چرا دو نفر عاشق هم می‌شوند؟ (چرا مجذوب شخص خاصی می‌شویم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا دو نفر عاشق هم می‌شوند؟ (چرا مجذوب شخص خاصی می‌شویم؟)

همه ما آدم‌ها به دلایل مختلفی عاشق یک فرد می‌شویم. این دلایل، فقط مربوط به جذابیت ظاهری و جنسی یا جذابیت رفتاری فرد نیستند، بلکه دلایل عمیق‌تر روان شناختی نیز برای عاشق شدن وجود دارند. به عنوان مثال هر کدام از ما که طرحواره‌های درمان نشده‌ای در ذهن‌مان داریم، ممکن است به دلیل طرحواره‌‌هایمان عاشق افراد خاصی بشویم که حتی برای ما این افراد سمی و آسیب‌زننده هستند اما ما متوجه نمی‌شویم یا به دلیل وابستگی عمیقی که بین روان‌مان و آن فرد وجود دارد، نمی‌توانیم قبول کنیم که در رابطه اشتباه هستیم و باید خودمان را از آن فرد دور کنیم. در این مقاله قصد داریم درباره دلایل عاشق شدن توضیح بدهیم تا اگر عاشق شدید، بتوانید احساسات‌تان را ریشه‌یابی کنید.

چرا دو نفر عاشق هم می‌شوند؟


شما دو نفر با هم سازگار هستید

اگر شما با کسی سازگار باشید و عمیقا با هم تفاهم داشته باشید، به احتمال زیاد عاشق هم خواهید شد چون افرادی که از نظر فکری، عقایدی و شخصیتی به هم نزدیک هستند و با هم شباهت دارند، مسلما احساس نزدیکی بیشتری نسبت به یکدیگر خواهند داشت.

حس می‌کنید او را برای شما جذاب است

این جذابیت حتما نباید ظاهری باشد، ممکن است جنسی یا رفتاری هم باشد، یعنی شما حس می‌کنید از لحاظ جنسی، از لحاظ فیزیکی و یا از لحاظ رفتاری، طرف مقابل برای شما جذاب است. حتی ممکن است از لحاظ مالی یا موقعیت شغلی، آن فرد برای شما جذاب باشد. اگر شما فقط جذب ظاهر، قدرت جنسی یا موقعیت مالی و شغلی فرد شده باشید و هنوز او را نشناختید و اطلاعات زیادی درباره اخلاق و رفتارش ندارید، نمی‌توان اسم این جذابیت را عشق گذاشت، بلکه بیشتر هوس، شهوت یا شیفتگی است. عشق ترکیبی از جذابیت رفتاری و شخصیتی و جذابیت ظاهری و جنسی است.

با او ارتباط عمیق و صمیمانه دوستانه داشتید

اگر کسی که عاشقش شدید دوست شما است و با او صمیمی هستید و ارتباط عمیقی دارید، ممکن است به دلیل این ارتباط عمیق و صمیمانه عاشق او شوید.

او شبیه والد جنس مخالف شما است

همه ما با پدر و مادرهایمان بزرگ شدیم و درواقع اولین جنس مخالفی که دیدیم، والد جنس مخالف ما بوده است که برای دخترها پدر است و برای پسرها، مادر. برخی از افراد به صورت ناخودآگاه فردی را انتخاب می‌کنند که شبیه والد جنس مخالف‌شان است. گاهی اوقات انتخاب کردن چنین فردی خوب است چون فرد والدش را دوست دارد و ویژگی‌های والدش مثبت و خوب است، اما اگر فرد والدش را دوست نداشته باشد یا او فرد سالمی نباشد و رفتارهای اشتباه زیادی داشته باشد و فرد بخواهد شریک عاطفی‌اش را طوری انتخاب کند که او شبیه والدش باشد، رابطه‌شان به مشکل برمی‌خورد. پس ما گاهی عاشق فردی می‌شویم که شبیه والد جنس مخالف‌مان است، چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ رفتاری و شخصیتی. این موضوع هم می‌تواند خوب باشد و هم می‌تواند بد باشد. خوب یا بد بودن آن بستگی به ارتباط شما با والد جنس مخالف و سلامت روانی و رفتاری او دارد.

  چه کار کنم منو بخواد؟!

او شما را تکمیل می‌کند

گاهی ما عاشق فردی می‌شویم که دقیقا قطب مخالف ما است و به نوعی نقص‌های ما را تکمیل می‌کند. در بسیاری از موارد جذب شدن به یک فرد به این دلیل، آسیب‌زننده است و منجر به ایجاد شدن یک رابطه سمی می‌شود. به عنوان مثال فرض کنید یک فرد ضعیف که معمولا در روابط زود وابسته می‌شود و زود دل می‌بندد، عاشق یک فردی شود که او را تکمیل می‌کند یعنی برعکس او فردی قوی و با اعتماد به نفس است. درواقع با اعتماد به نفس و قوی بودن آن فرد است که او را عاشق کرده است و برای آن فرد هم مطیع و احساساتی بودن آن فرد است که او را عاشق و مجذوب خود کرده است. تا اینجا که ابتدای رابطه است همه چیز خوب به نظر می‌رسد اما با پیش رفتن رابطه، فرد با اعتماد به نفس از این همه تفاوت یعنی از این همه احساساتی بودن و ضعف شریک عاطفی‌اش خسته می‌شود و فرد وابسته از منطقی و قوی بودن طرف مقابلش! در نتیجه امکان دارد که رابطه‌شان شکست بخورد.

او یک فرد شوخ‌طبع است

افراد شوخ‌طبع معمولا جذاب هستند. بسیاری از افراد جذب افراد شوخ‌طبع می‌شوند چون می‌توانند در کنار آنها احساس خوشحالی داشته باشند. این افراد سرشار از انرژی مثبت و خنده هستند. بنابراین اگر شریک عاطفی‌تان شوخ‌طبع است، امکان دارد که شما به این دلیل جذب او شده باشید.

صادق است

صداقت در رابطه بسیار مهم است. وقتی کسی با شما صادق و روراست باشد، امکان دارد به او علاقه‌مند شوید چون در کنارش احساس امنیت و آرامش خواهید داشت.

او شما را درک می‌کند

درک شدن از طرف یک فرد، به ما حس بسیار خوبی می‌دهد. همه ما دوست داریم از طرف کسی که دوستش داریم، درک و شنیده شویم. اگر فردی این احساس خوب را به ما بدهد، امکان دارد به او علاقه‌مند شویم.

  رازهایی درباره مردان که زنان نمی‌دانند (آشنایی با دنیای آقایان)

او مرموز است

معمولا ذات ما انسان‌ها حکم می‌کند که به سمت چیزهای عجیب و غریب، مرموز و هیجان‌انگیز برویم. به همین دلیل است که جذب افرادی می‌شویم که معلوم نیست ما را دوست دارند یا نه یا معلوم نیست قصدشان از اینکه به ما نگاه می‌کنند یا با ما حرف می‌زنند چیست؟ ما انسان‌ها عاشق کشف کردن هستیم. به همین دلیل درگیر افراد و روابط مرموز می‌شویم که معلوم نیست آینده‌اش چه می‌شود. البته از طرفی جذب چنین فردی شدن می‌تواند خطرناک باشد چون شما مدت زیادی با هیجان پیش می‌روید که او را درک کنید و احساسش را نسبت به خودتان کشف کنید اما اگر روزی کشف کنید که او هیچ حسی ندارد یا شما را فقط به بازی گرفته بود، قطعا شکست بدی می‌خورید و آسیب می‌بینید.

در کنارش احساس شادی می‌کنید

همه ما به انرژی مثبت بیشتر جذب می‌شویم تا انرژی منفی و دوست داریم در کنار فردی باشیم که به ما حس خوب و خوشحالی می‌دهد و نه حس بد و منفی یا افسردگی. بنابراین ممکن است مجذوب فردی شوید که به شما حس شادی و خوشحالی می‌دهد.

احساس تنهایی می‌کنید

حس تنهایی یکی از احساساتی است که شما را ناخودآگاه مجذوب هر فردی می‌کند. وقتی احساسی تصمیم می‌گیرید با کسی وارد رابطه شوید، دیگر دقت نمی‌کنید که آیا او فرد مناسبی است یا خیر. فقط عاشق می‌شوید که خلاءهایتان پر شود. یکی از این خلاءها که شما را عاشق کسی می‌کند، احساس تنهایی است.

از روی طرحواره‌هایتان وابسته به کسی شده‌اید

طرحواره‌ها شما را مجذوب افرادی می‌کنند که برایتان آسیب‌زننده هستند و بیشتر باعث فعال شدن طرحواره‌هایتان می‌شوند. به عنوان مثال طرحواره رهاشدگی باعث می‌شود شما جذب فردی شوید که اتفاقا شما را رها و طرد می‌کند. طرحواره محرومیت هیجانی باعث می‌شود جذب فردی شوید که شما را درک نمی‌کند، گوش شنوای خوبی نیست و به شما احساس تنهایی بیشتری می‌دهد. طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری شما را وابسته فردی می‌کند که از اعتمادتان سوءاستفاده می‌کند و به شما آسیب می‌زند، مثلا ممکن است از لحاظ جنسی از شما سوءاستفاده کند، شما را تحقیر و خرد می‌کند، حتی در جمع، در رابطه جنسی بدون رضایت شما خشونت زیادی به خرج می‌دهد، دست بزن دارد، فحش می‌دهد، خیانت می‌کند و… طرحواره نقص و شرم و شکست بیشتر باعث می‌شوند شما جذب فردی شوید که به شما احساس ضعف و شکست‌خوردگی بیشتری می‌دهد. طرحواره ایثار باعث می‌شود شما جذب فردی شوید که از شما ضعیف‌تر است و مدام نیاز به کمک دارد و شما هم برایش آنقدر ایثارگری و فداکاری می‌کنید و درگیر ترحم می‌شوید که خودتان و زندگی‌تان را فراموش می‌کنید. این تنها تعدادی از طرحواره‌ها هستند. هر کدام از طرحواره‌ها یا تله‌های ذهنی می‌توانند شما را درگیر روابط اشتباه کنند. پس بهتر است برای درمان شدن آنها زودتر اقدام کنید. برای بررسی شدن و درمان آنها می‌توانید از طرحواره درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

  چگونه روابط دوستانه را در کنار رابطه عاطفی حفظ کنیم؟ (دوستان مشترک زوجین)

او شبیه عشق قبلی یا سایر آدم‌های زندگی‌تان است

زمانی که ذهن‌مان بندهای عاطفی و روانی محکمی با یک سری افراد دارد، ناخودآگاه همان گونه افراد را به سمت ما جذب می‌کند. مثلا اگر هنوز درگیر عشق قبلی‌تان باشید که فرد اشتباهی بوده است، ممکن است همان گونه افراد را مدام به خودتان جذب کنید، وابسته شوید و آسیب ببینید.

او باعث تحریک جنسی شما می‌شود

گاهی ما از روی هوس و شهوت به کسی علاقه‌مند می‌شویم. درواقع جذب ظاهر و اندام او می‌شویم.

چه کار کنم عاشق فرد مناسب شوم؟

اگر می‌خواهید عاشق فرد مناسب شوید، دیگر افراد اشتباه را به خودتان جذب نکنید، وابسته نشوید و رابطه بدون شکست را تجربه کنید، باید روی خودتان کار کنید و عوامل فوق را برطرف کنید تا این چرخه اشتباه قطع شود. توصیه می‌کنیم برای رسیدن به رابطه سالم، موفق و هدفمند با فرد مناسب، در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

سخن پایانی

عاشق شدن دلایل مختلفی دارد. گاهی به صورت منطقی عاشق فردی مناسب می‌شویم اما گاهی از روی خلاءها، تله‌های روانی و یا دلایل دیگر به اشتباه عاشق فردی می‌شویم و آسیب می‌بینیم. سعی کردیم در این مقاله تمام این دلایل را توضیح بدهیم تا عشق‌تان را ریشه‌یابی کنید، درست یا اشتباه بودن آن را بسنجید و سپس برای رابطه‌تان تصمیم‌گیری کنید. اگر می‌خواهید فرد مناسب را پیدا و جذب کنید و رابطه سالم و موفقی داشته باشید، توصیه می‌کنیم در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط