همیار عشق

کنترل نیاز جنسی و شهوت پیش از ازدواج (تخلیه میل جنسی در دوران مجردی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

کنترل نیاز جنسی و شهوت پیش از ازدواج (تخلیه میل جنسی در دوران مجردی)

یکی از مسائل و مشکلات مهمی که دختران و پسران مجرد با آن درگیر هستند و نمی‌دانند که چه کاری درست است که انجام دهند، کنترل نیاز جنسی و شهوت قبل از ازدواج است. قبل از ازدواج متاسفانه برخی از افراد درگیر روابط اشتباه می‌شوند و از این طریق نیاز جنسی‌شان را برآورده می‌کنند یا به اشتباه به خودارضایی روی می‌آورند. این دو امر بسیار مخرب است و نباید انجام شود. در این مقاله قصد داریم ابتدا توضیح دهیم که عوارض خودارضایی و برقرار کردن رابطه جنسی در دوران دوستی کدام‌اند و سپس به این موضوع می‌پردازیم که پیش از ازدواج چگونه می‌توانید نیاز جنسی‌تان را کنترل و مدیریت کنید.

چرا خودارضایی روش مناسبی نیست؟


احساس گناه و پشیمانی ایجاد می‌کند

به دلیل اینکه خودارضایی از لحاظ شرعی گناه محسوب می‌شود، برخی از افراد بعد از انجام آن، این احساس گناه و پشیمانی را احساس می‌کنند. این احساسات منفی به مرور زمان می‌توانند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهند چون فرد احساس گناه می‌کند و می‌داند که باید رفتار ناپسند و اشتباه را متوقف کند اما چون به آن اعتیاد پیدا کرده است و نمی‌تواند ترک کند، این احساس گناه بیشتر و بیشتر می‌شود و فرد گمان می‌کند که انسان ضعیف و بی‌کفایتی است که نمی‌تواند خودش را کنترل کند تا رفتاری را که گناه است را انجام ندهد.

اعتیاد ایجاد می‌کند

به دلیل اینکه در هنگام ارضاء نیاز جنسی، هورمون‌های لذت ترشح می‌شوند، مغز به صورت ناخودآگاه به این هورمون‌ها وابسته می‌شود و اعتیاد پیدا می‌کند. کم کم فرد به خاطر کسب هر چه بیشتر این لذت، یعنی برای انجام خودارضایی، برنامه‌های مهم زندگی‌اش را لغو می‌کند، شغل و تحصیلش مختل می‌شوند و حتی شاید دیگر کمتر حاضر شود از خانه بیرون برود تا بتواند این لذت را بیشتر و بیشتر کسب کند. این حد از اعتیاد، به جنبه‌های مختلف زندگی فرد آسیب می‌زند.

زودانزالی یا دیرانزالی

یکی از عوارض مخرب خودارضایی، زودانزالی یا دیرانزالی است چون شخص به یک سری عکس یا فیلم اعتیاد پیدا می‌کند و یا اگر آن عکس‌ها یا فیلم‌های خاص را نبیند ارضاء نمی‌شود، و یا با کوچک‌ترین تحریکی، ارضاء می‌شود. به همین دلیل خودارضایی زمینه‌ساز دیرانزالی یا زودانزالی در مردان است.

کیست یا تنبلی تخمدان

یکی از عوارض خودارضایی مکرر در زنان، کیست یا تنبلی تخمدان است. در این صورت خانم بعد از ازدواج زمانی که بخواهد بچه دار شود، با مشکل مواجه خواهد شد.

  اولین رابطه جنسی (بایدها و نبایدها)

کاهش قدرت باروری مردان

یکی از عوارض و پیامدهای خودارضایی در مردان، کاهش قدرت باروری است، یعنی حرکت اسپرم‌ها کاهش پیدا می‌کند یا تعداد اسپرم‌ها و یا شکل آنها، دچار مشکل می‌شود. همه این موارد، قدرت باروری مردان را کاهش می‌دهد.

مشکلات روحی و روانی

استرس، اضطراب و افسردگی از عوارض شایع خودارضایی هستند. بعد از خودارضایی زمانی که شخص رفتارش را مرور می‌کند، ممکن است دچار احساس گناه، استرس و اضطراب برای سلامت جنسی و جسمی خود و افسردگی شود. این موارد، سلامت روانی فرد را کاهش می‌دهند.

چرا نباید در دوران دوستی، رابطه جنسی برقرار کرد؟

متاسفانه در جامعه کنونی، برخی از افراد در دوران دوستی، قبل از کسب کردن شناخت کافی از یکدیگر و قبل از جدی و رسمی شدن رابطه، رابطه جنسی برقرار می‌کنند. این کار، پیامدها و عواقب زیادی دارد که بیشتر افراد با در نظر نگرفتن این عواقب، این کار را انجام می‌دهند و بعد از بهم خوردن رابطه عاطفی، سخت آسیب می‌بینند. در ادامه به چند آسیب و پیامد برقراری رابطه جنسی در دوران دوستی اشاره می‌کنیم:

سرد یا منصرف شدن مرد از ازدواج

به دلیل اینکه خانم در رابطه عاطفی و جنسی، همه توانایی‌ها و سیاست‌های خود را نشان می‌دهد و بعد از رابطه جنسی و کسب لذت، به شدت وابسته می‌شود، طرف مقابل دیگر دلیلی برای ازدواج و رفتن به زیر بار مسئولیت‌های زندگی مشترک نمی‌بیند چون در دوران دوستی و آشنایی تقریبا همه چیز را تجربه می‌کند. به همین دلیل، از ازدواج و رسمی کردن رابطه منصرف یا سرد می‌شود.

از بین رفتن باکرگی خانم

شاید برخی از افراد معتقد باشند که باکرگی مهم نیست، اما در جامعه هنوز هم هستند افرادی که این موضوع برایشان بسیار مهم است و اصلا نمی‌خواهند با افرادی که باکره نیستند و قبلا رابطه جنسی داشته‌اند، وارد رابطه شوند. بنابراین اگر خانم در رابطه جنسی باکرگی‌اش را از دست بدهد و بعدا وارد رابطه عاطفی دیگری شود، شاید آن مرد اگر بداند که خانم باکره نیست، نخواهد رابطه را ادامه بدهد. برخی از خانم‌ها به اشتباه به طرف مقابل نمی‌گویند که قبلا رابطه جنسی داشته‌اند تا آن فرد رابطه را تمام نکند، اما بعد از ازدواج که شخص متوجه این موضوع می‌شود، از اینکه خانم به او دروغ گفته است و او را فریب داده است به شدت عصبانی و سرد می‌شود. بنابراین اگر این اتفاق برایتان افتاده است، بهتر از صادقانه این موضوع را با شریک عاطفی‌تان در میان بگذارید، تا اینکه روزی دروغ‌تان آشکار شود.

ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

افرادی که در دوران دوستی قبل از ازدواج با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند، نمی‌دانند که طرف مقابل‌شان آیا بیماری مقاربتی یا پوستی دارد یا خیر؟ چون هیچ آزمایشی انجام نمی‌شود. از آنجایی که بسیاری از بیماری‌ها مثل ایدز را نمی‌توان از روی ظاهر افراد تشخیص داد، شخص ممکن است با برقراری رابطه با این فرد، این بیماری‌های مقاربتی یا پوستی را بگیرد.

بارداری ناخواسته

متاسفانه در جامعه، آگاهی درباره مسائل جنسی هنوز کم است و به همین خاطر اشتباهات زیادی رخ می‌دهد. یکی از پیامدها و عوارض برقراری رابطه در دوران دوستی، امکان بارداری ناخواسته است. اگر این اتفاق رخ دهد، خانم مجبور می‌شود بچه را سقط کند. سقط جنین هم آسیب‌های روحی و روانی و جسمانی خاص خود را دارد، مخصوصا برای این خانم‌ها چون نمی‌خواهند کسی متوجه بارداری آنها شود، فورا بدون درخواست کمک از متخصص، سعی می‌کنند با قرص و دارو جنین را سقط کنند.

  رفع خجالتی بودن و کمرویی (چگونه کم‌حرف و خجالتی نباشم؟)

از دست دادن تمرکز برای شناخت خوب طرف مقابل

یکی از معایب دیگر این امر، این است که با برقراری رابطه جنسی، به دلیل اینکه شخص لذت می‌برد و هورمون‌های لذت و عشق در او ترشح می‌شوند، امکان دارد چنان غرق در رابطه و عشق‌شان شود که تمرکزش را از کسب شناخت مناسب از طرف مقابل را از دست بدهد. در نتیجه شخص براساس احساسات و هورمون‌هایش تصمیم می‌گیرد و گمان می‌کند که این شخص همان کسی است که باید با او ازدواج کند، حتی اگر شخص اشتباهی باشد. به همین دلیل احتمال اشتباه بودن انتخاب و ناموفق بودن ازدواج بالا می‌رود.

افزایش احتمال باجگیری عاطفی

بعضی از افراد بعد از رابطه جنسی، احساس می‌کنند که مالک طرف مقابل شده‌اند و دیگر همه چیز او را در اختیار خود دارند، بنابراین شروع می‌کنند به انجام دادن باجگیری عاطفی، تهدید و… تا به اهداف دیگرشان نیز برسند.

چگونه نیاز و میل جنسی‌ام را قبل از ازدواج کنترل کنم؟


همانطور که در بخش‌های قبلی مطالعه کردید، متوجه شدید که خودارضایی و یا برقراری رابطه جنسی در دوران دوستی، آسیب‌های فراوانی به همراه دارد و هیچ کدام‌شان راه حل درست برای افراد مجرد نیستند. در ادامه برای کنترل میل و نیاز جنسی قبل از ازدواج، راهکارها و توصیه‌هایی را آورده‌ایم:

سعی نکنید آن را مهار کنید اما آن را ارضا هم نکنید

نیاز جنسی نیز همانند سایر هیجانات و نیازهای انسان، طبیعی است و در همه انسان‌ها چه زن باشند و چه مرد، وجود دارد. نمی‌توان این میل و نیاز را به صورت کامل حذف یا مهار کرد اما اگر آن را ارضاء نکنید و اجازه دهید این نیاز در شما به صورت طبیعی بماند، این نیاز شما را مجبور نخواهد کرد که دست به کارهای اشتباه بزنید. هر موقع که احساس کردید نیاز جنسی‌تان افزایش پیدا کرده است، بر روی چیز دیگری تمرکز کنید و حواس‌تان را با کار دیگری پرت کنید، به عنوان مثال ورزش کنید، بیرون بروید و قدم بزنید، کتاب بخوانید، فیلم کمدی ببینید و… این کارها حواس‌تان را پرت می‌کنند تا بر روی این نیاز و خواسته تمرکز نکنید و مجبور شوید آن را ارضاء کنید.

از دیدن فیلم و عکس‌های تحریک‌کننده بپرهیزید

تا زمانی که فیلم و عکس‌های تحریک‌کننده در دسترس شما باشند، کنترل این نیاز دشوارتر خواهد بود. بنابراین برای کنترل آن تا ازدواج، باید از دیدن صحنه‌های تحریک‌کننده و برانگیزاننده میل جنسی، به شدت خودداری کنید.

گروه دوستانه تشکیل دهید

برای اینکه بیشتر در اجتماع باشید و کمتر تنها بمانید، گروهی از دوستان‌تان را دور هم جمع کنید و یک اکیپ دوستانه تشکیل دهید یا سعی کنید با خانواده‌تان ارتباط نزدیک و خوبی بگیرید. داشتن جمع صمیمی از دوستان و اعضای خانواده، سرگرمی خوب و سالمی هستند تا بتوانید از تنها ماندن و ارضاء نیاز جنسی به روش اشتباه خودداری کنید.

ورزش کنید و تغذیه مناسب داشته باشید

ورزش کردن انرژی‌تان را که با رابطه جنسی یا خودارضایی قصد داشتید تخلیه کنید را به شکل سالم از بدن‌تان خارج می‌کند و انرژی مثبت و سرزندگی به شما می‌دهد. این فعالیت بدنی، شما را از لحاظ جنسی آرام می‌کند. تغذیه مناسب داشته باشید و بدن‌تان را با مواد مغذی پر کنید و نه غذاهای بی‌فایده، محرک و چاق‌کننده.

خودتان را با افراد متاهل مقایسه نکنید

اگر دوستانی دارید که ازدواج کرده‌اند و زندگی خوبی دارند، خودتان را با آنها مقایسه نکنید. آنها هم دشواری‌ها و چالش‌های خاص خودشان را دارند و زندگی‌شان سرتاسر لذت و خوشی نیست. این نکته را نیز بدانید که آنها هم روزی در جایگاه شما یعنی مجرد بودند و شما هم در فرصت مناسب و به وقتش، با شخص مناسب ازدواج خواهید کرد و لذت‌ها را تجربه خواهید کرد.

  فال بازگشت معشوق و طلسم برگرداندن عشق

ارزش صبر کردن را دارد

از این زاویه دید به این موضوع نگاه کنید که اگر چند سال صبر کنید و با شخص مناسب ازدواج کنید و بعدا تا آخر عمرتان رابطه جنسی داشته باشید و لذت ببرید، بسیار بهتر از این است که از راه‌های اشتباه برای ارضاء کردن نیاز جنسی استفاده کنید. بنابراین ارزش صبر کردن را دارد.

در رابطه عاطفی، حد و مرز تعیین کنید

اگر در رابطه عاطفی هستید، حد و مرز و خط قرمزهایی را تعیین کنید و اجازه ندهید که طرف مقابل از حد و مرزها بگذرد. اگر او به خط قرمزهایتان احترام نمی‌گذارد، برای ادامه رابطه تجدید نظر کنید. هرگز به خاطر هیچ کس، خط قرمزهایتان را زیر پا نگذارید. واضح بیان کنید که می‌خواهید رابطه جنسی و معاشقه را بعد از ازدواج تجربه کنید و این موضوع خط قرمز و یکی از ارزش‌هایتان محسوب می‌شود.

منفی‌نگر نباشید

گمان نکنید که همه مردان یا زنان به دنبال رابطه جنسی هستند. هنوز هم دختران و پسران خوب که اهل زندگی مشترک باشند، وجود دارند. به خاطر داشته باشید که شما چیزی را جذب می‌کنید که در ذهن‌تان به آن فکر می‌کنید. بنابراین اگر منفی‌نگر باشید و گمان کنید که همه افراد بد و اهل رابطه جنسی هستند، دقیقا همین افراد را به خودتان جذب خواهید کرد. طرز نگرش‌تان را تغییر دهید، واقع‌بین باشید، اگر تاکنون با چند شخص اشتباه در رابطه بودید، این بد بودن‌ها را به همه جنس مخالف‌ها عمومیت ندهید و مثبت‌اندیش باشید. توصیه می‌کنیم برای جذب عشق واقعی و شخص مناسب و یا برای مدیریت درست رابطه تا رسیدن به ازدواج موفق و ماندگار، در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

به خدا اعتماد کنید

خدا این نیازهای طبیعی را در بدن انسان‌ها قرار داده است، پس این توانایی را هم به انسان‌ها داده است که بتوانند آن را کنترل کنند. به خدا اعتماد کنید و به او توکل کنید. باور داشته باشید که شما نیز توانایی مدیریت این نیاز طبیعی قبل از ازدواج را دارید.

سخن پایانی

میل و نیاز جنسی، یک میل طبیعی است که در همه انسان‌ها وجود دارد. کنترل نیاز جنسی پیش از ازدواج، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که دختران پسران مجرد باید در این خصوص راهکارهایی را انجام دهند تا این نیاز کنترل شود و بعد از ازدواج ارضاء شود. دو روش رایج برای ارضاء نیاز جنسی، خودارضایی و برقراری رابطه جنسی در دوران دوستی است که البته در بخش اول مقاله توضیح دادیم که هر دو این روش‌ها اشتباه هستند و عوارض و پیامدهایی به همراه دارند. در ادامه توصیه‌ها و راهکارهایی برای کنترل نیاز جنسی پیش از ازدواج آورده‌ایم. اگر برای ارضاء نیاز و میل جنسی خود به کارهای اشتباهی مثل خودارضایی یا رابطه جنسی مکرر با افراد مختلف اعتیاد پیدا کردید، توصیه می‌کنیم برای حل این مشکل و یادگیری نحوه کنترل این نیاز طبیعی در خود، از روانشناسان بالینی همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چطوری تغییرش بدم؟

فهرست مطالب1 اخلاقاشو دوست ندارم!2 چطور تغییرش بدم؟3 چی کار کنم که تغییر کنه؟4 همه چیز از خودمونه5  ناراحت شدم چون …6 یعنی من مقصرم؟7 تغییر می‌کنم یا رها می‌کنم

مطالعه»