از کجا بفهمم ازم سوء استفاده میکنه؟

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

از کجا بفهمم ازم سوء استفاده میکنه؟

سوءاستفاده‌گر را بشناسید…


فقط روی خودش متمرکزه

در رابطه عاطفی سالم، خودخواهی وجود نداره، یعنی دو طرف رابطه به نیازها و خواسته‌های همدیگه توجه میکنن و هم به رشد شخصی خودشون اهمیت میدن و هم به رشد رابطه‌شون. درواقع اگر شریک عاطفی‌تون فقط روی خودش متمرکزه، یعنی همش از کارش، نیازها و خواسته‌هاش صحبت میکنه اما اصلا به زندگی و مشکلات شما اهمیتی نمیده، نشونه اینه که در رابطه‌تون از شما سوءاستفاده میشه.

حرف‌هاتونو نادیده میگیره

وقتی دل‌تون میگیره یا تحت فشار و عصبی هستین و بهش پناه میبرین تا درد و دل کنین و آروم بشین، اون همیشه بهونه میاره و میگه که الآن کار  مهم‌تری داره و هیچ وقت حاضر نیست به مشکلات شما گوش بده و آروم‌تون کنه. درواقع مشکلات و اتفاقات روزمره‌تون برای کسی که از شما سوءاستفاده میکنه، مهم نیست چون اون عاشق واقعی نیست!

ازتون کمک مالی میخواد

اگر شریک عاطفی‌تون از شما مدام کمک مالی میخواد، درواقع ازتون سوءاستفاده میکنه! اینکه یک یا دو بار مبلغ کمی رو ازتون بخواد، اشکالی نداره اما شخصی که سوءاستفاده میکنه، مرتب ازتون پول میخواد و اگر بهش بگین که ندارین یا مبلغی که ازتون خواسته خیلی بیشتر از توان مالی‌تونه، اون قهر میکنه، عصبانی میشه، بهتون توهین میکنه و میگه که شریک عاطفی خوبی نیستین و… درواقع شما رو در شرایطی قرار میده که بهتون احساس گناه دست بده و آخرش بهش کمک کنین.

چیکار باید کرد؟

اگر نشونه‌های گفته شده و نشونه‌هایی که در ادامه پست میگیم، در رابطه‌تون هست، لازمه که برای ادامه رابطه‌تون تجدید نظر کنین چون ادامه رابطه با شخص سوءاستفاده‌کننده، شما رو از لحاظ شخصیتی و از هر لحاظ دیگه‌ای که ازتون سوءاستفاده میشه، نابودتون میکنه. قطعا انتخاب‌های بهتری هم خواهید داشت، پس لازم نیست که خودتونو در رابطه ناسالم فدا کنین. فقط لازمه که بدونین بعد از تموم کردن رابطه، چطور باید به سبک زندگی سالم برگردین. برای این موضوع، میتونین به دایرکت پیام بدین و در دوره زندگی پیروزمندانه پس از جدایی شرکت کنین.

  دوست پسر می‌خوام (چطور دوست پسر خوب پیدا کنم؟)

وقتی که خودش بخواد در دسترسه

شخص سوءاستفاده‌کننده، هر موقع که دلش بخواد در دسترسه و هر موقع که نخواد، از دسترس‌تون خارج میشه و جواب‌تونو نمیده. اون براش مهم نیست که در نبودش شما ناراحت و نگرانش میشین. وقتی هم که برگرده و بهتون پیام بده، از جواب دادن به سوالات‌تون، اینکه کجا بوده و… طفره میره و بهتون میگه که شما شکاک هستین و بهش اعتماد ندارین! وقتی که برگرده، حرف‌هایی میزنه که دوست داره و دوباره به خواسته‌هاتون بی توجهی میکنه. احتمالا ازتون انتظار خواهد داشت که بهش محبت و توجه کنین اما خودش هیچ تلاشی نمیکنه!

به حرف‌هاش عمل نمیکنه

مثلا فرض کنین اون بهتون گفته که هدفش از دوستی با شما، ازدواجه اما میبینین که در طی چند ماه یا چند سالی که باهاش در ارتباط هستین، هیچ قدمی برای جدی‌تر کردن رابطه برنمی‌داره یا مدام میگه که شرایطش رو نداره و… اما در عمل، هیچ تلاشی برای فراهم کردن شرایط و بدست آوردن آمادگی لازم برای ازدواج، نمیکنه. درواقع اون از احساسات  و وابستگی‌تون سوءاستفاده میکنه!

زیر قول‌هاش میزنه

اگر شریک عاطفی‌تون مدام زیر قول‌هاش میزنه و برای انجام ندادن شون بهونه میاره، درواقع ازتون سوءاستفاده میکنه. ممکنه برای همه پیش بیاد که به دلایلی نتونن به  قول‌هاشون عمل کنن اما اگر این رفتار به صورت همیشگی و مدام باشه، یک زنگ خطره.

بهتون احساس بدی میده

هرموقع باهاش صحبت یا درد و دل کنین، اون بهتون احساس بدی میده و درواقع شخصیت‌تونو تخریب میکنه. اگر در رابطه باهاش راحت نیستین، مدام احساس شک و تردید، ناامنی و… دارین و رفتار یا حرف‌هاش باعث میشن که شما اعتماد به نفس‌تونو از دست بدین و یک آدم ضعیف به نظر برسین، پس اون شریک عاطفی مناسبی نیست و از شخصیت‌تون سوءاستفاده میکنه. بدونین که در رابطه، نباید هیچ کدوم از شما در جایگاه قدرت باشن و اون یکی در جایگاه ضعف. در رابطه باید مثل یک تیم واحد و همبسته عمل کنین.

  چرا دو نفر عاشق هم می‌شوند؟ (چرا مجذوب شخص خاصی می‌شویم؟)

 

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط