انواع عشق استرنبرگ (انواع عشق کدام‌اند؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

انواع عشق استرنبرگ (انواع عشق کدام‌اند؟)

انواع عشق


عشق از چه چیزی تشکیل شده؟

دکتر استرنبرگ مفهوم عشق رو به عنوان یه «مثلث عشق» که از سه مولفه تشکیل شده معرفی‌ میکنه:

  •  صمیمیت: شامل احساس نزدیکی، ارتباط و پیوند
  •  شهوت: شامل احساسات و امیالی که به جذابیت فیزیکی و تعامل جنسی ختم‌ میشن
  •  تعهد: که باعث میشه شخص ارتباط خودشو با فرد مقابل ادامه بده و باهاش به سوی اهداف مشترکی حرکت کنه

در صورتی که بین این سه مولفه عشق تعادل نباشه، باعث مرگ عشق میشه. در ادامه، انواع عشق رو براساس این سه مولفه، معرفی می‌کنیم.

شیدایی

در عشق شیدایی، دوست داشتن و تعهد وجود نداره و فقط مولفه شهوت فیزیکی شکل گرفته. معمولا این نوع عشق در ابتدای رابطه و به خصوص در دوران نوجوانی و جوانی بیشتر شکل می‌گیره.

عشق خالی

در این نوع عشق فقط تعهد وجود داره و از صمیمت و میل جنسی خبری نیست. گاهی یه عشق، کامل تحلیل‌ میره و به یه عشق خالی یا پوچ تبدیل میشه. گاهی هم عکس این قضیه اتفاق‌ میفته. مثلا ممکنه فقدان عشق در زوجی که بدون علاقه با هم ازدواج کردن، به تدریج متحول شده و به نوعی از عشق پوچ تبدیل بشه.

عشق رمانتیک

عشق رمانتیک باعث میشه دو نفر به واسطه احساس صمیمت و شهوت از نظر هیجانی به هم پیوند بخورن. افراد دارای عشق رمانتیک با هم گفت­وگوی‌های عمیقی دارن که بهشون کمک‌ میکنه صمیمیت بیشتری با هم داشته باشن. این افراد در ارتباط با هم به شدت شهوت و محبت رو احساس میکنن، اما احتمالا هنوز در مورد تعهد بلندمدت یا برنامه‌های بعدی زندگی‌شون تصمیم نگرفتن.

  مگه میشه عاشق این دخترا نشد؟!

عشق رفاقتی

در عشق رفاقتی مولفه صمیمت هست اما شهوت وجود نداره. وجود مولفه صمیمت یا دوست داشتن و مولفه تعهد سبب شکل­گیری عشق رفاقتی‌ میشه. این نوع عشق از دوستی قوی‌تره چون تعهدی بلندمدت در اون وجود داره. در عشق رفاقتی میل جنسی خیلی کمه یا اصلا دیده نمیشه. این حالت بیشتر در زوجینی دیده‌ میشه که شهوت در اونها از میان رفته، اما هنوز هم محبت و پیوند قوی با هم دارن. عشق بین دوستان خیلی نزدیک یا اعضای خانواده هم از نوع عشق رفاقتیه.

عشق ابلهانه

در این نوع عشق، تعهد و صمیمت در رابطه وجود داره اما از دوست داشتن خبری نیست. در یه گردباد ارتباطی یا ازدواجی که در اون شهوت، انگیزه متعهد شدن بوده، پیش از اینکه صمیمت شکل گرفته باشه، با عشق ابلهانه روبه‌رو هستیم یعنی افرادی که پیش از کسب شناخت واقعی از هم و پیش از صمیمی شدن، وارد ارتباطات جنسی و جسمی میشن، این نوع عشق رو نسبت به هم دارن.

عشق ایده‌آل

در عشق ایده ‌آل هر سه مولفه صمیمت، شهوت و تعهد وجود داره و عشق کامل شده. این نوع عشق، ارتباطی ایده­آل بین یه زوج یا دختر و پسره. زوجینی که این نوع عشق رو تجربه‌ میکنن، بعد از ازدواج، سال‌ها رابطه جنسی رضایت­بخشی دارن. این افراد، وابستگی سالم در رابطه دارن، با تفاوت‌های همدیگه کنار میان و با هم با چالش‌های زندگی و رابطه مقابله میکنن.

چطور به عشق ایده‌آل برسیم یا پیداش کنیم؟

خیلی وقت‌ها به خاطر عدم داشتن آگاهی معتبر و درست درباره رابطه عاطفی و عشق و به خاطر نداشتن مهارت کافی در این زمینه، درگیر عشق‌های اشتباه یا ناقص اسلایدهای قبلی میشیم. برای رسیدن و پیدا کردن عشق ایده‌آل، باید روی خودتون کار کنین چون هیچ چیز ارزشمندی، بدون زحمت کشیدن و تلاش بدست نمیاد. با آموزش‌های دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج، میتونین به این عشق برسین و جذبش کنین.

  چگونه رابطه شاد و خوبی داشته باشیم؟ (6 ویژگی افرادی که رابطه شاد دارند)

 

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط