نحوه برخورد با خواهر شوهر حسود (خواهر شوهرم با من خوب نیست)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

نحوه برخورد با خواهر شوهر حسود (خواهر شوهرم با من خوب نیست)

برخی از افراد از مادر شوهر و خواهر شوهر یا کلا از خانواده شوهر یک غول می‌سازند و فکر می‌کنند ارتباط خوب برقرار کردن با آنها غیرممکن است یا کار به شدت سختی است یا باید در این ارتباطات سیاست‌های زیادی به خرج بدهند. اما حقیقت این است که قرار نیست با افراد خاصی مواجه شوید. آنها هم مثل شما انسان هستند. حتما تفاوت‌های شخصیتی با شما دارند اما انسان هستند و ویژگی‌های مشترک هم با شما دارند. پس ارتباط برقرار کردن با آنها هم کار چندان سختی نیست. اما اگر خواهر شوهر به اصطلاح آدم خوبی نباشد یا ارتباط با او دشوار باشد، چه کار باید کرد؟ در این مقاله درباره این موضوع هم توضیح خواهیم داد.

چطور ارتباط خوبی با خواهر شوهرم داشته باشم؟


با او وقت خوب و با کیفیتی را بگذرانید

در کنار هم خوش بگذرانید و فعالیت‌های خوب و لذت بخشی را انجام بدهید. مثلا اگر هر دوتان اهل خرید کردن هستید، گاهی با هم به مرکز خرید بروید و با هم خرید کنید. اگر اهل فیلم دیدن هستید، با هم به سینما بروید و… به او به عنوان یک خواهر شوهر نگاه نکنید بلکه دوست خودتان بدانید و با او سعی کنید خوش بگذرانید.

از او تعریف و تمجید کنید

به هر حال خواهر شوهرتان هم یک انسان است که در کنار ویژگی‌های منفی که دارد، ویژگی‌های مثبت زیادی هم دارد. این ویژگی‌های مثبت را ببینید تا هم نسبت به او حس بدبینی نداشته باشید و بتوانید واقع‌بین باشید و هم اینکه بتوانید از این ویژگی‌ها استفاده کنید برای تعریف و تمجید کردن از او. چرا انجام دادن این کار مهم است چون به او حس خوب و مثبت می‌دهد و همین حس به شما برمی‌گردد. بنابراین رابطه با خواهر شوهرتان ترمیم می‌شود.

تبریکات را فراموش نکنید

اگر مناسبت خاصی پیش رو دارید مثل تولد، اگر ازدواج کرده است، سالگرد ازدواج یا جشن‌ها و اعیاد، این موارد را به خاطر بسپارید و به او تبریک بگویید. برای تاثیرگذاری بیشتر بهتر است به جای پیام تبریک آماده فرستادن، تماس بگیرید و تبریک بگویید.

گاهی از او نظرخواهی کنید

اگر کاری می‌خواهید انجام بدهید یا چیزی می‌خواهید بخرید که می‌دانید او در آن زمینه اطلاعات زیاد و معتبری دارد، می‌توانید از او نظرخواهی کنید و یا مشورت بگیرید. وقتی در زمینه‌هایی از او نظرخواهی کنید، از دخالت‌های بی جایش در زندگی‌تان جلوگیری خواهد شد چون شما با این کار ثابت می‌کنید که به هر حال نظرش برای شما مهم است و او برایتان در زندگی مفید واقع می‌شود پس دیگر نیاز نیست برای نشان دادن خودش دخالت بی جا انجام بدهد. هم اینکه با انجام دادن این کار به او حس مثبت دیده شدن را می‌دهید.

در شرایط سخت در کنارش باشید

اگر او در شرایط سخت است یا حالش خوب نیست، در کنارش باشید و با او همدلی کنید. اگر می‌توانید به او کمک کنید. اینکه ما در چنین شرایطی در کنار افراد دیگر باشیم، برایشان بسیار ارزشمند خواهد بود و همین کار را در مقابل برای ما انجام خواهند داد.

در جشن‌هایتان او را هم مشارکت بدهید

بعضی از افراد می‌گویند خواهر شوهر یا مادر شوهر را در جشن‌هایی مثل تولد و… دعوت نکنیم. اگر جشن خانوادگی می‌گیرید و خانواده شما حضور دارند، خانواده شوهرتان را هم دعوت کنید چون انجام ندادن این کار هم ارتباط بین شما و شوهرتان را ممکن است بهم بریزد و هم اینکه نوعی بی احترامی نسبت به خانواده شوهرتان است. سعی کنید بین خانواده خودتان و شوهرتان فرق نگذارید و آنها را هم مثل خانواده خودتان دوست داشته باشید تا آنها هم همین حس را نسبت به شما داشته باشند.

در فضای مجازی با هم دوست باشید

او را دنبال کنید و اجازه بدهید او هم در فضای مجازی شما حضور داشته باشد. حتی گاهی اگر مطالب جالب یا خنده‌دار می‌بینید می‌توانید به عنوان یک دوست برایش ارسال کنید اما حواس‌تان باشد مطالبی درباره خانواده شوهر یا خواهر شوهر نباشد یا اگر جوک می‌فرستید طوری نباشد که او فکر کند این جوک مخاطب خاص دارد.

  همسر حساس و زودرنج (حساسیت بالای زن یا شوهر)

با هم غذا بپزید برای خانواده

یکی از کارهای خوب دیگری که می‌توانید با مشارکت یکدیگر انجام بدهید این است که با خواهر شوهرتان غذا بپزید و موقع غذا پختن با هم خوش بگذرانید. اجازه ندهید تفاوت‌ها و اختلاف نظرها در این هنگام اوقات‌تان را تلخ کنند.

نشانه‌های خواهر شوهر دشوار یا سمی


 • او شما را نادیده می‌گیرد و بی محلی می‌کند
 • شما را اذیت می‌کند با حرف‌ها و رفتارهایش
 • او به شما احساس حقارت می‌دهد
 • او مثل غریبه‌ها با شما برخورد می‌کند
 • به شما توهین و بی احترامی می‌کند
 • او این احساس را نسبت به شما دارد که شما برادرش را از او دزدیده‌اید
 • در کنار شما احساس ناامنی می‌کند
 • از شما قدردانی نمی‌کند. هر کاری هم که برایش انجام بدهید به چشمش نمی‌آید
 • حسادت می‌کند

چطور با خواهر شوهر دشوار یا سمی رفتار کنم؟


زیاد به او نزدیک نشوید

اگر خواهر شوهرتان رفتارهای اشتباه و بدی نسبت به شما انجام می‌دهد، بهتر است حد و مرزها را با او رعایت کنید و زیاد به او نزدیک نشوید چون صمیمی شدن با این افراد بیشتر باعث می‌شود حس کنند حق دارند روی شما مسلط شوند و از شما سوءاستفاده کنند. البته منظورمان این نیست که بی ادبی کنید یا به او بی توجهی کنید اما سعی نکنید مثل یک دوست با او رفتار کنید. همین که احترامش را نگه دارید کافی است.

با او صحبت کنید

ابتدا قبل از صحبت کردن متوجه شوید که چرا او از شما متنفر است و چه مشکلی با شما دارد؟ اگر نمی‌توانید متوجه شوید که علت واقعی رفتارهایش چیست، می‌توانید در شرایط مناسب که حال هر دوتان خوب است و تنها هستید با او صحبت کنید و بپرسید که چرا این گونه با شما رفتار می‌کند؟ آیا موضوعی وجود دارد که اذیتش می‌کند؟ به او احساس امنیت بدهید تا تمام حرف‌هایش را بزند. از حرف‌هایش ناراحت نشوید چون باید ابتدا علت را بدانید تا بتوانید مشکل را حل کنید. سپس با او صحبت کنید تا سوءتفاهم‌ها برطرف شوند. مثلا اگر او می‌گوید که می‌ترسد با ازدواج شما برادرش را از دست بدهد. شما به او بگویید که فردی کنترل‌گر و محدودکننده نیستید و او همچنان برادرش را در کنار خود دارد. قرار نیست با ازدواج کردن، روابط خانوادگی تمام شود بلکه همسرتان هم به خانواده‌اش می‌تواند توجه کند و هم به زندگی خصوصی‌تان. با برطرف شدن سوءتفاهم‌ها و احساس امنیت دادن به خواهر شوهرتان می‌توانید او را آرام کنید و رفتارهای منفی را از بین ببرید.

به هر چیزی لازم نیست واکنش نشان بدهید

اصلا لازم نیست به هر چیزی واکنش منفی نشان بدهید یا جواب خواهر شوهرتان را بدهید. انجام دادن این کار باعث می‌شود ارتباط‌تان کدرتر و منفی‌تر شود. از یک سری موارد بگذرید. چرا اینقدر می‌خواهید به همه چیز اهمیت بدهید و رفتار و گفتار دیگران را کنترل کنید؟ تاب‌آوری و تحمل را در خودتان بالا ببرید.

انتظارات افراطی نداشته باشید

پرتوقع بودن، آرامش را از شما می‌گیرد و زندگی و ارتباطات‌تان را مختل می‌کند. انتظار نداشته باشید همیشه خواهر شوهرتان خوش برخورد باشد یا هر کاری برایتان بکند. شاید او یک روز از چیز دیگری عصبانی باشد یا حالش خوب نباشد و با شما برخورد بدی داشته باشد، به دل نگیرید و توقعات افراطی نداشته باشید. توقعات‌تان را همیشه طبق شرایط تنظیم کنید تا اذیت نشوید.

از شوهرتان کمک بگیرید

اگر شوهرتان هوای شما را دارد و می‌تواند کمک‌تان کند، از او سوال کنید که برای بهبود ارتباط‌تان با خواهرش چه کار باید بکنید؟ او بیشتر از شما روحیات خواهرش را می‌شناسد و می‌تواند شما را راهنمایی کند. حواس‌تان باشد که در این مکالمه به خانواده‌اش توهین نکنید و آن گونه صحبت کنید که واقعا می‌خواهید ارتباط‌تان را بهبود ببخشید و قصد دیگری ندارید.

  جملاتی که نباید به مردِ رابطه بزنید

اجازه ندهید خواهر شوهرتان در خانواده شما تنش وارد کند

به هیچ عنوان درباره خواهر شوهرتان با شوهرتان بحث نکنید و اجازه ندهید این موضوع در خانواده‌تان تنش ایجاد کند یا بین شما و همسرتان فاصله بیندازد. چیزی که باید برای شما مهم باشد این نیست که صرفا با خواهر شوهرتان رابطه خوبی برقرار کنید و مشکلات‌تان را حل کنید بلکه این موضوع باید برایتان مهم و در اولویت باشد که سلامت روان خودتان و خانواده‌تان را حفظ کنید و اجازه ندهید چیزی بین شما و همسرتان فاصله بیندازد. پس هرگز سر این مسائل بی اهمیت با شوهرتان دعوا نکنید چون واقعا ارزشش را ندارد که زندگی‌تان به خاطر دیگران خراب شود.

سلامت روان خودتان را ارتقاء بدهید

گاهی وقت‌ها علت اینکه نمی‌توانیم با دیگران ارتباط خوب و سازنده برقرار کنیم را باید در خودمان جستجو کنیم و نه در دیگران. افسردگی، اضطراب، کمال‌گرایی و داشتن طرحواره‌های ذهنی باعث می‌شود نتوانیم به خوبی با دیگران یا افراد خاص ارتباط برقرار کنیم اما وقتی این موارد درمان می‌شوند، مشکلات ارتباطات ما نیز حل می‌شوند. بنابراین از شما می‌خواهیم سلامت روان‌تان را ارتقاء بدهید. اگر خودتان با یک سری مشکلات روانی دست و پنجه نرم می‌کنید، این مشکل را به کمک روانشناس حل کنید و در کنار جلسات مشاوره، یک سری تغییرات در سبک زندگی‌تان هم ایجاد کنید مثلا ورزش کنید، شکرگزاری روزانه را تمرین کنید، خواب کافی داشته باشید، سعی کنید از رژیم غذایی سالم پیروی کنید و از خودتان مراقبت کنید. اول باید خودمان را دوست داشته باشیم و خودمان نسبتا سالم باشیم تا از دیگران هم همین انتظار را داشته باشیم. در این زمینه می‌توانید از روانشناسان همیار عشق کمک بگیرید.

سوالات متداول


 1. اصلا از خواهر شوهرم خوشم نمیاد. چیکار کنم؟

بهتر است علت این حس تنفر یا دوست نداشتن را شناسایی کنید و در جهت رفع آنها کارهای درستی انجام بدهید. سعی کنید از روش‌هایی که برای برقراری رابطه خوب با خواهر شوهر در مقاله گفتیم استفاده کنید تا حس خوب از او بگیرید و ارتباط‌تان بهتر شود. اگرچه در نظر داشته باشید که ما قرار نیست از همه افراد خوش‌مان بیاید. اگر واقعا هیچ راهی برای بهبود ارتباط‌تان وجود ندارد، می‌توانید از دور احترامش را نگه دارید و سعی کنید خوب رفتار کنید تا تنش بیشتری در رابطه وارد نکنید. قرار نیست با همه صمیمی شوید.

 1. شوهرم منو مقصر خراب شدن ارتباطم با خواهرش میدونه. چه کار کنم؟

در علم روانشناسی ما معتقد هستیم که اگر ارتباطی خراب می‌شود، دو طرف در آن سهیم هستند. شما سهم خودتان را بپذیرید و به شوهرتان بگویید. سپس تلاش کنید مشکلاتی که سهم شما است را حل کنید تا کمی ارتباط بهتر شود. این که خواهر شوهرتان هم سهم خودش را انجام بدهد دست شما نیست.

 1. چرا خواهر شوهرم به من حسادت می‌کند؟

رایج‌ترین مشکلی که عروس‌ها با خواهر شوهرهایشان دارند، حسادت است. او حسادت می‌کند که چقدر رابطه خوبی با برادرش دارید و می‌ترسد که برادرش دیگر پشت و پناهش نباشد و ارتباط با او کمرنگ‌تر شود. به هر حال آنها سال‌های زیادی با هم بزرگ شدند و جدایی و دوری ممکن است برایش سخت باشد. این موضوع طبیعی است فقط سعی کنید به حسادتش دامن نزنید.

 1. خواهر شوهر در اولویت اول است یا همسر؟

مسلما بعد از ازدواج ما می‌گوییم خانواده اول فرد می‌شود همسر و فرزندانش و خانواده پدری می‌شود خانواده دوم او. پس همسر باید در اولویت اول باشد مگر در شرایط خاص. مثلا در زمانی که خواهر شوهر بیمار است یا مشکلی دارد که نیاز به کمک برادرش دارد و شرایط اضطراری است، همسر ممکن است به صورت موقتی در اولویت دوم قرار بگیرد.

 1. چطور بفهمم خواهر شوهرم به من حسادت میکنه؟

از طریق این نشانه‌ها:

 • وقتی کسی از شما تعریف می‌کند یا از شما قدردانی می‌کند، چهره‌اش در هم می‌شود یا واکنش بدی از خود نشان می‌دهد یا ناراحت می‌شود
 • او در حضور شما احساس ناامنی می‌کند
 • او به دستاوردها و موفقیت‌های شما حسادت می‌کند
 • درباره شما بد و منفی صحبت می‌کند
 1. آیا خواهر شوهرم از من متنفر است؟

اگر این نشانه‌ها وجود دارد می‌توان گفت ممکن است از شما متنفر باشد یا شما را دوست نداشته باشد:

 • سعی می‌کند درباره شما بدگویی کند تا دیگران شما را دوست نداشته باشند
 • در زندگی‌تان دخالت می‌کند و به جای شما می‌خواهد تصمیم‌گیری کند
 • به شما بی احترامی می‌کند
 • مثل یک کودک رفتار می‌کند، حسادت می‌کند، لجبازی می‌کند و…
 1. چطور به خواهر شوهرم بی توجهی کنم؟

هرچقدر بی توجهی کنید ممکن است خلاءها و عقده‌های درونی او بیشتر شود و بیشتر در مقابل شما رفتارهای اشتباه انجام بدهد یا سعی کند با کارهای اشتباه توجه‌تان را جلب کند. به علاوه بی توجهی کردن به خانواده همسر، ممکن است همسرتان را ناراحت کند. بهتر است به جای این کار، به دنبال راه حل باشید و بتوانید ارتباط نسبتا خوب و با احترام با خانواده همسرتان داشته باشید.

 1. با خواهر شوهری که بی احترامی می‌کند چطور برخورد کنم؟

 • در شرایط مناسب و با خونسردی با شوهرتان صحبت کنید و بگویید که بی  احترامی‌های خواهرش شما را اذیت می‌کند و دوست ندارید ارتباط ناسالم بین‌تان برقرار باشد
 • در لحظه با خونسردی اما قاطعانه از خودتان دفاع کنید و بگویید که این نوع برخورد نسبت به شما اشتباه و زجرآور است
 • فقط زمانی با خواهر شوهرتان معاشرت کنید که همسرتان هم حضور دارد تا کمتر مورد بی احترامی قرار بگیرید
 1. چرا نباید با خواهر شوهرم زندگی کنم؟

بهتر است بعد از ازدواج مستقل شوید و در مکان دیگری زندگی کنید اما اگر اصلا هیچ چاره‌ای ندارید و باید در کنارشان زندگی کنید، سعی کنید ارتباط خوب با آنها داشته باشید و حداقل شما تنش وارد نکنید. اما اینکه چرا نباید با آنها زندگی کنید چون زمانی که بعد از ازدواج زوجین با خانواده‌ها زندگی می‌کنند، دخالت‌ها، دعواها و مشکلات بیشتر می‌شود و ممکن است حرمت‌ها از بین برود.

 1. آیا درسته که به خاطر رفتارهای بد خواهر شوهرم از شوهرم طلاق بگیرم؟

لازم نیست طلاق بگیرید و زندگی‌تان را به خاطر دیگران خراب کنید اما اگر با شوهرتان مشکلاتی دارید که حل نمی‌شود و زندگی‌تان خوب نیست، این بحث جداگانه‌ای است و می‌توانید تصمیم منطقی بگیرید که طلاق بهترین راه است راه دیگری برای بهبود ارتباط با شوهرتان وجود دارد. در این زمینه می‌توانید با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید.

  پیامک‌های دوستت دارم عاشقانه به همسر (اس ام اس دوستت دارم به عشقم)

سخن پایانی

ارتباط برقرار کردن با خانواده شوهر آن قدرها هم سخت و پیچیده نیست. گاهی خودمان آن را پیچیده می‌کنیم و یا خودمان هم اشتباهاتی را انجام می‌دهیم که باعث می‌شود چنین رفتار و یا پاسخی را از آنها ببینیم. در این مقاله روش‌هایی را توضیح دادیم که به شما کمک می‌کند رابطه بهتر و صلح‌آمیزتری را با خواهر شوهرتان داشته باشید. به علاوه در انتهای مقاله چندین روش و راهکار توضیح دادیم برای نحوه برخورد با خواهر شوهر دشوار و سمی و همچنین گفتیم که چنین افرادی چه ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری دارند تا بتوانید شناسایی کنید که آیا خواهر شوهرتان هم جزء این دسته از افراد است یا خیر. اگر در زمینه ارتباطات با خانواده شوهرتان به مشکلاتی برخوردید که نمی‌توانید خودتان حل کنید و یا پیچیده هستند و نیاز به کمک دارید، می‌توانید با مشاوران خانواده همیار عشق مشورت کنید و راهکارهای لازم را دریافت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

دیگه دوستم نداره؟

دیگه دوستم نداره؟ خیلی گیر میده اگر مدام میخواد با شما سر مسائل جزئی و کم اهمیت بحث و دعوا کنه، یعنی دوستتون نداره. کسی که تلاش نمیکنه مشکلات رو

مطالعه»