دلم میخواد بچه‌دار بشم ولی شوهرم راضی نمیشه(شوهرم بچه نمی‌خواد)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

دلم میخواد بچه‌دار بشم ولی شوهرم راضی نمیشه(شوهرم بچه نمی‌خواد)

«من می‌خوام مادر بشم، اما شوهرم اصلا بچه نمی‌خواد، چیکار کنم؟»، «چطور شوهرمو راضی کنم بچه‌دار بشیم؟»، «مگه میشه کسی بچه نخواد و دوست نداشته باشه پدر بشه؟ چرا شوهرم بچه نمی‌خواد؟» معمولا خانم‌ها دوست دارند مادر شوند. تا حدودی ممکن است این میل به بچه‌دار شدن، یک میل غریزی ناشی از احساس مادرانه در زنان باشد. اگر مرد به هر دلیلی موافق بچه‌دار شدن نباشد یا بچه نخواهد، برای خانم بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود. ابتدا در این مقاله بررسی می‌کنیم که چرا برخی از مردان، بچه نمی‌خواهند، و چطور می‌توانید نظر همسرتان را تغییر داده و او را راضی کنید.

«چرا شوهرم بچه نمی‌خواد؟»


دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد، که در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

مشکلات ناباروری

عوامل زیادی می‌تواند منجر به ناباروری در مردان شود. به عنوان مثال، عوامل ژنتیکی، محیطی، سبک زندگی فرد (استعمال دخانیات و بی‌تحرکی) و عوامل دیگری، منجر به ناباروری در مردان می‌شود. برخی از مردان، به دنبال درمان می‌روند، پیگیری می‌کنند و مشکلات را با دارو یا در موارد خاص با عمل جراحی، حل می‌کنند، اما برخی از مردان نسبت به درمان، مقاومت نشان می‌دهند و پیگیری نمی‌کنند. این افراد، به جای حل مشکل خود، تصمیم می‌گیرند که اصلا بچه‌دار نشوند. برخی از افراد هم علی رغم انجام روش‌های درمانی، در صورت موفق نشدن در حل مشکل، ناامید شده و تصمیم به بچه‌دار نشدن می‌گیرند.

نگرانی درباره اینکه بعد از تولد فرزند، همسرشان آنها را طرد خواهد کرد

برخی از خانم‌ها در زندگی مشترک، این اشتباه را انجام می‌دهند که بعد از تولد فرزند، دیگر توجهی به نزدیکی در زندگی مشترک نمی‌کنند، از همسرشان فاصله می‌گیرند و تمام وقت و توجه‌شان را صرف فرزندشان می‌کنند. گاهی هم چنان به فرزند وابسته می‌شوند، که حتی از همسرشان جدا می‌خوابند و روز به روز از هم دورتر می‌شوند. این موضوع، یک ترس و نگرانی برای برخی از مردان است که باعث می‌شود، برای طرد نشدن از طرف همسر و سرد نشدن رابطه جنسی‌شان، با بچه‌دار شدن مخالف باشند.

برای بچه‌دار شدن، نیاز است که شما و همسرتان، آمادگی‌های لازم را کسب کنید و  مهارت‌هایی را آموزش ببینید، تا هم بتوانید فرزندتان را به خوبی تربیت کنید، و هم با آمدن فرزند به زندگی‌تان، بتوانید رابطه عاطفی و جنسی را مثل قبل حفظ کنید. برای یادگیری این مهارت‌ها و کسب آمادگی برای فرزندآوری، می‌توانید از مشاوران خانواده همیار عشق راهنمایی بگیرید.

تجربیات گذشته

اگر همسرتان در دوران کودکی، تجربیات تلخی داشته باشد و در محیط سرد و خشن بزرگ شده باشد، ممکن است بترسد که نکند او نیز نتواند پدر خوبی برای فرزندش باشد، یا نکند نتواند نیازهای فرزندش را برآورده کند. همه این نگرانی‌ها ممکن است باعث شود که شوهرتان بچه نخواهد.

  کاهش اضطراب در بارداری (بی‌قراری و استرس پیش از زایمان)

ترس از عدم توانایی در تربیت فرزند

برخی از مردان گمان می‌کنند که تربیت فرزند آنقدر دشوار است که ممکن است نتوانند از پَس آن بربیایند. این ترس، ممکن است ناشی از گذشته شخص باشد. اگر شوهرتان در گذشته، در خانواده‌ای بزرگ شده باشد که نتوانستند، نیازهایش را برطرف کنند یا به خوبی تربیتش کنند، ممکن است این ترس در او ایجاد شود که نکند او هم مثل پدرش، نتواند فرزندش را به خوبی تربیت کند. دلیل دوم ایجاد این ترس، این است که شوهرتان می‌خواهد فرزندش را بسیار عالی و مطابق با انتظارات خودش تربیت کند. او می ترسد که نتواند به خوبی این کار را انجام دهد، بنابراین ممکن است از بچه‌دار شدن منصرف شود.

شرایط اقتصادی، مالی و اجتماعی

برخی از افراد نیز معتقد هستند که در شرایط فعلی نباید بچه‌دار شد، چون فرزند، به دلیل وضعیت اقتصادی، مالی و اجتماعی فعلی، آینده خوبی نخواهد داشت، یا معتقد هستند که در جامعه شرایط به قدری نامناسب شده، که اصلا نمی‌شود فرزند خوبی را تربیت کرد. این نوع طرز تفکر، می‌تواند باعث شود که همسرتان راضی به بچه‌دار شدن نباشد.

«چطور شوهرم را راضی کنم بچه‌دار بشیم؟»


راضی کردن شوهرتان و تغییر دادن نظر او در این مورد، ممکن است بسیار سخت یا حتی غیرممکن باشد، اما می‌توانید از طریق روش‌هایی که در ادامه مقاله آوردیم، تلاش کنید نظر شوهرتان را تغییر دهید، یا هر دو توافقی را انجام دهید که نزدیک به خواسته‌تان باشد.

با هم صحبت کنید و راه جایگزینی را انتخاب کنید

اگر شوهرتان به دلایلی نمی‌خواهد بچه داشته باشد، نظرش را درباره به سرپرستی قبول کردن یک کودک یا نوجوان بپرسید. اگر قبول کند، درست است که شما چند سال اولیه نوزادی و کودکی را از دست می‌دهید که برایتان شاید بسیار لذت‌بخش باشد، اما حداقل به آرزوی خود می‌رسید و مادر می‌شوید.

دلیل اینکه شوهرتان بچه نمی‌خواهد را بدانید

قدم اول برای جلب رضایت شوهرتان برای بچه‌دار شدن، این است که دلایل این عدم رضایت را بدانید تا بتوانید راه حل مناسبی را انتخاب کرده، و مشکلات را حل کنید.

دوران کودکی و شرایطی که کودک در آن بزرگ می‌شود، تاثیر زیادی بر روی دوران بزرگسالی، طرز فکر، عقاید، ارزش‌ها و حتی رفتار شخص می‌گذارد. اگر همسرتان دوران کودکی خوبی نداشته، نیازهایش به عنوان یک کودک برآورده نشده، و یا تجربیات تلخی را کسب کرده، ممکن است تاثیر زیادی بر روی اینکه او بخواهد بچه‌دار شود یا خیر، بگذارد. در صورتی که از دوران کودکی شوهرتان اطلاع دارید و می‌دانید که دوره خوبی نبوده، او را تشویق کنید که برای حل مسائل دوران کودکی خود، به روان درمانگر مراجعه کند. اگر او نمی‌خواهد به روانشناس مراجعه کند و مقاومت نشان می‌دهد، شما می‌توانید از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید تا آموزش ببینید که چگونه می‌توانید به همسرتان کمک کنید، یا او را راضی کنید تا پیگیر مسائل گذشته‌اش باشد.

  بهترین زمان برای بچه‌دار شدن (آیا من و شوهرم آمادگی داشتن فرزند رو داریم؟)

با هم به دنبال کسب آگاهی و دانش بیشتر بروید

مخالفت شوهرتان، ممکن است به دلیل دانش و آگاهی کم درباره دوران بارداری و کودکان باشد. شاید او فکر می‌کند که تربیت فرزند بسیار سخت است و او موفق نمی‌شود، یا نگرانی‌هایی درباره این موضوع دارد. برای کسب اطلاعات و دانش درباره دوران بارداری و نحوه تربیت فرزند، می‌توانید کتاب‌هایی درباره این موضوعات تهیه کنید و به همراه همسرتان بخوانید، یا از مشاوران خانواده همیار عشق کمک بگیرید.

«الآن شرایطش رو نداریم» یا «فعلا بچه نمی‌خوام»، نشانه این نیست که اصلا نمی‌خواهد

اگر همسرتان می‌گوید که فعلا شرایط مالی یا روحی و روانی پدر شدن را ندارد، منظورش این نیست که اصلا بچه نمی‌خواهد. شاید با گذر زمان و فراهم شدن شرایط مورد نیاز، همسرتان راضی شود. از او بپرسید که به نظرش شرایط مورد نیاز برای بچه‌دار شدن چیست؟ شما چطور می‌توانید در فراهم کردن این شرایط، در کنارش باشید و به او کمک کنید؟ آیا ممکن است با گذر زمان، مثلا بعد از چند ماه، از لحاظ روحی و روانی آمادگی‌اش را داشته باشد؟ یا اصلا قصد بچه‌دار شدن ندارد؟ همه این سوالات به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید منظور همسرتان چیست و شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟

احساساتش را درک کنید

زمانی که همسرتان به شما می‌گوید که نمی‌خواهد بچه‌دار شود، ممکن است گمان کنید که او اصلا هیچ احساسی ندارد و سنگ‌دل است، در حالی که به احتمال زیاد، احساسات و نگرانی‌هایی در پشت پرده این حرف او، پنهان است که باید شما کشف کنید. ممکن است همسرتان نگران این موضوع باشد که شاید بعد از بچه‌دار شدن، تمام توجه و تمرکزتان به فرزندتان باشد و دیگر توجه لازم را به زندگی مشترک و رابطه زناشویی‌تان نکنید. شاید او نگران است که نکند او نتواند پدر خوبی برای فرزندش باشد و نتواند نیازهای فرزندش را به خوبی برآورده و تامین کند. زمانی که همسرتان نگرانی‌ها و احساساتش را بیان کرد، به او عشق بورزید و بگویید که با هم از پس همه چیز بر خواهید آمد.

در این شرایط، تنها همدردی کردن کافی نیست، چون ترس‌ها و نگرانی‌هایی که ریشه‌دار و عمیق هستند، تنها با همدردی کلامی از بین نمی‌روند. برای اینکه بتوانید به همسرتان اطمینان خاطر بدهید و در از بین بردن و غلبه کردن بر ترس‌هایش، به او کمک کنید، می‌توانید از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید.

  بی‌توجهی شوهر در بارداری (از وقتی باردار شدم شوهرم سرد شده، چیکار کنم؟)

اگر مشکلی وجود دارد، به دنبال راه حل باشید

همانطور که در بخش اول مقاله توضیح دادیم، ممکن است همسرتان به دلیل مشکلات ناباروری، نخواهد بچه‌دار شود. برخی از افراد یا تلاشی برای حل مشکلات‌شان نمی‌کنند، و یا بعد از تلاش‌های متعدد و استفاده از روش‌های مختلف، زمانی که می‌بینند مشکل‌شان حل نمی‌شود، دست از تلاش برمی‌دارند. اگر شوهرتان نیز به دلیل مشکلات ناباروری، بچه نمی‌خواهد، اگر تلاشی برای درمان نکرده، می‌توانید برای کسب اطلاعات درباره روش‌های درمانی و مزایا و معایب‌شان، از پزشک‌تان سوال کنید، یا اگر به دلیل مشکلاتی که در رابطه زناشویی‌تان وجود دارد، موفق به بارداری نشده‌اید یا نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید از سکس‌تراپ‌های همیار عشق کمک بگیرید.

از خودتان بپرسید که چرا بچه‌دار شدن اینقدر برایتان مهم است؟

چرا دوست دارید بچه‌دار شوید؟ انگیزه‌تان چیست؟ آیا نمی‌توانید بدون فرزند، زندگی مشترک‌تان را پیش ببرید؟ به غیر از بچه‌دار شدن، چه راه‌های دیگری برای شاد بودن شما هست؟ گاهی بعد از اینکه تمام راه‌ها را طی کردید اما موفق نشدید، بهترین راه برای حفظ زندگی مشترک‌تان این است که حقیقت را قبول کنید و خودتان را با شرایط وقف دهید. البته قبول کردن اینکه هیچ گاه بچه‌دار نخواهید شد، بسیار دشوار و دردناک است. اگر در آخر پذیرفتید و تصمیم گرفتید برای حفظ زندگی مشترک‌تان، از بچه‌دار شدن صرف نظر کنید، برای اینکه بتوانید با این موضوع کنار بیایید، توصیه می‌کنیم از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید.

سخن پایانی

اگر شما دوست دارید بچه‌دار شوید، اما شوهرتان به هر دلیلی نمی‌خواهد، قابل درک است که این موضوع بسیار ناراحت‌کننده و آزاردهنده است. در این مقاله، ابتدا برخی از دلایل اینکه شوهرتان دوست ندارد بچه‌دار شود، اشاره کردیم، دلایلی مانند: شرایط اقتصادی، مالی و اجتماعی فعلی، تجربیات تلخ گذشته، نگرانی بابت طرد شدن از طرف همسر بعد از بچه‌دار شدن، و یا مشکلات ناباروری. سپس در بخش دوم مقاله، راه حل‌هایی مانند: کشف کردن دلیل مخالفت او از طریق صحبت کردن و گفتگو، درک کردن احساسات، ترس‌ها و نگرانی‌ها، کسب اطلاعات درباره فرزندآوری و استفاده از کمک حرفه‌ای را پیشنهاد دادیم. راضی کردن همسرتان برای بچه‌دار شدن، کار سختی است و ممکن است با گفتگو، موفق نشوید. برای اینکه دلیل و ریشه مخالفت او را تشخیص بدهید و بتوانید این مشکل را حل کنید، توصیه می‌کنیم با مشاوران خانواده همیار عشق در ارتباط باشید. در صورتی که قبل از ازدواج با هم توافق کرده بودید که بچه‌دار نشوید، اما بعد از گذشت مدتی پس از ازدواج‌تان، شما می‌خواهید مادر شدن را تجربه کنید و بچه‌دار شوید اما شوهرتان راضی نیست، می‌توانید برای حل این موضوع نیز از مشاوران خانواده همیار عشق کمک بگیرید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط