همیار عشق

طلاق بگیرم یا نه؟ (تردید برای طلاق و جدایی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

طلاق بگیرم یا نه؟ (تردید برای طلاق و جدایی)

طلاق گرفتن و جدا شدن از همسر، یکی از تصمیمات مهم و حساس زندگی می‌تواند باشد چون نگرانی‌ها، احساسات و هیجانات زیادی به دنبال دارد. به عنوان مثال فردی که قصد طلاق دارد، نگران است که نکند بعدا پشیمان شود یا نکند آینده خوبی نداشته باشد و… به دلیل این ترس‌ها، احساسات منفی و نگرانی‌ها، ممکن است فرد دچار تردید برای طلاق شود. در این مقاله توضیح می‌دهیم که در چه شرایطی تصمیم گرفتن برای طلاق کاملا درست است و در چه شرایطی تصمیم اشتباهی است. این مقاله به شما کمک می‌کند اگر تردید برای طلاق دارید، بتوانید درست‌ترین تصمیم را بگیرید.

فهرست مطالب

نشانه‌های اینکه زندگی مشترک‌تان به پایان نزدیک می‌شود


نشانه‌هایی وجود دارد که به ما می‌گوید که زندگی مشترک در حال پایان یافتن است. حال در این شرایط یا باید آن را درست کنیم و ادامه بدهیم و یا ممکن است تصمیم به طلاق بگیریم چون همسر در درست کردن این ارتباط تلاشی نمی‌کند یا ما احساس می‌کنیم که فرد اشتباهی را برای ازدواج انتخاب کرده‌ایم. نشانه‌های زیر یک زنگ خطر است که باید جدی‌اش بگیرید و اگر در رابطه‌تان با آنها مواجه شدید، تصمیم‌گیری درست را انجام بدهید.

مثل افراد مجرد در کنار هم زندگی می‌کنید

اگر در زندگی مشترک دیگر کاری به کار یکدیگر ندارید، طلاق عاطفی رخ داده است و دیگر فعالیت‌ها و زندگی مشترکی ندارید فقط مثل یک هم خانه با هم زندگی می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهم است که باید در نظر داشته باشید.

در آینده خود همسرتان را نمی‌بینید

خودتان برای آینده‌تان تصمیم‌گیری می‌کنید و برایتان مهم نیست که همسرتان هم با شما باشد یا نه. آن قدر اهداف آینده‌تان از هم دور شده است که دیگر در آینده یکدیگر جایی ندارید و این موضوع بیشتر شما را از هم دور می‌کند.

  مشاوره طلاق بعلت نازایی و ناباروری و بچه دار نشدن همسر

برایتان مهم نیست که همسرتان به شما خیانت بکند یا خیر

شاید قبلا وقتی همسرتان با جنس مخالف دیگری صمیمی می‌شد حساسیت نشان می دادید یا حسادت عاشقانه‌تان برانگیخته می‌شد، اما حالا دیگر برایتان مهم نیست که او چه کار می‌کند یا با چه کسی صحبت می‌کند.

مسائل مالی را بدون مشورت کردن با همسرتان مدیریت می‌کنید

همسرتان را در امور مالی و زندگی مشارکت نمی‌دهید و همه تصمیم‌گیری‌ها را خودتان انجام می‌دهید.

در زندگی مشترک‌تان خشونت وجود دارد

اگر شما یا همسرتان نسبت به یکدیگر رفتارهای خشونت‌آمیز دارید مثل کتک زدن، هل دادن و آسیب زدن به یکدیگر، این هم یکی از نشانه‌های به پایان رسیدن زندگی مشترک‌تان است.

مهر و محبت و عشق در زندگی‌تان وجود ندارد

مهر و محبت و عشق، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زندگی مشترک و ازدواج موفق است. اگر این ویژگی‌ها نباشند و زوجین هیچ حسی نسبت به هم نداشته باشند، درواقع زندگی مشترک پایان یافته است.

حرفی برای گفتن وجود ندارد

حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با یکدیگر است که زندگی مشترک را پیش می‌برد. اگر زوجین حرفی برای گفتن با هم نداشته باشند، این ارتباط کم کم سرد می‌شود.

رابطه جنسی وجود ندارد

رابطه جنسی یکی از جنبه‌های بسیار مهم زندگی مشترک است. رابطه جنسی مثل موتور رابطه می‌ماند که به رابطه هیجان و انرژی لازم برای پیش رفتن رو به جلو را می‌دهد و اگر این موتور خاموش شود، زوجین کم کم از هم دور می‌شوند.

آیا طلاق گرفتن تصمیم درستی است؟

برای اینکه به این نتیجه برسید که آیا طلاق گرفتن برای شما تصمیم درستی است یا خیر، این چند سوال را از خودتان بپرسید.

آیا هنوز به همسرتان احساس دارید و عاشقش هستید؟

برخی از افرادی که قصد طلاق گرفتن را دارند، هنوز به همسرشان احساس دارند اما به دلیل مشکلات زیاد در رابطه و عدم وجود صمیمیت، تصمیم به طلاق می‌گیرند. برخی از افراد که با وجود داشتن احساس به همسرشان تصمیم به طلاق می‌گیرند، ترس از دست دادن زیادی را تجربه می‌کنند و بعد از طلاق هم دچار مشکلات عاطفی و احساسی می‌شوند. اگر شما هم هنوز عاشق همسرتان هستید اما به خاطر مشکلاتی که دارید، طلاق را تنها راه نجات خود می‌دانید، بهتر است با یک درمانگر صحبت کنید تا رابطه‌تان را بررسی کند و راهنمایی‌تان کند که آیا طلاق گرفتن به صلاح شما است یا خیر؟ اگر شما هم در چنین وضعیتی هستید، می‌توانید از زوج درمانگران همیار عشق کمک بگیرید.

  سندرم قلب شکسته چیست؟‌(چطور قلب شکسته‌ام را درمان کنم؟)

با عشق و شناخت کافی از یکدیگر ازدواج کردید؟

افرادی که خودشان همسرشان را با عشق و شناخت کافی انتخاب کردند و انتخاب درستی را انجام داده‌اند، کمتر احتمال دارد که زندگی مشترک‌شان به طلاق ختم شود، اما افرادی که خودشان شریک زندگی‌شان را انتخاب نکردند، بلکه به خاطر خانواده و یا سایر دلایل اشتباه ازدواج کردند، احتمال اینکه از ازدواج‌شان پشیمان شوند و بخواهند طلاق بگیرند زیاد است.

آیا واقعا آمادگی طلاق را دارید؟

گاهی از افراد می‌خواهند به دلایل زیر طلاق بگیرند، که در این صورت با پشیمانی مواجه می‌شوند:

  • طلاق گرفتن به خاطر عصبانیت نسبت به همسر
  • طلاق گرفتن به خاطر انتقام گرفتن از همسر و نشان دادن قدرت خود
  • طلاق گرفتن به خاطر ناتوانی در حل مشکلاتی که قابل حل هستند

اگر به خاطر دلایل بالا قصد طلاق گرفتن دارید، باید بگوییم که احتمالا تصمیم‌تان اشتباه و از روی هیجانات و احساسات است و شما آمادگی طلاق را ندارید چون هیجانات‌تان بر شما چیره شده‌اند و شما طبق آنها عمل می‌کنید. اما در صورتی که به این دلیل طلاق می‌گیرید چون سعی کردید زندگی‌تان را درست کنید اما نمی‌شود و همسرتان همکاری نمی‌کند و کاملا آماده هستید که این فصل از زندگی خود را ببندید و فصل جدیدی از زندگی‌تان را با آرامش آغاز کنید، شما آمادگی طلاق را دارید چون به صورت منطقی این تصمیم را گرفته‌اید و نه به خاطر احساساتی مثل خشم، ناراحتی، انتقام و…

هدف‌تان از طلاق گرفتن چیست؟

اگر هدف‌تان این است که از همسرتان انتقام بگیرید یا او را بترسانید تا رفتارش را با شما بهتر کند، این موارد دلایل درستی برای طلاق نیست و نشان می‌دهد که شما آمادگی طلاق گرفتن را ندارید، اما اگر دلیل طلاق‌تان خاتمه دادن به ازدواج‌تان است و می‌خواهیم زندگی‌تان را دوباره از نو بسازید و از شرایط سخت نجات پیدا کنید، یعنی شما آمادگی طلاق را دارید.

آیا از مشکلات بعد از طلاق مطلع هستید و چگونه می‌خواهید آنها را حل کنید؟

آیا مطلع هستید که بعد از طلاق چه احساسات و هیجانات منفی به شما دست خواهد داد؟ چگونه می‌خواهید آنها را حل کنید؟ تیم همیار عشق برای اینکه شما را برای طلاق آماده کند و به شما کمک کند که بعد از طلاق سختی کمتری داشته باشید و بتوانید به زندگی عادی و خوب‌تان برگردید، دوره من ارزشمند بدون تو را آماده کرده است. می‌توانید با شرکت در این دوره برای طلاق آماده شوید و بعد از آن به صلح درونی و پذیرش و زندگی خوب برسید.

  بعد از جدایی دلش برام تنگ می‌شه؟

آماده هستید مسئولیت زندگی‌تان را بر عهده بگیرید؟

آیا آماده هستید بعد از ازدواج خودتان زندگی‌تان را مدیریت کنید؟ البته کمک گرفتن از دیگران اشکالی ندارد و بسیار عالی است اما نباید وابسته به دیگران باشید، بلکه باید سعی کنید کم کم خودتان مسئولیت زندگی‌تان را بپذیرید.

چرا باید طلاق بگیرم؟


اگر در زندگی مشترک‌تان این رفتارها و موارد وجود دارد، طلاق می‌تواند بهترین راه حل برای نجات زندگی‌تان باشد.

کنترل‌گری

اگر همسرتان شخص کنترل‌گر و محدودکننده‌ای است و قصد تغییر نیز ندارد، احتمالا طلاق گرفتن بهترین راه حل برای نجات زندگی خودتان است چون کنترل‌گری باعث می‌شود شما عزت نفس و آزادی‌تان را از دست بدهید و نتوانید در زندگی‌تان رشد کنید. پس بهتر است از زندگی که به جای رشد، به شما محدودیت می‌دهد رها شوید.

اعتیاد

اگر همسرتان اعتیاد دارد و این موضوع به زندگی‌تان آسیب می‌زند، طلاق می‌تواند بهترین راه نجات شما باشد چون با صبوری کردن، او تغییر نخواهد کرد.

خیانت‌های مکرر

اگر همسرتان به هر دلیلی نمی‌تواند به شما متعهد بماند و مدام خیانت می‌کند، بهترین راه می‌تواند جدایی باشد اگر او اشتباهش را نمی‌پذیرد و تکرار می‌کند.

خشونت نسبت به شما یا بچه‌ها

اگر همسرتان نمی‌تواند رفتارش را کنترل کند و بارها با خشونت زیاد به شما یا فرزندان‌تان آسیب زده است، بهترین راه نجات خود و فرزندان می‌تواند طلاق باشد.

اختلالات شخصیتی درمان نشده

در صورتی که همسرتان اختلالات شخصیتی درمان نشده دارد و برای تغییر هم قدمی برنمی‌دارد، در این صورت طلاق می‌تواند تصمیم درستی باشد.

قبل از طلاق، حتما با زوج درمانگر مشورت کنید

به دلیل اینکه طلاق یک تصمیم‌گیری مهم است و باید به درستی در مورد آن تصمیم گرفت، بهتر است قبل از هر اقدامی، با زوج درمانگر مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا طلاق آخرین راه حل شما است یا خیر. می‌توانید در این زمینه با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید.

سخن پایانی

گاهی افراد بین دو راهی می‌مانند که آیا بهتر است طلاق بگیرند یا خیر؟ در این مقاله مواردی را مطرح کردیم که به شما کمک می‌کند تصمیم‌گیری درست و منطقی در این زمینه داشته باشید و بدانید که در چه شرایطی بهتر است جدا شوید تا زندگی‌تان را نجات بدهید اما بهتر است قبل از هر اقدامی، با زوج درمانگران همیار عشق مشورت کنید تا مطمئن شوید که دیگر هیچ راه حلی برای ادامه زندگی مشترک‌تان وجود ندارد. برای اینکه برای طلاق گرفتن آماده شوید و کمتر سختی بکشید، می‌توانید در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید تا از لحاظ روانی و احساسی برای جدایی و زندگی بعد از آن کاملا آماده شوید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

نحوه رفتار با مرد بی توجه!

فهرست مطالب1 نحوه رفتار با مرد بی توجه!1.1 این موارد، بی توجهی محسوب نمیشن!1.2 گله و شکایت نکنین1.3 بیش از حد، بخشنده نباشین (1)1.4 بیش از حد، بخشنده نباشین (2)1.5

مطالعه»