ازدواج فامیلی (مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج فامیلی (مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی)

برخی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که فرزندان‌شان با یک فامیل ازدواج کند چون از فامیل، شناخت بیشتری دارند و احتمال اینکه ازدواج با شکست مواجه شود بسیار کم می‌شود، یا دختر و پسر خانواده، عاشق فامیل می‌شوند و قصد ازدواج با فامیل را دارند. در این مقاله، بررسی می‌کنیم که آیا ازدواج فامیلی خوب است یا بد و آیا بهتر از ازدواج‌های غیرفامیلی است یا خیر؟

مزایای ازدواج فامیلی


تناسب فرهنگ، ارزش‌ها و عقاید خانواده‌ها

البته که خانواده‌ها تفاوت‌هایی نیز با هم دارند اما به دلیل فامیل بودن، اگر به هم نزدیک باشند، احتمال اینکه فرهنگ، ارزش‌ها و عقایدشان به هم شبیه و نزدیک باشد، بسیار زیاد است. این تناسب، به زوجین کمک می‌کند که تفاهم بیشتری با هم داشته باشند چون تفاوت فرهنگی و تفاوت در ارزش‌های خانواده‌ها، از تفاهم زوجین کم می‌کند و می‌تواند در زندگی مشترک، باعث تنش و درگیری بین زوجین و یا خانواده‌ها شود.

شناخت بیشتر از یکدیگر

به دلیل فامیل بودن و رفت و آمدها و معاشرت‌های چندین ساله، خانواده‌ها و دختر و پسر از یکدیگر شناخت بیشتری دارند و تقریبا می‌دانند که عادت‌های بد رفتاری، مثل سیگار کشیدن و… را دارند یا خیر و یا چه گذشته‌ای داشتند، با چند نفر در ارتباط بودند و در کل روند زندگی‌شان مثل شغل و تحصیل‌شان چگونه است. این شناخت بیشتر به افراد کمک می‌کند که ارتباط بهتری با هم بگیرند و همچنین امکان فریب دادن دیگری یا دروغگویی درباره خود، تقریبا کاهش می‌یابد یا غیرممکن می‌شود. به عنوان مثال در رابطه‌هایی که افراد از دو خانواده متفاوت و غریبه با هم آشنا شده‌اند، ممکن است دیگری یک سری از ویژگی‌های خود و خانواده‌اش را از شریک عاطفی‌اش پنهان کند یا حتی دروغ بگوید، اما در ازدواج فامیلی اگر طرفین با هم سال‌ها در ارتباط بوده باشند و صمیمی باشند، این اتفاق به ندرت می‌تواند بیفتد.

همکاری و مشارکت بیشتر خانواده‌ها

به دلیل اینکه خانواده‌ها با هم آشنا و در ارتباط هستند، مراسمات و تعیین مهریه، معمولا راحت‌تر انجام می‌شود و همکاری و مشارکت خانواده‌ها در ازدواج بسیار بیشتر است. این صمیمیت و رضایت والدین و بودن در کنار فرزندان‌شان، ازدواج و زندگی مشترک دختر و پسر را باثبات‌تر و مستحکم‌تر می‌کند.

معایب ازدواج فامیلی


مشکلات ژنتیکی

یکی از مشکلات و ریسک‌های ازدواج‌های فامیلی، مشکلات ژنتیکی است. برخی از افراد با بی‌توجهی به این موضوع ازدواج می‌کنند و بچه‌هایشان با مشکلات شدیدی به دنیا می‌آیند. اکیدا توصیه می‌شود در صورت وارد شدن به رابطه عاطفی فامیلی، قبل از اینکه به مراحل جدی‌تر و ازدواج برسید، آزمایش و مشاوره ژنتیکی انجام دهید تا مطمئن شوید که ازدواج‌تان تصمیم درستی است و بعد رابطه را وارد مراحل جدی‌تر کنید. قبل از اینکه این آزمایش و مشاوره ژنتیکی را انجام دهید، بهتر است به فامیل‌ها و اقوام خود درباره جدی بودن رابطه‌تان اطلاع ندهید.

  اختلاف سنی تو رابطه چقدر مهمه؟

تحقیق نکردن درباره یکدیگر

یکی از معایب ازدواج فامیلی، این است که به دلیل اینکه دختر و پسر مطمئن هستند که یکدیگر را می‌شناسند و فامیل هستند، برای شناخت بیشتر، به تحقیقات محلی نمی‌پردازند و یا ممکن است صرفا به دلیل اعتماد و عشقی که به هم دارند، ازدواج کنند بدون آن که عمیقا از هم شناخت پیدا کنند. در روابط و ازدواج‌های غیرفامیلی، به دلیل اینکه دختر و پسر از دو خانواده متفاوت هستند، برای شناخت عمیق یکدیگر معمولا زمان می‌گذارند و تحقیق هم می‌کنند، اگر چه هستند افرادی که صرفا به دلیل عشق، بدون شناخت کافی با هم ازدواج می‌کنند و شکست می‌خورند اما به طور معمول، تحقیق کردن و تلاش برای کسب اطلاعات از یکدیگر در ازدواج‌های غیرفامیلی بیشتر است.

اختلالات ژنتیکی به نسل بعدی منتقل می‌شود

حتی اگر دختر و پسر بعد از ازدواج، فرزند سالمی را به دنیا بیاورند و هیچ اختلال ژنتیکی در فرزندشان نمایان نشود، با این حال این احتمال وجود دارد که این اختلالات به نسل‌های بعدی منتقل شوند، یعنی نوه این افراد دارای نقص ژنتیکی شود و مشکلات جبران‌ناپذیری برای او ایجاد شود.

طلاق سخت‌تر می‌شود

معمولا طلاق در ازدواج‌های فامیلی، سخت است به دلیل اینکه یک فامیل و ارتباط خانوادگی از هم می‌پاشد. برخی از افراد برای اینکه این ارتباط خراب نشود، حاضر هستند طلاق نگیرند و در زندگی مشترک آزار ببینند تا آبروی خانواده و فامیل‌شان نرود. برخی از خانواده‌ها هم ممکن است با طلاق فرزندشان مخالف باشند چون فکر می‌کنند که از هم پاشیدن یک ارتباط فامیلی و خانوادگی، باعث آبروریزی و شرم دو خانواده است.

دخالت فامیل‌ها

به دلیل اینکه فامیل‌ها خودشان را یک خانواده می‌دانند و به دختر و پسر نزدیک‌تر هستند، معمولا به خودشان اجازه دخالت بیشتری می‌دهند و اغلب این دخالت‌های خانوادگی و فامیلی، به کل فامیل و خانواده‌های دیگر هم کشیده می‌شود. این دخالت‌ها، باعث تنش و درگیری در زندگی مشترک دختر و پسر می‌شود و پایه‌های ازدواج‌شان را سست می‌کند. حتی گاهی کینه و دعوا به کل فامیل کشیده می‌شود و دو خانواده با هم درگیر می‌شوند.

  چرا عاشق آدم اشتباهی میشم؟ (دلایل انتخاب شخص اشتباه برای رابطه عاطفی)

بیماری‌ها و مشکلات احتمالی ازدواج فامیلی


ازدواج، یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی است که باید بسیار آگاهانه و درست انجام شود و نه فقط براساس عشق یا موقعیت مالی و اجتماعی طرف مقابل. برای داشتن ازدواج موفق، فاکتورها و عوامل زیادی لازم است که باید در کنار هم قرار بگیرند تا یک ازدواج به موفقیت برسد. اگر فقط یک فاکتور را در نظر بگیریم، مثل عشق یا موقعیت طرز مقابل، احتمال اینکه در ازدواج شکشت بخوریم زیاد است. معایب و مزایای ازدواج یا شخصی که انتخاب کردید، هم باید در نظر گرفته شود و همه جوانب سنجیده شود. در ادامه به چند مورد از بیماری‌هایی که ممکن است با ازدواج فامیلی در فرزند ایجاد شود، توضیح خواهیم داد.

سقط جنین

احتمال سقط شدن جنین در ازدواج‌های فامیلی بیشتر است. بهتر است اقدام به بارداری را با برنامه‌ریزی قبلی به کمک پزشک متخصص انجام دهید تا بارداری سالم و خوبی را داشته باشید و فرزندتان را با سلامتی کامل به دنیا بیاورید.

بیماری نقص ایمنی

نقص ایمنی یا کاهش و تضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، یکی از عواقب و مشکلات ازدواج فامیلی است. فرزندانی که از ازدواج‌های فامیلی به دنیا می‌آیند، سیستم ایمنی ضعیف‌تری را نسبت به سایر فرزندان دارند و احتمال اینکه دچار بیماری‌های عفونی شدید شوند، بیشتر است. احتمال مبتلا شدن فرزند به بیماری‌هایی مثل هپاتیت، سرطان و… نیز افزایش می‌یابد. اگر فرزند دچار این بیماری‌ها شود، در صورتی که از او به خوبی نگهداری نشود و یا پزشک نتواند با استفاده از داروهای خاص، این بیماری‌ها را شکست دهد، احتمال اینکه فرزند نتواند در برابر بیماری‌ها مقاومت کند بیشتر است.

معلولیت کودک

مهم‌ترین خطر و پیامد ازدواج فامیلی، معلولیت و یا نقص عضو است. معلولیت و نقص عضو به دلیل اختلالات ژنتیکی به صورت مادرزادی در فرزند اتفاق می‌افتد.

بیماری شب کوری

با افزایش سن فرزندانی که از ازدواج فامیلی به دنیا آمده‌اند، احتمال ابتلا به بیماری شب کوری بیشتر می‌شود. این بیماری ممکن است به مرور زمان به کوری دائمی تبدیل شود.

چگونه ازدواج فامیلی کم‌خطر یا بی‌خطری داشته باشیم؟

هیچ ازدواجی بی‌خطر نیست، یعنی هر بیماری مادرزادی و یا اختلال ژنتیکی می‌تواند از ازدواج با غریبه نیز ایجاد شود، اما تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال ابتلا به بیماری‌های فوق در فرزندان حاصل از ازدواح فامیلی، تقریبا 2 برابر می‌شود. بنابراین همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله هم اشاره کردیم، قبل از جدی شدن رابطه و ازدواج کردن، حتما آزمایش‌های لازم را انجام دهید و از یک مشاور ژنتیکی هم برای انجام بررسی‌های لازم، کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که اختلالات ژنتیکی حاصل از ازدواج فامیلی، بر روی روح و روان و جسم فرزند، تاثیر منفی می‌گذارد. پس حتما باید این موضوع مشخص شود که آیا ازدواج‌تان باعث اختلالات ژنتیکی می‌شود یا خیر و آیا راه حلی برای کاهش ریسک آن وجود دارد؟

  چند روزه پیام نداده، چیکار کنم؟؟

چگونه از انتخابم مطمئن شوم؟

کسب شناخت از یکدیگر، آگاهی از تفاوت‌های شخصیتی و مشکلاتی که ممکن است در آینده در زندگی مشترک با هم داشته باشید، بسیار اهمیت دارد و به شما کمک می‌کند که از اول، مهارت‌هایی را یاد بگیرید که از بروز مشکلات و دعواهای شدید در زندگی مشترک جلوگیری کنید و در صورت بروز مشکل، بتوانید آن را به درستی حل کنید و زندگی خوب و آرامی را در کنار همسرتان داشته باشید. برای مطمئن شدن از انتخاب‌تان و تضمین شدن ازدواج موفق، توصیه می‌کنیم در جلسات مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق شرکت کنید. به خاطر داشته باشید، افرادی که قبل از ازدواج، مشاوره پیش از ازدواج می‌گیرند، احتمال اینکه طلاق بگیرند یا در زندگی به مشکل جدی بربخورند، بسیار کمتر است چون این افراد با علم و آگاهی‌های لازم وارد زندگی مشترک شده‌اند.

سخن پایانی

برخی از افراد به دلیل شناخت بیشتر از طرف مقابل، دوست دارند فقط ازدواج فامیلی داشته باشند، برخی از افراد هم عاشق و دلبسته دختر یا پسر فامیل‌شان می‌شوند و بعد از وارد شدن به رابطه عاطفی، تصمیم می‌گیرند با هم ازدواج کنند. شاید شنیده باشید که می‌گویند ازدواج فامیلی خطرناک است و ممکن است فرزندتان با مشکلات روانی یا جسمانی شدیدی به دنیا بیاید. درست است که ازدواج فامیلی مزایایی دارد، اما معایبی نیز دارد که البته با پیشرفت زیاد علم پزشکی، این خطرات و عواقب ازدواج فامیلی قابل پیشبینی و تشخیص است و حتی ممکن است راه حلی برای کاهش ریسک و خطر هم وجود داشته باشد. در هر صورت علاوه بر عشق و علاقه و کسب شناخت از یکدیگر، انجام مشاوره و آزمایش‌های ژنتیکی، بسیار مهم است. در کنار مسائل ژنتیکی، کسب شناخت کامل از یکدیگر، دانستن تفاوت‌های شخصیتی و مشکلاتی که ممکن است در زندگی مشترک برایتان به وجود بیاید نیز بسیار مهم است. توصیه می‌کنیم برای مطمئن شدن از انتخاب‌تان، آموزش دیدن مهارت‌های لازم برای مدیریت درست زندگی مشترک و داشتن ازدواج موفق با شخصی که او را انتخاب کرده‌اید، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

رفتارهای نابودکننده رابطه!

رفتارهای نابودکننده رابطه! بی‌توجه و بی‌تفاوت بودن اگر مدت زیادیه که نسبت به شما و رابطه‌تون بی‌توجه شده و نگفته که دلیلش چیه، بهتره خودتون ازش بپرسین که مشکلی در

مطالعه»