انجام این کارها بعد از شکست عشقی ممنوع است (نبایدهای شکست عشقی)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

انجام این کارها بعد از شکست عشقی ممنوع است (نبایدهای شکست عشقی)

شکست عشقی واژه آشنایی است. اکثر ما ممکن است تجربه آن را داشته باشیم. افرادی که شکست عشقی را تجربه کرده‌اند می‌دانند این اتفاق چنان جانگداز و قوی است که ممکن است فرد در آن حال و هوا دست به هرکاری بزند! گاهی این کارها نه تنها درد ما را التیام نمی‌بخشند بلکه آسیب بیشتری نیز به ما وارد می‌کنند. در این مقاله میخواهیم درباره نبایدهای بعد از شکست عشقی صحبت کنیم. ممنوعه‌هایی که حال خودتان و دلتان را بدتر می‌کند!

نبایدهای شکست عشقی


خود را به زور خوشحال نشان ندهید

 یکی از بدترین اشتباهاتی که افراد بعد از شکست عشقی انجام می‌دهند و متاسفانه دیگران هم او را به این کار تشویق می‌کنند نمایش حال خوب است! نمایش حال خوب آن هم زمانی که شما تحت فشار وحشتناک روحی هستید مانند گچ مالیدن روی دیوار نم زده‌ای است که کل لوله‌های آبش شکسته است. شاید موقتا نمای دیوار را درست کنید اما زیر این نما آب در حال نشتی است و هر لحظه امکان دارد دیوار فرو بریزد! پس وقتی حالتان بد است احساسات و هیجانات منفی خود را به رسمیت بشناسید و اجازه بدهید از راه صحیح بروز پیدا کنند.

دنبال جایگزین نباشید

 می‌دانیم این جمله را زیاد شنیدید که بعد از شکست عشقی سریع دنبال جایگزین نباشید. ما هم روی این موضوع تاکید می‌کنیم. در این شرایط شما به شدت به محبت و درد و دل یک غیر همجنس نیاز دارید تا کمبودهایی که از شکست عشقی داشتید را جبران کنید. گاهی نیز از روی خشم و حس انتقام این فکر به سرتان میفتد که با دیگری وارد رابطه شوید و گاهی نیز نوعی حس رهایی شما را قلقلک می‌دهد و به شما می‌گوید چه بهتر که تمام شد حالا رهایی تا هر کاری می‌خواهی بکنی! همه این افکار شما را به سمت یک رابطه جدید سوق می‌دهد اما تحت هیچ کدام از شرایط بالا حالتان بهتر نمی‌‌رود، شما به دنبال مرهمی هستید حال بدتان را تسکین دهید و شاید موقت موفق به این کار شوید اما این التیام همیشگی نیز و اثر این مسکن به زودی از بین خواهد رفت. از آن گذشته شما در حال وارد کردن فردی به شکست عشقی‌تان هستید که مقصر ماجرا نیست و احتمالا با امید و هدف وارد رابطه با شما می‌شود اما خبر ندارد که تنها یک وسیله برای التیام شماست.

قوز بالا قوز درست نکنید

 می‌دانیم حال و هوایتان غم آلود است و دلتان فیلم‌ها و آهنگ‌های عاشقانه و غمگین می‌خواهد اما در آن غرق نشوید. پیش‌تر گفتیم به زور حالتان را خوب نکنید، هنوز هم سر حرفمان هستیم و نمی‌خواهیم به شما توصیه کنیم به زور آهنگ شاد بگذارید و برقصید، برعکس اگر خیلی احساس فشار کردید می‌توانید موسیقی که ملایم است و حال و هوایتان را بهتر می‌کند گوش دهید و حتی می‌توانید گریه کنید اما اگر از صبح تا شب بخواهید هیچ کاری جزء این نداشته باشید در حال آسیب رساندن به خودتان هستید. شما به اندازه کافی غم دارید با این کار قوز بالا قوز درست می‌کنید و به قول معروف آب در آسیبا دشمن (غم و اندوه) می‌ریزید. اگر هم دلتان آهنگ با حال و هوای عاشقانه می‌خواست لطفا آهنگ‌هایی که با آن خاطره دارید را انتخاب نکنید چون بر غمتان می‌افزاید.

در نقش قربانی فرو نبرید

 شاید احساس کنید در این رابطه به شما ظلم شده است و شاید این احساس واقعی باشد! اگر شما در رابطه ای بوده‌اید که خیانت دیده‌اید، کتک خورده‌اید، بی توجهی دیده‌اید یا رها شده‌اید حتما آزار دیده‌اید و آسیب دیده‌اید در این شکی نیست اما در نقش قربانی فرو نروید. شاید این حرف را بی رحمانه تصور کنید اما از نظر روانشناسی رابطه یک فرآیند دو نفره است و هر اتفاقی در آن بیفتد هر دو نفر در آن سهم داشته‌اند! بله شما در قربانی بودن خودتان سهم داشته‌اید و هنوز در حال ادامه دادن آن هستید. متاسفانه برخی افراد که گرفتار طرحواره‌های مختلف مثل طرح‌واره رها شدگی یا محرومیت هیجانی هستند خود را به صورت ناخودآگاه درگیر این بازی و فرو رفتن در نقش قربانی می‌کنند. اگر چنین احساسی دارید حتما با یک روانشناس صحبت کنید تا ریشه این قربانی بودن را بیابد و کمک کند آن را در خود رفع کنید. با رفع چنین طرحواره‌هایی نگاهتان به عشق و رابطه به طور کلی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و تغییر می‌کند.

  طرح‌واره درمانگر کیست (طرح‌واره درمانگر خوب در تهران)

سعی نکنید فرار کنید

گاهی توصیه می‌کنند برای فراموش کردن شکست عشقی باید از تمام چیزهایی که شما را یاد او می‌اندازد فرار کنید. مثلا صفحات مجازی‌اش را چک نکنید، جاهایی که خاطره دارید نروید و … . راستش این حرف تا حدودی درست است اما تا کی؟ زمانش مهم است. ما نمی‌توانیم در روزها و هفته‌های اول به شما چنین توصیه‌ای بکنیم، در روزهای اول تنش بسیار بالاست و در واقع با یک بحران طرف هستیم، این بحران باید مدیریت شود و گاهی اشکالی ندارد اگر صفحاتش را چک کنید، چون در روزهای اول امتناع برای چنین کاری حالتان را بدتر می‌کند و به شما استرس بیشتری وارد می‌کند، اما وقتی آرام‌تر شدید سعی کنید این کار را نکنید. دلیل این چک کردن بیشتر از انجام آن مهم است. آیا از روی دلتنگی است؟ آیا از روی کنجکاوی است یا هنوز دنبال کنترل او هستید؟ گاهی چک کردن ممکن است دلتنگی‌تان را برطرف کند به هر حال شما با یکدیگر مدت‌ها رابطه داشتید و دلتنگی طبیعی است اما برای کنترل و حسادت منطقی نیست و دست و پا زدن بیهوده است!

بدگویی نکنید

 معمولا بعد از تمام شدن رابطه از طرف مقابل عصبانی هستیم و برای تخلیه این عصبانیت گاهی شروع به بدگویی از او می‌کنیم. نمی‌خواهیم به شما توصیه کنیم بی عیب و نقص باشید و گذشت کنید خیر! گذشت نیاز به مهارت و زمان دارد. اصرار ما بر اینکه بدگویی نگویید به این دلیل است که می دانیم بدگویی رفتاری است که برای التیام خشمتان انتخاب کردید ولی کمکی به شما نخواهد کرد. بدگویی نوعی مکانیسم روانی است که مغزتان به عنوان یک حقه به کار می‌برد تا شما را دلداری دهد که فردی که از دست داده‌اید تحفه خاصی نبود و اصلا بهتر که نیست خیلی هم ایراد داشت! این چشم پوشی از واقعیت حالتان را بدتر می‌کند چرا که تصور بودن با همچین فرد بدی موجب می‌شود خودتان را ناخودآگاه سرزنش کنید که چرا اصلا با چنین فرد بدی بودم؟! پس بپذیرید طرف مقابل شما مانند همه ما خوبی‌ها و بدی‌هایی داشته است و سراپا بد نبوده است. این که خوبی‌های شخصیت او با تمام شدن رابطه‌تان تمام شود منطقی نیست و حالتان را خوب نمی‌کند.

خشمتان را سر خودتان خالی نکنید

 یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است بعد از شکست عشقی پیش بیاید خالی کردن خشمتان سر خودتان است! خودزنی، غذا نخوردن، بی خوابی، انزوا، حبس کردن خودتان در خانه و تفکرات آسیب رساندن به خودتان همه و همه ناشی از خشمی است که نمی‌دانید کجا خالی‌اش کنید و دیواری از خودتان کوتاه‌تر برایش پیدا نمی‌کنید! شما آسیب دیده‌اید لازم نیست این آسیب را دو چندان کنید! این کارها مانند وقتی است که زخم خشک شده‌تان را مجدد می‌کنید و به خونریزی میفتد! اجازه بدهید خشمتان از راه اصولی و بدون آسیب به خودتان و اطرافیانتان تخلیه شود. در این زمینه حتما مطالعه کنید یا از مشاور کمک بگیرید.

  دعا برای دل کندن از عشق (چطوری مهرشو از دلم بیرون کنم؟)

التماس نکنید

 کارهایی مثل التماس، تهدید، مظلوم نمایی و … که موجب شود طرف مقابل به زور نزد شما برگردد کمکی به شما نمی‌کند و عزت نفستان آسیب بیشتری می‌بیند و فردی که عزت نفسش آسیب دیده فرد مناسبی برای رابطه عاطفی نیست و در نتیجه مجدد رابطه‌تان به مشکل برمیخورد! بعضی از مراجعین وقتی چنین توصیه‌ای به آنها می‌کنیم می‌گویند من به خاطر عشقم از غرورم می‌گذرم و هرکاری می‌توانم انجام می‌دهم که بعدا پشیمان نشوم! سوال ما از این عزیزان این است که مگر این کارها را برای برگشت عشقتان انجام نمی‌دهید؟ خوب دقیقا در یک مسیر برعکس هستید! این کارها نه تنها عشقتان را برنمی‌گرداند بلکه باعث می‌شود بار دوم بیشتر از این رابطه فراری شود چرا  که مشکلات رابطه حل نشده‌اند! پس اگر قصد بازگشت دارید از راه اصولی‌اش پیش روید!

به زمان نسپارید

 موضوع شکست عشقی را به زمان نسپارید! برخی تصور می‌کنند گذشت زمان می‌تواند شکست عشقی‌شان را بهبود ببخشد! اگر مسئله شکست عشقی را در خودتان درمان و حل نکنید گذشت زمان تنها آن را سرکوب می‌کند! سرکوب شکست عشقی باعث می‌شود سایه سنگین آن همیشه در زندگی شما و روابط عاطفی‌تان حس شود. حتی اگر نخواهید و ندانید ناخودآگاه روی روابط بعدی شما اثر می‌گذارد. پس به کمک یک روانشناس مطمئن شوید آسیب‌هایی که از این شکست عشقی دیده‌اید ترمیم کرده‌اید و هیجانات منفی ناشی از آن را به شیوه درست تخلیه کرده‌اید و آن را در جایی از روح و روانتان حبس نکرده‌اید!

خودتان را مقصر ندانید

یکی از اشتباهات بعد از شکست عشقی این است که فرد خودش را مقصر همه چیز و مقصر جدایی بداند در حالی که علت جدایی و خراب شدن رابطه، فقط به شما برنمی‌گردد بلکه حتما او هم اشتباهاتی را انجام داده است که رابطه را خراب کرده است. واقع بینا باشید و در چرخه خودسرزنش‌گری گیر نیفتید.

به هر جایی که برایتان خاطره‌انگیز است نروید

در بخش‌های قبلی مقاله گفتیم آهنگ‌های غم انگیز و آهنگ‌هایی که با آنها خاطره دارید را گوش ندهید و حالا این را هم می‌گوییم که لطفا مدام به مکان‌هایی نروید که با او رفته بودید و خاطره دارید. انجام دادن این کار هم مثل نمک روی زخم‌تان پاشیدن است و فقط حال‌تان را بدتر می‌کند. به مکان‌های جدید بروید و تجربیات جدید کسب کنید. این کار به بهبود حال‌تان کمک می‌کند.

ارسال پیام‌های توهین‌آمیز ممنوع

برخی از افراد که نمی‌توانند بعد از جدایی هیجانات‌شان را مدیریت کنند، خشم‌شان را روی شریک عاطفی قبلی‌شان تخلیه می‌کنند. مثلا ناگهان به او پیام می‌دهند و رگباری به او حرف‌های توهین‌آمیز می‌زنند. درست است که این یک انتقام و تخلیه هیجانی است اما روش ناسالمی است. قرار نیست خشم‌تان را روی کسی تخلیه کنید. مدیریت درست هیجانات را بیاموزید.

حبس کردن خود در خانه و منزوی شدن

افسردگی و تمایل زیاد به تنهایی یکی از بخش‌های طبیعی دوران سوگواری است اما وقتی مدتی از جدایی می‌گذرد دیگر خودتان باید تلاش کنید و خودتان را از تنهایی و انزوا نجات بدهید. اگر خودتان را در خانه حبس کنید و از جهان و آدم‌ها دوری کنید آیا اتفاق خوبی می‌افتد؟ خیر فقط افسردگی در شما بیشتر ریشه می‌دواند. پس کم کم سعی کنید در اجتماع حضور داشته باشید.

  درمان وابستگی ناسالم عاطفی(کاهش وابستگی افراطی به همسر و دوست)

سوالات متداول


 1. بعد از شکست عشقی چه کاری درست است که انجام بدهم؟

 • برای خودتان وقت بگذارید و به دنبال تفریحات و علایق‌تان بروید
 • به موسیقی‌های شاد و خوب گوش بدهید
 • با دوستان‌تان صحبت کنید و ارتباطات‌تان را قطع نکنید
 • خوب بخوابید
 • به اندازه کافی و به شکل سالم غذا بخورید
 • ورزش کنید
 • با افراد جدید آشنا شوید و حلقه دوستان‌تان را ارتقاء بدهید
 1. عوارض شکست عشقی کدام‌اند؟

 1. شکست عشقی چه تاثیرات منفی روی سلامت روان ما می‌گذارد؟

شکست عشقی باعث ایجاد شدن این مشکلات و بیماری‌ها می‌شود البته در اغلب موارد:

 1. شکست چه تاثیری روی مغز ما می‌گذارد؟

هنگامی که ما یک برد را تجربه می‌کنیم، مغز ما انتقال دهنده‌های عصبی مثل اندروفین و سرتونین را ترشح می‌کند تا ما را تشویق کند دوباره آن کار را انجام بدهیم اما هنگامی که ما شکست را تجربه می‌کنیم، مغز ما کورتیزول بیشتری ترشح می‌کند و به همین دلیل ما احساس استرس، ناراحتی و سایر احساسات منفی را تجربه می‌کنیم.

 1. روانشناسان درباره شکست چه می‌گویند؟

روانشناسان تقریبا با هم هم نظر هستند و می‌گویند که شکست یک فرصت برای کسب دانش و تجربیات بیشتر و فرصتی برای رشد کردن است.

 1. چطور بعد از یک شکست دوباره ادامه بدهم؟

 • مسئولیت شکست خود را بپذیرید
 • تشخیص بدهید که چرا موفق نشدید و اشتباه‌تان کجا بود؟
 • مطمئن شوید که آسیب‌های شکست را در خودتان درمان کرده‌اید
 • موفقیت‌های گذشته‌تان را به یاد بیاورید تا باور کنید که به خاطر یک شکست، فردی شکست خورده محسوب نمی‌شوید
 • تصمیم بگیرید که مجدد شروع کنید
 • روی آینده تمرکز کنید
 1. چطور شکست باعث رشد ما می‌شود؟

شکست باعث می‌شود شما اشتباهات خود را متوجه شوید و بتوانید با انجام ندادن آنها در آینده بهتر و بیشتر موفق شوید. همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که بدانید راه‌های درست برای رسیدن به موفقیت کدام‌اند.

 1. آیا ممکن است روزی او را دیگر دوست نداشته باشم؟

بله ممکن است. عشق یک احساس است که می‌تواند تغییر کند البته اگر خودتان بخواهید و در این مسیر تلاش کنید.

 1. آیا لازم است حتما بعد از جدایی از مشاور کمک بگیرم؟

بله ضروری است مخصوصا اگر حال‌تان خوب نیست و زندگی‌تان به خاطر جدایی کامل مختل شده است وقت آن است که از کمک حرفه‌ای استفاده کنید.

 1. آیا عشق واقعی به جدایی ختم می‌شود؟

معمولا خیر چون اگر رابطه‌ای تمام می‌شود حتما دلیل منطقی و مشکل اساسی در آن بوده است. رابطه‌ای که مشکل اساسی داشته باشد، دارای عشق واقعی نیست. مشکلاتی مثل خیانت، دروغگویی و… همگی جزء رابطه ناسالم هستند که در آن عشق واقعی حاکم نیست.

سخن پایانی

بعد از شکست عشقی افراد دچار هیجانات منفی می‌شوند. گاهی این هیجانات و احساسات باعث می‌شوند فرد دیگر قدرت تصمیم‌گیری و قدرت تفکر نداشته باشد و دست به کارهای اشتباهی بزند که فقط حالش را بدتر می‌کند. یا گاهی فرد قصد بازگرداندن طرف مقابل را دارد اما از راه‌های اشتباه پیش می‌رود و به جای رسیدن به هدفش، همه چیز را خراب می‌کند. با دقت این اشتباهات را بخوانید تا انجام‌شان ندهید و اگر قصد بازگرداندن عشق‌تان را دارید توصیه می‌کنیم از روش‌های درست و اصولی استفاده کنید تا موفق شوید. در این مسیر می‌توانید از مشاوره پیشرفته بازگشت و ترمیم رابطه همیار عشق کمک بگیرید. اگر قصد فراموشی عشق‌تان را دارید هم می‌توانید در دوره من ارزشمند بدون تو شرکت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط