مشاوره درمان ترس: استفاده از تکنیک های روانشناسی برای غلبه بر ترس

مشاوره-قبل-از-ازدواج-مجدد
مشاوره قبل از ازدواج مجدد برای پیروزی بر چالش های ازدواج دوم
خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
راه-های-تبدیل-عشق-یک-طرفه-به-عشق-دو-طرفه
راه های تبدیل عشق یک طرفه به عشق دو طرفه
خرداد ۲۷, ۱۳۹۷
درمان-ترس
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ترس احساسی است که معمولاً در زمان درک وجود خطر برانگیخته می‌شود و ما را به انجام دادن کنشی برای مقابله با این تهدید برمی‌انگیزد. ترس احساس متداولی است که اکثر ما بارها طی زندگی خود با آن روبرو می‌شویم و در واقع بخش طبیعی و نرمالی از زندگی‌مان به شمار می‌آید. با این حال ترس تغییرات جسمی و روانی متعددی را ایجاد می‌کند و ترس شدید یا نامعقول شادی، حس امنیت و توانایی ارائه عملکرد بهینه را مختل می‌کند. چنانچه ترس مداوم باشد یا اثر نامطلوبی بر عملکرد روزمره داشته باشد، مشاور می‌تواند در غلبه بر آن به فرد کمک کند. مشاورین در همه شرایط آماده کمک به شما برای مقابله و مشاوره درمان ترس هایتان هستند.

از مشاور کمک بگیرید و ترس هایتان را شکست دهید. مشاورین به طور معمول با مراجعه کنندگان بسیاری مواجه می‌شوند که به نوعی دچار اختلال ترس هستند. بسیاری از این افراد ترس‌هایشان را سال‌هاست که با خود به دوش کشیده‌اند بدون این که بدانند ترس نیز یکی از شرایط روحی-روانی است که مانند سایر مشکلات فردی قابل حل است. مشاوره با ارائه راهکارها و تکنیک‌های علمی و تجربی به همه افرادی که به نوعی با ترس‌هایشان دست به گریبان هستند کمک می‌کند تا با مشکلاتشان روبرو شده و آن‌ها را به تدریج شکست دهند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که مدت‌هاست ترسی را در درون خود مخفی کرده و از آن رنج می‌برید، لازم است بدانید مشاورین قدم به قدم با شما تا رسیدن به آرامش و رهایی از ترس‌هایتان همراه خواهند بود.

آثار جسمی و روحی ترس


آثار جسمی و روانی ترس

ترس به تدریج تغییراتی را در جسم و روح فرد به وجود می‌آورد. برخی افراد در پی ترس با تقویت حس ادراک فضا و زمان مواجه می‌شوند و عده‌ای حس بویایی، شنوایی و بینایی‌شان تقویت می‌شود. ترس توانایی انسان را برای توجه به جزئیات ریزتر در موقعیت‌های مرگبار کاهش می‌دهد و در عوض ظرفیت تشخیص دادن اشیاء بزرگ یا مبهم را افزایش می‌دهد. این تعدیل حسی شانس نجات یافتن از این مهلکه‌ی مرگبار را افزایش می‌دهد. برای مثال زمانی که فردی که در جنگل اردو زده است، متوجه نزدیک شدن یک خرس می‌شود، به جزئیات ریزی مانند علامت‌های روی بدن خرس یا دیگر نشانه‌های مشخصه‌ی خرس توجه نمی‌کند. بلکه ترس معمولاً حس ادراک وی را تقویت می‌کند تا بهتر بتواند موقعیت و حرکات خرس را دنبال کند و به این ترتیب به بهترین وجه از این موقعیت خطرناک فرار کند. واکنش‌های جسمی زیر نیز در مقابله با ترس تجربه می‌شود:

 • رعشه، فلج موقت، ضربان قلب نامنظم
 • معده درد، پرش یا گرفتگی عضلات، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه
 • گریستن
 • لکنت زبان
 • اختلالات خواب
 • بی‌اشتهایی
 • تنفس سریع، سطحی یا نامنظم

مشکلات روانی مرتبط با ترس


مشکلات روانی مرتبط با ترس

ترس با تعداد بی‌شماری از مشکلات رفتاری و روانی مرتبط است. برای مثال ترس از یک رخداد یا اتفاق مهم در آینده معمولاً با اضطراب همراه است. افرادی که دائماً افکار وحشتناکی را در سر می‌پرورانند یا تحت تاثیر توهم و هذیان قرار دارند، سطح بالایی از ترس را تجربه می‌کنند. همچنین اشخاصی که وضع روانی نامطلوبی دارند، از رخدادهای خاصی مانند مرگ، جدایی، از دست دادن عزیزان یا شکست در هراس‌ هستند. برخی افراد حتی نوعی ترس به نام فوبیا را تجربه می‌کنند که می‌توان آن را ترس شدید و گاهی نامعقول از یک مکان، شیء یا حیوان خاص تعریف کرد. شدت فوبیا غالباً تناسبی با میزان خطری ندارد که از طرف آنچه موجب ترس شده، فرد را تهدید می‌کند. ترس علامت یا عامل بروز عوارض زیر دانسته می‌شود:

 • اضطراب فراگیر
 • فوبیای خاص
 • وسواس فکری و عملی
 • اضطراب اجتماعی
 • پارانوئید
 • استرس پس از حادثه
 • افسردگی
 • اسکیزوفرنی

چگونه باید ترس‌های خود را مدیریت کنیم؟


ترس روزمره باعث می‌شود که فرد حدی از اضطراب یا وحشت‌زدگی را تجربه کند. هراسان بودن تجربه‌ی ناخوشایندی است، اما تلاش برای سرکوب احساسات ترسناک نیز همواره راه‌حل موثری محسوب نمی‌شود. در عوض بهتر است که فرد حواس خود را از این افکار ترسناک پرت کند یا درباره‌ی علت ترسش فکر کند و افکار و علل ترس خود را بررسی کند. اگر دائماً با ترس دست و پنجه نرم می‌کنید، سوال‌های زیر را از خود بپرسید:

 • از چه چیزی می‌ترسم؟
 • آیا این ترس واقعی است؟
 • بدترین اتفاقی که ممکن است، رخ دهد، چیست؟
 • برای محافظت از خودم در برابر عواقب ناخوشایند چه کاری می‌توانم انجام دهم؟
 • آیا بدترین اتفاق ممکن واقعاً این‌قدر فاجعه‌بار است؟
 • ترس را در کدام نقطه از بدنم حس می‌کنم؟
 • کشیدن چند نفس عمیق چه تاثیری دارد؟

اجتناب معمولاً ترس را شدیدتر می‌کند، بالعکس اگر خود را به تدریج در معرض موارد و موقعیت‌های مولد ترس قرار دهید، اضطراب و پریشانی کمتری را تحمل خواهید کرد و در نهایت کاملاً بر ترس غلبه خواهید کرد. البته این فرایند زمان‌بر است و ممکن است ترس ادامه داشته باشد، اما حمایت خانواده و دوستان غالباً به پیشبرد هدف کمک می‌کند. کمک گرفتن از مشاور مجرب نیز راهکاری موثر برای درمان ترس است.

مشاوران چه راهکارهایی را در زمان مواجهه با ترس پیشنهاد می دهند؟


راهکارهایی در زمان مواجهه با ترس

توصیه‌های زیر در غلبه بر ترس به شما کمک می‌کند:

 اطلاعات خود را درباره موقعیت‌های ترسناک بیشتر کنید

بشر موجودی است که از ناشناخته‌ها بیشتر می‌ترسد. بنابراین هرچه با موارد ترسناک بیشتر آشنا شوید، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. بنابراین نخستین گام در مواجهه با ترس این است که با این شرایط ترسناک آشنا شوید. برای مثال فرض کنید که من از رفت و آمد فرزندم با سرویس مدرسه می‌ترسم. برای این که خود را با موقعیت آشنا کنم، می‌توانم خودم در کنار فرزندم یک روز با سرویس به مدرسه بروم، با والدینی که تجربه مشابهی داشته‌اند، صحبت کنم، با راننده سرویس آشنا شوم، با کارکنان مدرسه صحبت کنم و مهارت‌های مراقبت از خود و نکات ایمنی را به فرزندم آموزش دهم.

انتظارات خود را بسنجید

انتظار رخ دادن چه اتفاقی را دارید؟ انتظارات خود را بنویسید یا درباره آنها با فرد مطمئنی صحبت کنید. سپس فکر کنید که انتظاراتتان، با توجه به اطلاعات گردآوری شده در مرحله یک، تا چه حد واقع‌بینانه است؟ غالباً این نتیجه به دست می‌آید که واقعیت تناسبی با ترس‌ ما ندارد.

بر آن چیزی که قدرت کنترلش را دارید، متمرکز شوید

بعضی مسائل قابل کنترل هستند، حال آن که بعضی موارد در حیطه کنترل ما قرار ندارند. این نکته به نظر ساده و واضح می‌آید، اما درک واقعی این مفهوم به تجربه نیاز دارد. موارد قابل کنترل را از موارد خارج از کنترل جدا کنید. انرژی و افکار خود را بر آن چیزی متمرکز کنید که می‌توانید تاحدی بر آنها اثر بگذارید. برای مثال من نمی‌توانم رفتار کودکان را در سرویس مدرسه کنترل کنم، اما می‌توانم نکته‌های ایمنی را به فرزندم آموزش دهم.

در برابر آنچه خارج از حیطه کنترل شما است، تسلیم شوید

بسیار خب، قرار شد که برای تاثیر گذاشتن بر موارد قابل کنترل تلاش کنید، اما برای موارد خارج از کنترل چه کاری از دست‌تان برمی‌آید؟ آیا باید آنها را فراموش کنید و به رخ دادن بهترین وضعیت امیدوار باشید؟ خوشبختانه، خیر. می‌توانید به خدا توکل کنید. من آگاهانه مسائل خارج از کنترل را به خداوند واگذار می‌کنم، چرا که خداوند داناتر و تواناتر از من است و همواره یاریگر من بوده است. بنابراین هرچند مواردی خارج از حوزه کنترل من وجود دارد که من نمی‌توانم تاثیری بر آنها بگذارم، اما می‌توانم سهم خود را در پیشبرد هدفم انجام دهم و باقی موارد را به پروردگار قادر و متعال واگذار کنم.

تجربه موفق از شکست دادن ترس از مرگ به کمک مشاور


شکست دادن ترس از مرگ

احمد رضا بیمار ۳۷ ساله‌ای است که بنا به گفته‌ی خود به دلیل ترس از تقریباً همه چیز به مشاور مراجعه کرده است. احمدرضا به تازگی دچار ترس از اجتماع و بیرون آمدن از خانه نیز شده است و به همین دلیل مرخصی گرفته است. صداهای بلند باعث کوبیده شدن قلبش به قفسه سینه می‌شود و افکار ترسناکی که تمام شب مدام در مغز او تکرار می‌شود، مانع خوابیدنش می‌شود. زمانی هم که سرانجام به خواب می‌رود، مرتب از خواب می‌پرد و این خستگی مزمن، به گفته‌ی خودش، ترسش را شدیدتر می‌کند. احمدرضا در جلسات مشاوره بی‌قرار و هراسان است، بنابراین مشاور ابتدا تکنیک‌های آرام‌سازی (مدیتیشن) را به او آموزش می‌دهد تا بتواند خود را آرام کند و با خونسردی بیشتری در گفتگو شرکت کند. مشاور و احمدرضا، پس از آرام شدن او، شروع به صحبت درباره ترس می‌کنند. احمدرضا در ابتدا نمی‌توانست علت واقعی ترس خود را بیان کند، اما پس از آن که به اتفاق مشاور جنبه‌های مختلف زندگی خود را بررسی کرد، مشخص شد که بخش اعظم ترس احمدرضا از ترس شدید او درباره مرگ سرچشمه می‌گیرد. مشاور به احمدرضا کمک کرد تا متوجه شود که بسیاری از مردم از مرگ می‌ترسند و مرگ امری اجتناب‌ناپذیر است. همچنین مشاور توضیح داد که دوری از موقعیت‌هایی که با خطر بالقوه‌ی مرگ همراه است، صرفاً کیفیت زندگی را کاهش می‌دهد و مانع مرگ نمی‌شود. احمدرضا و مشاور با همفکری یکدیگر راهکارهایی را برای کمرنگ کردن ترس پیدا کردند تا احمدرضا بتواند به سر کار برگردد و به راحتی در اجتماع حاضر شود.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
رادیو عشق
رادیو عشق
رادیو عشق مرجع کامل و دایره المعارف آموزش روابط عاطفی است! رادیو عشق همه‌ی آن چیزی است که پیرامون روابط عاطفی از شکل گیری تا پیشبرد و بهبود و حتی بعد از اتمام رابطه را به شما آموزش می دهد. تیم رادیو عشق متشکل از مشاوران و روانشناسان و محققین خبره و کارآزموده است و هدف اصلی آن برگزاری دوره های آموزشی آنلاین برای ارتقاء سلامت روابط و تغییر فرهنگ های نادرست در جهت تحکیم بنیان خانواده و بهبود کیفیت روابط و ازدواج است. پایگاه رادیو عشق برای چه کسانی مفید است: ۱- قبل از رابطه: اگر هنوز وارد رابطه با کسی نشده اید و تمایل دارید به شکل صحیح وارد رابطه شوید. اگر فردی را دوست دارید و تمایل دارید با آن آشنا شوید. اگر دوست دارید رابطه ای با کیفیتی را به قصد ازدواج شروع کنید. اگر می خواهید فرد خاصی را برای رابطه جذب کنید. اگر می خواهید فرد خاصی که رابطه را ترک کرده است به رابطه بازگردانید. ۲- حین رابطه: برای بهبود کیفیت رابطه عاطفی که دارید در هر مرحله‌ای که هست (دوستی ،نامزدی ،ازدواج) نیاز به کمک دارید. اگر رابطه عاطفی شما با شریک عاطفیان سرد شده است. اگر در رابطه شما خیانت اتقاق افتاده است و نمی دانید چطور باید با آن برخورد کنید. ۳- بعد از رابطه: اگر رابطه عاطفی شما به هر دلیلی پایان یافته و برای عبور از بحران و ادامه زندگی نیاز به کمک دارید. اگر دچار شکست عشقی شده اید و نمی دانید چطور با آن برخورد کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رادیو عشق در ایستاگرام
X