همیار عشق

نشانه‌های داشتن آمادگی برای رابطه عاطفی (تست آماده بودن برای شروع یک رابطه)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

نشانه‌های داشتن آمادگی برای رابطه عاطفی (تست آماده بودن برای شروع یک رابطه)

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که وارد رابطه عاطفی شدن نیازی به آمادگی ندارد و هر زمان که فرد بخواهد می‌تواند وارد رابطه شود. درست است که وارد رابطه شدن برای اکثر افراد آسان است اما آیا مدیریت و پیش بردن رابطه عاطفی هم مثل شروع یک رابطه آسان است؟ قطعا خیر! ادامه دادن رابطه و مدیریت کردن آن، نیاز به مهارت‌آموزی و آمادگی دارد. در این مقاله قصد داریم درباره این موضوع صحبت کنیم که وارد رابطه شدن نیازمند چه شرایطی است و چگونه می‌توان این آمادگی را کسب کرد.

تست میزان آمادگی برای رابطه عاطفی


اول از هر چیزی یک تست کوتاه با هم انجام بدهیم تا متوجه شوید که چقدر برای وارد شدن به رابطه عاطفی آمادگی دارید. به سوالات زیر پاسخ بدهید. هر چقدر تعداد پاسخ‌های مثبت‌تان بیشتر باشد، یعنی آمادگی تان بیشتر است.

 • آیا تمایل دارید وارد رابطه عاطفی شوید؟
 • اگر قبلا در رابطه بودید، آیا با جدایی‌تان کاملا کنار آمده‌اید و دیگر به رابطه یا شریک عاطفی قبلی‌تان فکر نمی‌کنید؟
 • به دنبال کسی نیستید که شما را از وضعیتی که در زندگی‌تان دارید نجات بدهد؟
 • اگر قبلا در رابطه آسیب دیدید، آن را درمان کردید و آن حساسیت‌ها را کاملا از بین بردید؟ (مثلا اگر قبلا از اعتمادتان سوءاستفاده شده است و شما شکاک و بدبین شده بودید، آیا این موارد را درمان کردید یا هنوز هم حساسیت دارید؟ اگر هنوز هم حساس هستید، یعنی آمادگی رابطه جدید را ندارید.)
 • آیا مطمئن هستید کسی که دوستش دارید، او هم شما را دوست دارد؟
 • چگونه از عشق او مطمئن شدید؟ (اگر فقط به لبخندها، نگاه کردن‌ها و یا حرف‌های عاشقانه‌اش توجه کردید اما در رفتار چیز خاصی نمی‌بینید یا او برخورد خوبی با شما ندارد، یعنی آمادگی شما برای رابطه جدید پایین است چون برداشت اشتباهی از عشق دارید و سطحی به این موضوع نگاه می‌کنید.)
 • خودتان را دوست دارید؟
 • به خاطر احساس تنهایی نیست که وارد رابطه عاطفی می‌شوید؟
 • آیا از لحاظ سنی به بلوغ و آمادگی برای رابطه عاطفی رسیده‌اید؟
 • از زمان مجردی‌تان به اندازه کافی لذت برده‌اید؟
 • می‌دانید چه معیارهایی برای انتخاب شریک عاطفی یا همسرتان دارید؟
 • می‌توانید متعهد به یک نفر بمانید؟
 • می‌دانید که در رابطه باید هر دوتان به اندازه متعادل و کافی تلاش کنید و  می‌دانید که تلاش یک طرفه از جانب شما نتیجه‌ای نخواهد داد؟
 • می‌دانید که هیچکس کامل نیست و نباید به دنبال آدم بی‌عیب و نقص باشید؟
  20 نشانه علاقه دختر به پسر(ازکجا بفهمم دختری دوستم داره)

نشانه‌های داشتن آمادگی برای وارد شدن به رابطه عاطفی


می‌خواهید دوباره عاشق شوید

شما می‌خواهید عشق را تجربه کنید. می‌خواهید در کنار یک شخص باشید و از ارتباط‌تان با او لذت ببرید. اگر قلب‌تان به روی عشق و احساس باز است، یعنی کمی از آمادگی برای رابطه عاطفی را دارید.

از لحاظ روان شناختی مردان و زنان را می‌شناسید

قبل از اینکه کاری را شروع کنید به انجام دادن، باید از آن کار شناخت کافی را بدست بیاورید و آگاهی کسب کنید. مثلا زمانی که می‌خواهید یک وسیله الکتریکی را راه‌اندازی کنید، ابتدا دفترچه راهنمای آن را می‌خوانید و بعد راه‌اندازی می‌کنید تا اشتباه نکنید یا به دستگاه آسیبی نرسانید. برای وارد شدن به رابطه عاطفی و درست مدیریت کردن آن نیز لازم است که دفترچه راهنمای افراد را مطالعه کنید و درباره‌شان اطلاعات کسب کنید. درباره زنان و مردان شناخت بیشتری کسب کنید و از لحاظ روان شناختی از آنها، شخصیت‌شان و رفتارهایشان مطلع باشید تا بدانید چگونه باید درک‌شان کنید و چگونه باید با آنها رفتار کنید تا رابطه‌تان دچار مشکل نشود.

برای تمام شدن رابطه قبلی‌تان سوگواری نمی‌کنید

اگر پرونده رابطه قبلی‌تان در ذهن‌تان بسته شده است و دیگر درباره آن فکر نمی‌کنید، اگر از رابطه قبلی خود درس‌هایی را گرفته‌اید و حساسیت‌ها و آسیب‌هایتان را به کمک مشاور درمان کرده‌اید، یعنی شما آمادگی وارد شدن به رابطه جدید را دارید. اگر احساس می‌کنید هنوز تکه‌هایی از رابطه قبلی‌تان در قلب و ذهن‌تان وجود دارد و اجازه نمی‌دهد قلب‌تان به سوی احساسات جدید باز شود، توصیه می‌کنیم در این زمینه از مشاوران همیارِ عشق کمک بگیرید.

بدبین نیستید و باور دارید که آدم‌های خوب وجود دارند

برخی از افراد به علت درمان نکردن طرحواره‌هایشان، مثل طرحواره بدبینی و طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری و یا به خاطر روابط ناسالمی که داشته‌اند، متاسفانه به اشتباه بر این باور هستند که افراد خوب و مناسب دیگر وجود ندارند. خود همین طرز تفکر باعث می‌شود فرد از وارد شدن به رابطه و یا آشنایی با آدم‌ها اجتناب کند. وقتی اجتناب می‌کند، اصلا نمی‌تواند آدم خوب را پیدا کند و اصلا به دنبال آن نمی‌گردد. اگر هم وارد رابطه شود، به علت همین طرحواره‌های درمان نشده، ناخواسته مدام جذب آدم‌های سوءاستفاده‌گر و بدرفتار می‌شود و بیشتر این باور غلط در ذهنش تثبیت می‌شود. این افراد آمادگی وارد شدن به رابطه عاطفی را ندارند چون حتی اگر با فرد مناسب و خوب هم در رابطه باشند، با بدبینی‌های افراطی و بی‌دلیل‌شان، رابطه را خراب می‌کنند و به جدایی می‌کشانند. اگر حس می‌کنید این تله‌های ذهنی در شما نیز وجود دارد، توصیه می‌کنیم از طرحواره درمانگران همیارِ عشق برای درمان‌شان کمک بگیرید. خبر خوش این است که سال‌های زیادی است که با استفاده از رویکرد طرحواره درمانی، همه تله‌های ذهنی قابل درمان هستند و قرار نیست دیگر برای داشتن‌شان از لذت‌های زندگی و حقایق محروم شوید و رنج بکشید.

  اگر فکر کنین آدم مناسبی براتون وجود نداره، هیچ وقت پیداش نمیکنین!

می‌توانید مسئولیت اشتباهاتی که در روابط گذشته داشته‌اید را بر عهده بگیرید

اگر می‌توانید اشتباهات‌تان را ببینید و تشخیص دهید و می‌توانید برای رفع آنها گام بردارید، پس کمی از آمادگی برای رابطه عاطفی را دارید. چون یکی از مهارت‌های مهمی که افراد باید برای وارد شدن به رابطه داشته باشند، مهارت عذرخواهی کردن و پذیرفتن اشتباهات‌شان است. اگر این مهارت را نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید رابطه بدون شکست و خوب داشته باشید.

از روی احساس تنهایی وارد رابطه نمی‌شوید

یکی از نشانه‌های دیگر برای داشتن آمادگی در رابطه این است که از روی احساس تنهایی وارد رابطه عاطفی نمی‌شوید. شما از زمان تنهایی و مجردی‌تان نهایت لذت را برده‌اید و به خودشناسی رسیده‌اید و حالا تصمیم دارید بقیه زندگی‌تان را در کنار یک نفر بگذرانید. اگر به خاطر فرار از تنهایی وارد رابطه نشوید، می‌توانید بین رابطه عاطفی و زندگی شخصی‌تان تعادل لازم را برقرار کنید و دچار وابستگی ناسالم نشوید. کنار آمدن با تنهایی و داشتن ارتباط خوب با خود در هر زمانی (چه زمانی که تنها هستید و چه زمانی که در جمع یا با شخصی هستید) باعث می‌شود ارتباط عاطفی بهتری نیز داشته باشید.

می‌دانید چه می‌خواهید

تکلیف‌تان با خودتان مشخص است و می‌دانید که شریک عاطفی یا همسرتان چه می‌خواهید. می‌دانید چه معیارهایی دارید و به دنبال همان فرد هستید.

می‌توانید افراد را همان طور که هستند بپذیرید و اصراری برای تغییر دادن آنها ندارید

قصد تغییر دادن هیچکس را ندارید و می‌توانید افراد را همان طور که هستند بپذیرید. اگر نمی‌توانید بپذیرید و با شما و آنچه که می‌خواهید، بسیار زیاد تفاوت دارند، می‌دانید که نمی‌توانید آنها را عوض کنید، بلکه آن فرد را انتخاب نمی‌کنید و سراغ فردی می‌روید که به شما و آنچه که از شریک عاطفی‌تان انتظار دارید، نزدیک‌تر است.

نیازی به کسی ندارید که زندگی‌تان را هیجان‌انگیزتر کند

اگر خودتان نتوانید زندگی‌تان را هیجان‌انگیز کنید و یا اوضاع را تغییر دهید، شخص دیگری هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. همه مسئول زندگی خودشان هستند و نه مسئول زندگی دیگران. تا شما نخواهید و خودتان تلاش نکنید، کسی نمی‌تواند اوضاع را تغییر دهد. شاید با آمدن عشق جدید به زندگی‌تان کمی زندگی‌تان پرشور و نشاط می‌شود اما این حس و حال موقتی و گذرا است، چرا که هورمون‌های عشق اولیه در بدن‌تان فقط تا چند روز دوام می‌آورند و بعد دیگر تبدیل به عادت می‌شود و آن شور و شوق قبلی را نخواهید داشت. اگر بخواهید این شور و شوق را تا این حد حفظ کنید، باید مدام با افراد جدید وارد رابطه شوید تا تازگی عشق برایتان حفظ شود که قطعا انجام این کار صحیح نیست. پس این تازگی را نمی‌توانید با دیگران حفظ کنید، بلکه خودتان هم باید در حفظ این تازگی بکوشید و آن قدر به خودشناسی رسیده باشید که بتوانید با انجام کارهایی که دوست دارید و از آنها لذت می‌برید، زندگی‌تان را پرهیجان‌تر کنید.

  ازدواج با معلول (مشکلات و سختی‌های ازدواج با مرد یا زن معلول)

برای شاد شدن، وابسته به دیگران نیستید

اگر به خودشناسی رسیده باشید و ارتباط خوبی با خودتان داشته باشید، برای شاد شدن وابسته به دیگران نخواهید بود، بلکه می‌توانید خودتان، خودتان را شاد و خوشبخت کنید.

آمادگی وارد شدن به رابطه را ندارید، اگر…

 • انتظار ندارید برای حفظ کردن رابطه‌تان خودش هم تلاش کنید. همه چیز را می‌خواهید یک نفره انجام دهید.
 • همچنان جذب افراد اشتباه می‌شوید و هنوز نتوانستید از این چرخه ناسالم تله‌های ذهنی‌تان خارج شوید.
 • فکر می‌کنید برای شاد و خوشحال شدن، نیاز به وارد شدن به رابطه عاطفی دارید.
 • فکر می‌کنید می‌توانید آدم‌ها را تغییر دهید و آنها را آن طور که خودتان دوست دارید بسازید.
 • کسی را می‌خواهید که زندگی‌تان را آن طور که می‌خواهید تغییر دهد.
 • دائما در حال فکر کردن به این موضوع هستید که کی وقت آن می‌رسد که وارد رابطه عاطفی شوید یا ازدواج کنید. تمام فکرتان درگیر این موضوع است.
 • هنوز درگیر شریک عاطفی قبلی خود هستید.
 • می‌خواهید هر کاری انجام دهید تا شخصی که عاشقش شدید را در رابطه حفظ کنید. حتی اگر در این مسیر زیاده‌روی کنید و به خودتان آسیب بزنید هم برایتان مهم نیست.

چگونه آمادگی وارد شدن به رابطه را کسب کنم؟

همان طور که در این مقاله توضیح دادیم، این موضوع بسیار گسترده و وسیع است و نمی‌توان همه این مطالب و آگاهی‌ها را در یک جا گنجاند. باید وقت بگذارید و دفترچه راهنماهای لازم را مطالعه کنید و بیاموزید و همچنین باید روی خودتان و مهارت‌هایی که لازم دارید کار کنید تا آمادگی لازم را کسب کنید. ما برای دختران و خانم‌های سرزمین‌مان دوره آموزشی جامع و کاملی را آماده کردیم که همه آگاهی‌ها و آموزش‌های لازم را به آنها ارائه می‌دهد. می‌توانید با تهیه این دوره آموزشی، آمادگی لازم را کسب کنید و بتوانید رابطه سالم، موفق و هدفمند داشته باشید. برای این منظور می‌توانید در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید آسیب نبینید و رابطه خوب و بدون شکست داشته باشید، ابتدا میزان آمادگی‌تان را برای وارد شدن به رابطه عاطفی بسنجید و سپس روی خودتان کار کنید تا آمادگی کامل را بدست بیاورید. در ابتدای این مقاله تستی را برای شما آوردیم که با پاسخ دادن به سوالاتش می‌توانید به این نتیجه برسید که چقدر آمادگی دارید. سپس با مطالعه کردن قسمت‌های بعدی مقاله متوجه می‌شوید که از چه لحاظ باید روی خودتان و طرز تفکرتان کار کنید تا آمادگی بیشتری داشته باشید. در این مسیر برای کار کردن روی خودتان ممکن است به کمک حرفه‌ای متخصص نیاز داشته باشید که در این زمینه می‌توانید از کمک مشاوران همیارِ عشق بهره‌مند شوید. بعد از اینکه روی خودتان کار کردید و موانعی که باعث می‌شود آمادگی لازم را نداشته باشید را حذف کردید، می‌توانید برای کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر در زمینه روابط عاطفی و عشق و برای اینکه یاد بگیرید چگونه باید به درستی رابطه عاطفی‌تان را مدیریت کنید، می‌توانید در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط