در رابطه قبلی شکست خوردم، حالا چطور به طرف مقابلم اعتماد کنم؟ (آیا او قابل اعتماده؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

در رابطه قبلی شکست خوردم، حالا چطور به طرف مقابلم اعتماد کنم؟ (آیا او قابل اعتماده؟)

افرادی که شکست‌های متعددی را در روابط‌شان تجربه می‌کنند، اعتمادشان را نسبت به جنس مخالف و سایر افراد از دست می‌دهند، دچار ضربه عاطفی و روانی می‌شوند و دیگر وارد شدن به روابط دیگر برایشان سخت می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع صحبت کنیم که به چه افرادی می‌توانید اعتماد کنید و چگونه باید قابل اعتماد بودن‌شان را تشخیص دهید، سپس به این موضوع بپردازیم که چگونه بعد از شکست خوردن در رابطه عاطفی، روی خودتان کار کنید تا بتوانید با اطمینان خاطر و سلامت روانی و احساسی، وارد رابطه دیگر شوید.

چگونه تشخیص بدهم که طرف مقابلم قابل اعتماد است یا خیر؟


در ادامه مقاله، نشانه‌هایی را توضیح می‌دهیم که به شما کمک می‌کند متوجه شوید که طرف مقابل‌تان فردی قابل اعتماد است. اگر این نشانه‌ها نباشد، باید بیشتر در مورد آن فرد فکر کنید یا از یک مشاور برای بررسی شدن رابطه عاطفی‌تان کمک بگیرید تا بتوانید درست‌ترین تصمیم را در خصوص ادامه دادن یا ندادن آن رابطه بگیرید.

شخصیت و عواطفش تغییر نمی‌کنند و او فردی باثبات است

یکی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد کسی که با او آشنا شده‌اید یا در ارتباط هستید، فردی باثبات است، این است که او شخصیت و عواطف باثباتی دارد و اینطور نیست که یک روز خوب باشد، یک روز بد یا یک روز گرم باشد، یک روز سرد. تکلیفش با خودش و با شما مشخص است و می‌توانید روی او و عواطفش حساب کنید. شاید گاهی فرد به دلایل مشغله‌های ذهنی یا مشکلات رابطه کمی سرد و کم حرف شود اما اینطور نباید باشد که هر لحظه خلق و خویش تغییر کند و شما ندانید که علتش چیست.

همیشه یا اغلب می‌خواهد با شما سازش کند

اگر او فردی قابل اعتماد باشد، کسی نیست که مدام بخواهد با شما بجنگد یا بحث و دعوا کند. بلکه اغلب مواقع می‌خواهد با شما سازش کند و سازگاری داشته باشد. حتی در بدترین دعواها هم سعی می‌کند خونسردی‌اش را حفظ کند، دعوا را تمام کند و باعث ناراحتی یا دلخوری شما نشود.

به خط قرمزها و ارزش‌های شما احترام می گذارد

او به شما زور نمی‌گوید و مجبورتان نمی‌کند که کاری که دوست ندارید و نمی‌خواهید را انجام بدهید. به خط قرمزها و ارزش‌های شما کاملا احترام می‌گذارد و از آنها عبور نمی‌کند. این فرد، فردی قابل اعتماد است.

با شما صادق است

اگر سوالی از او بپرسید، با صداقت جواب می‌دهد، هرگز ندیدید که دروغی به شما گفته باشد یا چیز مهمی را مخفی کرده باشد و بعدا متوجهش شده باشید. اگر از اطرافیانش هم بپرسید، احتمالا به شما خواهند گفت که او فردی صادق است.

رفتارهایش با حرف‌هایش مطابقت دارد

اگر او می‌گوید که به شما علاقه‌مند است و دوست‌تان دارد، باید در رفتار هم این را ببینید. بررسی کنید که آیا رفتارهایش و نحوه برخوردش با شما، مثل نحوه برخورد یک فرد عاشق است؟ مثلا اگر او می‌گوید که دوست‌تان دارد اما به شما دروغ می‌گوید، پس این واقعا عشق نیست چون عشق یعنی صداقت و در رفتار هم یک فرد عاشق باید صداقت را نشان دهد. مثلا اگر او می‌گوید دوست‌تان دارد اما به ارزش‌ها و حد و مرزهایتان احترام نمی‌گذارد و مجبورتان می‌کند که با او رابطه جنسی داشته باشید و یا تهدید می‌کند که باید به او پولی که لازم دارد را بدهید، وگرنه شما را ترک خواهد کرد، او واقعا عاشق و قابل اعتماد نیست چون حرف‌هایش با رفتارهایش هم خوانی ندارد و کاملا متفاوت است. بنابراین یکی از معیارهای سنجش میزان قابل اعتماد بودن افراد، این است که بررسی کنید که چقدر حرف‌هایش با رفتارهایش مطابقت دارد و آیا کسی که این حرف‌ها را می‌زند، چنین رفتارهایی دارد یا خیر؟

  موقعیت‌هایی که میتونه دعوا ایجاد کنه

به چیزهایی که برای شما مهم است، احترام می‌گذارد

یکی دیگر از نشانه‌های فردی که قابل اعتماد است، این است که به چیزهایی که برای شما مهم است، احترام می‌گذارد حتی اگر برایش مهم نباشد. مثلا اگر برایتان مهم است که تا قبل از ازدواج رابطه جنسی و یا معاشقه نداشته باشید، حتی اگر برای او مهم نباشد، او به این طرز تفکر و ارزش شما احترام می‌گذارد و دیگر اصراری نخواهد کرد. یا مثلا اگر برایتان مهم است که در یک مهمانی یا جشن او هم با شما بیاید، اگر بتواند حتما این کار را می‌کند چون می‌داند که این موضوع برای شما اهمیت خاصی دارد.

او در اکثر مواقع آرامش دارد

افرادی که قابل اعتماد و صادق هستند، در اکثر مواقع آرامش زیادی دارند چون دروغ نمی‌گویند و همیشه حقیقت را می‌گویند، پس ترسی از برملا شدن واقعیت ندارند. وقتی در کنارش باشید، او اضطراب ندارد و عصبی نیست بلکه یک آرامش و اطمینان خاطر خاصی احساس می‌کنید، به همین دلیل بودن در کنار او برایتان لذت‌بخش است.

اگر نیاز داشته باشید، به شما کمک می‌کند

افراد قابل اعتماد، افراد مسئولیت‌پذیر نیز هستند. اگر روزی نیاز به کمک یا راهنمایی‌اش را داشته باشید و یا در شرایط سختی باشید و برای شما مهم باشد که او در کنارتان باشد، او در کنار شما خواهد بود. شاید از لحاظ فیزیکی نتواند در کنارتان باشد اما حتی در فضای مجازی با پیام‌ها یا تماس‌هایش از شما حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

نشانه‌های دیگر قابل اعتماد بودن یک فرد، عبارت‌اند از:

  • رازدار است.
  • از اعتماد شما سوءاستفاده نمی‌کند.
  • شنونده خوبی برای حرف‌های شما است.
  • اعتبار زیادی بین دوستان و سایر افراد زندگی‌اش دارد.
  • برنامه‌ها را در آخرین لحظه لغو نمی‌کند.
  • زود قضاوت نمی‌کند.
  • تعارضات و مشکلات را به شیوه سالم حل می‌کند.
  • همانطور که در شرایط لازم به شما کمک می‌کند، به دیگران نیز کمک می‌کند.

چطور به طرف مقابل اعتماد کنم؟


در این قسمت از مقاله، قصد داریم راهکارهایی را توضیح بدهیم که به شما کمک می‌کند بتوانید به طرف مقابل‌تان اعتماد کنید، البته اگر او طبق نشانه‌های فوق، شخص قابل اعتمادی است. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که انتظار نداشته باشید بتوانید یک شبه به کسی اعتماد کنید چون چنین اتفاقی نمی‌تواند بیفتد. کسی که زود اعتماد می‌کند، باید این مسئله را حل کند چون زودباور بودن و زود اعتماد کردن، می‌تواند پیامدهای زیادی به همراه داشته باشد. اما در گذر زمان با شناخت پیدا کردن از آن فرد، می‌توانید کم کم تشخیص بدهید که او قابل اعتماد است یا خیر تا بتوانید اعتماد کنید.

او همان شریک عاطفی قبلی‌تان نیست

گاهی ترس‌هایی که داریم، مثل ترس از اعتماد کردن در رابطه، به خاطر شکست‌های قبلی‌مان است. اما باید بدانید که او همان شریک عاطفی قبلی‌تان نیست، بلکه یک فرد جدید است که اصلا شناختی از او ندارید. پس صحیح نیست که زود قضاوت کنید. اگر جزء افرادی هستید که می‌گویند:«همه مردها/ زن‌ها غیرقابل اعتماد هستن.» بدانید که در تمام جهان، انواع تیپ‌های شخصیتی، انواع سبک‌های تربیتی و… وجود دارد و نمی‌توان قضاوت کرد و یک ویژگی را به همه عمومیت داد. زمانی می‌توانیم چنین ادعایی بکنیم که همه افراد کره زمین را شناخته باشیم و عملا هیچکسی نمی‌تواند این کار را بکند، پس نباید چنین ادعایی داشته باشد. به علاوه قانون طبیعت و جهان هستی این است که هیچ اتفاق یا هیچ فردی صرفا منفی یا مثبت یا بد یا خوب نیست، بلکه مخلوطی از آنها است. مثلا نمی‌توان گفت یک فرد فقط ویژگی‌های بدی دارد و حتی یک ویژگی خوب نیز نمی‌توان در او پیدا کرد. اینطور نیست. همه ما جهانی از ویژگی‌ها را در درون‌مان داریم، هم ویژگی‌های مثبت و هم ویژگی‌های منفی. شریک عاطفی قبلی‌تان هم با وجود داشتن ویژگی‌های منفی، ویژگی‌های مثبتی هم داشت که عاشقش شده بودید اما چون خصوصیات منفی‌اش بسیار برجسته‌تر و مهم‌تر بود و تاثیر بسیار زیادی روی رابطه‌تان می‌گذاشت، نتوانستید رابطه را ادامه دهید و کات کردید اما این دلیل نمی‌شود که ویژگی‌های خوب او را هم انکار کنیم! بنابراین هیچکس صرفا آدم بدی نیست و خوبی‌های زیادی نیز دارد و به علاوه هیج فردی شبیه شریک عاطفی‌تان در جهان وجود ندارد چون هر شخصی منحصر به فرد است. فقط با شناخت پیدا کردن از او در گذر زمان باید مطمئن شوید که او قابل اعتماد است یا خیر و نباید بدبینانه قضاوت کنید یا بگویید که چون شریک عاطفی قبلی‌تان غیرقابل اعتماد بود یا از اعتمادتان سوءاستفاده کرد، پس همه هم قرار است همینطور رفتار کنند. اگر آگاهانه و با چشمان باز انتخاب کنید، چنین اتفاقی هرگز تکرار نخواهد شد.

  خواستگارم مشروب میخوره (مشکلات ازدواج با مرد یا زن مشروب خور)

عشق قبلی‌تان را ببخشید

بخشیدن عشق قبلی به این معنا نیست که بگویید چیزی که اتفاق افتاده است خوب است و حق با او بوده است، بلکه بخشیدن به معنای این است که خودتان را از درد و رنج گذشته آزاد کنید و به زندگی‌تان ادامه دهید. اگر خیانت دیدید یا اتفاقات تلخی برایتان افتاده است و به هیچ عنوان نمی‌توانید او را ببخشید، می‌توانید از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید. بخشیدن کسی که به شما آسیب زده است آسان نیست و روند تخصصی خاص خودش را دارد که یک مشاور با تجربه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

با خودتان و زندگی‌تان ارتباط خوبی برقرار کنید

اگر دائما یک گوشه بنشینید و گذشته را مرور کنید، مسلما حال‌تان نه تنها خوب نخواهد شد، بلکه شما با انجام دادن این کار، افکار منفی و حال بد بیشتری را به خودتان جذب می‌کنید. به جای آن باید روی ارتباط با خودتان و زندگی‌تان کار کنید. کارهایی را انجام بدهید که از آنها لذت می‌برید. به علاقه‌مندی‌هایتان رسیدگی کنید و واقعا سعی کنید از زندگی که دارید لذت ببرید. انجام این کار به خودشناسی هم احتیاج دارد چون باید بدانید که چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید و چه کاری را می‌خواهید انجام دهید و چه کاری را نمی‌خواهید. یعنی باید خودتان و علاقه‌مندی‌هایتان را بشناسید. اگر خودشناسی ندارید و نمی‌دانید در زندگی چه چیزی به شما لذت و شادی می‌دهد، می‌توانید با مشاوران همیار عشق مشورت کنید تا با تست‌هایی که می‌توانند از شما بگیرند و با گفتگویی که با شما خواهند داشت، مشخص کنند که چه فعالیت‌هایی را می‌توانید برای شادی و داشتن زندگی بهتر و آرام‌تر انجام دهید که به شما در این مسیر کمک خواهد کرد.

  ازدواج با ترنس (آیا میتونم با ترنس ازدواج کنم؟)

شکست‌هایتان را ریشه‌یابی کنید. هیچ چیزی بی‌دلیل اتفاق نمی‌افتد

آیا شما دائما عاشق و درگیر مردان یا زنان هوس‌باز و تنوع‌طلب می‌شوید که در آخر از اعتمادتان سوءاستفاده می‌کنند؟ آیا شما مدام درگیر دختران زیبا و جذاب می‌شوید که در آخر به شما خیانت می‌کنند؟ چرا این چرخه شکست عاطفی و جذب شدن به افراد خاص مدام در زندگی‌تان تکرار می‌شود؟ دلیلش احتمالا در دوران کودکی‌تان است و باید برطرف شود تا بتوانید اولا انتخاب درست و مناسبی داشته باشید و سپس بتوانید رابطه سالم و موفقی داشته باشید و شکست نخورید. برای ریشه‌یابی این الگوهای مخرب تکراری، احتمالا لازم است از مشاور کمک بگیرید. توصیه می‌کنیم با طرحواره درمانگران همیار عشق صحبت کنید و کمک بگیرید تا تله‌های ذهنی مربوطه، درمان شود.

به عشق‌تان فرصت رشد کردن بدهید

نیاز نیست از روز اول به او اعتماد کنید. به عشق‌تان فرصت رشد کردن بدهید. در زمان خاص خودش می‌توانید به او اعتماد کنید و قلب‌تان به روی او باز خواهد شد. نباید اصرار کنید و بخواهید با اجبار عاشق او شوید و اعتماد کامل داشته باشید. به وقتش همه اتفاقات با روند طبیعی خودشان خواهد افتاد.

اگر به تازگی جدا شده‌اید و هنوز حال بدی دارید، از کمک حرفه‌ای بهره‌مند شوید

برخی از افراد بعد از جدایی فورا وارد رابطه دیگری می‌شوند. هنوز به سلامت روانی و احساسی نرسیدند و هنوز احساسات و اعتمادشان جریحه‌دار شده است. چگونه می‌توان از این حالت خارج شد و چگونه می‌توان بعد از جدایی به حال خوب رسید؟ باید از کمک حرفه‌ای بهرهمند شوید تا به درستی روی خودتان کار کنید و موفق شوید در مدت زمان کوتاه‌تری قلب شکسته‌تان را ترمیم کنید. ما برای شما چنین شرایطی را فراهم کردیم تا بتوانید راحت‌تر از رابطه گذشته‌تان عبور کنید و به شخصیت قدرتمند و با اعتماد به نفس تبدیل شوید. برای این منظور می‌توانید در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید.

سخن پایانی

بعد از شکست خوردن در یک رابطه و سوءاستفاده شدن از اعتمادمان، مجددا اعتماد کردن در رابطه دیگر مسلما سخت خواهد بود، اما اینطور نیست که دیگر نتوان به هیچکسی اعتماد کرد یا دیگر فرد قابل اعتمادی وجود نداشته باشد. فقط کافی است دانش و آگاهی بالایی داشته باشید تا بتوانید شخص مناسب را انتخاب کنید و سپس با ساختن اعتماد در رابطه جدید در مدت زمان معقول و درست، می‌توانید یک رابطه سالم و موفقی را تجربه کنید و شکست نخورید. گاهی شکست‌های ما به دوران کودکی ما برمی‌گردد که مدام در حال تکرار شدن است.مثلا مدام عاشق افراد اشتباه می‌شویم. اگر برای شما هم چندین بار این اتفاق افتاده است، توصیه می‌کنیم با طرحواره درمانگران عشق صحبت کنید تا طرحواره‌های فعال‌تان بررسی شود و درمان شود تا از این چرخه مخرب و آسیب‌زننده خارج شوید. در صورتی که می‌خواهید شریک عاطفی مناسبی را پیدا کرده و جذب کنید و می‌خواهید رابطه‌ای سالم را تجربه کنید که شکست نمی‌خورد و به سمت ازدواج موفق می‌رود، باید یک سری آموزش‌هایی را دریافت کنید و مهارت آموزشی داشته باشید. می‌توانید برای آموزش دیدن در این زمینه در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

هر احساسی، عشق نیست!

هر احساسی، عشق نیست! عشقِ اشتباه هم وجود داره! عشق احساس پیچیده‌ایست که میتونه انسان رو گمراه کنه و با احساس‌های مختلفی اشتباه گرفته بشه. عشق حقیقی باعث تکامل و

مطالعه»