همیار عشق

ازدواج کنم یا مجرد بمانم

ازدواج کنم یا نکنم و مجرد بمانم ؟ (زندگی مجردی یا متاهلی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

ازدواج کنم یا نکنم و مجرد بمانم ؟ (زندگی مجردی یا متاهلی)

یکی از بزرگ‏ترین و مهم‏ترین اتفاقات زندگی، ازدواج کردن است. این امر از گذشته تا به امروز تغییرات زیادی داشته است که یکی از مهم‏ترین آن‏ها کم شدن ازدواج است. طبق آمار، امروزه در ایران به دلایل مختلفی مانند مسائل اقتصادی، مشغله‏‌های زندگی و … میزان ازدواج حدودا 30 الی 40 درصد کاهش پیدا کرده است. یکی از علت‏‌های کاهش ازدواج این است که برخی از جوانان، برای جدایی از دوره مجردی و پا گذاشتن به دوره متاهلی و ازدواج کردن شک دارند؛ به عنوان مثال برخی جوانان می‏گویند که نمی‌‌دانند ادامه تحصیل بدهند (درسشان را ادامه دهند)، به خارج بروند و… یا ازدواج کنند. می‌گویند ازدواج کنم یا مجرد بمانم؟

حال، سوال اینجاست که چرا با تمام مشکلاتی که در دنیای امروز برای این امر وجود دارد، هنوز ازدواج کردن توصیه می‌‌شود؟

چرا ازدواج برای جوانان توصیه می‌‏شود؟


 ازدواج تعهدی بزرگ‌ است

بزرگترین کار برای اثبات عشق خود به طرف مقابل درخواست ازدواج با او است و از این اثباتی بزرگتر برای عشق خود نسبت به او نیست. بخاطر داشته باشید که هرگز به ازدواج به مانند قفلی بدون کلید نگاه‌ نکنید بلکه آن را بعنوان بزرگترین تعهدی تلقی‌کنید که می‌توان به عشق‌تان بدهید و عشق خود را به او ثابت‌ کنید.
تعهد یعنی هر دو طرف بخواهند زندگی مشترک خود را با هم شروع‌ کنند و در زمان سختی و آسانی در کنار هم باشند. این نوع از نگرش به زندگی مشترک، باعث‌ می‌شود زن و شوهر در یک محیط ایمن و سالم، برای آینده خود برنامه‌ریزی‌ کنند. در روابطی که هیچ تعهدی در آن نباشد، معمولا احساس امنیت کمرنگ‌ می‏‌شود و به تبع آن تلاش برای حفظ و وفاداری به آن رابطه کاهش پیدا‌ می‏کند.

تقسیم‌کردن زندگی خود با یک نفر دیگر

انسان موجودی اجتماعی خلق‌ شده است و نیاز به توجه دارد. شاید مجردی زندگی‌ کردن در ظاهر خوشایند باشند اما در برخی از جاها همگی ما به توجه شخص دیگری نیاز داریم شخصی که بتوانیم لحظات شادی و ناراحتی‌ خود را با او تقسیم‌ کنیم.

ازدواج یک سیستم حمایتی فوق‌العاده است

ازدواج بهترین نظام حمایتی است که زندگی می‌تواند به ما هدیه‌ بدهد. زمانی که در شرایط سختی هستید، دانستن این موضوع که همسری دارید که می‌توانید مشکلات خود را با او در میان‌ بگذارید و آرام‌ شوید، می‌تواند دید شما به زندگی را بهتر کند.
در یک رابطه عاشقانه و منطقی، زن و شوهر می‏توانند تکیه ‏گاه خوبی برای یکدیگر باشند. پژوهش‌ها نشان داده است که همین سیستم حمایتی سالم در خانواده، می‏تواند استرس ناشی از رویدادهای ناخوشایند زندگی را به طور قابل توجهی کاهش‌ دهد. به عنوان مثال، در پژوهشی، بیماران مبتلا به سرطان که از نظر پزشکی شرایط مشابهی داشتند را مورد بررسی قرار دادند؛ نتایج این مطالعه نشان داد، گروهی که ازدواج کرده بودند، خیلی بهتر توانستند نشانه‌های سرطان را مدیریت کنند و سریع‏تر با شرایط بیماری خود کنار آمدند.

انگیزه

تنها دانستن این موضوع که کسی در کنار شما هست که شما را دوست دارد و به شما اهمیت‌ می‌دهد بخودی خود می‌تواند به شما قدرت و اراده دهد تا شخصی بهتر شوید و با توان و انگیزه‌ بیشتری به دنبال اهداف و آرزو‌های خود بروید. اگر از ته دل کسی را که با او ازدواج‌ کرده‌اید، دوست داشته باشید در این صورت برای ایجاد یک زندگی بهتر برای خود و همسرتان انگیزه‌های زیادی خواهید داشت.

  در جواب ابراز علاقه چه بگوییم (عکس‌العمل مناسب در برابر ابراز علاقه دیگران)

عرف جامعه

ازدواج امری پذیرفته در تمام جهان است و حتی در گذشته نیز جامعه خواستار آن بوده است. همانگونه که کار می‌کنیم، پول بدست‌ می‌آوریم، در خانه‌ای زندگی‌ می‌کنیم و زندگی خود را در چارچوب قوانین نوشته و نانوشته‌ جامعه می‌گذرانیم، ازدواج‌ کردن با کسی که دوستش‌ داریم روشی درست و محترمانه برای زندگی‌‌ کردن در کنار او است. شاید ازدواج‌ کردن به دوران خیلی قدیمی بازگردد اما کماکان ازدواج‌ کردن عرف است و در هیچ جامعه‌ای این عرف استثنا نیست.

بلوغ

بلوغ به همراه ازدواج وارد زندگی فرد می‌شود. ازدواج سالم بر مبنای اعتماد، ایمان و تعهدی است که پسر را تبدیل به مرد و دختر را تبدیل به زن می‌کند. علاوه بر این ازدواج افراد را در برابر زندگی و رابطه‌ بین آنها مسئول‌ می‌کند. همچنین ازدواج به زن امنیت عاطفی یک رابطه‌ پایدار را می‌دهد زیرا تعهد همسر او ثابت‌ کرده است که واقعا او را دوست‌ دارد و به دنبال کس دیگری نیست.

می‌توان از طریق ازدواج بچه‌دار شد

آیا تا به حال به تبلیغات‌های تلویزیونی که در آن بچه‌های شاد کارهای بانمک می‌کنند و در داخل پارک می‌دوند را دیده‌اید؟ ممکن‌ است زمانی که آمادگی لازم برای ازدواج را پیدا کردید با عشق و کنجکاوی به سمت بچه‌ها و نوزادان کشیده‌ شوید.

پیر‌شدن با کسی که دوستش دارید

اگر در سنین جوانی باشید شاید این دلیل برای ازدواج زیاد منطقی نباشد اما با بالا رفتن سن، می‌توانید از گذراندن اوقاتتان با فرد خاصی که بیشتر از هر کس دیگری در دنیا دوستش دارید لذت ببرید. تنها دانستن این که کسی را در این دنیا دارید که از شما مراقبت‌ می‌کند، اولویت‌ها و اصول زندگی شما را درک‌ می‌کند و برعکس این موارد، یعنی شما از کسی مراقبت‌‌ می‌کنید و اولویت‌ها و اصول زندگی او را می‌فهمید یک نوع حس رضایت‌بخشی بیشتری به شما در زندگی می‌دهد و وجود و هستی خود را معنادارتر می‌بینید.

خوشحال‌شدن والدین

ازدواج به والدین فرد حس اطمینان بیشتری در مورد آینده‌ او می‌دهد. اگرچه ممکن‌ است که والدین در مورد ازدواج‌ کردن شما حرفی به میان‌ نیاورند اما ازدواج شما با کسی که دوستش‌ دارید به هر دو خانواده اطمینان‌خاطر و دلگرمی‌ می‌دهد زیرا آنها نیز از این که شما شادی و خوشی را در کنار هم پیدا کرده‌اید و در خوشی و ناخوشی در کنار هم هستید احساس خوشحالی‌ می‌کنند. موضوع دیگر این است که والدین شما می‌توانند از بازی‌ کردن با نوه‌هایشان لذت‌‌ ببرند.

ایجاد معنی جدید برای زندگی

با ازدواج‌ کردن تمرکز شما بر روی زندگیتان بیشتر می‌شود. وقتی با کسی ازدواج‌ می‌کنید دیگر تنها مسئول زندگی خودتان نیستید بلکه اکنون شما مسئول زندگی همسرتان نیز هستید. شما با همدیگر هویتی جدید پیدا کرده‌اید که به زندگی شما معنی جدید داده‌ است. ازدواج همچون شغلی بهتر و بزرگتر مسئولیت‌های بیشتری به همراه دارد اما از طرفی دیگر رضایت و معنی بیشتری به وجودتان می‌بخشد.

سنت

ازدواج سنتی است که در طول دوران‌ها پا برجا بوده ‌است. همانطور که مایلیم تا باور کنیم که قبلا کارها و چیزهایی در زندگی امتحان شده‌اند ازدواج نیز یکی از همین سنت‌ها است که تقریبا هر زوجی از زمانی که از ته دل همدیگر را دوست داشته‌اند وجود داشته است.

  روی همکارم کراش دارم، آیا اونم منو دوست داره؟ (عاشق همکلاسی‌ام شدم، چیکار کنم؟)

گذراندن زندگی با کسی که دوستش دارید

یکی دیگر از دلایل ازدواج‌کردن این است که می‌توانید اوقات زیادی را با عشقتان بعنوان همسرتان بگذرانید و کاملا با همدیگر راحت باشید. برای مثال، شما و عشقتان می‌توانید در خانه خود زندگی‌ کنید و به معنای واقعی کلمه از زندگی‌ کردن در زیر یک سقف لذت‌ ببرید و یک ازدواج موفق داشته باشید. همین خود می‌تواند دلیلی برای ازدواج‌ کردن باشد. با گذراندن زندگی در کنار هم بعنوان زن و شوهر ابعادی جدید به رابطه‌ بین خودتان می‌دهید و می‌توانید بهتر درک‌ کنید که چقدر رابطه‌ بین شما عمیق و قوی است.

زندگی‌کردن با کسی بسیار متفاوت از دیدن او در آخر هفته‌ها و صرفا برای وعده‌ غذایی است. اگر به این فکر می‌کنید که آیا بهتر است ازدواج‌ کنم یا نه بدانید که یک دلیل مهم برای ازدواج این است که شما تاکنون به اندازه‌ کافی دوروبر یکدیگر بوده‌اید تا بطور کامل از یکدیگر راضی بوده و در کنار هم احساس راحتی‌ کنید.

شناختی عمیق‌تر از فرد مورد علاقه

یکی از واضح‌ترین دلایل برای ازدواج‌ کردن این است که شما و طرف مقابلتان به یکدیگر اعتماد دارید و کاملا آشکارا و رک افکار، گذشته و همچنین امید و آروزهای هم را می‌شناسید. زمانی که همواره از نظر عاطفی در دسترس همدیگر و با یکدیگر راحت باشید این به شما کمک‌ می‌کند تا ازدواج بین شما مستحکم‌تر شود زیرا هر دوی شما ترسی از نشان‌ دادن روی واقعی خود ندارید.

داشتن هدف‌های مشترک برای آینده

ازدواج مانند زندگی‌ کردن در یک کشتی می‏ماند. اگر شما فرد مناسبی برای خود پیدا‌ کنید، می‏تواند با هدف‏های برابر و مشترک پاروی قایق زندگی خود را حرکت‌ دهید. زن و شوهر در زندگی علاوه بر هدف‏های شخصی خود، یک هدف مشترک دارند، آن هم زندگی بهتر و زیباتر است. زمانی که دو نفر با هم برای رسیدن به این هدف تلاش کنند، احتمالا خیلی بهتر و سریع‏تر به آن چیزی که می‏خواهند می‏رسند.

قبل از ازدواج به چه مواردی باید توجه کنید؟


با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، ازدواج می‏تواند باعث رشد فرد شود، به ایجاد احساس امنیت و تعهد کمک‌ کند، باعث ایجاد عشق و محبت در فرد می‏‌شود و…؛ البته، تمام این ویژگی‌‌های مثبت زمانی خودشان را نشان‌ می‏دهند که فرد خودش را برای آن‏ها آماده‌ کند. اما چطور می‏توان فهمید که برای ازدواج آماده‌ هستید یا خیر؟

برای پاسخ لطفا به ادامه این مقاله توجه کنید:

بلوغ

چهار مرحله مهم و اساسی از بلوغ وجود دارد که قبل از اینکه تصمیم‌ بگیرید یا آن را زمان مناسب برای ورود به ازدواج بدانید بایستی کاملا بالغ شده است: این مراحل به عنوان نشانه‌ای ایده‌آل از زمان مناسب برای ازدواج است. این مراحل همان چیزی هستند که من به عنوان نشان‌دهنده‌ زمان واقعی برای ازدواج است بطوری که فرد با اعتماد کاملا به بلوغ رسیده و آمادگی لازم برای ورود به ازدواج را دارد.
در ادامه این مراحل بطور کامل و مفصل توضیح داده شده‌اند:

بلوغ جسمانی

قبل از اینکه اقدام به ازدواج‌کنید ابتدا از نظر جسمانی به بلوغ کافی رسیده باشید. در واقع بایستی پخته شده باشید و توانایی انجام کار را داشته باشید، به عبارتی دیگر، قبل از اینکه تصمیم‌ به ازدواج بگیرید بایستی از لحاظ جسمی رشد کرده باشید زیرا ازدواج برای پسران و دخترانی که تفاوت بین رنگ سیاه و سفید را نمی‌دانند امری مناسب نیست. طبق گفته‌ کارشناسان، طلاق در بین افرادی که هنوز به سن کافی برای ازدواج نرسیده‌اند نسبت به افرادی بالغ بسیار شایع‌تر است. این بدین معناست که ابتدا بایستی در خصوص معنی همسر بودن آشنایی‌هایی داشته باشید. ازدواج زودهنگام آنقدر زیاد به مشکلی اجتماعی در بین ملل‌ها تبدیل‌‌شده‌ است که اعتراض‌های زیادی به همراه داشته‌ است. جوامع معتقدند که سن تعیین‌کننده‌ بلوغ یک فرد نیست، البته این قضیه کاملا درست است، و بایستی قبل از اعلام بلوغ کافی برای ازدواج بایستی به سه مرحله‌ی دیگر بلوغ رسیده باشید.

  شخصیت مهر طلب در رابطه (رهایی از مهرطلبی)

بلوغ اقتصادی

عاقلانه نیست که قبل از اینکه یک منبع درآمد ثابت داشته باشید بخواهید دست به ازدواج بزنید. بلوغ اقتصادی بدین معنی نیست که فرد قبل از ازدواج هزاران و یا میلیون‌ها دلار در حساب بانکی داشته باشد بلکه بدین معناست که از بروز بحران‌های اقتصادی پیشگیری‌ کند. به شدت توصیه‌ می‌شود که جوانان قبل از اقدام به ازدواج حتما حداقل شغلی با درآمد ثابت داشته باشند. از همین رو، هر زنی جهت جلوگیری از محتاج مرد بودن بایستی شغل داشته باشد.

بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی، توانایی درک، که عواطف و احساسات فرد را کنترل و مدیریت‌ می‌کند یکی از مهم‌ترین مراحل بلوغ است که برای داشتن تعاملی موفق و سالم در ازدواج بایستی قبل از ازدواج، به خصوص مردان، بدان رسید. بلوغ عاطفی عبارتست از داشتن توانایی کنترل عواطف به جای شکست‌ دادن بهترین بخش شما. به عبارتی دیگر بلوغ عاطفی یعنی توانایی بررسی عواطف خود، ارزیابی حالت عاطفی شریک خود و کنترل شرایط موجود است.

یادگیری مهارت‌های ارتباطی

یادگیری نحوه برقرای ارتباط موثر با دیگران بسیار مهم است. مهارت برقراری ارتباط با دیگران چیزی است که واقعا نیاز به کار دارد و در اکثر افراد این مهارت بصورت طبیعی شکل‌ نمی‌گیرد. برای یادگیری این مهارت پیشنهاد می‌کنم کتاب بخوانید، به پادکست گوش‌کنید، در کنفرانس‌ها شرکت‌کنید، مشاوره پیش از ازدواج بروید و از هر طریقی که می‌توانید مهارتهای خود را در هر دو زمینه‌ گوش‌ دادن و قدرت بیان تقویت‌ کنید تا بتوانید همسرتان را درک‌ کنید.
امروزه یکی از مهم‏ترین و پرکاربردترین وسیله‏‌های ارتباطی، موبایل است. به همین دلیل یادگیری استفاده درست از اپلیکیشن‏‏های موجود در موبایل، بسیار با اهمیت است. کارگاه «جذب مرد با موبایل»، به شما کمک‌ می‏کند این سواد ارتباطی از طریق دنیای مجازی را یاد‌ بگیرید و در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

چطور خودمان را برای ازدواج آماده‌کنیم؟


اگر ویژگی‏هایی که در بالا به عنوان آمادگی‏های پیش از ازدواج ذکر شد هنوز در شما ایجاد نشده است و یا مواردی هست که فکر‌ می‏کنید قبل از ازدواج حتما باید به آن‏ها بپردازید، بهتر است با یک روان‏شناس متخصص در این حوزه‏ ها گفت‌و‌گو کنید. به علاوه، شما می‏توانید از کتاب‏های آموزشی و خودیاری، مطالب نوشته شده در سایت‏های معتبر روان‏شناسی و … نیز استفاده‌کنید.

در یک کلام…
امروزه به دلایل مسائل اقتصادی، انگیزشی و … میزان ازدواج در بین جوانان کمتر از گذشته شده است. اما با این وجود باز هم ازدواج‌کردن توصیه‌ می‏ شود، اما چرا؟ چند تا از مهم‏ترین دلایل آن:
1. تعهد
2. تقسیم‌کردن زندگی با فرد مورد علاقه
3. داشتن سیستم حمایتی
4. انگیزه بهتر برای ادامه زندگی
5. هنجارهای اجتماعی
6. پختگی
7. امکان‌ داشتن فرزند
8. پیر‌ شدن با کسی که دوستش دارید
9. خوشحال‌ شدن والدین
10. ایجاد معنی جدید برای زندگی
11. گذراندن زندگی با کسی که دوست دارید
12. شناخت عمیق‏تر از فرد مورد علاقه
  13. داشتن هدف‏های مشترک برای آینده است.
البته به یاد داشته باشید که مثل هر چیز دیگر شما باید برای ازدواج آماده باشید. یکی از چیزهایی که حتما قبل از ازدواج باید به آن فکر کنید، پختگی (فیزیکی، اقتصادی و هیجانی) است. علاوه بر آن داشتن مهارت‏های لازم ارتباطی، یکی دیگر از پیش‏ شرط‏های ازدواج می‏ باشد.

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

حسادت شدید:علت و درمان

شاید این ضرب‌المثل معروف را شنیده باشید «حسود هرگز نیاسود». این ضرب‌المثل واقعا درست است. کسی که حسادت می‌کند، آرامش درونی‌اش را از دست می‌دهد و دائما با خود و

مطالعه»