چطور با شوهرم آشتی کنم (راه آشتی با همسر بعد از قهر و دعوا)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور با شوهرم آشتی کنم (راه آشتی با همسر بعد از قهر و دعوا)

کاملا طبیعی است که در یک ازدواج و رابطه زناشویی سالم نیز ، گاهی با همسر اختلاف نظر ایجاد شود و حتی دعوا و قهر اتفاق بیفتد. اما اینکه زوج چطور می توانند اختلاف نظرها را حل کنند، به سازگاری  برسند و مجددا آشتی کنند موضوع قابل توجهی است که نیاز به کسب مهارت دارد. شما بعد از دعوا با شوهرتان کدام مسیر را در پیش می گیرید؟ با او قهر می کنید و برای مدت ها صحبت نمی کنید و همیشه منتظر می مانید تا طرف مقابل منت کشی کند؟ سرد و بی محبت با او برخورد می کنید تا ناراحتیتان را نشان دهید؟ یا اینکه خودتان برای آشتی پیش قدم می شوید؟

اگر می خواهید بدانید بعد از قهر و دعوا چطور می توانید با شوهرتان آشتی کنید و بهترین روش برای آشتی با شوهر چیست، در این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین روش آشتی با شوهر بعد از قهر و دعوا


اینکه چه راهی را برای آشتی بعد از دعوا بکار گیریم به عوامل متعددی بستگی دارد. اما مطالعات نشان می دهد به طور کلی “تعامل برای حل مشکل” ، “عذرخواهی از اشتباهات” و “وقت گذراندن با یکدیگر” و “سازش” به ترتیب بهترین و موثرترین روش ها برای آشتی بعد از دعوا هستند. در مقابل” دوری کردن و نادیده گرفتن طرف مقابل” و “وانمود کردن به اینکه دعوا اتفاق نیفتاده” غیر اصولی ترین و ناموثرترین رفتارهایی است که زن و شوهر می توانند بعد از دعوا با یکدیگر داشته باشند. کارشناسان توصیه میکنند برای آشتی کردن با شوهر روش زیر را بکار بگیرید:

کمی صبر کنید تا عصبانیت فروکش کند

قبل از اینکه برای آشتی کردن با شوهرتان قدمی بردارید، موقعیت و شرایط روحی خودتان و او را ارزیابی کنید. اگر هنوز هردو یا یکی از دو نفر از دعوای ایجاد شده به شدت خشمگین یا برافروخته است، کمی صبر کنید تا عصبانیت فروکش کند. در این صورت هر دو می توانید موضوع را کمی بررسی کرده و برای حل مشکل و آشتی آماده شوید.

نکات طلایی در مورد بازگرداندن عشق

دعوا را کش ندهید، در اولین فرصت آشتی کنید

شاید وسوسه شوید که این شما هستید که باید حرف آخر را بزنید یا حتی عذرخواهی شوهرتان را قبول نکنید و سرش فریاد بزنید که مگر خوابش را ببیند که روزی او را ببخشید یا از آن بالاتر از او معذرت بخواهید. اما باید بدانید که این سماجت باعث می شود که هر دو نفرتان آن لحظه و بعداً درمانده و کلافه شوید. لطف بزرگی که می توانید در حق خودتان و همسرتان بکنید، این است که در اولین فرصت آشتی کنید و دعوا را کش ندهید. زمانی که اختلافات را حل نشده می گذاریم و جو را متشنج رها میکنیم، دیگر از رابطهمان لذت نمی بریم. بنابراین قبل از این که دعوا بالا بگیرد و این جرقه ی کوچک زندگیتان را به آتش بکشد، آشتی کنید.

پذیرای صحبت برای حل مشکل باشید

اگر همین چند دقیقه ی پیش با هم دعوا کرده اید، به شوهرتان بگویید که هر سوالی دوست دارد، می تواند بپرسد و آماده اید تا بعد از این که فکر کرد، به درد و دل ها و ناراحتی هایش گوش بدهید. اگر همسرتان بعد از گذشت چند روز تمایل داشت که دوباره موضوع بحث را مطرح کند، مانع نشوید. ارتباط غیرکلامی به اندازه ی فریاد رسا و قابل فهم است. اگر متوجه شدید که همسرتان را به طریقی پس زده اید، عذرخواهی کنید، نزد شوهرتان برگردید و به حرف هایش گوش کنید.

  شوهر کم حرف و ساکت (نامزدم میگه کم حرفی)

به جای دعوا بر راهی برای حل مشکل تمرکز کنید

بهتر است انرژی‌ تان را صرف پیدا کردن راه‌ حلی برای مشکلتان کنید. به جای خودخوری کردن و تکرار مداوم حرف‌ های اعصاب خردکن همسرتان در فکرتان از آرامش شب لذت ببرید. رسیدن یا نرسیدن به راه‌ حل مناسب تفاوت بین یک دعوای خوب و بد را مشخص می‌کند.

همگی ما موقع دعوا کردن حرف‌ هایی می‌ زنیم که بعداً از آن پشیمان می‌ شویم. در هر حال این که منظوری از به زبان آوردن آن نیش و کنایه‌ ها نداشته‌ ایم، چیزی از تلخی و تیزی آنها کم نمی‌ کند. مسئولیت حرف‌ هایی را که هنگام عصبانیت زده‌اید، قبول کنید. با تمرکز کردن روی حرف‌ های همسرتان نمی‌ توانید از زیر بار مسئولیت کارهای خودتان فرار کنید. وقتی یکی از طرفین سهم خود را در دعوا می‌ پذیرد، تمایل طرف دیگر نیز برای پذیرش نقشش در به راه انداختن دعوا بیشتر می‌ شود.

همچنین اگر همسرتان حین جر و بحث حرفی زد که مانند خنجر در قلبتان فرورفت، همان لحظه به او بگویید که این حرفش چقدر ناراحتتان کرده است. اگر روز بعد به یاد حرف هایش افتادید و ناراحت شدید، به جای این که به سرعت به او حمله کنید، قدری با خودتان خلوت کنید و چند نفس عمیق بکشید تا به آرامش برسید. جر و بحث‌ های مداوم به دورهای باطلی منجر می‌شود که هیچ کمکی به آشتی کردن نمی‌ کند. برای جزییات بیشتر پادکست زیر را گوش دهید.

به درستی معذرت خواهی کنید

این که شهامتتان را جمع کنید و شجاعانه بگویید که: “من اشتباه کردم.” آسان نیست. اما اگر شما مقصر بوده‌ اید، باید به اشتباهتان اعتراف کنید تا شوهرتان بتواند شما را ببخشد و قضیه ختم به خیر شود.

اگر بدون این که اشتباهتان را قبول کنید، توقع داشته باشید که همسرتان شما را ببخشد، آسیب شدیدی به رابطه‌ تان می‌ زنید. غرور جایی در زندگی مشترک ندارد، با تمرین تواضع و فروتنی می‌ توانید خطا هایتان را جبران کنید.

اگر اشتباه بزرگی انجام داده اید که غرور شوهرتان را جریحه دار کرده اید و او بسیار ناراحت و آزرده است، باید برای آشتی با او به درستی معذرت خواهی کنید و دلخوری را از دلش درآورید. گاهی اینکه صرفا بگویید “ببخشید” کافی نیست. در این شرایط باید بگویید که “متاسفم به خاطر این که …” و بعد اشتباهتان را توضیح دهید. و در بخش دوم عذرخواهی قول بدهید که: “در آینده دیگر …” و جای خالی را با تاکید بر تکرار نکردن این اشتباه پر کنید.

برای اشتباهات بهانه تراشی نکنید

وقتی معذرت‌ خواهی می‌کنید، باید بدون بهانه آوردن برای رفتار غیرقابل قبولتان یا گرفتن انگشت اتهام به طرف همسرتان از صمیم قلب ابراز تاسف کنید. ساده و موثر عذرخواهی کنید، بهتر است از به زبان آوردن جملاتی مانند  “متاسفم که ناراحتت کردم، اما …” خودداری کنید.

مسئولیت کارهای خودتان را تمام و کمال قبول کنید و با همسرتان صادق باشید. مسلماً می‌ توانید میلیون‌ ها بهانه، مانند سردرد، بی‌خوابی یا یک روز کاری بد، را برای به راه انداختن دعوا پیدا کنید. مقصر جلوه دادن همسرتان نه عادلانه است و نه به نفع شما و همسرتان. اگر عصبانی، ناراحت یا آزرده خاطر هستید، باید قبل از این که دعوا شود، این اطلاعات را به همسرتان منتقل کنید. دفعه‌ ی بعد که روز بدی سر کار داشتید، قبل از این که به خانه برسید به شوهرتان هشدار بدهید. به این ترتیب او می‌داند که شما آن روز حساس‌ تر هستید.

  تغییر دادن همسر (زن و شوهر) بعد از ازدواج

از مهارت های ارتباط موثر برای آشتی استفاده کنید

معمولاً افراد بعد از دعوا چنین جملاتی را به زبان می‌ آورند: “تو منو عصبانی کردی.” اگر شما هم همین رویه را در پیش بگیرید، مطمئن باشید که همسرتان یک گوشش در می‌شود و یک گوشش دروازه.

هرگز تحقیر آمیز با طرف مقابل صحبت نکنید. مخصوصا به خاطر جهت گیری که در دعوا داشته یا اشتباهی که انجام داده به او صفت نامناسبی را نسبت ندهید. مثلا هرگز به او نگویید “دلیل همه مشاجرات ما این است که تو بی مسئولیت و بی فکر هستی”.

در عوض جملات را با ضمیر اول شخص (من) شروع کنید و درمورد احساساتتان توضیح دهید. این تغییر ضمیر راه را برای آشتی کردن باز می‌کند. وقتی احساساتتان را بیان می‌کنید، دلیل کمتری برای جر و بحث باقی می‌ ماند. اما وقتی انگشت اتهام را به طرف همسرتان می‌ گیرید، او را وادار می‌ کنید که در لاک دفاعی‌ اش فرو برود و از شما فاصله بگیرد.

به علاوه وقتی صادقانه درباره احساساتتان حرف می‌ زنید، نیتتان مشخص می‌ شود و همسرتان متوجه می‌ شود هدفتان این نیست که به او حمله کنید.

یک فعالیت مشترک انجام دهید

حین مشاجره یا بعد از آن وسوسه می شوید که از هم فاصله بگیرید و زخم هایتان را در تنهایی مداوا کنید. اما در چنین زمانی باید به هم نزدیک تر شوید و صمیمتتان را عمیق تر کنید. کشیدن دیوارهای نامرئی و گوشه گیری کمکی به ترمیم رابطه تان نمی کند.

بهتر است جو متشنج بعد از دعوا را با انجام دادن یک کار لذتبخش و مفرح از بین ببرید. هر کاری که دوست دارید، انتخاب کنید. گاهی اوقات تغییر حال و هوا تنها کاری است که باید برای خاموش کردن آتش یک مشاجره انجام دهید.
کار مثبتی را انتخاب کنید که شما را به هم نزدیکتر می کند، مثلا با هم فیلم ببینید یا برای شام به رستوران بروید.

درصورتیکه هر دو تمایل دارید، رابطه زناشویی داشته باشید

تصور کنید بعد از کمی صحبت در مورد اختلافات اکنون با شوهرتان آشتی کرده اید. حال اینکه برای تقویت صمیمیت و محبت، رابطه زناشویی داشته باشید بلامانع است، البته درصورتی که هردو طرف تمایل داشته باشند. معمولا بسیار از مردان تمایل دارند برای آشتی و نزدیک شدن بیشتر به همسر، بعد از دعوا رابطه جنسی داشته باشند. اما در بسیاری موارد دیده می شود که زن به علت اینکه هنوز فکرش درگیر دعوای پیش آمده است، تمایل و حوصله چنین چیزی بلافاصله بعد از آشتی ندارد و این موضوع به خاطر وجود تفاوت در میل جنسی زن و مرد کاملا طبیعی است.

در این صورت کافی است به شوهرتان بگویید :

“خوشحالم که دوست داری به من نزدیک بشی، اما الان شرایطشو ندارم.” بعد او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که صبر کند تا حالتان بهتر بشود. بدون این که به او توضیح بدهید که چرا درخواستش را رد می‌کنید، به او پشت نکنید، در غیر این صورت احساساتش را به شدت جریحه‌دار خواهید کرد.

                                                                                                                                                                                                  [shortcode-variableslug=”alert”]

  تسخیر قلب مرد (چطور به قلب شوهرم نفوذ کنم و بکشونمش سمت خودم)

مطالعات نشان می دهد بعد از دعوا مردان و زنان معمولا به طریق مختلفی ترجیح می دهند آشتی صورت گیرد. طبق آمار انجام شده زنان معمولا بهترین روش آشتی کردن با همسرشان را این را میدانند که طرفین قلبا به خاطر اشتباهاتشان عذرخواهی کند و برای ترمیم رابطه وقت بیشتری را با هم بگذرانند. در مقابل مردان بهترین راه آشتی بعد از دعوا را این میدانند که نسبت به هم رفتارها و محبت های عاشقانه داشته باشد و برای صمیمیت بیشتر رابطه جنسی رضایت بخشی برقرار کند.

                                                                                                                                                                                             

روند حل اختلافات با همسرتان را ارزیابی کنید

دعوای زناشویی اتفاق خوشایندی نیست، اما اگر عاقلانه رفتار کنید، می توانید از آن درس بگیرید. بعد از جر و بحث به دلیل شروع دعوا فکر کنید، این که چکار می توانستید بکنید تا اوضاع جور دیگری پیش برود و چکار می توانید بکنید تا در آینده دچار این مشکلات نشوید. از این مشاجره به عنوان فرصتی برای شناخت بهتر یکدیگر و نزدیکتر شدن به هم استفاده کنید. هرچند این دعوا ها زشت و آزاردهنده است، اما باعث می شود که احساساتتان را تخلیه کنید.

                                                                                                                                                                                             

بهترین روش آشتی با شوهر بعد از قهر و دعوا این است که ابتدا کمی صبر کنید تا عصبانیت و خشم هردو نفرتان فروکش کند. پس از آن دعوا را کش ندهید با رفتار سرد و بی مهرانه او را تنبیه نکنید، بلکه در اولین فرصت آشتی کنید.

برای آشتی کردم با شوهر پذیرای صحبت برای حل مشکل باشید و به جای دعوا بر راهی برای حل مشکل تمرکز کنید. اگر اشتباهی از جانب شما سر زده، برای اشتباهات بهانه تراشی نکنید و به درستی معذرت خواهی کنید. از مهارت های ارتباط موثر در مکالمات برای آشتی استفاده کنید.

بعد از آشتی کردن برای بازگشت صمیمیت به رابطه و تقویت پیوند زناشویی فعالیت های مشترک با هم انجام دهید و درصورتیکه هردو تمایل دارید، رابطه زناشویی داشته باشید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

    • سلام دوست گرامی. ارتباط و ازدواج خود را بازبینی کنید. خواسته های شما دقیقا چیست؟ آیا انتظارات خود را واقع بینانه می دانید؟

مقالات مرتبط

آیا در رابطه درستی هستم؟؟

آیا در رابطه درستی هستم؟؟ با هم وقت میگذرونین؟ در طول روز با هم صحبت میکنین؟ در طول هفته همدیگه رو ملاقات میکنین؟ اگر بله، نشونه خوبیه. یادتون باشه که

مطالعه»