همیار عشق

چطور در شغلم رشد کنم؟ (برای موفقیت و پیشرفت در کار، چه باید کرد؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور در شغلم رشد کنم؟ (برای موفقیت و پیشرفت در کار، چه باید کرد؟)

شغل یک سازه بسیار مهم است که علاوه بر تامین نیازهای مالی و ایجاد رفاه زندگی، مستقیم بر سلامت روان شما نیز اثر می‌گذارد. بنابراین مواردی که مربوط به شغل می‌شوند مانند فرسودگی شغلی، کسب مهارت‌های شغلی و یا پیشرفت در زمینه شغل سال‌هاست که توجه پژوهش‌های زیادی را به خود جلب کرده است. اگر شما هم به دنبال پیشرفت در شغل‌تان هستید حتما این مقاله را تا آخر بخوانید تا با تکنیک‌های مهم آن آشنا شوید.

چرا پیشرفت شغلی مهم است؟

گاهی ما درگیر واژه‌ها و راه‌هایی می‌شویم که شاید واقعا به آن نیازی نداشته باشیم اما شرایط و جو حاکم اطراف‌مان ما را به آن راه می‌برد. پیشرفت نیز یکی از این وا‌ژ‌ه‌هاست، همیشه در گوش ما خوانده‌اند که باید پیشرفت کنید، پیشرفت تحصیلی، پیشرفت مالی، پیشرفت در روابط و… پیشرفت باید منطقی باشد، نباید در یک مسیر بی پایان بیفتیم و نباید نسخه‌ای که برای دیگران مفید است برای خودمان بپیچیم. پیشرفت نسبی است و برای هر فرد معنای خاص خودش را دارد. نباید با مقایسه شرایط زندگی دیگران با خودمان راه آن‌ها را طی کنیم. پس اینکه آیا باید پیشرفت شغلی داشته باشیم یا خیر کاملا به خود شما و نیازهایتان بستگی دارد. هدفتان از این پیشرفت چیست؟ اگر این پیشرفت را نکنید چه رنج‌هایی را متحمل می‌شوید؟ چقدر برای این پیشرفت فرصت دارید؟ چه جنبه‌هایی از زندگی‌تان درگیر این پیشرفت می‌شود؟ از این پیشرفت چه چیزهایی به دست می‌آورید و چه چیزهایی را از دست می‌دهید؟ پس قبل از تصمیم به پیشرفت مطمئن باشید به آن نیاز دارید.

مقدمات مهم قبل از تصمیم به پیشرفت در شغل


قبل از اینکه شروع به قدم برداشن در راه پیشرفت شغلی کنید باید مقدماتی را فراهم کنید که خشت اول پیشرفت شغلی است و اگر آن را در نظر نگیرید ادامه مسیر برایتان چالش برانگیز خواهد بود. پس حتما موارد زیر را در خودتان بررسی کنید.

چه انتظاری از پیشرفت دارید؟

بی‌گدار به آب نزنید. مسسیر پیشرفت باید مانند هر هدف‌گذاری دیگری ابتدا و انتهای مشخص داشته باشد. نباید فقط فکر پیشرفت باشید بدون اینکه بدانید چه می‌خواهید و این راه کی تمام می‌شود. بدانید از شغل چه انتظاری دارید؟ اصلا این انتظار از شغلی که دارید منطقی است؟ افرادی که در محیط کار خود موفق عمل می‌کنند، همیشه می دانند که در حال حاضر در شغلشان چه جایگاهی دارند و آینده این شغل چیست و چقدر جای پیشرفت دارد. زمانی که به درستی ندانید از شغل خود چه انتظاراتی را دارید چگونه قادر خواهید بود آنها را برآورده کنید؟ پس بهتر است همیشه در ابتدای مسیر کاغذ و قلمی تهیه کنید و تمام انتظاراتی را که همین الان از شغل خود دارید بنویسید. سپس برای انتخاب بهترین راه مناسب برای دستیابی به آن ها برنامه‌ریزی کنید. این گونه است که می‌توانید گامی مهم در جهت پیشرفت شغل خود بردارید.

  26 راه کاهش احساس غم غربت پس از مهاجرت و دوری از خانواده

چقدر شرایط پیشرفت دارید؟

پیشرفت شرایطی دارد که اگر برایتان مهیا نباشد و بخواهید به زور به دستش آورید نه تنها پیشرفت نمی‌کنید بلکه فشارهای ناشی از آن شما رو از مسیر پیشرفت دورتر هم می‌کند. آیا حال روحی خوبی دارید؟ آیا درگیر فرسودگی شغلی و تحصیلی و… نشده‌اید؟ آیا محط کاری‌تان جای پیشرفت دارد؟ آیا زمان کافی برای پرداختن به کارای جدید و کسب مهارت و غیره را دارید؟ می‌توانید سایر جنبه‌های زندگی‌تان را با این پیشرفت مچ کنید که چیزی را فدای این پیشرفت نکنید؟ اطرافیان شما مانند همسر و فرزندان آماده هستند شما را همراهی کنند؟ این سوال‌ها برای اینکه شما در مسیر پیشرفت موفق باشید بسیار مهم هستند.

هدف‌گذاری کنید

هدف‌گذاری فقط به معنای دانستن اینکه چه می‌خواهید نیست. هدف‌گذاری یعنی دقیقا چه می‌خواهید، چه مسیری را باید طی کنید، شروع این مسیر کجاست پایانش کجاست چه امکاناتی نیاز دارید در این مسیر و مدت زمان طی کردن این مسیر چقدر است؟ اگر این هدفمندی دقیق را در راه پیشرفت شغلی نداشته باشید نمی‌توانید این مسیر را درست طی کنید. پس پیشرفتتان را پله پله هدف‌گذاری کنید.

برای پیشرفت شغلی چه باید کرد؟


بعد از اینکه مقدمه مهم بالا را توضیح دادیم در خودتان بررسی کردید و تصمیم گرفتید پیشرفت شغلی داشته باشید تکنیک‌های زیر را بر حسب شرایطتتان به کار بگیرید.

روی منابعی که دارید متمرکز شوید

مسیر پیشرفت قطعا به امکانات مهمی نیاز دارد که باید قبل از اقدام آن را بررسی کنید. اما اگر امکانات مورد نیاز با هزینه و شرایط شما هماهنگ نباشد نباید قید پیشرفت را بزنید. روی منابعی که دارید متمرکز شوید، شاید سرعت پیشرفتتان کند شود اما قطعا از توقف بهتر است. منتظر ایجاد امکانات نشدنی ننشینید و دست به کار شوید.

یادگیری مهارت جدید بسیار مهم است

افرادی که قصد پیشرفت در شغلشان را دارند همیشه در جست‌وجوی کسب مهارت‌های جدید و مورد نیاز شغلشان هستند. به روز باشید و نرم افزارها و مطالعات جدید مربوط به حرفه‌تان را بیاموزید. پیج‌های مختلف که مربوط به آموزش در رابطه با شغل شماست را دنبال کنید و از علم روز در شغل خودتان عقب نمانید. از طرف دیگر مهارت‌هایی که شاید فعلا چندان با کارتان مرتبط نباشد، اما برای پست‌ها و مشاغل آینده به کار بیایند را دست کم نگیرید. شاید شغل فعلی شما به بعضی مهارت‌ها نیاز نداشته باشد اما با یادگیری دوره‌های آموزشی جدید در زمینه‌های مختلف دیگر، فرصت خود را برای رشد و ترفیع در آینده بالاتر می‌برید. هرچه توانایی‌های شما بیشتر و متنوع‌تر باشد، روی شما بیشتر حساب می‌کنند.

  انواع مديتيشن و مراقبه ذهني و مزاياي آن (آموزش مديتيشن در خانه)

بالا بردن مهارت‌های ارتباطی

مهارت ارتباطی یک علم مهم است. آن را به شدت جدی بگیرید. مهارت ارتباطی نه تنها در کار بلکه در زندگی شخصی، رابطه عاطفی، رابطه با دوستان و آشنایان و … هم برای شما از واجبات است. شما برای پیشرفت شغلی باید بتوانید با مدیرانتان، همکارانتان حتی رقبای کارتان به درستی ارتباط برقرار کنید. پس اگر در این زمینه ضعفی دارید آن را برطرف کنید و اگر فکر می‌کنید در این زمینه قوی هستید حتما مطالعات روز این مهارت را دنبال کنید تا مهارت‌های ارتباطی خود را ارتقا دهید.

حرفه‌ای باشید

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در پیشرفت شغلی مد نظر قرار دهید حرفه‌ای بودن است. خود را در محیط کار وارد فضاهای سمی مانند پشت سر همکاران صحبت کردن، رقابت‌های ناسالم، روابط خارج از چهارچوب همکاری و… نکنید. در ساعات کاری روی کارتان متمرکز باشید تا محیط سالمی را برای پیشرفت برای خود بسازید.

وقت شناس باشید

یکی از مهم‌ترین مواردی که به پیشرفت شما در شغلتان کمک می‌کند وقت شناس بودن است. به موقع سر کار حاضر بودن، به موقع کارهای عقب افتاده را انجام دادن، به موقع رسیدگی به وظایف کاری‌تان را انجام دادن و… همه باعث می‌شود شما انرژی‌تان صرف پیشرفت در مسیر شغلی‌تان شود نه عجله برای به سرانجام رساندن کارهای دقیقه 90.

اهل عمل باشید

حرف زدن را کنار بگذارید. گاهی ما بیشتر وقتمان را صرف نوشتن برنامه‌های رنگارنگ و توضیح اهدافمان به دیگران می‌کنیم. تا قدمی برای اهدافتان برندارید صحبت درباره آن به شما کمکی نمی‌کند. پس بعد از کشیدن نقشه راهتان وقت را تلف نکنید و قدم او را بردارید.

مشورت را فراموش نکنید

در راه پیشرفت شغلتان برای اینکه درگیر آزمون و خطا نشوید حتما از تجربه دیگران استفاده کنید. یادتان باشد افرادی که برای مشورت امتخاب می‌کنید مهم هستند، سعی کنید افرادی که در کارتان متخصص هستند یا تجربه های عمیقی در این راه داشته‌اند را انتخاب کنید نه هر فردی که صرفا سخن ور خوبی است.

  نحوه درمان خودشیفتگی، خودبزرگ بینی و غرور بیش از حد

درگیر مقایسه سمی نشوید

مقایسه و رقابت تا زمانی که شما را با انگیزه بکند خوب است اما اگر قرار باشد درگیر هیجان‌های منفی شوید که قدرت عمل را از شما بگیرد قطعا زیان بار است. پس خودتان و پیشرفتتان را با خودتان مقایسه کنید نه با فردی که مثلا 30 سال تجربه کاری بیشتری از شما دارد.

روی کیفیت زندگی‌تان کار کنید

اگر خواب خوبی نداشته باشید، سلامتی‌تان در خطر باشد، تغذیه و رژیم مناسبی نداشته باشید، اختلاف‌ها و تعارضاتی در رابطه‌تان وجود داشته باشد و… همه و همه این موارد روی سلامت روانی و جسمانی شما اثر منفی می‌گذارد و قطعا انرژی شما را برای پیشرفت نه تنها در زمینه شغلی بلکه در سایر موارد زندگی‌تان می‌گیرد. پس قبل از وارد شدن به مسیر پیشرفت شغلی حال زندگی‌تان را خوب کنید.

نقاط ضعف و قوتتان را بشناسید

شاید این حرف را خیلی شنیده باشید که باید نقاط ضعف و قوتتان را بشناسید، اینقدر که دیگر تبدیل به شعار شده است. اما واقعیت این است که بدون برطرف کردن نقاط ضعفتان راه پیشرفتتان چندین برابر طول می‌کشد. از طرفی شما با استفاده از نقاط قوتی که دارید می‌توانید بدون نسخه از قبل پیچیده شده دیگران، با تمرکز بر توانایی‌های خودتان راهتان را جلو ببرید.

چه کارهایی را نباید در راه پیشرفت شغلی فدا کنید

پیشرفت قطعا خوب است اما به چه قیمتی؟ به قیمت پسرفت در سایر ابعاد زندگی؟ اگر قرار باشد در شغلتان پیشرفت کنید اما در زندگی عاطفی یا شخصی‌تان عقب بمانید یا حتی شکست بخورید چطور می‌توانید از این پیشرفت لذت ببرید یا از آن استفاده مثبت بکنید. پس طوری برنامه‌ریزی کنید که همه چیز فدای این پیشرفت شغلی نشود. در این راه حتما از یک مشاور آگاه کمک بگیرید تا در شناسایی نقاط ضعف و قوتتان و همچنین برنامه‌ریزی شخصی با توجه به شرایط و ویژگی‌های شخصی‌تان کمکتان کند. روانشناسان همیار عشق می‌توانند در این راه به شما کمک کنند.

سخن پایانی

قطعا همه افراد دوست دارند در شغل‌شان پیشرفت کنند اما اینکه بتوانند به هدف‌شان برسند، نیازمند یک سری شرایط است و باید یک سری تکنیک‌ها را اجرا کرده و برای پیشرفت‌شان برنامه‌ریزی کنند. به علاوه فردی که می‌خواهد پیشرفت شغلی داشته باشد، باید بتواند جوانب دیگر زندگی‌اش را هم به اندازه کافی و به درستی مدیریت کند. نباید همه زندگی‌اش را متوقف کند و فقط به شغلش رسیدگی کند. اگر می‌خواهید در شغل‌تان رشد کنید اما نمی‌دانید چگونه باید به هدف‌تان برسید و چطور باید برنامه‌ریزی کنید که هم زندگی‌تان را بکنید و هم در شغل‌تان رشد کنید، می‌توانید در این زمینه از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط