معیارهای ازدواج موفق (میتونی یک ازدواج خوب داشته باشی؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

معیارهای ازدواج موفق (میتونی یک ازدواج خوب داشته باشی؟)

میتونی یک ازدواج خوب داشته باشی؟


چیزی از ازدواج میدونی؟

متاسفانه بیشتر افراد، الگوی‌های درست و سالمی از عشق و ازدواج موفق در زندگی‌شون نداشتن. در فیلم‌ها و داستان‌ها، عشق و ازدواج موفق معمولا خیلی رویایی و غیرواقعی توصیف میشه و در اطرافیان‌مون هم معمولا افرادی رو می‌بینیم که ازدواج ناموفق داشتن و مدام از بدی‌های ازدواج میگن. الگوهای ما یا خیلی رویایی هستن و یا افرادی که انتخاب اشتباهی برای ازدواج‌شون کردن و همین موضوع باعث سوگیری ما میشه.

میتونی روراست احساساتت رو مطرح کنی؟

بعضی از افراد میگن «من نمیتونم ابراز علاقه کنم»، «بلد نیستم نشون بدم دوستش دارم» و یا میگن «خودش باید بفهمه که چقدر دوستش دارم» اما این موارد رو فراموش کنین. شما باید این مهارت رو کسب کنین و تمرین کنین که با کلام شیرین و با عمل و رفتار خوب، ابراز علاقه کنین. ابراز علاقه کردن در زندگی مشترک خیلی مهمه چون باعث میشه آتش عشق همیشه روشن بمونه و خاموش نشه.

میتونی مشکلاتت رو حل کنی؟

یکی از معیارهای ازدواج موفق اینه که ما مهارت گفتگوی سازنده و مهارت حل مسئله رو بدست بیاریم. خیلی‌هامون به جای حل مشکلات در رابطه، لجبازی می‌کنیم، قهر می‌کنیم، سرد میشیم و یا به شدت عصبانی میشیم و کارهایی می‌کنیم که بعدا پشیمون میشیم. عده‌ای از افراد هم به خاطر نداشتن این دو مهارت مهم، برای فرار از مشکلات، دست به خیانت میزنن. پس این دو مهارت، یکی از معیارهاییه که تضمین‌کننده ازدواج موفقه.

میتونی درکش کنی؟

درک کردن دیگران و داشتن همدلی در رابطه، نیاز به تمرین داره. مثلا اونجایی که ما توقعات زیادی از طرف مقابل‌مون در ابراز علاقه کردن، حمایت مالی و… یعنی به خوبی درکش نکردیم و فقط منافع و نیازهای خودمونو در نظر گرفتیم. تمرین کنین تا بتونین به دنیا با دید دیگران هم نگاه کنین. هر چقدر بیشتر شریک عاطفی‌تونو درک کنین، کمتر باهاش مشکل خواهید داشت و میتونین توقعات‌تون رو در شرایط مختلف، تنظیم کنین.

  نشانه‌های عشق واقعی (تشخیص عشق واقعی از هوس و عشق اشتباه)

قدر خودت رو میدونی؟

یکی از معیارهایی که برای رابطه و ازدواج موفق باید داشته باشیم، عزت نفس و اعتماد به نفس بالاست. اگه برای خودمون ارزش و احترام قائل نباشیم، برای خودمون وقت نذاریم و خودمونو دوست نداشته باشیم، نمیتونیم دیگری رو به شکل سالم دوست داشته باشیم چون به خاطر این خلاء عاطفی، دچار وابستگی‌های ناسالم میشیم و عشق سالم رو تجربه نمی‌کنیم. به علاوه، رفتار همسر یا شریک عاطفی‌مون هم تغییر میکنه نسبت به ما چون ما برای خودمون ارزش قائل نیستیم.

اگه مجرد شادی نباشی متاهل شادی هم نمیشی

اگه خودمونو اون قدری نشناسیم که بدونیم در زمان مجردی و تنهایی، چطور باید خوشحال باشیم و چطور باید از زندگی لذت ببریم، وقتی یک شخصی رو برای رابطه و ازدواج پیدا می‌کنیم، کاملا بهش تکیه می‌کنیم و وابسته میشیم و اون شخص رو مسئول خوشبختی و شادی خودمون میدونیم. بعد از اینکه آتش عشق و شهوت اولیه فروکش کرد، به اون شخص عادت می‌کنیم و باز هم خودمونو از درون تنها می‌بینیم و از پس شاد کردن خودمون برنمیایم.

میدونی چی میخوای؟

کسی که در دوران مجردی و تنهایی، تونسته از پس خودش و زندگیش بر بیاد و تا حدودی زندگی شاد و خوبی داشته، اون قدری خودشو شناخته که بدونه چطور میتونه خودشو خوشحال کنه، وقتی وارد رابطه بشه یا ازدواج کنه، در شرایطی که شریک عاطفیش در کنارش نیست یا شرایط خوشحال کردنش رو نداره، خودش میتونه روحیه‌اش رو بالا نگه داره و با روحیه عالی، زندگی مشترک رو پیش ببره و نه اینکه منتظر باشه همسرش بهش انرژی مثبت بده.

  مشاوره ازدواج با مرد مطلقه (دختر مجرد با مرد طلاق گرفته)

چه معیارهای دیگه‌ای لازمه؟

قبل از اینکه ما شریک عاطفی مناسب رو پیدا کنیم، اولا باید خودمونو بشناسیم، بدونیم چی میخوایم، توقعات اشتباه و خلاءهای روانی‌مونو اصلاح کنیم تا بتونیم شخص درست رو پیدا کنیم. اصلاح خودمون و رسیدن به رشد شخصیتی لازم در زندگی، نیازمند آموزش دیدن و کسب مهارت داره. این آموزش‌های علمی در زمینه ارتباطات عاطفی و ازدواج رو میتونین با شرکت در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج، کسب کنین.

 

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط