همیار عشق

رابطه سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ (چگونه رابطه عاطفی سالم داشته باشم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

رابطه سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟ (چگونه رابطه عاطفی سالم داشته باشم؟)

بسیاری از افراد یا حتی همه افراد، آرزوی داشتن رابطه سالم را دارند اما بسیاری از افراد حتی نمی‌دانند یک رابطه سالم چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه باید چنین رابطه‌ای را برقرار کنند؟ در این مقاله قصد داریم به شما آگاهی و دانش کاملی را درباره رابطه سالم منتقل کنیم و به شما آموزش بدهیم که بتوانید چنین رابطه‌ای را بسازید. این نکته را بدانید که داشتن رابطه سالم یک رویا و یا تخیل نیست، بلکه کاملا واقعی است. شما هم می‌توانید به آرزویتان برسید، فقط باید بخواهید، امیدوار باشید و دانش داشته باشید تا اقدامات درست را انجام بدهید در راستای رسیدن به هدف و آرزویتان.

نشانه‌های رابطه سالم


 • شما دو نفر به هم اعتماد دارید.
 • می‌توانید به خوبی با هم صحبت کنید و ارتباط برقرار کنید.
 • شما در رابطه استقلال دارید و وابسته نیستید.
 • هر دوتان از یکدیگر تشکر و قدردانی می‌کنید.
 • نیازها و خواسته‌های هر دوتان تا حد زیادی در رابطه برآورده می‌شود.
 • با هم اختلاف نظر دارید اما می‌توانید به درستی و منطقی این اختلافات را حل کنید و به توافق برسید.
 • می‌توانید با هم مشکلات و اختلافات‌تان را به درستی حل کنید.
 • گاهی به تنهایی وقت می‌گذرانید یعنی نیاز ندارید همیشه با هم باشید بلکه یک زمانی را بدون یکدیگر می‌گذرانید.
 • از لحاظ فیزیکی و جنسی جذب یکدیگر شده‌اید.
 • به یکدیگر متعهد هستید.
 • با هم مثل یک تیم هستید.
 • از اظهار نظر کردن نمی‌ترسید.
 • زبان عشق یکدیگر را می‌شناسید.
 • به یکدیگر احترام می‌گذارید.
 • به یکدیگر کمک می‌کنید که رشد و پیشرفت کنید.
 • یکدیگر را تشویق می‌کنید که به اهداف و آرزوهایتان برسید.
 • در کنار او احساس امنیت و آرامش می‌کنید.
 • شما در رابطه‌تان احساس شادی و خوشبختی می‌کنید.

چگونه رابطه ناسالم را تشخیص بدهم؟


نشانه‌های رابطه ناسالم و سمی عبارت است از:

  دوست پسر می‌خوام (چطور دوست پسر خوب پیدا کنم؟)

آیا می‌توان رابطه ناسالم را به رابطه سالم تبدیل کرد؟

بستگی به مشکلات رابطه و میزان عشق و نوع عشق طرفین رابطه دارد. اگر فردی که باعث ناسالم شدن رابطه می‌شود، اشتباهات خودش را قبول کند و سعی کند روی خودش کار کند تا اصلاح شود و الگوی رفتاری سالم‌تری را داشته باشد، می‌تواند به کمک و حمایت شریک عاطفی‌اش، به رابطه سالم برسد. پس امکان دارد که افراد بتوانند رابطه ناسالم را به رابطه سالم تبدیل کنند اما به شرطی که این تلاش‌ها یک طرفه نباشد، بلکه هر دو در این راستا سعی کنند. به عنوان مثال اگر یکی از طرفین با خیانت‌های مکرر رابطه را سمی کرده است، اگر مسئولیت اشتباهش را قبول کند و برای درمان تمایلش به خیانت کردن، از روانشناس متخصص کمک بگیرد، می‌تواند رابطه‌اش را به سلامت کامل بازگرداند. اما اگر فرد خیانت‌کار، اشتباهش را قبول نکند و شریک عاطفی‌اش با بخشش‌های مکرر یا صبوری کردن افراطی تلاش کند رابطه را حفظ کند، این رابطه به سلامتی‌اش بازنمی‌گردد چون فردی که رفتار سمی دارد، رفتارش را اصلاح نکرده است! پس ترمیم شدن یا نشدن یک رابطه سمی و ناسالم، به طرفین رابطه بستگی دارد.

چگونه رابطه سالم با عشقم بسازم؟


روی خودتان کار کنید و اگر رفتارهای ناسالمی دارید که می‌تواند یک رابطه را خراب کند، آنها را اصلاح کنید

روی خودتان کار کنید! رسیدن به رشد شخصیتی و یا کمک گرفتن از روانشناس برای درمان یک سری اختلالات روانی و شخصیتی که به رابطه آسیب می‌زند و آن را مسموم می‌کند، نه تنها عیب نیست، بلکه یک قدم عالی و آگاهانه است. مثلا فردی که می‌داند اعتماد به نفس ندارد یا به هر دلیلی در رابطه زود و افراطی وابسته می‌شود، نباید از خودش انتظار داشته باشد که بتواند با این ویژگی شخصیتی سمی، رابطه سالمی را برقرار کند! قطعا این ویژگی، حتی سالم‌ترین رابطه‌ها را هم مسموم و خراب خواهد کرد. پس فرد اگر از خود انتظار دارد که رابطه سالمی داشته باشد، باید ابتدا روی خودش کار کند و نقاط ضعفش را شناسایی کرده و واقعا درمان کند. یا مثلا فردی که شکاک و حسود است، تا زمانی که این ویژگی‌های اخلاقی در او حس نشوند، نباید انتظار داشته باشد که بتواند رابطه‌ای ماندگار، پایدار و سالم بسازد چون این ویژگی‌های مسموم شخصیتی، این اجازه را به او نمی‌دهند. پس گام اول، کار کردن روی خودتان است!

  قبل از ازدواج چه مدت دوست بمانیم؟ (مدت زمان دوستی قبل از ازدواج)

فرد مناسب را برای رابطه انتخاب کنید

هر کسی اهل رابطه بلندمدت، سالم و متعهدانه نیست! مثلا از یک فردی که اختلال شخصیت پارانوئید دارد یا مشکلات روانی یا رفتاری شدید دارد، نباید انتظار داشته باشید که بتواند رابطه سالمی با شما یا فرد دیگری برقرار کند. شاید بگویید آدم سالم از کجا باید پیدا کنم؟ درست است که فرد کاملا سالم در جهان پیدا نمی‌شود اما فردی که مناسب رابطه باشد و نقاط ضعف و مشکلات شدیدی نداشته باشد، بسیار زیاد وجود دارد در هر کجای جهان که نگاه کنید. پس معیارهای خودتان را در نظر داشته باشید و بعد از اینکه روی خودتان کار کردید، در جاهای درست بگردید و فرد مناسب را پیدا کنید.

مهارت‌های ارتباطی‌تان را تقویت کنید

برای ارتباط برقرار کردن با یک فرد، باید مهارت‌های ارتباطی را بلد باشید. برخی از افراد گمان می‌کنند مهارت‌‌های ارتباطی یعنی زبان یکدیگر را بلد باشید یا توان صحبت کردن داشته باشید. اما این موضوع کافی نیست! لحن صحبت، جمله‌بندی، مهارت شنیداری، مهارت حل مسئله و… همه این موارد مهم هستند و باید از آنها برخوردار باشید تا بتوانید رابطه سالم برقرار کنید.

صادق باشید

موارد مهم را نباید از شریک عاطفی‌تان پنهان کنید، نباید دروغ بگویید و پنهان‌کاری کنید. حتی در مورد گذشته‌تان هم اگر چیز مهمی وجود دارد، باید بگویید. این یعنی صداقت که یکی از فاکتورهای اصلی رابطه سالم است.

با هم رشد کنید

این که فقط از شریک عاطفی‌تان حمایت کنید که رشد کند، کافی نیست. خودتان هم باید از لحاظ شخصیتی، کاری و تحصیلی رشد کنید. نباید زندگی شخصی‌تان را رها کنید و فقط تمرکز کنید روی رابطه‌تان. برای خودتان هم ارزش و اهمیت قائل باشید و برای پیشرفت خودتان هم اقدام کنید.

متعهد باشید

برای رابطه سالم، باید هر دوتان به هم متعهد باشید. خیانت کردن در این روابط ممنوع است.

رابطه‌تان را هدفمند شروع کنید

رابطه بلاتکلیف، رابطه سالمی نیست. حتما روابط‌تان را هدفمند شروع کنید. رابطه‌ای که هدفمند باشد و هدف هر دو فرد با هم یکسان باشد، رابطه سالمی می‌تواند باشد البته اگر موارد فوق و مواردی که در ادامه می‌آوریم نیز در رابطه باشد.

با هم فعالیت‌های مشترک انجام دهید

علاقه‌مندی‌های خودتان و طرف مقابل‌تان را شناسایی کنید و اشتراکات‌‌تان را پیدا کنید، سپس سعی کنید هر هفته یکی از این فعالیت‌های مشترک را انجام دهید. انجام دادن این کار، به شدت باعث افزایش عشق و صمیمیت بین‌تان می‌شود. به عنوان مثال اگر هر دوتان کتاب خواندن را دوست دارید، این کار را با هم انجام دهید. یا مثلا با هم بازی کنید، ورزش کنید و…

  این سوالات رو از خواستگارتون بپرسین

از یکدیگر قدردانی کنید

فکر نکنید کارهایی که برای یکدیگر انجام می‌دهید، وظیفه‌تان است. این کارها لطف‌هایی هستند که در حق یکدیگر انجام می‌دهید و درواقع مسئولیت طرفین رابطه هستند و نه وظیفه. پس باید حتی برای کارهای کوچک، از مسئولیت‌پذیری یکدیگر قدردانی و تشکر کنید. به عنوان مثال اگر او یک روز شما را تا محل کار رساند، نگویید وظیفه‌اش بود و باید انجام می‌داد، بلکه از او تشکر کنید. تشکر و قدردانی کردن از یکدیگر، نوعی تشویقی است که به شما انگیزه می‌دهد برای یکدیگر کارهای خوب بیشتری انجام دهید و بیشتر در رابطه تلاش کنید.

در رابطه حد و مرزهای سالم ایجاد کنید

باید در رابطه به صورت توافقی، حد و مرزهای سالمی را ایجاد کنید. به عنوان مثال می‌توانید این قوانین را در رابطه سالم تعیین کنید:

اگر اشتباهی انجام دادید، عذرخواهی کنید

داشتن مهارت عذرخواهی و معذرت‌خواهی کردن، یکی از ملزومات و واجبات هر رابطه سالم است. هر زمان که مرتکب اشتباهی هر چند کوچک و جزئی می‌شوید، حتما مسئولیت اشتباه‌تان را بپذیرید و از شریک عاطفی‌تان عذرخواهی کنید.

درباره عشق و رابطه عاطفی آموزش ببینید

هیچکس از بدو تولد درباره این موضوعات آگاهی و اطلاعات ندارد. متاسفانه در مدارس، دانشگاه‌ها و یا در خانواده‌ها نیز آموزش‌های معتبر و علمی داده نمی‌شود. بنابراین شما خودتان باید به کمک مشاور، فایل‌های آموزشی و یا کتاب خواندن، در این رابطه آموزش ببینید. ما توصیه می‌کنیم در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید. این دوره آموزشی به شما یاد می‌دهد که چگونه روی خودتان کار کنید که بتوانید فرد مناسب را پیدا و جذب کرده و رابطه سالم، موفق و منجر به ازدواج داشته باشید.

سخن پایانی

داشتن رابطه سالم، غیرممکن و محال نیست اما نیازمند آموزش دیدن، کار کردن روی خود، پیدا کردن فرد مناسب و نسبتا سالم و  داشتن یک سری ویژگی‌های مثبت و واجب در رابطه عاطفی است. اگر به موارد گفته شده در این مقاله عمل کنید و آموزش‌های لازم را ببینید، قطعا می‌توانید مثل سایر افراد، یک رابطه سالم، موفق و هدفمند داشته باشید. برای آموزش دیدن در این زمینه، توصیه می‌کنیم در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط