چطور خودم را بیشتر دوست داشته باشم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چطور خودم را بیشتر دوست داشته باشم؟

چطور عاشق خودم باشم؟!


چرا باید به خودم عشق بورزم؟

عشق ورزیدن به خود باعث افزایش اعتماد به نفس‌تون میشه و همین موضوع برای وارد شدن به رابطه عاطفی سالم و موفق مهم و لازمه. تا وقتی که خودتونو نشناسین، به خودتون احترام نذارین و اعتماد به نفس‌تونو بالا نبرین، داشتن رابطه سالم و موفق غیرممکن میشه. در این پست توضیح میدیم که چطور باید قدم اول برای داشتن رابطه مطلوب رو بردارین، یعنی چطور عاشق خودتون باشین!

برای خودتون زندگی کنین

به این مثال توجه کنین. فرض کنین شریک عاطفی‌تون گفته که برای اینکه بیشتر جذاب به نظر برسین و بیشتر دوستتون داشته باشه، باید وزن‌تونو کم کنین. برای اینکه ازتون راضی باشه و دوستتون داشته باشه، به حرفش گوش می‌کنین، رژیم سختی میگیرین و ورزش‌های سنگینی انجام میدین اما بعد از مدتی سلامتی جسمانی و روحی‌تون به خطر می‌افته. اینکه عشق‌تون به دلیل سلامتی‌تون ازتون چیزی رو بخواد، تفاوت داره با اینکه بخواد تغییرتون بده. منظورمون اینه که برای رضایت دیگران، عشق‌تون یا خانواده‌تون، هیچ وقت به کاری که دوست ندارین و کاری که به سلامتی‌تون آسیب میرسونه، تن ندین!

خودتونو با هیچ کس مقایسه نکنین

به این جمله توجه کنین: همه‌مون از هم تفاوت‌هایی داریم و هیچ وقت نمیتونیم دقیقا مثل کس دیگه‌ای بشیم. بهتره که خود واقعی‌مونو توسعه بدیم و بهترش کنیم به جای اینکه زندگی‌مونو تلف کنیم که مثل کس دیگه‌ای بشیم. باور کنین که شما هم ویژگی‌هایی رو دارین که دیگران ندارن، یعنی هر کسی نقات قوت منحصر به فرد خودشو داره. مقایسه کردن، جزو افکار منفی هست. این رفتار باعث کاهش اعتماد به نفس‌تون میشه و اگر شما نسبت به خودتون نگرش منفی داشته باشین، شریک عاطفی‌تون یا هر کس دیگه هم همون نگرش رو خواهد داشت.

  تفاوت عشق و هوس (آیا علاقه‌اش به من از روی عشق است یا هوس)

خودتونو ببخشین

همه اشتباهاتی رو مرتکب میشن، مهم اینه که بتونین خودتونو ببخشین. مثلا تصور کنین با کسی تازه آشنا شده بودین اما بعد از چند هفته آشنا شدن باهاش، اون بهتون گفته که دیگه نمیخواد رابطه رو ادامه بده. در این شرایط چه حسی بهتون دست میده؟ حتما جواب اکثریت، اینه که با خودتون میگین:«دیدی دوباره کاری کردی که رابطه‌ات خراب شد و نتونستی جذبش کنی. تو اصلی جذاب نیستی. لیاقتت همینه که تنها باشی!» اما این طرز تفکر نسبت به خودتون اشتباهه. طرز درستش اینه:«حتما برای هم مناسب نبودیم. منم تلاش خودم رو کردم و سعی میکنم آگاهی‌مو بیشتر کنم تا عملکرد بهتری داشته باشم.»

شرط نذارین

برای اینکه خودتونو دوست داشته باشین، شرط و شروط نذارین. مثلا با خودتون قرار نذارین که اگر بتونم فلان شخص رو جذب کنم، نسبت به خودم احساس خوبی خواهم داشت. شما باید در هر شرایطی خودتونو دوست داشته باشین! یعنی عشق‌تون نسبت به خودتون باید بی قید و شرط باشه! اگر میخواین اعتماد به نفس‌تونو به کمک روانشناس بالا ببرین تا بتونین خودتونو دوست داشته باشین و در نتیجه رابطه عاطفی خوبی داشته باشین، میتونین از سیستم مشاوره تلفنی یا آنلاین همیار عشق استفاده کنین. برای گرفتن نوبت مشاوره، به دایرکت پیام دهید.

از خودتون مراقبت کنین

اعتماد به نفس لایه‌های مختلفی داره. لایه بیرونی و لایه درونی. برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشین، باید اول لایه بیرونی‌تون کامل بشه تا به درونی برسه. لایه بیرون اعتماد به نفس، ظاهر شما و نگرشی که نسبت به ظاهرتون دارین هست. یعنی باید از خود و ظاهرتون مراقبت کنین. این مراقبت، شامل ورزش، تغذیه مناسب و سلامت جسمانی میشه. حتما باید به این لایه توجه و رسیدگی کنین تا بتونین روی درون‌تون کار کنین و اعتماد به نفس‌تونو بدست بیارین.

  خوشگل نیستم که کسی از من خوشش بیاد!

در گذشته زندانی نشین

همه افراد گذشته تلخ و شیرینی دارن اما مهم اینه که نگرش‌تون نسبت به گذشته‌تون چیه، یعنی ازش درس گرفتین و تجربه کسب کردین یا مدام دارین درباره‌اش فکر میکنین و خودتونو با افکار منفی از بین میبرین؟ اگر نگرش منفی داشته باشین، به مرور زمان اعتماد به نفس‌تون پایین میاد و باعث میشه که نتونین خودتونو اونقدر که لازمه دوست داشته باشین. بهتره برای کنار اومدن با گذشته‌تون هر چه زودتر دست به کار بشین. انجام دادن این کار به تنهایی سخته و نیاز به کمک متخصص داره.

بیش از حد صبور نباشین

مثلا اگر شریک عاطفی‌تون همیشه باهاتون بدرفتاری میکنه، براتون ارزش قائل نیست و درواقع شریک عاطفی مناسبی نیست، صبر کردن در این شرایط، درواقع بی فایده است چون تا خودش نخواد، نمیتونین تغییرش بدین یا با سکوت، دعوا کردن و… تنبیهش کنین تا رفتارش رو تغییر بده. اگر برای خودتون ارزش قائل هستین و قدر خودتونو میدونین، بهتره برای ادامه رابطه ناسالم تجدید نظر کنین و به دنبال عشق واقعی‌تون باشین. تنها بودن بهتر از موندن در رابطه ناسالم و سمی هست.

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

چطور میشه خانما رو درک کرد؟

  خانم‌ها موجودات پیچیده‌ای نیستن اکثر آقایون فکر می‌کنن خانما شخصیت مرموز و پیچیده‌ای دارن و نمیشه به ذهنشون نفوذ کرد و فهمید دقیقا چه خواسته‌ای دارن. اگرچه هر کسی

مطالعه»