مراحل ایجاد عشق

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

مراحل ایجاد عشق

مراحل تکامل رابطه عاطفی


هر رابطه عاشقانه‌ای برای اینکه به سرانجام برسه باید از 5 مرحله عبور کنه جذب، آشنایی، ناامیدی، پایداری و نهایتا تعهد. افرادی که به مرحله آخر میرسن در واقع شریک عاطفی‌شون برای رابطه متعهدانه پایدار رو پیدا می‌کند چون در طول این مراحل یاد میگیرن که چطور باید با چالش‌های که ممکنه سر راه‌شون قرار بگیره برخورد کنن.

هر مرحله چقدر طول می‌کشه؟

اینکه یک زوج چه مدت در هر مرحله میمونن به خودشون بستگی داره چون هر زوجی شرایط خاص خودش رو داره بنابراین کار سختیه که برای هر مرحله یک بازه زمانی استاندار تعیین کرد. بعضی از زوج‌ها هیچ وقت به مراحل آخر نمی‌رسن چون با هم ناسازگارن یا از لحاظ احساسی به بلوغ نرسیدن.

مرحله اول: جذابیت

همه زوج‌ها این مرحله رو تجربه می‌کنن این مرحله زمانی‌ اتفاق می‌افته که تازه همدیگه رو میبینید. تو این مرحله اون رو کامل و بی عیب و نقص میبینید. زمان زیادی رو باهم سپری می‌کنید روی شباهت‌هاتون تمرکز می‌کنید و تا جایی که امکان داره از پرداختن به تناقض‌ها و اختلاف نظرها اجتناب می‌کنید. حتی بیولوژی بدنتون هم تمایل به ادامه این حس خوب داره.

مرحله دوم: واقعیت

این مرحله به مرور رخ می‌ده البته بعضی زوج‌ها از همون اول وارد این مرحله میشن. خیلی‌ها به این نتیجه می‌رسن که انتخاب‌شون اشتباه بوده و از هم جدا میشن اما زوج‌هایی که نقاط ضعف همدیگه رو می‌پذیرن، به مرحله بعدی میرن. در یک رابطه سالم هم تو این مرحله حس می‌کنید اونقدرهاهم که فکر می‌کردین خوب نیست و به شک می‌افتید که عاشقید یا نه.

  به رابطه شوهرم با همکارانش حساس هستم

مرحله سوم: ناامیدی

حس مرحله قبل کم‌کم تو این مرحله به ناامیدی تبدیل میشه. اگر تو این مرحله هر دو نفر به شیوه سالمی باهم ارتباط برقرار کنن پیشرفت‌های مثبتی رو در رابطه میبینن، در غیر این صورت احتمالش زیاده از هم جدا بشن. چالش‌ این مرحله اینه که افراد همیشه ذهنیت بدی از بحث دارن اما نسبت بهم خشمگینن گاها حتی بخاطر تفاوت‌های کوچک بینشون.

مرحله چهارم: پایداری

اگر از طوفان‌ها مراحل قبل سلامت خارج بشن تو این مرحله رابطه کمی راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر میشه چون تفاوت‌های هم رو پذیرفتن و میتونن شرایط رو مدیریت‌ کنن بعضی از زوج‌ها برای اینکه به این مرحله برسن ممکنه حدود 2 سال زمان بذارن. تو این مرحله باید استاندارها رو بالا نگه دارن و در عین حال آتش شور اشتیاق رو زنده نگه دارن.

مرحله پنجم: تعهد

رابطه‌های کمی به این بلوغ و پختگی می‌رسه، حتی اونایی که ازدواج کردن ممکنه رابطه‌شون تو این مرحله نباشه. در مرحله تعهد دو نفر به معنای واقعی یک تیم هستن و انتخاب می‌کنن برای همیشه کنار شریک عاطفی‌شون با همه کم و کاستی‌هاش بمونن. از حسی که بهم دارن احساس خوشبختی می‌کنن و دنبال دوباره تجربه کردن شور و هیجان مرحله اول نیستن.

فواید دونستن این مراحل چیه؟


دونستن این پنج مرحله کمک می‌کنه تغییرات احساسات‌تون رو بهتر درک کنید. متوجه میشد طبیعیه احساسات عاشقانه‌تون نسبت به طرف مقابل گاهی افت پیدا کنه اما در صورتی‌که درست پیش برید حس عمیق‌تری در انتظارتون خواهد بود. برای رسیدن به هدف باید مهارت‌ ارتباطی قوی و پشتکار داشته باشید. مطمئنا هدفتون ارزش این همه تلاش رو داره.

  اشتباهات دختران مجرد

 

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط