همیار عشق

رهایی از مثلث کارپمن (مثلث کارپمن چیست؟)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

رهایی از مثلث کارپمن (مثلث کارپمن چیست؟)

مثلث کارپمن در رابطه عاطفی


مثلث کارپمن چیست؟

مثلث کارپمن نشان میده که در برخی از روبط عاطفی، افراد یکی از این سه نقش رو برای خودشون انتخاب میکنن و اجراش میکنن: 1) فرد قربانی 2) فرد ناجی 3) فرد زجردهنده

در ادامه توضیح میدیم که هر کدوم از این افراد، در رابطه به چه شکلی عمل میکنن و در اسلایدهای آخر پست، چند راهکار برای خارج شدن از این نقش‌های اشتباه و ناسالم ارائه میدیم.

تعریف نقش‌های فرد قربانی، ناجی و زجردهنده (1)

فرد قربانی: این فرد در رابطه مدام حس میکنه که داره سرزنش و تحقیر میشه و اون شخص، قدرش رو نمیدونه و شاید بابت رفتارهای اشتباه طرف مقابلش، خودشو سرزنش کنه و در نقش قربانی در رابطه باشه.

فرد ناجی: این فرد مسئولیت‌های زندگی طرف مقابلش رو بر عهده میگیره و خیلی فداکاری و کمک میکنه. با این حال حس میکنه که در برابر فداکاری‌هاش، قدردانی نمیشه.

تعریف نقش‌های فرد قربانی، ناجی و زجردهنده (2)

فرد زجردهنده: این افراد از قدرت و حس گناه دادن به طرف مقابل، سعی میکنن روش مسلط بشن تا نیازهای خودشون در رابطه به خوبی برطرف بشه. با این رفتارها، طرف مقابل رو زجر میدن تا به خواسته‌هاشون برسن.

  شخصیت خود را بشناسید (تیپ شخصیتی دیداری، شنیداری و لمسی)

مثلث کارپمن از کجا در افراد ایجاد میشه؟

مثلث کارپمن در کودکی از طریق خانواده و روابط مشاهده‌شده آموخته میشه. با گذر سال‌ها، مثلث کارپمن به دیدگاهی تبدیل میشه که آدم‌ها رو مطابق اون به زندگی‌مون جذب می‌کنیم. مثلا، اگه معمولا در روابط عاطفی خود ناجی باشین، جذب افراد زجردهنده یا ناجی میشین. اگه خودتونو اغلب قربانی افراد صمیمی زندگی‌تون می‌بینین، اغلب با زجر‌دهنده و یا ناجی ارتباط برقرار خواهید کرد. یعنی ما افرادی رو جذب می‌کنیم که مطابق با تله‌ها و باورهای ذهنی‌مون باشن.

چطور از نقش‌های مثلث کارپمن خارج بشیم؟ (1)

باورها و ذهنیت‌های اشتباه‌تونو باید اصلاح کنین اما گاهی اوقات این کار، سخته و یا نیازمند رویکردهای درمانی خاصه که افراد غیرمتخصص دانشش رو ندارن که بتونن خودشونو درمان کنن. بنابراین موثرترین و درست‌ترین راه درمانش، مراجعه به روانشناس هست تا توسط رویکردهای خاص درمانی، باورهای اشتباهی که زندگی و انتخاب‌هاتونو به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر قرار داده، درمان بشه. توصیه می‌کنیم در این زمینه از مشاوران همیار عشق کمک بگیرین.

چطور از نقش‌های مثلث کارپمن خارج بشیم؟ (2)

نقش خودتونو متوقف کنین. هر کدوم از نقش‌های قربانی، ناجی و یا زجردهنده رو که دارین، سعی کنین دیگه ادامه‌اش ندین چون همه این نقش‌ها به خودتون و کیفیت رابطه‌تون آسیب زیادی میزنه. سواد رابطه عاطفی‌تونو بالا ببرین و دانش و مهارت‌های لازم رو کسب کنین تا بتونین ارتباط سالم بدون ایفا کردن این نقش‌ها، داشته باشین و همچنین بتونین شخصی رو پیدا کنین که این رفتارهای اشتباه رو نداره و اون هم بلده که ارتباط سالم رو برقرار کنه.

  ازدواج با اختلال شخصیت وسواسی (مشکلات ازدواج با فرد وسواسی)

چطور از نقش‌های مثلث کارپمن خارج بشیم؟ (3)

اگه فکر می‌کنین که اگه شما کمکش نکنین، اون شخص از پس کارهاش برنخواهد آمد، این باور اشتباه رو تغییر بدین و بدونین که اون شخص یه کودک نیست و شما هم در نقش پرستار، خَیِر و یا درمانگر نیستین. شما باید نقش شریک عاطفی جذاب و باهوش رو ایفا کنین و نه اینکه پدر و مادر و یا یاریگر اون شخص باشین.

چطور ارتباط سالم برقرار کنم؟

از این پست میشه نتیجه گرفت که ما جذب افرادی میشیم که با باورهای مرکزی ما هم‌خوانی دارن، پس وقتی این باورها و تله‌های ذهنی اصلاح و درمان بشه، میتونیم شخصی مثل خودمونو پیدا کنیم که نقش سالمی رو در رابطه ایفا میکنه. پس کار کردن روی خودمون و بالا بردن سواد عاطفی، خیلی مهمه. ما این آموزش‌ها رو در دوره جذب عشق از آشنایی تا ازدواج آوردیم.

 

همیار عشق را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله

Share on facebook
فیسبوک
Share on telegram
تلگرام
Share on twitter
توییتر
Share on whatsapp
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مردجذاب یعنی بردپیت؟

فهرست مطالب1 مرد جذابی نیستم!2  خانم‌ها جذب چه مردهایی می‌شوند؟3 مردهای مهربون 4 مهارت گوش کردن5 عزت‌‌نفس6  آرزوهای بزرگ7 حس شوخ‌طبعی بالا  مرد جذابی نیستم! ممکنه با خودتون فکر کنید برای

مطالعه»

تو فکر عشقم چی میگذره؟؟

فهرست مطالب1 هک کردن مغز مرد، تو فکر عشقم چی میگذره؟؟1.1 دوست داشتین بدونین تو سرش چی میگذره؟1.2 دو صد گفته چو نیم کردار نیست!1.3 برای دیدن شما، وقت میذاره؟1.4

مطالعه»

حقایق عجیب درباره عشق

فهرست مطالب1 حقایق عجیب درباره عشق1.1 عشق مثل دارو عمل میکنه1.2 رابطه سالم به معنای داشتن قلب سالمه1.3 ضربان قلب آدم‌های عاشق، با هم هماهنگه1.4 آدم‌های عاشق، ظاهرشون شبیه به

مطالعه»