گفتن گذشته خود به همسر یا خواستگار: ازدواج یا رابطه قبلی را بگوییم؟

تبدیل-رابطه-دوستی-به-ازدواج
۱۰ راه تبدیل رابطه دوستی به ازدواج
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
رفع-بی-اعتمادی-به-همسر
۷راهکار برای رفع بی اعتمادی به همسر (زن و شوهر) در زندگی مشترک
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
گفتن-گذشته-خود-به-همسر
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

داشتن کسی که بتوانید با او دردودل کنید و رازهایتان را در کمال آسودگی خاطر با او در میان بگذارید، یکی از مزایای شاخص رابطه‌های پایدار و امنی مانند ازدواج است.

و صداقت داشتن با کسی که می‌خواهید با او یک رابطه جدی را شروع کنید و یا شروع کرده‌اید بسیار مهم است. چراکه صداقت باعث ایجاد اعتماد می‌شود، و اعتماد بنای اصلی یک رابطه موفق است.

اما اگر فکر می‌کنید بهترین کار این است که هیچ رازی را از همسر آینده‌تان پنهان نگه ندارید و تمام زوایای زندگی‌تان را برای هم آشکار کنید، باید به شما هشدار بدهیم که نیازی نیست تمام جزئیات را فاش کنید. در واقع بهتر است همسرتان از بعضی مسائل بی‌خبر باشد.

از نظر متخصصین حوزه روانشناسی گاهی گفتن تمام حقیقت درباره امور گذشته می­‌تواند باعث از بین رفتن اعتماد و ایجاد حساسیت­‌های بی‌جا شود. اینکه بتوانید تصمیم بگیرید کدام مسائل را، چگونه و با چه جزئیاتی با طرف مقابلتان در میان بگذارید، موضوعی پیچیده است که نیاز به بررسی شرایط خاص هر فرد دارد. گاهی بهتر است در این شرایط با یک متخصص مشورت کنید، کسی که بتوانید جزئیات رابطه قبلی و شرایط رابطه حاضر را با او در میان بگذارید و به کمک او درمورد حدود مسائلی که لازم است یا لازم نیست به اشتراک گذاشته شود تصمیم گیری کنید. شما در صورت تمایل به کسب کمک و راهنمایی در خصوص مسائل گفتن گذشته به همسر یا نامزد و در میان گذاشتن روابط قبلی با او، می‌توانیدسوالات خود را در قسمت “سوالات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید” مطرح کنید.

چه حقایقی را لازم نیست با همسر یا نامزد خود در میان بگذارید؟


به طور کلی صحبت از موارد زیر با همسر به نظر غیرضروری می­رسد:

سابقه خیانت

اعتراف کردن به خیانت در واقع مانند بمبی است که داخل زندگی خود می‌اندازید و عواقب جبران‌ناپذیری را به زندگی‌تان تحمیل می‌کنید. زمانی که راز خیانت کردن خود در نامزدی قبلی‌تان را فاش می‌کنید، احساس بی‌اعتمادی همسرتان را برمی‌انگیزید. حتی اگر همسرتان در ظاهر به این موضوع توجهی نکند، مطمئن باشید که خیانتکار بودن شما را در گذشته فراموش نخواهد کرد. به عبارت دیگر او همواره از خودش می‌پرسد که آیا به او نیز خیانت خواهید کرد. در نهایت همه چیز به خود شما برمی‌گردد؛ اگر از صمیم قلب از اشتباه خود در گذشته پشیمان هستید و دیگر قصد تکرار آن را ندارید، بهتر است این راز مگو را در صندوقچه اسرارتان نگه دارید. البته در نهایت تصمیم با خودتان است، اما کارشناسان معتقد هستند که فاش نکردن خیانت‌های گذشته آسیبی به رابطه فعلی‌تان نمی‌زند.

روابط پیش از ازدواج

معمولاً این دوراهی آزاردهنده است که بسیاری از افراد در اوایل ازدواج یا قبل ازدواج و در جلسات خواستگاری با آن مواجه هستند که آیا باید درباره ارتباطات قبلی خود با نامزد یا خواستگارشان صحبت کنند یا خیر. نمی­توان یک فرمول دقیق برای این شرایط ارائه داد ولی به طور کلی اگر رابطه‌­ای در گذشته شما وجود دارد که عمیق و جدی بوده (مانند یک نامزدی یا ازدواج موفق) لازم است با همسر یا خواستارتان درمیان بگذارید زیرا پنهان کردن آن می‌­تواند در آینده برای شما مشکلاتی به وجود آورد ولی اگر از ابتدا و قبل از ازدواج آن را مطرح نمایید هم شما در آینده بدون احساس گناه زندگی می‌کنید و هم همسر شما می­‌تواند خودش را با شرایط شما وفق دهد. اما صحبت از ارتباطات سطحی و گذرا که به نوعی بچگی و بی تجربیه‌گی بوده‌اند و اکنون نسبت به انجام آن‌ها احساس پشیمانی می­‌کنید، معمولاً لازم نیست. زیرا صحبت در این موارد به جز این که باعث ایجاد حساسیت و بدبینی در طرف مقابل شود نتیجه دیگری ندارد. توصیه می­‌شود پیش از هر اقدامی با مشاور صحبت کنید تا با توجه به شرایط خاص شخص شما راهنمایی­‌های لازم در این زمینه را ارائه دهد.

مورد تجاوز و سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی

گذشته شما متعلق به خودتان است و خودتان تصمیم می‌گیرید که چه بخشی از آن را با دیگران در میان بگذارید. اگر تصور می‌کنید که وقایع گذشته به همسرتان یا احتمالاً فرزندتان ارتباط پیدا می‌کند، می‌توانید آنها را در این خاطرات شریک کنید. اما چنانچه نقاط تلخ و تاریکی در گذشته‌تان وجود دارد، که در حال حاضر نمی‌خواهید درباره آنها صحبت کنید، هیچ اجباری برای فاش کردن تمام گذشته‌تان ندارید.

چگونه در رابطه با گذشته خود با نامزد، همسر یا خواستگارتان صحبت کنید


فرض می­‌شود شما با مشاور صحبت کرده و حال لازم است مواردی از گذشته خود را با همسر یا نامزدتان در میان بگذارید.

هنگامی که می‌خواهید درباره این که چطور با نامزدتان صحبت کنید و چه مسائلی را با او در میان بگذارید، فکر کنید، به این نکته توجه کنید که یک فرمول مشخص و تعریف شده برای این کار وجود ندارد. توصیه می‌کنیم که حرفهایتان را ابتدا بنویسید. البته پیشنهادمان این نیست که روخوانی کنید، اما نوشتن کمک می‌کند که خودتان را با افکارتان رودررو کنید و تصمیم بگیرید که کدام بخش از گذشته خود را با نامزدتان در میان بگذارید. ما به مراجعه کنندگان‌مان توصیه می‌کنیم که هنگام گفتن رازهای مهم گذشته به همسرشان از سه قاعده زیر پیروی کنند:

همیشه لازم نیست تمام جزئیات را با همسر یا نامزد خود درمیان بگذارید. این کار فقط گفتن ماجرا را برای شما و کنار آمدن با گذشته شما را برای او سخت‌­تر می­‌کند. تنها به گفتن کلیاتی از ماجرا بسنده کنید به طوری که هم سؤال بزرگی در این باره برای همسرتان باقی نماند و هم شما درباره جزء به جزء ماجرا و خاطرات گذشته صحبت نکرده باشید. گفتن از جزئیات گاهاً دلپذیر گذشته و یا مقایسه کردن می‌­تواند باعث آسیب به رابطه فعلی شما شود. پس با مشاور مشورت کنید و تصمیم بگیرید کدام قسمت از ماجرا را برای همسرتان بازگو کنید.

حالت ایده‌آل این است که شما در مرحله‌ای قرار داشته باشید که خودتان مدتی در احساساتتان درباره گذشته کنکاش کرده باشید و به خوبی از این احساسات آگاهی داشته باشید تا بتوانید آنها را با خواستگارتان نیز در میان بگذارید. آیا گذراندن چنین مرحله‌ای لازم است؟ خیر، اما مزیت آن این است که در چنین شرایطی درک بیشتری از نیازهایتان و آسیب‌هایی که گذشته می‌تواند به زندگی و رابطه‌تان بزند، دارید. ماجرای خود را می‌توانید با جمله ساده‌ای که با آن راحت هستید، شروع کنید؛ برای مثال “می‌خواهم درباره موضوع مهمی صحبت کنم و به شدت عصبی هستم. من تجربه یک نامزدی ناموفق داشته­‌ام و فکر می‌کنم باید از آن اطلاع داشته باشی.” در این مرحله می‌توانید واکنش نامزدتان و البته خودتان را بسنجید.

بهتر است مشاور، یکی از دوستان یا فرد مورداعتمادتان از این رازگویی‌ها و صحبت درباره گذشته اطلاع داشته باشد. دلگرم بودن به پشتیبانی نزدیکان و برخورداری از یک شبکه حمایتی ایمن بسیار مهم است، چرا که احتمالاً بعد از جدا شدن از نامزدتان می‌خواهید یا نیاز دارید که با فرد معتمدی درباره احساسات خود حرف بزنید.

در یک کلام...

اهمیت صداقت در رابطه غیرقابل انکار است، اما صداقت همیشه اعتماد آفرین نیست.  در میان گذاشتن برخی مسائل برای رابطه به عنوان صداقت مسموم عمل می‌کنند و تاثیرات منفی در دیدگاه طرف مقابل بر شما خواهند گذاشت. تاثیراتی که می‌تواند به راحتی رابطه شما را در خطر جدی قرار دهد. به طور کلی می‌توان گفت صحبت از خیانت در رابطه قبلی، وجود روابط سطحی پیش از ازدواج و مورد تجاوز یا سواستفاده جنسی واقع شدن در گذشته، مسائلی است که احتمالا لازم نیست با همسر و خواستگار در میان گذاشته شود. برای در میان گذاشتن مسائل روابط قبلی با همسر یا خواستگار کنونی خود سعی کنید تا حد امکان جزئیات غیر ضروری را نگویید و مسئولیت گذشته خود را قبول کنید. در زمان و مکان مناسب موضوع را در میان بگذارید و از افرادی که می‌توانند به شما برای بیان درست اتفاقات گذشته کمک کنند، یاری بجویید.

اگر در گذشته رابطه یا ازدواج ناموفقی را تجربه کرده‌اید، یا اتفاق خاصی در زندگیتان رخ داده که فکر می‌کنید در میان گذاشتن آن با همسر یا نامزدتان ممکن است تبعاتی منفی برای شما داشته باشد، توصیه می‌­شود پیش از هر اقدامی با مشاور صحبت کنید. مشاور می‌تواند با توجه به شرایط خاص شما راهنمایی‌­های لازم در این زمینه را ارائه دهد. او به شما کمک می­‌کند تصمیم بگیرید چه حقایقی را در چه موقع و چگونه با همسر خود در میان بگذارید. با راهنمایی یک مشاور دلسوز و مجرب شما می‌توانید اطلاعات را طبقه‌­بندی کرده و فقط قسمت‌­های لازم را و در زمان مناسب با همسرتان در میان بگذارید. در نظر گرفتن این جزئیات می‌­تواند تأثیر بسیاری در واکنش همسر شما به موضوع و کیفیت زندگی مشترک شما داشته باشد. اگر مایل به ارتباط با مشاوران ما هستید می‌توانید سوالات خود را در قسمت “سوالات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید” مطرح کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رادیو عشق در ایستاگرام
X