چرا عشقم حرفی از ازدواج نمیزنه؟ (حرف ازدواج را پیش نمی‌کشد، چیکار کنم؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

چرا عشقم حرفی از ازدواج نمیزنه؟ (حرف ازدواج را پیش نمی‌کشد، چیکار کنم؟)

«چرا نمیگه که کی قراره ازدواج کنیم؟»، «چرا حرفی از ازدواج نمی‌زنه؟»، «اگه من مطرح کنم که کی قراره ازدواج کنیم، زشته و بده؟ چیکار کنم؟» شاید شما هم تا به حال در این موقعیت قرار گرفته باشید که با کسی در رابطه باشید اما او حرف از ازدواج پیش نمی‌کشد و شما را در بلاتکلیفی نگه داشته است. چه کار باید بکنید؟ آیا خودتان باید از او بپرسید یا خیر؟ در این مقاله توضیح می‌دهیم که کدام روابط به ازدواج ختم نمی‌شوند تا بتوانید از روی این نشانه‌ها شنایایی کنید و همچنین به این موضوع می‌پردازیم که در شرایطی که طرف مقابل‌تان حرفی از ازدواج نمی‌زند، شما باید چه کار کنید؟

نشانه‌های رابطه‌ای که به ازدواج ختم نخواهد شد؟


در رابطه‌تان علایق مشترک وجود ندارد و فقط عشق هیجانی و شهوت است

رابطه عاطفی مراحل مختلفی دارد. در اولین مرحله از رابطه، زوجین وارد فاز ماه عسل می‌شوند یعنی در رابطه‌شان عشق هیجانی و شهوت حاکم است. این احساسات برای اوایل رابطه عادی است اما به مرور باید شناخت دو طرفه، عشق واقعی و نقاط مشترک زوجین بیشتر شود و از این هیجان اولیه کاسته شود. اما در روابطی که به ازدواج ختم نخواهند شد، این اتفاق نمی‌افتد یعنی زوجین فقط نسبت به هم شهوت و کشش جنسی را دارند و درباره تنها چیزی که صحبت می‌کنند همین مسائل جنسی است.

نمی‌توانید پیش شریک عاطفی‌تان خود واقعی‌تان باشید

در روابطی که به ازدواج نمی‌رسند، شما حس می‌کنید نمی‌توانید خود واقعی‌تان باشید یا وقتی خود واقعی‌تان هستید، او واکنش منفی نشان می‌دهد، عیب‌جویی و یا انتقاد می‌کند یا سرد می‌شود، به همین دلیل شما سعی می‌کنید طوری رفتار کنید که او می‌خواهد، حتی اگر خود واقعی‌تان این گونه نباشد.

مرتب با شما در ارتباط نیست

البته منظورمان از مرتب در تماس بودن این نیست که 24 ساعت در دسترس شما باشد اما حداقل باید هر روز پیام یا تماسی بین شما رد و بدل شود و پیگیر یکدیگر باشید. اگر او فقط در اوقات تنهایی‌اش یا زمانی که به کمک شما نیاز دارد به یاد شما می‌افتد، این رابطه، رابطه‌ای نیست که ختم به متعهد شدن و ازدواج شود.

با دوستانش ارتباط خوبی ندارید

در روابط بلندمدت ما باید بتوانیم با دوستان و خانواده او ارتباط نسبتا خوبی را برقرار کنیم و دوست‌شان داشته باشیم اما اگر اینطور نیست، یا رابطه‌تان به ازدواج ختم نخواهد شد و یا ازدواج‌تان موفق و خوب نخواهد بود چون دائما مجبور می‌شوید در مورد دوستانش با او بحث و دعوا کنید.

حس می‌کنید نظر شما برای او مهم نیست

در روابط ناسالم و اشتباه شما حس می‌کنید طرف مقابل به نظرات شما اهمیتی نمی‌دهد و اصلا از شما مشورت نمی‌خواهد. بیشتر مواقع هر کاری که خودش می‌خواهد را انجام می‌دهد و توجهی به خواسته شما ندارد. این یعنی شما در آینده و تصمیمات او جایی ندارید.

  چطور عشقم را مجذوب خودم بکنم؟

شما اشتباهاتش را نادیده می‌گیرید اما او اینطور رفتار نمی‌کند

اگر در رابطه‌ای هستید که او اشتباهات شما را مدام یادآوری می‌کند و نمی‌تواند به پذیرش برسد یا با آنها کنار بیایید، بلکه می‌خواهد شما را تا جایی که می‌تواند تغییر دهد، یعنی این ارتباط، ارتباط خوب و سالمی نیست.

او هنوز درگیر عشق قبلی‌اش است

یکی از روابطی که به ازدواج ختم نمی‌شود، رابطه‌ای است که در آن فرد هنوز درگیر عشق قبلی‌اش است و نتوانسته با جدایی‌شان کنار بیاید.

چرا حرفی از ازدواج نمی‌زند و نمی‌خواهد ازدواج کند؟


دیدن ازدواج ناموفق والدین

اگر والدین او ازدواج ناموفق داشته باشند، او هم می‌ترسد که که ازدواج کند و در پایان زندگی‌اش این گونه تمام شود یعنی شکست بخورد. به همین دلیل ترجیح می‌دهد اصلا ازدواج نکند. درواقع ترس از ازدواج و متعهد شدن به دلیل دیدن زندگی ناموفق والدین، می‌تواند یکی از دلایل باشد.

ازدواج ناموفق خودش

اگر خودش فرد مطلقه باشد و قبلا ازدواج ناموفق داشته باشد، احتمالا از دوباره ازدواج کردن خواهد ترسید چون فکر می‌کند نکند دوباره انتخاب اشتباه انجام بدهد و شکست بخورد.

دوست ندارد ازدواج کند چون از مجرد بودن لذت می‌برد

برخی از افراد بدون داشتن هیچ دلیل خاصی، کلا دوست ندارند ازدواج کنند و مجرد بودن را ترجیح می‌دهند چون خودش به ثبات مالی رسیده است و موقعیت شغلی و اجتماعی خوبی دارد، در رابطه عاطفی است و دوستان زیادی دارد و تفریحات خاص خودش را دارد، پس دیگر چرا باید متاهل شود و زیر بار مسئولیت برود وقتی الآن هم زندگی که می‌خواهد را دارد؟ پس تصمیم می‌گیرد کلا ازدواج نکند.

ازدواج را یک محدودیت می‌داند

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند ازدواج کردن یک محدودیت است و اگر ازدواج کنند دیگر نمی‌توانند به اهداف و آرزوهای خود برسند. به همین دلیل آزادی خود را به متاهل شدن ترجیح می‌دهند.

تنوع‌طلب بودن

مردانی که تنوع‌طلب هستند و دوست دارند همزمان با چند دختر در رابطه باشند یا دوست دارند مدام شریک عاطفی خود را تغییر دهند، اهل ازدواج و متعهد شدن نیستند.

بی‌مسئولیت بودن

افراد بی‌مسئولیت و تنبل اهل ازدواج و متعهد شدن نیستند. آنها به سختی مسئولیت زندگی خودشان را بر عهده می‌گیرند، چه برسد به ازدواج کردن و پذیرفتن مسئولیت زندگی دیگری.

به شما تا حدی که لازم است علاقه ندارد

علاقه باید در اوج خودش باشد تا یک فرد به فکر ازدواج با شریک عاطفی‌اش بیفتد. اگر به هر دلیلی به شما به اندازه کافی علاقه نداشته باشد، مسلما حرفی از ازدواج هم نخواهد زد.

هنوز شرایط ازدواج کردن را ندارد

ازدواج کردن هم شرایط خاص خودش را می‌طلبد. اگر او شرایط مالی و سایر شرایط لازم را نداشته باشد، مسلما نمی‌تواند به فکر ازدواج باشد. بسیاری از مردان ریسک نمی‌کنند که تا قبل از فراهم شدن شرایط، تن به ازدواج بدهند. اگر شغل مناسب نداشته باشند، پول به اندازه کافی نداشته باشند و یا شرایط فراهم کردن مسکن برای زندگی مشترک را نداشته باشند، تن به ازدواج نمی‌دهند.

  ازدواج با دختری که از لحاظ مالی ضعیف‌تر است

حرفی از ازدواج نمی‌زند. چه کار کنم؟


شرایط او را بررسی کنید

طبق دلایلی که در بخش قبلی توضیح دادیم و طبق شناختی که از او دارید، به چه دلیل او حرفی از ازدواج نمی‌زند؟ آیا شرایط ازدواج کردن را دارد یا خیر؟ نظرش در مورد ازدواج کردن چیست؟ آیا ترسی از این لحاظ دارد؟ ابتدا باید دلیل اینکه او مایل به ازدواج نیست را پیدا کنید یا از او بپرسید تا به راه حل‌ها برسید.

در مورد معنی و هدف از ازدواج با هم صحبت کنید

هر فردی معنی و هدفی خاصی از ازدواج دارد. حتما درباره این موضوع با شریک عاطفی‌تان صحبت کنید تا بدانید هدف او چیست و آیا از ازدواج کردن ترسی دارد؟ آیا فرد مسئولیت‌پذیری است یا خیر؟

نیازهای شریک عاطفی‌تان را بشناسید

شاید شما نیاز به همسر داشته باشید و یا دوست داشته باشید یک همدم و فردی که عاشقش هستید در کنار شما باشد اما برخی از افراد این نیاز را ندارند یا انکار می‌کنند یا این نیاز برایشان در اولویت نیست. شاید نیاز شریک عاطفی‌تان این است که به اهداف و آرزوهایش برسد و برایش مهم نیست که ازدواج کند. درباره نیازهای یکدیگر با هم صحبت کنید و ببینید نیازهایتان چقدر با هم هم جهت و یکسان است.

بدانید که چه زمانی باید از رابطه بلاتکلیف خارج شوید

اگر شریک عاطفی‌تان تنوع‌طلب است یا به خاطر هوس با شما در رابطه مانده است یا اگر تلاشی برای فراهم کردن شرایط ازدواج نمی‌کند و شما را در رابطه بلاتکلیف نگه داشته است، باید این زنگ خطرها را در نظر داشته باشید و تشخیص بدهید که چه زمانی باید از رابطه خارج شوید و چه زمانی یک رابطه، رابطه سمی است و به جای خوبی نمی‌رسد. اگر به دلیل وابستگی و احساسات‌تان نمی‌توانید از رابطه ناسالم خارج شوید، بهتر است به جای عذاب کشیدن و آسیب زدن به خودتان با ماندن در چنین رابطه‌ای، به دنبال درمان وابستگی و کسب شجاعت و اعتماد به نفس برای خروج از این رابطه باشید. ما این آموزش‌ها را برای شما آماده کردیم تا شما از چنین رابطه‌ای نجات پیدا کنید و بدون سختی کشیدن زیاد، خارج شوید. می‌توانید برای دریافت این آموزش‌ها در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید.

اگر او ترس از تعهد و ازدواج دارد، شما نمی‌توانید این ترس‌ها را درمان کنید

برخی از افراد به امید تغییر طرف مقابل و درمان کردن ترس‌ها و مشکلات او، رابطه را ادامه می‌دهند تا به ازدواج برسند. در حالی که اگر او ترس از تعهد و ازدواج داشته باشد به دلیل تجربیات گذشته خودش یا خانواده‌اش، شما نمی‌توانید او را درمان کنید. اگر او حاضر باشد به روانشناس مراجعه کند و این مشکل را حل کند، می‌توانید ارتباط را ادامه بدهید و امیدوار باشید که رابطه‌تان به ازدواج خواهد رسید اما اگر او هم به دنبال درمان نمی‌رود، امید زیادی برای تغییر او وجود ندارد.

  پیشنهاد دوستی یا ازدواج دختر به پسر(ابراز علاقه برای آشنایی)

از او بخواهید توضیح بدهد که آینده رابطه‌تان به چه صورت خواهد شد

از جواب او می‌توانید متوجه شوید که آیا او قصد ازدواج دارد یا خیر. اگر می‌گوید:«فعلا با هم هستیم تا ببینیم چی میشه. نمی‌تونم قولی بهت بدم.» باید کمی نگران باشید چون چیزی مشخص نیست و معلوم نیست که چقدر باید صبر کنید تا به هدف‌تان برسید و یا اصلا به هدف‌تان یعنی ازدواج می‌رسید یا نه؟ اما اگر تعیین کرد که تا چند ماه دیگر اقدامات لازم را انجام می‌دهد، اگر مطمئن هستید که او خوش قول است و به چیزی که می‌گوید عمل می‌کند، می‌توانید صبر کنید.

آیا می‌توانیم نظر کسی که حرفی از ازدواج نمی‌زند را عوض کنیم؟

قطعا خیر! ما هیچ کنترلی روی ذهن، ترس‌ها، الگوهای فکری و احساسی و نحوه تربیت شدن او نداریم، پس نمی‌توانیم به جای او تصمیم بگیریم که چه اتفاقی قرار است برای آینده رابطه‌مان بیفتد. برای ازدواج، نیاز به تلاش و رضایت دو طرف است یعنی هر دو زن و مرد باید بخواهند که این رابطه به ازدواج برسد اما اگر یکی از آنها تلاشی نکند، ما نمی‌توانیم او را تغییر دهیم یا با زور و اجبار او را به سمت ازدواج بکشانیم. اگر حس می‌کنید او نه حرفی از ازدواج می‌زند و نه اقدامی انجام می‌دهد، بهتر است درباره ادامه رابطه‌تان بیشتر فکر کنید. قرار نیست فرصت‌های خوب زندگی‌تان را به خاطر صبوری کردن زیاد از دست بدهید.

سخن پایانی

لزوما هر رابطه‌ای به ازدواج ختم نمی‌شود. برخی از افراد به دلایل مختلف قصد ازدواج ندارند و یا ازدواج کردن را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند مجرد باشند و به سمت اهداف و آرزوهای شخصی‌شان حرکت کنند. اگر با چنین فردی مواجه هستید که نه حرفی از ازدواج می‌زند و نه اقدامی می‌کند با توجه به اینکه ماه‌ها یا سال‌ها است از رابطه‌تان گذشته است، بهتر است رابطه‌تان را بررسی کنید و یا با او گفتگو کنید و ببینید نظرش درباره ازدواج کردن چیست و چرا اقدامی انجام نمی‌دهد؟ اگر می‌بینید این رابطه به ازدواج ختم نمی‌شود و قصد جدا شدن داشتید اما برایتان سخت بود، می‌توانید به کمک آموزش‌های دوره من ارزشمند بدون تو روی شجاعت و اعتماد به نفس‌تان کار کنید تا بتوانید از رابطه ناسالم خارج شوید و آسیب نبینید. اگر طبق راهکارهای این مقاله پیش رفتید اما شریک عاطفی‌تان همچنان قصد ازدواج ندارد و در صحبت‌هایش نیز این را اعلام می‌کند، می‌توانید برای بررسی شدن رابطه‌تان و تصمیم‌گیری منطقی و درست درباره رابطه‌تان، از مشاوران همیار عشق کمک بگیرید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط