها و پیشنهادات برای اولین رابطه جنسی


درباره سوالات یا نگرانی‌هایتان با کسی صحبت کنید

اگر خواهر یا برادر بزرگ‌تر دارید یا با والدین‌تان راحت هستید، با آنها درباره سوالات و نگرانی‌هایتان صحبت کنید. البته با افرادی صحبت کنید که مطمئن هستید اطلاعات علمی و درست به شما می‌دهند و نه با دانش‌آموزان مدرسه و… حتی می‌توانید درباره این موضوعات با همسرتان صحبت کنید و با هم نگرانی‌هایتان را حل کنید و یا با یک سکس تراپ صحبت کنید. می‌توانید درباره این موضوعات با سکس تراپیست‌های همیار عشق صحبت کنید و جواب سوالات‌تان را به صورت عملی دریافت کنید.

آماده باشید

برای اولین رابطه جنسی، خودتان را آماده کنید. هر چیزی که نیاز دارید را از قبل تهیه کنید، مثل کاندوم، ژل روان‌کننده و… وقتی مطمئن باشید که کاملا آماده هستید، خیال‌تان راحت‌تر خواهد بود و قطعا استرس‌تان کمتر می‌شود.

درباره پرده بکارت اطلاعات علمی و درست کسب کنید

برخی از افراد فکر می‌کنند خون‌ریزی یا درد پارگی پرده بکارت بسیار شدید و غیرقابل تحمل است. در صورتی که نمی‌توان به صورت قطعی این را گفت چون میزان درد و خون‌ریزی بستگی به نوع پرده بکارت دارد. حتی برخی از دختران پرده بکارت ندارند یا با پاره شدن آن، خون‌ریزی و دردی ندارند. پس درباره این موضوع اطلاعات علمی و درست کسب کنید تا از نگرانی‌هایتان کم شود.

به همسرتان اعتماد کنید

به همسرتان اعتماد کنید و بدانید که او به هیچ وجه نمی‌خواهد به شما آسیب بزند یا از شما سوءاستفاده کند. او همسر شما است و شما را دوست دارد. از همه مهم‌تر او مراقب شما است. اگر به او اعتماد ندارید، ریشه این بی‌اعتمادی را کشف کنید و آن را حل کنید.

معاشقه طولانی مدت داشته باشید و تفریح کنید

رابطه جنسی را به عنوان یک وظیفه یا کار جدی تلقی نکنید. رابطه جنسی نوعی تفریح و لذت است. اگر با این دید به رابطه جنسی نگاه کنید، کمتر اضطراب خواهید داشت. قبل از شروع رابطه جنسی، معاشقه طولانی داشته باشید تا بدن‌تان آماده دخول شود. در معاشقه هم تفریح کنید و جدی نباشید.

برای بار اول از پوزیشن‌های سخت استفاده نکنید

توصیه می‌شود در بار اول رابطه جنسی از پوزیشن‌های سخت استفاده نکنید چون باعث احساس درد بیشتر می‌شود. از پوزیشن‌های راحت استفاده کنید و در دفعات بعدی رابطه جنسی، از پوزیشن‌های سخت‌تر استفاده کنید.

به ظاهر خودتان رسیدگی کنید

برای اینکه احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، حتما قبل از رابطه جنسی به ظاهر خودتان رسیدگی کنید. دوش بگیرید یا حمام کنید، از خوشبوکننده‌های بدن استفاده کنید، لباس زیبایی بپوشید و آماده رابطه جنسی باشید. بوی خوب دادن و داشتن ظاهری آراسته و مرتب و آماده، به کاهش اضطراب‌تان در رابطه جنسی کمک زیادی می‌کند.

انتظارات و توقعات واقع‌بینانه درباره اولین رابطه جنسی و به ارگاسم رسیدن داشته باشید

برخی از افراد توقع دارند اولین رابطه جنسی‌شان بسیاری باشکوه و رمانتیک انجام شود و یا توقع دارند همان ابتدا همسرشان بتواند او را به ارگاسم برساند! به خودتان و به همسرتان فرصت بدهید که با آناتومی بدن یکدیگر آشنا شوید. از اولین رابطه جنسی، چیز فوق‌العاده‌ای توقع نداشته باشید چون هنوز اولین بار است و تجربه‌ای ندارید.

  شوهرم فیلم بد، مبتذل و مستهجن می‌بینه (اعتیاد مرد به دیدن پورن)

در حین رابطه جنسی درباره احساس یکدیگر بپرسید

گاهی در حین رابطه جنسی از همسرتان بپرسید «حس خوبی داری؟»، «چیکار میخوای برات انجام بدم؟»، «همه چیز خوبه؟» البته منظورمان این نیست که هر یک دقیقه یک بار سوال کنید چون زیاد حرف زدن یا سوال پرسیدن در حین رابطه جنسی، حس و حال همسرتان را از بین می‌برد و او را از حس لذت دور می‌کند اما گاهی از این نوع سوالات بپرسید تا مطمئن شوید که لذت می‌برد.

درباره انواع رابطه جنسی اطلاعات داشته باشید

انواع رابطه جنسی وجود دارد مثل رابطه خشن، رابطه ارباب-برده‌ای یا رابطه جنسی ساده و… درباره انواع رابطه جنسی اطلاعات جمع‌آوری کنید و سپس با همسرتان صحبت کنید که کدام یک را ترجیح می‌دهید که انجام دهید. سعی کنید با هم به توافق برسید. البته توصیه می‌شود در اولین رابطه جنسی زیاد از حرکات خشن استفاده نشود.

می‌توانید اولین رابطه جنسی را بعد از شب اول عروسی انجام دهید

مجبور نیستید همان شب اول عروسی که خسته هستید رابطه جنسی برقرار کنید چون وقتی خسته هستید، اضطراب در شما بیشتر می‌شود و از لحاظ بدنی هم آمادگی نخواهید داشت. رابطه جنسی را بگذارید برای یک روز دیگر که خسته نباشید و از لحاظ جسمی و روانی آمادگی‌اش را داشته باشید.

سوالات رایج در خصوص اولین رابطه زناشویی در شب زفاف


آیا حتما در اولین رابطه جنسی خون‌ریزی اتفاق می‌افتد؟

لزوما خیر! ممکن است خون‌ریزی اتفاق بیفتد و ممکن است اتفاق نیفتد. این موضوع بستگی به نوع پرده بکارت‌تان دارد و نمی‌توان برای همه یک پاسخ قطعی داد. اگر می‌خواهید دقیق‌تر بدانید که با نوع پرده بکارت شما خون‌ریزی و درد اتفاق می‌افتد یا خیر، می‌توانید به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید تا پرده بکارت‌تان معاینه شود، نوع آن تشخیص داده شود و پزشک درباره اولین رابطه جنسی‌تان توضیح بدهد که باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

بهترین پوزیشن رابطه جنسی برای اولین بار کدام است؟

ما پوزیشن خاصی را پیشنهاد نمی‌کنیم چون نظر هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. پوزیشنی را باید انتخاب کنید که هم شما و هم همسرتان در این پوزیشن راحت هستید.

آیا داشتن رابطه جنسی با کاندوم درد را افزایش می‌دهد؟

کاندوم فقط یک لایه نازک است و تاثیر خاصی در قطور شدن آلت تناسلی مرد ندارد. پس کاندوم باعث افزایش درد نمی‌شود بلکه ممکن است باعث کاهش درد نیز بشود یا اصلا تاثیری نداشته باشد. اگر کاندوم دارای روان‌کننده لوبریکانت باشد، درد را کاهش می‌دهد. اگر دارای روان‌کننده نباشد، تاثیری در درد نخواهد داشت.

در رابطه جنسی اول با وجود باکره بودن، ممکن است بارداری اتفاق بیفتد؟

بله. تحقیقات نشان داده‌اند که حتی افرادی که باکره هستند هم ممکن است باردار شوند چون اسپرم از سوراخ‌های ریز پرده بکارت هم می‌تواند رد شود و به تخمک برسد و منجر به بارداری شود. پس حتی در اولین رابطه جنسی هم باید مراقب‌های لازم را برای باردار نشدن انجام بدهید یعنی از کاندوم استفاده کنید.

ممکن است آلت تناسلی وجود داشته باشد که در واژن جا نشود؟

اصلا ممکن نیست این اتفاق بیفتد! شما تصور کنید وقتی واژن زنان توانایی باز شدن و کشیده شدن دارد تا حدی که یک بچه می‌تواند از رحم از آنجا خارج شود، پس آلت تناسلی مرد بسیار راحت‌تر می‌تواند در آن جا بگیرد و دخول انجام شود. اندازه واژن هیچ خانمی آن قدر کم نیست که دخول انجام نشود. ماهیچه‌های واژن حالت کشسانی دارند یعنی با ورود آلت تناسلی ماهیچه باز می‌شود تا دخول راحت‌تر انجام شود.

  زن چند بار در روز ارضاء می شود (ارگاسم پشت سر هم در خانم ها)

اولین رابطه جنسی چقدر طول می‌کشد؟

این موضوع بستگی به زوجین دارد و نمی‌توان پاسخ قطعی داد.

آیا دفعه اول حتما باید به ارگاسم برسم؟

اولین رابطه جنسی لزوما با به ارگاسم رسیدن خانم همراه نیست چون اولین بار شما و همسرتان بیشتر در حال کاوش بدن‌تان هستید و نه لذت بردن زیاد از رابطه. وقتی بدن یکدیگر را شناختید، در دفعات بعدی می‌توانید تلاش کنید که به ارگاسم برسید.

اولین رابطه جنسی دردناک است؟

اولین دخول کمی با درد و فشار همراه است و اما مسلما درد آن قابل تحمل است مخصوصا اگر از روان‌کننده‌ها استفاده کنید. وقتی دخول چندین بار انجام شود و ماهیچه‌های واژن باز شود، دخول آسان‌تر و با درد کمتری انجام خواهد شد.

زمانی که پریود هستم می‌توانم سکس داشته باشم؟

بهتر است اولین رابطه جنسی در زمان پریود نباشد چون ممکن است احساس درد و ناخوشایند بیشتری داشته باشید اما در کل در زمان پریود با رعایت نکات لازم می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید. البته در حین پریود، واژن شما آسیب‌پذیرتر است و احتمال عفونت بیشتر است. پس بهتر است این کار را به زمانی موکول کنید که پریود تمام شده است.

اگر اولین رابطه جنسی افتضاح باشد، باید چه کار کنم؟

برخی از افراد تحت تاثیر فیلم‌ها قرار می‌گیرند و فکر می‌کنند اولین رابطه جنسی باید فوق‌العاده باشد اما در اکثر موارد که زوجین بی‌تجربه هستند، این اتفاق نمی‌افتد. پس بهتر است راحت باشید، انتظار عملکرد عالی از خودتان و همسرتان نداشته باشید. به یکدیگر اجازه اشتباه کردن بدهید. بعد از اولین رابطه جنسی در فرصت مناسب می‌توانید با یکدیگر صحبت کنید و اشتباهات و نقاط ضعف رابطه را رفع کنید. برای بهبود رابطه زناشویی‌تان وقت زیادی وجود دارد، پس عجله نکنید.

آیا ممکن است کاندوم سوراخ شود؟

بله ممکن است اما بیشتر این اتفاق در سکس خشن می‌افتد. البته در صورتی که مدت خیلی زیادی از کاندوم استفاده کردید، حتما آن را عوض کنید چون ممکن است ساییده شده و سوراخ شود.

چطور متوجه بشم که همسرم از رابطه با من لذت می‌برد یا خیر؟

قطعا از زبان بدن، نگاه‌ها، رفتارها و حرف‌هایش متوجه خواهید شد. متوجه شدن این موضوع سخت نیست.

سخن پایانی

اولین رابطه جنسی در شب زفاف، قطعا سخت و استرس‌زا است اما می‌توان این استرس را مدیریت و کنترل کرد و اولین رابطه جنسی را به خوبی انجام داد. در این مقاله توصیه‌هایی برای داشتن رابطه جنسی خوب و با آرامش توضیح دادیم. داشتن معاشقه طولانی، صحبت کردن درباره نگرانی‌ها با همسر یا با یک فرد عالم، آگاه و بالغ، داشتن توقعات واقع‌بینانه از اولین رابطه جنسی و داشتن آگاهی‌های علمی و درست از این موضوعات، باعث حفظ آرامش افراد و آمادگی برای اولین رابطه جنسی می‌شود. اگر در زمینه ارتباط جنسی با همسر سوالی دارید یا برای کسب آمادگی برای شب زفاف می‌خواهید با یک فرد متخصص صحبت کنید، می‌توانید با سکس تراپیست‌های همیار عشق در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط