همیار عشق

شوهرم تو بچه‌داری به من کمک نمیکنه (نقش شوهر در تربیت فرزندان)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

شوهرم تو بچه‌داری به من کمک نمیکنه (نقش شوهر در تربیت فرزندان)

بچه‌داری کار سخت و پرچالشی است که نیازمند کمک پدر به مادر است تا مادر بتواند فرزندش را به درستی بزرگ و تربیت کند. به علاوه پدر و مادر، هر کدام نقش موثری در تربیت فرزند دارند و وظایف و مسئولیت‌هایی دارند. در این مقاله می‌خواهیم ابتدا در مورد اهمیت نقش پدر در تربیت فرزند توضیح بدهیم و سپس توصیه‌هایی ارائه بدهیم که پدر بتواند به مادر در بچه‌داری کمک بکند. در انتهای مقاله راهکارهایی ارائه می‌دهیم که شما با شوهرتان صحبت کنید تا او متقاعد شود که باید به شما کمک کند.

فهرست مطالب

پدر چه نقشی در تربیت فرزند دارد؟


پدر به فرزندان کمک می‌کند استعدادها و توانایی‌های خود را بشناسند

وقتی پدر با فرزندان وقت می‌گذراند و با آنها بازی می‌کند، باعث می‌شود فرزندان مهارت‌ها و استعدادهای خودشان را کشف و شناسایی کنند. درست است که مادر هم با فرزندان بازی می‌کند اما پدر هم باید این کار را بکنند چون بچه‌ها نیاز دارند پدر هم برایشان وقت بگذارد. با انجام دادن بازی‌های هوشی و فکری، فرزندان می‌توانند استعدادها و توانایی‌های خود را تقویت کنند.

عزت نفس فرزندان را تقویت می‌کند

پدر می‌تواند با برخورد صحیح با فرزندان، به خصوص با دخترانش، عزت نفس و اعتماد به نفس آنها را تقویت کند. پدر در تربیت و روحیه دختران، نقش اساسی دارد و می‌تواند به آنها کمک کند که قوی و سالم باشند و یا ضعیف باشند و احساس پوچی و بی‌ارزشی داشته باشند. اگر برخورد پدر با پسرانش خوب باشد، باعث می‌شود پسر از جنسیت خود راضی باشد، اعتماد به نفس قدرت مردانه داشته باشد و در آینده در ارتباط با جنس مخالف هم درست عمل کند. پس پدر، در روحیه، سلامت روانی و جسمانی، اعتماد به نفس و عزت نفس و روابط عاطفی آینده فرزندانش نقش پررنگی دارد، هم برای دخترها و هم برای پسرها.

  شوهرم آداب معاشرت بلد نیست (برخورد شوهرم با خانواده و دوستام بده)

فرزندان‌تان کمتر دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند

اگر پدر نیز در تربیت فرزندان همکاری کند و مسئولیت‌هایش را انجام دهد، می‌تواند نقش موثری در سلامت روانی فرزندانش داشته باشد. به عنوان مثال دخترانی که از طرف پدر، مهر و محبت لازم را دریافت نکرده‌اند، دچار کمبود محبت می‌شوند یا پسرانی که پدر حمایتگر نداشتند، ممکن است در زندگی‌شان پیشرفت زیادی نکنند یا برای موفق شدن، نیاز به تلاش بسیار زیاد و زمان طولانی دارند چون کسی را ندارند که از آنها حمایت کنند. پس پدر و مادر بر سلامت روانی فرزندان تاثیر زیادی می‌گذارند.

چطور پدر خوبی برای بچه‌ها باشم؟


برخی از مردان نمی‌دانند و آگاهی ندارند که چگونه می‌توانند پدر خوبی برای فرزندان‌شان باشند، هرچند که واقعا دل‌شان می‌خواهد پدر خوبی باشند و به درستی فرزندشان را تربیت کنند. در این بخش می‌خواهیم توضیح بدهیم که با انجام دادن چه کارهایی، می‌توانید پدر بسیار خوبی برای فرزندتان باشید.

به همسرتان احترام بگذارید

این مورد بسیار مهم است. اگر شما به مادر بچه‌هایتان احترام نگذارید، بچه‌ها هم احترام گذاشتن را یاد نخواهند گرفت. به علاوه تنش‌ها، دعواها و برخوردهای بدتان با همسرتان، بر روی سلامت روانی فرزندان‌تان تاثیر منفی می‌گذارد و به آنها حس بدی می‌دهد، اما اگر با مادر بچه‌ها برخورد خوب، محترمانه و عاشقانه داشته باشید، می‌توانید یک فضای خانوادگی خوب و سالم برای فرزندان‌تان بسازید.

با بچه‌ها وقت بگذرانید

همان طور که در بخش قبلی هم توضیح دادیم، وقت گذراندن با بچه‌ها و توجه کردن به آنها بسیار مهم است.

با بچه‌ها صحبت کنید

صحبت کردن و گفتگو با بچه‌ها در مورد موضوعات مختلف، بسیار مهم است چون به آنها مهارت‌های ارتباطی را یاد می‌دهد و همچنین صمیمیت بین‌تان را افزایش می‌دهد.

قوانین خانوادگی داشته باشید اما قوانین را با عشق و محبت به فرزندان‌تان آموزش بدهید

برخی از والدین متاسفانه بچه‌ها را تنبیه می‌کنند یا وقتی بچه‌ها مرتکب اشتباه شوند، آنها را طرد می‌کنند، تهدید می‌کنند یا نسبت به آنها بی‌محبت می‌شوند. انجام این رفتارها و کارها اشتباه است. پس قوانین خانوادگی را با عشق و محبت به فرزندان‌تان آموزش بدهید و نه با تنبیه و فشار.

الگوی بچه‌ها باشید

فرزندان‌تان از شما الگوبرداری می‌کنند. هر کدام از رفتارهایتان را یاد می‌گیرند. مثلا اگر شما به او بگویید که نباید دروغ بگوید اما خودتان دروغ کوچکی به یک نفر بگویید و فرزندتان متوجه شود، این یعنی شما به حرفی که زدید پایبند نیستید و باعث می‌شود او هم حرف‌تان را جدی نگیرد و از رفتارهایتان یاد بگیرد.

سر سفره در کنار خانواده‌تان باشید

در هنگام شام و یا ناهار، سر سفره در کنار خانواده‌تان باشید تا جو صمیمی خانوادگی برقرار باشد.

برای آنها کتاب داستان بخوانید

کتاب‌های آموزنده با داستان‌های خوب برای بچه‌هایتان مطالعه کنید. بچه از اینکه والدین برایشان کتاب بخوانند لذت می‌برند.

چرا شوهرم در بچه‌داری به من کمک نمی‌کند؟


او فکر می‌کند که بچه‌داری فقط وظیفه مادر است

برخی از مردان به دلیل تفکرات سنتی که دارند و یا به دلیل چیزی که در خانواده خود دیدند، معتقد هستند که بچه‌داری و کارهای خانه را فقط زن باید انجام بدهد و نمی‌دانند که پدر چه نقشی در تربیت فرزند دارد و چه کارهایی باید انجام بدهد. آنها اعتقاد دارند که زن باید کارهای خانه را انجام بدهد و مرد، کارهای بیرون از خانه را.

  معذرت خواهی از همسر (چطور از شوهرم عذرخواهی کنم)

او با بچه‌ها وقت نمی‌گذراند چون احساس می‌کند مدام مورد انتقاد قرار می‌گیرد

در برخی از خانواده‌ها، پدر مدام مورد انتقاد و سرزنش قرار می‌گیرد و مدام از کارهایی که انجام می‌دهد، عیب و ایراد می‌گیرند. به عنوان مثال اگر مادر به بچه‌ها اجازه نمی‌دهد در کارهای خانه به او کمک کنند اما پدر اجازه می‌دهد، شاید خانم، شوهرش را مورد انتقاد قرار بدهد که:«عزیزم چرا از بچه‌ها کار کشیدی. اونا هنوز کوچیک هستن و نمیتونن تو کارهای خونه کمک کنن.» و یا اگر روزی مادر خانه نباشد و پدر غذا را درست کند، بچه‌ها انتقاد می‌کنند که:«بابا چرا اینجوری فرنی رو درست کردی. مامان جور دیگه‌ای درست می‌کنه که خوشمزه‌تره.» وقتی پدر احساس کند کارهایش مورد قبول واقع نمی‌شود، کم کم خودش را کنار می‌کشد تا اینقدر انتقاد نشنود.

او از شغلش خسته شده است

اگر شوهرتان از شغلش خسته شده باشد و بسیار زیاد تحت فشار کار سخت باشد، احتمال اینکه حوصله وقت گذراندن با بچه‌ها را نداشته باشد، بسیار زیاد است. پس این مورد هم   می‌تواند یکی از دلایل باشد.

بچه‌ها برخورد صمیمانه‌ای با پدرشان ندارند

اگر بچه‌ها برخورد خوب و صمیمانه‌ای با پدرشان نداشته باشند، باعث می‌شود پدر احساس کند که در خانواده جایگاهی ندارد و خود به خود خودش را کنار خواهد کشید.

چه کار کنم شوهرم در بچه‌داری به من کمک کند؟


مشکل را ریشه‌یابی کنید

از بین دلایل بالا، دلیل این مشکل را پیدا کنید تا بتوانید آن را رفع کنید.

در مورد اهمیت نقش پدر در تربیت بچه‌ها با شوهرتان صحبت کنید

برخی از افراد آگاهی‌های لازم را در خصوص بچه‌داری و تربیت فرزند ندارند و فکر می‌کنند همین که مادر در کنار بچه‌ها باشد کافی است. بنابراین بهتر است خودتان در مورد نقش پدر در تربیت بچه‌ها با شوهرتان صحبت کنید تا متوجه شود چقدر حضور و همکاری‌اش در کنار شما ضروری است.

وظایف‌تان را با هم تقسیم کنید و کاملا همه چیز را مشخص کنید

اگر تقسیم وظایف را انجام دهید و مستقیما در مورد آن با شوهرتان صحبت کنید، دیگر همه چیز مشخص خواهد شد. مثلا تعیین کنید که شب‌ها او باید برای بچه‌ها کتاب داستان بخواند، باید نیم ساعت با بچه‌ها بازی کند و… و نقش‌های خودتان را نیز برایش توضیح بدهید. البته انعطاف‌پذیر باشید یعنی اگر روزی بسیار خسته بود و حوصله نداشت با بچه‌ها بازی کند، به او فرصت استراحت کردن را بدهید و برای بچه‌ها هم توضیح بدهید که آن روز پدر به این دلیل نمی‌تواند با شما بازی کند و نیاز به استراحت دارد.

به شوهرتان اجازه بدهید بچه‌داری را به شیوه خودش انجام دهد و مدام عیب‌جویی نکنید

اگر مدام عیب و ایراد بگیرید و انتقاد کنید، او سرانجام خسته می‌شود و کارها را رها می‌کند و همه چیز را می‌سپرد به شما. اجازه بدهید او با آرامش کارها را به روش خودش انجام بدهد. مدام بکن و نکن نکنید. او هم روش‌های خاص خودش را دارد و قابل احترام است.

گاهی اجازه بدهید پدر و پسر یا پدر و دختر بدون شما به تنهایی بیرون بروند

با شوهرتان صحبت کنید و تعیین کنید که در طول ماه مثلا یک یا دو بار، شوهرتان با بچه‌ها به تنهایی بیرون بروند و تفریح کنند. این که بچه‌ها با پدرشان گاهی تنها باشند، فرصتی است که با هم بیشتر صحبت کنند و بیشتر صمیمی شوند.

  ریختن آب منی در واژن یا صورت زن: مزایا و معایب

در صحبت‌هایتان از کلمات «همیشه» و «هرگز» استفاده نکنید

این نکته را بدانید که داشتن کلام خوب و جمله‌بندی درست در صحبت با شوهرتان، به شما این قدرت را می‌دهد که مشکلات را حل کنید و برعکس اشتباه و بد صحبت کردن، همه چیز را می‌تواند خراب کند. یکی از نکاتی که باید رعایت کنید این است که در جملات‌تان از کلمات «همیشه» و «هرگز» استفاده نکنید. مثلا نگویید:«تو هرگز بهم کمک نمی‌کنی.» چون امکان ندارد که شوهرتان هرگز به شما کمک نکرده باشد. حتما حداقل یک یا دو بار بوده که به شما کمک کرده، پس نباید تماما روی نکرده‌هایش تمرکز کنید و به او حمله کنید، یا مثلا نگویید:«تو همیشه اینقدر بی‌مسئولیتی.» به جای این جملات، بگویید:«وقتی بهم کمک می‌کنی خیلی خوشحال میشم عزیزم و باعث میشه منم یه تایمی برای استراحت کردن داشته باشم. البته بچه‌ها هم به تو نیاز دارن چون تو پدرشون هستی و در تربیت‌شون نقش زیادی داری.»

برای استفاده از وسایل الکترونیکی، زمان تعیین کنید

با شوهرتان صحبت کنید و زمان خاصی را برای استفاده از وسایل الکترونیکی تعیین کنید. مثلا وقتی شوهرتان از سر کار برمی‌گردد، نباید بیشتر از یک ساعت از موبایل استفاده کند تا وقت داشته باشد با خانواده‌اش وقت بگذراند و شما هم در طول روز که با بچه‌ها هستید، مثلا نباید بیشتر از دو ساعت از موبایل استفاده کنید تا به اندازه کافی با بچه‌ها وقت بگذرانید و کارهایتان را انجام بدهید.

با هم کتاب‌هایی را در زمینه بچه‌داری بخوانید

اگر اهل مطالعه هستید، با شوهرتان زمان بگذارید و با هم کتاب‌هایی را در زمینه بچه‌داری و تربیت فرزند بخوانید. این کتاب‌ها، آگاهی‌های هر دوتان را بالا می‌برد و باعث می‌شود عملکرد بهتری در زمینه بچه‌داری داشته باشید.

از مشاور خانواده کمک بگیرید

اگر همچنان با اجرای این راهکارها و صحبت با همسرتان، او حاضر نیست با بچه‌ها وقت بگذراند و این موضوع را مهم نمی‌داند، می‌توانید در این خصوص و در زمینه سایر مشکلات خانوادگی، با مشاوران خانواده همیار عشق مشورت کنید.

سخن پایانی

مادر و پدر، هر دو در تربیت خوب فرزندان نقش دارند و باید کارها و مشغله‌ها و بچه‌داری را با هم تقسیم کنند تا هر کدام بتوانند مسئولیت‌های خودشان را به درستی انجام دهند. اگر شوهرتان در بچه‌داری به شما کمک نمی‌کند، ابتدا علت آن را پیدا کنید و سپس سعی کنید در مورد اهمیت نقش پدر در بچه‌داری با او صحبت کنید تا از اهمیت آن آگاه شود. وظایف‌تان را با هم تقسیم کنید. فضای خانوادگی خوب و شادی را بسازید و هر دو برای فرزندان وقت بگذارید. مدام از شوهرتان انتقاد نکنید و اجازه بدهید او هم به روش خودش با بچه‌ها وقت بگذراند و به شما کمک کند. اگر اهل مطالعه هستید، در این زمینه با شوهرتان کتاب‌هایی را مطالعه کنید. در صورتی که نیاز به کمک حرفه‌ای و تخصصی داشتید، می‌توانید با مشاوران خانواده همیار عشق صحبت کنید و مشکلات‌تان را حل کنید.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط