ملاک های زیبایی زنان و مردان

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ملاک های زیبایی زنان و مردان

ملاک‌های اصلی جذابیت از نظر جنس مخالف

چند وقت پیش در یه نظرسنجی از شما خواستیم  تا نظرتون رو در مورد ملاک‌های جذابیت و زیبایی بگین. نتایج هم منتشر کردیم. حالا می‌خوایم در این مطلب نتیجه یک نظرسنجی جهانی که در 27 کشور جهان انجام شده رو بتون نشون بدیم. البته نتایج این پژوهش یک میانگین جهانیه و در اسلاید انتهایی در مورد استثناها صحبت می‌کنیم.

 نظرسنجی جهانی در مورد ملاک‌های جذابیت

سایت ایپسوس (IPSOS) در سال 2019، نظرسنجی‌ای انجام داد و طی آن از حدود 18000 زن و مرد در کشورهای مختلف جهان پرسیدند که چه ویژگی‌هایی باعث زیبایی و جذابیت زنان/مردان می‌شود؟ شرکت کنندگان نظرسنجی ملاک‌ها مختلفی رو مطرح کردن که در ادامه به مهم‌ترینشان اشاره می‌کنیم.

زنان جذاب

براساس این نظرسنجی، 4 ویژگی اصلی و مهم که روی زیبایی و جذابیت زنان تاثیر می‌گذاره به ترتیب اینها هستن: مهربانی (71 درصد)، شاد و با نشاط بودن (71 درصد)، وقار و شان و منزلت (70 درصد) و در نهایت عزت‌نفس (69 درصد).

زیبایی ظاهری سهمش کجاست؟

جالبه بدونید، مسائل ظاهری در رتبه‌های پایین‌تری قرار داشتند : زیبایی صورت (46 درصد)، خوش پوشی و سبک لباس پوشیدن (41 درصد) و مسائلی مانند وزن و ظاهر جسمانی (40 درصد).

 زیبایی و رفتار مناسب

تحقیقات نشون داده که اخلاق و رفتار مناسب و شایسته می‌تونه نظر افراد رو راجع به ظاهر تغییر بده؛ اما یعنی چی؟ برخی از افراد از نظر ویژگی‌های زیبایی شناختی، ظاهر بی‌نقص و زیبایی دارن که معمولا در برخورد اول زیبا ارزیابی می‌شن. اما به طور کلی، ارزیابی انسان‌ها از زیبایی و ظاهر بیشتر تحت تاثیر موارد دیگه‌ای مانند رفتار و منش هست؛ یعنی عموما انسان‌ها کسی رو زیبا ارزیابی می‌کنند که از رفتار و اخلاق مناسب و خوبی برخوردار باشند.

  اون عشق واقعی و ابدی منه؟!

مردان جذاب

همین نظرسنجی در مورد آقایون هم انجام شد و نتایجش نشون می‌ده که 4 ملاک اصلی در مورد جذابیت آقایون اینها هستن: مهربانی (73 درصد)، وقار و شان و منزلت (71 درصد)، هوش (71 درصد) و شاد و با نشاط بودن (69 درصد).

ظاهر و مسائل مالی برای آقایون

سهم موفقیت در شغل و مسائل مالی به ترتیب 48 و 46 درصد هست و در رتبه هشتم و نهم جدول قرار داره. زیبایی صورت و خوش‌پوشی هم در رتبه‌های بعدی هستند. باتوجه به آنچه گفته شد، چه در مورد زنان و چه مردان، ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری، ملاک‌های مهم‌تری برای جذابیت هستند.

 تفاوت‌های فرهنگی

نکته جالبی که تو این نظرسنجی وجود داره این هست که چند کشور انتخاب شده مثل روسیه، ترکیه، چین و عربستان و … بیش از سایر کشورها (مخصوصا کشورهای اروپایی مانند سوئد، انگلیس و …)، به ظاهر و سبک لباس پوشیدن اهمیت می‌دن که این می‌تونه نشان دهنده تاثیر عوامل فرهنگی در نگرش آدم‌ها نسبت به زیبایی باشه!

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط