چه مدت بعد از جدایی، ازدواج کنیم؟ (ازدواج مجدد بعد از طلاق)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چه مدت بعد از جدایی، ازدواج کنیم؟ (ازدواج مجدد بعد از طلاق)

طلاق یکی از مراحل حساس زندگی برای افراد است که خارج شدن از این مرحله و بهبود پیدا کردن حال روحی و روانی بعد از آن، ممکن است ماه‌ها یا یک سال طول بکشد. اولین شرط برای ازدواج بعد از طلاق، این است که باید زمانی به فکر ازدواج باشید که مدت زمان قابل قبولی گذشته باشد و به پذیرش طلاق رسیده باشید و روی خودتان کار کرده باشید. در این مقاله، به موضوعات دیگر می‌پردازیم که باید قبل از ازدواج مجدد در نظر داشته باشید و سپس نکاتی را توضیح می‌دهیم که ازدواج مجددتان، ازدواج موفقی باشد.

چه مدت بعد از طلاق ازدواج کنیم؟


حداقل 6 ماه صبر کنید

بعد از طلاق و شکست عشقی، شما وارد دوران سوگواری ذهنی می‌شوید و ممکن است دچار خشم، افسردگی، خودسرزنشی و… شوید. تا زمانی که این احساسات کامل فروکش نکرده‌اند و حال‌تان خوب نشده است، نباید وارد رابطه جدید شوید یا ازدواج کنید چون در این صورت دوباره با شکست مواجه خواهید شد و زندگی طرف مقابل‌تان هم خراب می‌شود. همچنین اگر آسیب‌هایی در زندگی مشترک قبلی‌تان به شما وارد شده است، باید ابتدا آنها را درمان و حل کنید و سپس سراغ ازدواج مجدد بروید، در غیر این صورت، دوباره همان حساسیت‌ها و آسیب‌ها را وارد زندگی می‌کنید و شکست می‌خورید. به عنوان مثال اگر در زندگی قبلی خود خیانت دیدید و حال نسبت به مردان یا زنان بی‌اعتماد هستید و شخصی کنترل‌گر و حساس و زودرنج شده‌اید، ابتدا باید این مشکل را حل کنید و بعد وارد زندگی مشترک جدید شوید. اگر این کار را نکنید، در زندگی جدید هم آن قدرکنترل‌گری می‌کنید و حساسیت‌های اشتباه و افراطی نشان می‌دهید که ممکن است طرف مقابل‌تان را فراری دهید. پس بهتر است حداقل 6 ماه صبر کنید و در این مدت علاوه بر اینکه خودتان روی خودتان کار می‌کنید، از کمک حرفه‌ای و تخصصی مشاور هم استفاده کنید تا آمادگی رابطه جدید را داشته باشید. اگر طلاق گرفته‌اید و می‌خواهید حال‌تان بهتر شود و زودتر آمادگی لازم برای ازدواج مجدد را پیدا کنید، می‌توانید در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید تا از لحاظ شخصیتی و اعتماد به نفس تقویت شوید و آمادگی پیدا کنید برای ازدواج موفق.

آمادگی فرزندان‌تان را نیز بسنجید

اگر فرزند دارید و جدا شدید، باید بدانید که فرزندتان هم حتما روزهای سختی را می گذراند و یک سری آسیب ها به او وارد شده است. بنابراین قبل از اینکه دوباره بخواهید ازدواج کنید، باید شرایط فرزندتان را نیز بسنجید و به او هم زمان بدهید تا با جدایی‌تان کنار بیاید و حالش بهتر شود. در این مسیر بهتر است از یک مشاور کودک و نوجوان هم کمک بگیرید تا با فرزندتان صحبت کند و او را برای ازدواج مجدد شما آماده کند.

دلیل ازدواج‌تان را بررسی کنید

از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید دوباره ازدواج کنید یا چرا برای ازدواج کردن عجله دارید؟ اگر فقط برای فرار از تنهایی، درمان دردهایتان و یا برای رفع نیاز جنسی است، نباید عجولانه تصمیم ازدواج بگیرید چون این موارد دلایل درستی برای ازدواج نیستند. شاید به دلیل فشارهای روحی و روانی ناشی از طلاق تصمیم به ازدواج عجولانه بگیرید اما بعدا پشیمان شوید که چرا عجله کردید. بنابراین همه جوانب و انگیزه‌هایتان را بسنجید.

  شعله‌ور شدن آتش عشق با وجود کرونا!!

مطمئن باشید گذشته برای شما تمام شده

قبل از اینکه دوباره بخواهید ازدواج کنید، مطمئن شوید که دیگر ارتباط و ازدواج گذشته‌تان برای شما تمام شده، دیگر یاد آن نمی‌افتید یا دیگر احساس خاصی نسبت به همسرتان ندارید و توانستید با طلاق کنار بیایید. چون اگر بدون داشتن آمادگی و بسته شدن پرونده ازدواج قبلی، دوباره ازدواج کنید، ممکن است هر چیزی شما را یاد او بیندازد و حال‌تان بد شود.

اشتباهات‌تان را بررسی کنید

بررسی کنید که در ازدواج قبلی چه اشتباهاتی داشتید؟ سعی کنید در ازدواج بعدی این اشتباهات را انجام ندهید و دقت بیشتری داشته باشید. روی رفتارهای اشتباه‌تان کار کنید تا به رابطه آسیب نزند.

چرا برخی از ازدواج‌های مجدد به طلاق ختم می‌شوند؟


زود ازدواج می‌کنند

افرادی که عجولانه اقدام به ازدواج مجدد می‌کنند و صبر نمی‌کنند که حال روحی و روانی‌شان بعد از طلاق خوب شود و بعد تصمیم بگیرند. این افراد شاید اوایل ازدواج به دلیل عشق جدیدشان خوشحال و خوب باشند، اما بعدها کم کم به شرایط روحی و روانی قبلی‌شان و حتی بدتر از آن برمی‌گردند و این موضوع می‌تواند باعث طلاق مجدد شود. پس بهتر است زمان کافی از طلاق اول گذشته باشد و فرد آمادگی کافی برای ازدواج مجدد را داشته باشد تا موفق شود.

فرد یک بار طلاق گرفته است و می‌داند که دوباره هم می‌تواند تحمل کند و راحت‌تر بگذراند

به دلیل اینکه فرد یک بار طلاق گرفته است و آن روزها را گذرانده است، می‌داند که دوباره هم می‌تواند آن را تحمل بکند و بگذراند. بنابراین شاید با کوچک‌ترین مشکلی، سریع بخواهد جدا شود و برایش سخت نباشد.

ازدواج کردن به دلایل اشتباه

همان طور که در بخش قبلی توضیح دادیم، ازدواج به دلایل و انگیزه‌های اشتباه نیز می‌تواند منجر به طلاق شود. به عنوان مثال شخصی که طلاق گرفته است، اگر فقط برای خارج شدن از تنهایی، ازدواج کند، وقتی وارد زندگی مشترک شود و احساس کند از تنهایی در آمده است، انگیزه‌اش را برای ادامه زندگی مشترک از دست می‌دهد و یا به دلیل اینکه فقط برای تنها نماندن ازدواج کرده است و اخلاق و شخصیت طرف مقابلش را بررسی نکرده است، بعدها متوجه می‌شود که اصلا با هم تفاهم ندارند، بنابراین جدا می‌شوند.

زمان کافی را برای شناختن طرف مقابل نمی‌گذارند

برخی از افراد که قبلا سابقه ازدواج داشتند، برای بار دوم یا سوم، ازدواج و آشنایی را آسان می‌گیرند چون حوصله ندارند دقت لازم را داشته باشند یا فکر می‌کنند چون تجربه داشته‌اند، پس حالا برایشان شناخت پیدا کردن از طرف مقابل بسیار آسان‌تر است و دقت خوبی دارند، به همین دلیل همه جوانب را بررسی نمی‌کنند یا زود ازدواج می‌کنند و شکست می‌خورند. فرقی نمی‌کند که ازدواج چندم شما است، هر دفعه باید دقت بسیار زیادی‌روی شناختن و انتخاب همسر داشته باشید تا شکست نخورید.

  نکات طلایی جذب خواستگار خوب

فرزندان نمی‌توانند با ناپدری یا نامادری‌شان سازگار شوند

گاهی طلاق به دلیل اختلافات زیاد و شدید فرزندان با ناپدری یا نامادری اتفاق می‌افتد. این اختلافات باعث می‌شود زوجین در دفاع از فرزندان خود با هم درگیر شوند و ممکن است این درگیری‌ها آن قدر ادامه پیدا کند که عشق را از رابطه‌شان کم کند و آنها را به طلاق بکشاند.

گاهی همسر سابق باعث طلاق زوجین می‌شود

گاهی اوقات همسر سابق این افراد، برای زوجین دردسر و مشکلاتی ایجاد می‌کنند که باعث بالا گرفتن دعوا و اختلافات می‌شود و زندگی مشترک‌شان به طلاق ختم می‌شود. به عنوان مثال همسر سابق فرد با او آن قدر ارتباط برقرار می‌کند تا حسادت و خشم همسر فعلی‌اش را فعال کند و منجر به دعوای شدید شود.

مشکلات مالی

اگر فردی که می‌خواهد ازدواج مجدد انجام دهد، از لحاظ مالی در حدی نباشد که بتواند زندگی معمولی را تشکیل دهد، ممکن است باعث دعوا و درگیری و طلاق شود. اگر شما یک مرد هستید که این مقاله را مطالعه می‌کنید، سعی کنید ازدواج مجدد را زمانی انجام دهید که مهریه همسر سابق‌تان را کامل پرداخت کرده باشید و دیگر نیازی نباشد به او پولی بدهید تا در زندگی مشترک جدید، مشکلات و درگیری‌های مالی نداشته باشید.

قوانینی برای داشتن ازدواج مجدد موفق


در زندگی مشترک‌تان فرهنگ قدردانی کردن و احترام گذاشتن به یکدیگر را ایجاد کنید

این فرهنگ را در زندگی‌تان ایجاد کنید که از همسرتان بابت ویژگی‌های خوب و کارهای خوبی که انجام می‌دهد، تشکر کنید حتی اگر این کارها بسیار جزئی و کوچک باشد یا به روش دلخواه شما انجام نشده باشد. به یکدیگر احترام بگذارید و در هیچ شرایطی به هم بی‌احترامی و توهین نکنید. احترام گذاشتن به یکدیگر و قدردانی کردن، ارتباط و زندگی مشترک‌تان را محکم‌تر می‌کند و عشق بین‌تان تقویت می‌شود.

هر روز در فضای آرام با همسرتان گفتگو کنید و به او عشق بورزید

یاد بگیرید در شرایط مناسب و در فضای آرام با همسرتان گفتگو کنید، به او عشق بورزید و همیشه یک فضای آرامی را در زندگی‌تان داشته باشید. به عنوان مثال شب‌ها برای یکدیگر وقت بگذارید و در اتاق در فضایی آرام، با هم صحبت کنید و تماس فیزیکی برقرار کنید. حتی اگر فرزند دارید، در طول روز با هم به تنهایی وقت بگذرانید تا ارتباط‌تان تقویت شود.

توقعات‌تان را بررسی کنید و توقعات واقع‌بینانه را بیان کنید تا دچار سوءتفاهم نشوید

بیان کردن توقعات و خواسته‌ها در زندگی مشترک بسیار مهم است چون به شما و همسرتان کمک می‌کند یکدیگر را درک کنید و بدانید که از یکدیگر دقیقا چه می‌خواهید چون تا زمانی که بیان نکنید، همسرتان نمی‌تواند ذهن‌تان را بخواند و متوجه شود. البته قبل از بیان خواسته‌ها و توقعات، بررسی کنید که توقعات‌تان درست و واقع‌بینانه است یا خیر و اگر درست است، بیان کنید.

  چرا بعضی دخترها جذب و عاشق مرد سن بالا می شوند؟

مهارت حل مسئله داشته باشید

وقتی مشکلی پیش می‌آید، به جای از کوره در رفتن و بحث و دعوا کردن، از قانون مکث استفاده کنید. یعنی قبل از اینکه به نقطه جوش برسید، مکث کنید و از آن محیط و همسرتان دور شوید. در یک اتاق به تنهایی درباره مشکل پیش آمده فکر کنید و سعی کنید در آرامش، به راه حل بهتر و منطقی‌تر برسید. نیاز نیست هر دفعه در همان لحظه همه مشکلات‌تان را با دعوا حل کنید، گاهی لازم است سکوت کنید و مدتی در تنهایی فکر کنید و بعد اقدام به کاری بکنید چون در حین خشم و عصبانیت، مشخص است که نمی‌توانید واکنش درست نشان دهید یا مشکلات را حل کنید.

با جمله‌بندی مناسب با هم صحبت کنید

وقتی می‌خواهید از همسرتان انتقاد کنید، به جای استفاده از کلمه «تو» که او را متهم می‌کند و باعث می‌شود گارد بگیرد و دعوا کند، از کلمه «من» استفاده کنید. به عنوان مثال به جای اینکه بگویید:«تو چرا این کار رو کردی.» بگویید:«من ناراحت شدم از اینکه این کار رو کردی.» درواقع با جمله دوم، شما شخصیت همسرتان را زیر سوال نمی‌برید و او را متهم نمی‌کنید، بلکه درباره احساسات‌تان نسبت به آن کار یا رفتار او صحبت می‌کنید. البته لحن‌تان هم در میزان تاثیرگذاری انتقادتان تاثیر می‌گذارد. نباید با لحن تند و تهاجمی صحبت کنید، بلکه باید خودتان را کنترل کنید و هر موقع آمادگی‌اش را دارید صحبت کنید که مشکلی پیش نیاید.

بخشش را تمرین کنید

تمرین کنید که به هر کار اشتباهی که می‌کند، گیر ندهید و کینه به دل نگیرید. اگر بخواهید روی هر اشتباهش عصبانی شوید و دعوا کنید، زندگی درست پیش نمی‌رود و همیشه باید در تنش باشید. بخشیدن یکدیگر را تمرین کنید و بدانید که همسرتان هم یک انسان است و حق اشتباه کردن دارد.

سخن پایانی

بعد از طلاق، حداقل باید چندین ماه بگذرد تا فرد آمادگی روحی و روانی برای ازدواج مجدد را پیدا کند. اگر این مدت زمان لازم نگذرد و فرد عجولانه تصمیم به ازدواج بگیرد، ممکن است مجددا شکست بخورد. در ازدواج دوم نیز افراد باید زمان کافی را برای شناخت یکدیگر بگذارند و دقت لازم را داشته باشند و فقط به دلیل احساس تنهایی، نباید اقدام به ازدواج عجولانه بکنند. در انتهای مقاله نیز چندین راهکار را توضیح دادیم که به شما کمک کند ازدواج موفق داشته باشید. قبل از اینکه عقد و ازدواج انجام شود، حتما برای ازدواج مجدد و مطمئن شدن از انتخاب‌تان، در جلسات مشاوره پیش از ازدواج همیار عشق شرکت کنید تا مشاور متخصص همه جوانب ارتباط‌تان را بررسی کند و تایید کند تا مطمئن شوید ازدواج‌تان با شکست مواجه نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط