کشف زبان عشق همسر (کلام، زمان، هدیه، خدمت و تماس فیزیکی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

کشف زبان عشق همسر (کلام، زمان، هدیه، خدمت و تماس فیزیکی)

به گفته روانشناسان برقراری ارتباط موثر با همسر از طریق شناخت زبان عشق، می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود روابط زوجین (لینک به مقاله بهبود رابطه زن و شوهر) و تکامل رابطه عاطفی آن‌ها داشته باشد. از طرفی نادیده گرفتن زبان عشق همسر می‌تواند موجب سرد شدن زندگی مشترک و دور شدن زن و مرد از یکدیگر شود. اما زبان عشق شما چیست؟ تا چه حد نسبت به زبان عشق خودتان و همسرتان شناخت دارید؟ آیا تعریفی که شما از نحوه ابراز عشق دارید با تعریف همسرتان برابر است و زبان عشق مشابهی با او دارید؟ یا اینکه هرکدام نگاه متفاوتی نسبت به عشق و نحوه ابراز آن دارید؟ برای کشف زبان عشق شخصی و شناخت پنج نوع زبان عشق همسران، در این مقاله با “همیار عشق” همراه باشید.

کشف زبان عشق شخصی


روشی که هر شخص از طریق آن عشق و علاقه‌اش را به دیگران نشان می‌دهد یا از دیگران عشق و محبت دریافت میکند، زبان عشق شخصی نام دارد. در واقع میتوان گفت زبان عشق هر فرد، روش ابراز عشق و تجربه عشق اوست. اما شاید قبل از اینکه در مورد زبان عشق همسران صحبت کنیم لازم باشد بررسی کنیم چطور می‌توان زبان عشق هر شخص را کشف کرد.

هنگامی که شما تلاش میکنید تا زبان عشق ابتدایی خود را کشف کنید، این به شما کمک می‌کند نگاهی به زندگی زناشویی خود انداخته و این سوال را از خود بپرسید که، “بیشترین درخواست من از همسرم چه بوده است؟” و یا “چه چیزی باعث می‌شود همسر من به شدت عاشق من باشد؟”. بیشترین درخواستی که از همسر خود خواسته‌اید احتمالا مطابق با زبان عشق اولیه‌تان است. درخواست‌های شما ممکن است توسط همسرتان به عنوان نق زدن تعبیر شود، اما در واقع، آن درخواست‌ها تلاش شما برای بیمه کردن عشق عاطفی همسرتان است.

اگر جواب همسرتان به سوالات شما سریعا توسط ذهنتان تحلیل نشود، شاید منجر به تعبیری منفی از زبان عشق ایشان شود. همسر شما چه می‌گوید یا چه کاری انجام می‌دهد _ یا نمی‌تواند بگوید یا انجام دهد که شدیدا به شما ضربه می‌زند.

روش دیگر برای کشف زبان عشق اولیه بررسی این موضوع است شما برای ابراز عشق و علاقه‌تان یه همسر خود چکار می‌کنید یا از چه کلماتی استفاده می‌کنید. به احتمال زیاد کارهای که شما برای او انجام می‌دهید همان کارهایی است که دوست دارید او برای شما انجام دهد. اگر شما دائما در حال انجام کارهای خدماتی برای همسرتان هستید، شاید (البته نه همیشه) این زبان عشق شماست. اگر تمجید شدن از جانب دیگران برای شما نشانه عشق است، به احتمال زیاد شما هم برای ابراز عشق‌تان به همسر خود همین کار را می‌کنید. بنابراین، شما ممکن است زبان عشق خودتان را با پرسیدن این سوال که “من عشق خودم را به همسرم چگونه آگاهانه ابراز کنم؟” کشف کنید.

پنج نوع زبان عشق همسران


رواشناسی به نام دکتر گری چاپمن، 5 نوع زبان عشق اولیه برای همسران تعریف میکند. این پنج زبان عشق عبارت اند از:

تعریف و تمجید

یکی از روش‌های ابراز عاشقانه علاقه شما به همسرتان استفاده از کلمات تشویقی است. بسیاری از زوج‌ها هرگز نمی‌دانند که استفاده از کلمات تشویقی برای همدیگر چه قدرت عظیمی دارد.

تعریف و تمجید شفاهی، یا قدردانی کردن از هم، یک انتقال دهنده قدرتمند عشق است. بهتر است که این جملات تشویقی خیلی ساده و مستقیم بیان شوند، مانند:

 • “یا این لباس خیلی جذاب به نظر می‌رسی.”
 • “با این لباس فوق‌العاده به نظر می‌رسی! عالیه!”
 • “اینکه تو همیشه به موقع دنبال من میای رو خیلی دوست دارم.”
 • “تو همیشه میتونی من رو شاد کنی.”

کلمات تشویقی یکی از چهار پایه زبان عشق است. گرچه این زبان، با ادبیات مختلفی انجام می‌شود. همه این شیوه‌های بیان، کلماتی را بصورت مشترک دارند که در تایید و تشویق همسر آن فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. روانشناسان می‌گویند که حتی عمیق‌ترین آدم‌ها هم نیاز دارند مورد قدردانی قرار بگیرند. کلمات تشویقی باعث بوجود آمدن این حس در بیشتر افراد می‌‌شود.

زمان کیفی

“زمان کیفی” به معنی توجه کردن به فرد است. زمان کیفی به معنی لم دادن روی کاناپه و تماشای تلویزیون نیست. زمانی که شما تلویزیون می‌بینید، سریال‌های تلویزیونی حواس شما را به خودش جمع می‌کند و نه همسرتان. زمان کیفی به معنی نشستن روی کاناپه با تلویزیون خاموش،  به هم نگاه کردن و صحبت کردن، کنار گذاشتن تلفن همراه و توجه کامل داشتن به یکدیگر است. زمان کیفی همچنین به معنی پیاده‌روی دو نفره، یا بیرون غذا خوردن و نگاه کردن به یکدیگر است.

 زمان یک دارائی ارزشمند است. همه ما برای وقت خود برنامه‌هایی داریم، با این حال هر یک از دو همسر دقیقا زمان‌هایی را در یک روز داریم. ما می‌توانیم بیشتر آن ساعات را به همسر خود اختصاص دهیم. اگر زمان عشق اولیه همسر شما زمان کیفی است، او به سادگی می‌خواهد که شما با او باشید و زمان خود را با او بگذرانید.

  مهارت حل مساله (مشکلات و تعارضات رابطه را چطور حل کنم؟)

دریافت هدیه

تقریبا هر مطلبی که تاکنون راجع به عشق نگاشته شده است نشان می‌دهد که در پس عشق، روح بخشیدن نهفته است. همه پنج زبان‌های عشق ما را دچار این چالش می‌کند که باید با همسر خود بخشنده باشیم، اما برای برخی افراد، دریافت هدیه و علامت‌های ملموس عشق پررنگ‌تر است.

هدیه چیزی است که شما می‌توانید در دست گرفته و بگویید، “ببین، او به فکر من بوده است”، یا “او به یاد من بوده است”. شما باید دائما به این فکر کنید که به او هدیه بدهید. خود هدیه نشانه همین فکر کردن شماست. مهم نیست که ارزش مادی هدیه چقدر است. چیزی که اهمیت دارد این است که شما به فکر او بوده‌اید. و آن فکر چیزی نبوده که فقط در ذهن شما جای داشته باشد بلکه فکری بوده است که با کادو کردن هدیه و تقدیم آن به همسرتان خود را نشان داده است.

اما در مورد شخصی که می‌گوید، “من علاقه‌ای به هدیه دادن ندارم. من در دوران بچگی زیاد هدیه نگرفته‌ام. من هرگز یاد نگرفته‌ام که چگونه هدیه انتخاب کنم. این برای من طبیعی نیست” چگونه فکر می‌کنید. تبریک می‌گویم، شما اولین کشف خود را در راستای تبدیل شدن به یک فرد عالی عاشق انجام داده‌اید. شما و همسرتان با زبان‌های عشق مختلفی حرف می‌زنید. اکنون که این کشف را انجام داده‌اید، به یادگیری زبان دوم عشق بپردازید.اگر زبان عشق اول همسرتان دریافت هدیه است، می‌توانید به یک هدیه دهنده حرفه‌ای تبدیل شوید. در واقع، این زبان یکی از ساده‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است.

در خدمت همسر بودن

در خدمت همسر بودن، به معنی انجام دادن کارهایی است که همسر شما دوست دارد شما انجام دهید. شما با انجام دادن برخی کارها به دنبال کسب رضایت و ابراز عشق خود به او هستید.

برای مثال، به عنوان یک همسر کارهایی نظیر آشپزی، چیدن میز، خالی کردن ظرفشویی، جارو برقی کشیدن، تعویض کهنه بچه، گرفتن نسخه از داروخانه، سرویس کردن ماشین را به عنوان خدمت به همسر در نظر بگیرید. انجام این کارها نیاز به فکر، برنامه ریزی، تلاش و انرژی دارد. این کارها اگر با شور و شوق انجام شوند، به واقع نوعی ابراز عشق هستند.

تمایل برای ارزیابی و تغییر رفتارهای کلیشه‌ای برای ابراز مؤثرتر عشق، لازم است. به خاطر داشته باشید، حفظ رفتارهای کلیشه‌ای سودی نخواهد داشت اما برآورده کردن نیازهای همسرتان مزایای بسیاری برای شما در پی خواهد داشت. اگر زبان عشق همسر شما این است که به او خدمت کنید، پس بدانید که “صدای عمل از صدای حرف بلندتر است”.

تماس فیزیکی

از مدت‌ها قبل ما می‌دانیم که لمس فیزیکی نوعی تبادل عشق عاطفی است. پژوهش‌های بسیاری که در زمینه رشد کودک انجام شده‌اند منجر به این نتیجه شده است که: بچه‌هایی که در کنار والدین خود بزرگ می‌شوند، نوازش شده و بوسیده می‌شوند زندگی عاطفی سالم‌تری نسبت به کودکانی دارند که برای مدت طولانی تنها بوده و بصورت فیزیکی لمس نشده‌اند.

لمس فیزیکی همچنین یک ابزار قوی برای تبادل عشق در زندگی زناشویی است. گرفتن دست‌ها، بوسیدن، در آغوش گرفتن و ارتباط جنسی راه‌هایی برای تبادل عشق عاطفی به همسر است. لمس فیزیکی برای برخی اشخاص، زبان عشق اولیه است. بدون لمس فیزیکی، آنها احساس می‌کنند که همسرشان دوستشان ندارد. با لمس این افراد بصورت فیزیکی احساساتشان لبریز شده و نسبت به علاقه همسرشان احساس اطمینان می‌کنند.

عشق و علاقه تلویحی به زمان کم اما تفکر زیاد نیاز دارد، به ویژه زمانی که لمس فیزیکی زبان عشق اولیه شما نبوده و همچنین اگر شما در یک خانواده که زیاد مورد نوازش فیزیکی قرار باشید، بزرگ نشده‌اید. نشتن در کنار همدیگر هنگام تماشای تلویزیون به هیچ زمان اضافه‌ای نیاز ندارد اما می‌تواند علاقه ما را بصورت گویاتر انتقال دهد. لمس همسر در حالی که در اتاق راه می‌رود نیاز به فقط یک لحظه زمان دارد. لمس یکدیگر هنگامی که در حال ترک خانه هستید و همچنین هنگامی که به خانه برمی‌گردید می‌تواند فقط شامل یک بوسه مختصر یا مفصل باشد، اما برای همسرتان حرف‌های بسیاری دارد.

زمانی که متوجه شدید لمس فیزیکی زبان عشق اولیه همسرتان است، شما نسبت به فقط تصورتان برای برای راه‌های ابزار عشق محدود می‌شوید.

شناخت زبان عشق همسر


نادیده گرفتن زبان عشق شریک عاطفی، مانند نادیده گرفتن نیازهای یک باغ است: اگر باغ را هرس نکنید، آب ندهید و یا بذرافشانی نکنید، آن باغ دچار یک مرگ تدریجی می‌شود. اما چگونه می‌توانیم زمانی که نسبت به یک شکست در گذشته، آسیب دیده، عصبی و رنجیده خاطر هستیم با زبان عشق با هم صحبت کنیم؟

  ارگاسم:علائم و نشانه های ارضا شدن زن در سکس

عشق گذشته را پاک نمی‌کند، اما می‌تواند آینده را تغییر می‌دهد. زمانی که کسی عشق خود را بصورت عملی و با زبان عشق اولیه همسرش، ابراز می‌کند، یک فضای عاطفی بوجود می‌آورد که می‌تواند در آن فضا راحت‌تر به مشکلات و شکست‌های گذشته بپردازد.

پدیده “عاشق شدن” در انسان بصورت غریزی بوده و دست خود فرد نیست. این اتفاق به سادگی در پس ارتباطات معمولی بین مرد و زن پیش می‌آید. این حس می‌تواند پرورش یافته یا بر‌عکس سرکوب شود، اما از یک انتخاب آگاهانه ناشی نمی‌شود. همچنین عمر کمی دارد (معمولا دوسال یا کمتر) و به نظر می‌رسد بری انسان‌ها همان نقشی را داشته باشد که در دیگر جانداران برای جفتگیری دارد.

تجربه “عاشقی” بصورت مقطعی نیاز انسان را به عشق برآورده می‌کند. عشق به انسان این حس را می‌دهد که کسی مراقب اوست، کسی او را تحسین کرده و از او قدردانی می‌کند. احساسات ما با فکر کردن به اینکه نفر اول زندگی کسی هستیم و او تمایل دارد برای رابطه‌مان بصورت اختصاصی زمان و انرژی بگذارد اوج می‌گیرد. با این حس، برای یک مدت مشخص نیاز عاطفی ما به عشق برآورده می‌شود.

گرچه بعد از مدتی ما از فضایی که در آن سیر می‌کنیم به دنیای واقعی برمی‌گردیم. اگر همسر ما یاد گرفته باشد که با زبان عشق اولیه ما با ما سخن بگوید، نیاز ما به عشق به سوی ارضا شدن پیش می‌رود. از طرف دیگر، اگر با زبان عشق با ما سخن نگوید، از لحاظ احساسی کم‌کم سرد شده و دیگر حس دوشت داشته شدن را نخواهیم داشت. برآورده کردن نیاز همسر، قطعا یک انتخاب است. اگر شما زبان عشق عاطفی همسرتان را یاد گرفتید و بصورت مکرر با آن سخن گفتید، احساس دوست داشته شدن در او ادامه پیدا خواهد کرد، نیازهای عمیق عاطفی او برآورده خواهد شد و او نسبت به دوست داشتن شما احساس اطمینان خواهد کرد. اگر او نیز همان کار را برای شما بکند، نیازهای عاطفی شما نیز نیز برآورده خواهد شد و هردوی شما با احساساتی لبریز شده زندگی خواهید کرد.

زن و شوهر با زبان عشق متفاوت


“چه می‌شود اگر صحبت کردن با زبان عشق همسرتان برای شما طبیعی نشود؟”. زمانی که انجام یک کار برای شما طبیعی نشود، یک ابراز عشق عظیم‌تر است.

ما داریم راجع به عشق صحبت می‌کنیم، و عشق چیزی است که شما برای فرد دیگری انجام می‌دهید، نه چیزی که برای خودتان انجام می‌دهید. اکثر ما هر روز چیزهای زیادی انجام میدهیم که انجام دادن آنها برایمان “طبیعی” نمی‌شود. این کار برای برخی از ما می‌تواند بیدار شدن و خارج شدن از رختخواب باشد. ما برخلاف احساسات خود عمل کرده و از رختخواب خارج می‌شویم. چرا؟ بخاطر اینکه ما اعتقاد داریم که چیزی وجود دارد که ارزش انجام این کار را در آن روز دارد. و بطور طبیعی، قبل از اینکه روز به اتمام برسد، ما از اینکه آن موقع از خواب بیدار شده‌ایم احساس خوبی خواهیم داشت. عمل ما نسبت به احساسمان تقدم دارد.

همین اتفاق در مورد عشق نیز صادق است. ما زبان عشق اولیه همسرمان را کشف می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که با آن زبان با او حرف بزنیم، چه این کار برایمان طبیعی باشد و چه نباشد. عشق یک انتخاب است و هر دو شریک عاطفی می‌تواند آن را از همین امروز شروع کنند.

تست خودشناسی کشف زبان عشق

برای اینکه به صورت علمی زبان عشقتان را بشناسید، میتوانید از تست خودشناسی پنج نوع زبان عشق نیز استفاده کنید. سوالات این تست توسط دکتر چاپمن طراحی شده است. در این تست برای هر سوال گزینه ای که بیشتر از همه در مورد شما صدق میکند را علامت بزنید و در آخر به راهنمای تفسیر تست مراجعه کنید.

 • A وقت‌هایی که از من تعریف و تمجید می‌کنی را دوست دارم
 1. B. وقت‌هایی که بغلم می‌کنی را دوست دارم.
 • A. دوست دارم بصورت دونفره برای هم وقت بگذاریم.
 1. B. هنگامی که در کاری به من کمک می‌کنی احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 • A. وقت‌هایی که به من هدیه می‌دهی را دوست دارم.
 1. B. پیاده‌روی طولانی با تو را دوست دارم.
 • A. وقتی که کاری را برای کمک به من انجام می‌دهی احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 1. B. وقتی بغلم می‌کنی یا لمسم می‌کنی احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 • A. وقتی مرا در آغوش می‌گیری احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 1. B. وقتی هدیه‌ای از تو دریافت می‌کنم احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 • A. دوست دارم هرجا می‌خواهم بروم با تو بروم.
 1. B. دوست دارم دستم را در دستانت بگیرم.
 • A. هنگامی که از من تمجید می‌کنی احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 1. B. دریافت نشانه‌های ملموس از عشق (هدیه) برای من بسیار مهم است.
 • A. دوست دارم در کنار تو بنشینم.
 1. B. وقت‌هایی که به من می‌گویی جذاب هستی را دوست دارم.
 • A. دوست دارم وقتم را با تو بگذرانم.
 1. B. دریافت هدیه‌های کوچک از تو را دوست دارم.
 • A. وقتی به من کمک می‌کنی می‌دانم که دوستم داری.
 1. B. پذیرفته شدن از جانب تو برایم مهم است.
 • A. دوست دارم هرکاری می‌کنیم با هم انجام دهیم.
 1. B. نوع کلماتی را که به من می‌گویی دوست دارم.
 • A. وقتی که همدیگر را در آغوش می‌گیریم احساس کامل بودن می‌کنم.
 1. B. کاری که انجام می‌دهی بیشتر از حرفی که میزنی مرا تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • A. من برای تعریف‌های تو ارزش قائل هستم و سعی می‌کنم باعث انتقادات تو نشوم.
 1. B. تعداد زیادی هدیه ارزانقیمت برای من از یک هدیه گرانقیمت ارزش بیشتری دارد..
 • A. وقتی مرا در آغوش می‌گیری احساس نزدیکی بیشتری به تو می‌کنم.
 1. B. هنگاهی که کاری را دو نفره انجام می‌دهیم احساس نزدیکی می‌کنم.
 • A. دوست دارم از موفقیت‌های من تعریف کنی.
 1. B. هنگامی‌که کاری را برایم انجام می‌دهی که خودت دوست نداری متوجه می‌شوم که دوستم داری.
 • A. دوست دارم وقتی راه می‌رویم لمسم کنی.
 1. B. وقت‌هایی که با احساس به من گوش می‌دهی را دوست دارم.
 • A. من از هدیه گرفتن از تو خیلی لذت می‌برم.
 1. B. هنگامی که در کارهای منزل به من کمک می‌‌کنی حس دوست داشته شدن می‌کنم.
 • A. هنگامی که از ظاهر من تعریف می‌کنی را دوست دارم.
 1. B. هنگامی که برای درک احساسات من وقت می‌گذاری را دوست دارم.
 • A. هنگامی که لمسم می‌کنی احساس امنیت می‌کنم.
 1. B. خدمت کردن تو به من باعث می‌شود احساس دوست داشته شدن پیدا کنم.
 • A. من قدردان کاهای زیاد هستم که برای من انجام می‌دهی.
 1. B. من هدیه‌هایی که خودت درست می‌کنی را دوست دارم.
 • A. هنگامی که همه توجهت به من است احساس لذتبخشی دارم.
 1. B. هنگامی که کاری را برای خدمت به من انجام می‌دهی احساس لذتبخشی دارم.
 • A. هنگامی که تولدم را با هدیه دادن جشن می‌گیری احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 1. B. هنگامی که تولدم را با گفتن کلمات عاشقانه (شفاهی یا نوشتاری) جشن می‌گیری احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 • A. هنگامی که در سختی‌ها به من کمک می‌کنی احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 1. B. هنگامی که به من هدیه می‌دهی می‌دانم که داری به من فکر می‌کنی.
 • A. وقتی روزهای خاص را با یک هدیه یادآوری می‌کنی من قدردان تو هستم.
 1. B. هنگامی که با صبر و حوصله به حرف‌های من گوش می‌دهی و صحبتم را قطع نمی‌کنی را دوست دارم.
 • A. من از سفرهای طولانی با تو لذت می‌برم.
 1. B. دوست دارم بدانم که برای کمک به من در انجام کارهای روزانه به اندازه کافی نگران هستی.
 • A. ناگهانی بوسیدن من باعث می‌شود احساس دوست داشته شدن داشته باشم.
 1. B. هنگامی که به من بدون دلیل هدیه می‌دهی باعث می‌شود احساس دوست داشته شدن پیدا کنم.
 • A. دوست دارم به من بگویی که قدردان من هستی.
 1. B. دوست دارم وقتی حرف می‌زنیم به من نگاه کنی.
 • A. هدیه‌های تو همیشه برای من خاص هستند.
 1. B. وقتی مرا می‌بوسی احساس دوست داشته شدن می‌کنم.
 • A. هنگامی که به من می‌گویی چقدر فدردان من هستی احساس دوست داشته شدن پیدا می‌کنم.
 1. B. هنگامی که با اشتیاق کاری را که به تو گفتم انجام می‌دهی احساس دوست داشته شدن پیدا می‌کنم.
 • A. من نیاز دارم که هر روز توسط تو در آغوش گرفته شوم.
 1. B. من هر روز به تمجید شدن توسط تو نیاز دارم.
  فرزندان یا همسر،‌ کدام یک را باید بیشتر دوست داشت؟

مجموع نمرات پاسخ‌های شما اینجاست:

 1. کلمات تاییدی
 2. زمان کیفی
 3. دریافت هدیه
 4. در خدمت همسر بودن
 5. تماس فیزیکی

زبان عشق، روش دریافت و ابراز عشق هر فرد است. برای کشف زبان عشق شخصی از خودتان بپرسید وقتی به کسی علاقه دارید ترجیح می‌دهید چطور به او ابراز عشق کنید و همچنین چه اقدامی از سوی همسرتان باعث می‌شود احساس کنید او به شما عشق زیادی دارد. به طور کلی پنج نوع زبان عشق برای همسران توصیف شده است، کلام محبت آمیز، وقت گذاشتن مفید، دریافت هدیه، خدمت کردن و سرویس دادن و تماس فیزیکی با همسر، پنج زبان اصلی و اولیه عشق هستند.

زن و شوهر با شناخت زبان عشق یکدیگر می‌توانند حتی بعد از گذر از فاز هیجانی اولیه، رابطه عاطفی پایدار و موثری در کنار هم رقم بزنند. همسرانی که زبان عشق متفاوتی با یکدیگر دارند، لازم است از زبان عشق همسرشان آگاهی یابند و در جهت کسب مهارت ابراز علاقه، به زبان عشق شحصی او تلاش کنند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط