درمان بی‌خوابی ناشی از جدایی (کاهش کیفیت خواب پس از طلاق)

تاریخ آخرین بروزرسانی :

اشتراک گذاری

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

مشاوره

02122024728
رزرو نوبت

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

درمان بی‌خوابی ناشی از جدایی (کاهش کیفیت خواب پس از طلاق)

طلاق و جدایی، یکی از اتفاقات حساس زندگی هر فرد می‌تواند باشد که زندگی، احساسات و حال خوب افراد را به شدت بهم می‌ریزد. یکی از مواردی که بعد از جدایی مختل می‌شود، کیفیت خواب افراد است. این هم به دلیل احساسات و افکار منفی، افسردگی و اضطراب است. در این مقاله، ابتدا به دلایل بهم ریختن کیفیت خواب بعد از جدایی می‌پردازیم و سپس راهکارهایی را ارائه می‌دهیم تا بتوانید کیفیت خواب‌تان را بهبود ببخشید و به زندگی عادی و خوب‌تان برگردید.

دلایل کاهش کیفیت خواب پس از جدایی و طلاق


افکار منفی

بعد از طلاق و جدایی، افکار منفی زیادی به ذهن فرد هجوم می‌آورند که باعث می‌شوند خواب فرد مختلف شود. مخصوصا شب‌ها، این افکار منفی افزایش می‌یابد و بیشتر ذهن فرد را بیشتر درگیر می‌کند. افکاری مثل «چرا من اینقدر احمق بودم که باهاش ازدواج کردم/ وارد رابطه شدم.»، «چرا زودتر خودم رابطه رو تموم نکردم.»، «نکنه دیگه کسی منو نخواد و تا آخر عمرم تنها بمونم.»، «نکنه به خاطر این جدایی، مردم راجع به من بد فکر کنن.» و… مشخص است که اگر در طول روز بیش از حد درگیر این افکار باشیم و یا هنگام خواب درباره این موضوعات فکر کنیم، خواب‌مان مختل می‌شود.

اضطراب

داشتن اضطراب از آینده و موارد دیگر مربوط به جدایی، می‌تواند کیفیت خواب را به شدت کاهش دهد و ما را دچار بی‌خوابی کند، چرا که در هنگام استرس و اضطراب، هورمون کورتیزول ترشح می‌شود که هورمون ملاتونین که برای خوابیدن ضروری است را سرکوب می‌کند. به علاوه این اضطراب‌ها و افکار منفی ناشی از آن، به فرد اجازه نمی‌دهد بخوابد یا خواب راحتی داشته باشد.

افسردگی

یکی از مراحل دوران سوگواری پس از طلاق و جدایی، مرحله افسردگی است. افسردگی، غم و اندوه شدید و افکار پوچی و بی‌ارزشی نسبت به خود، یکی دلایل بهم ریختن کیفیت خواب است.

نگرانی درباره آینده

فرد ممکن است نگران آینده خودش باشد. اگر طلاق گرفته باشد، ممکن است نگران مسائل مالی و خانوادگی باشد. این نگرانی‌ها مخصوصا در افرادی که فرزند دارند، بسیار شدیدتر و بیشتر است چون آنها نگران بی‌پدر یا بی‌مادر بزرگ شدن فرزندان نیز هستند. به علاوه برایشان یک مشکل است که چگونه باید به تنهایی فرزندان خود را بزرگ کنند و امکانات لازم را برایشان مهیا کنند.

احساس تنهایی

احساس تنهایی و بی‌پناهی، می‌تواند باعث مختل کردن خواب شما شود. البته خبر خوش این است که تنهایی تا آخر عمرتان طول نخواهد کشید و اگر خودتان روی خودتان کار کنید و دست به کار شوید، می‌توانید از تنهایی در بیایید. البته تنها نبودن فقط این نیست که دوباره فورا وارد رابطه عاطفی شوید یا ازدواج کنید چون این کار نه تنها به نفع شما نیست، بلکه به طرف مقابل‌تان و رابطه جدیدتان نیز آسیب می‌زند چون هنوز پرونده رابطه قبلی در ذهن شما کاملا بسته نشده و حل نشده است، پس ابتدا باید مدت زیادی به خودتان فرصت دهید تا بتوانید روی خودتان کار کنید و وارد رابطه جدید شوید. اما آن چیزی که منظورمان است، بودن در کنار خانواده و دوستان است. طبیعی است که در روزهای اول اصلا حوصله هیچ کس را ندارید، اما باید کم کم این بی‌حوصلگی را کنار گذاشته و با خانواده و دوستان‌تان وقت بگذرانید.

  بعد از شکست عشقی چه کنیم؟ (چگونه بعد از جدایی، احساساتم را کنترل کنم؟)

نحوه بهبود کیفیت خواب پس از طلاق و جدایی


قدم اول این است که از مشاور کمک بگیرید

همانطور که در قسمت مقدمه مقاله اشاره کردیم، طلاق و جدایی برای فرد مشکلات احساسی و روانی به وجود می‌آورد به دلیل اینکه طلاق پروسه احساسی و روانی طولانی و خاصی دارد که اگر فرد مواظب خودش نباشد و به خودش به صورت حرفه‌ای رسیدگی نکند، این احساسان و افکار تشدید می‌شود و به جوانب مختلف زندگی‌اش آسیب شدید می‌زند که ممکن است طولانی مدت نیز باشد. به عنوان مثال برخی از افراد سال‌ها با این مشکلات بعد از طلاق درگیر می‌شوند چون به صورت حرفه‌ای پیش نرفتند و درمان نکردند، اما بهتر است شما این مسیر اشتباه را طی نکنید و قبل از مطالعه ادامه مقاله که به راهکارهای عمومی پرداختیم، از کمک حرفه‌ای بهره‌مند شوید. در این مسیر پس از جدایی، دوره من ارزشمند بدون تو می‌تواند به شما کمک کند که زودتر و راحت‌تر این دوران سوگواری را بگذرانید و بتوانید زودتر به زندگی عادی و حال خوب خود برگردید. در کنار این کمک حرفه‌ای، می‌توانید راهکارهای زیر را هم اجرا کنید تا بتوانید کیفیت خواب و زندگی‌تان را بهبود ببخشید و بر این احساسات و افکار منفی غلبه کنید.

عادات قبل از خواب‌تان را بررسی کنید

اگر عادت دارید قبل از خواب فیلم تماشا کنید یا با موبایل‌تان کار کنید، سعی کنید این کارها و عادات بد را کنار بگذارید چون انجام دادن این کارها قبل از خواب، باعث می‌شود مغزتان فعال شود و بی‌خواب‌تر شوید.

خواب‌های بدتان را بنویسید

اگر خواب‌های بد و آزاردهنده می‌بینید، زمانی که بیدار می‌شوید، این موارد را یادداشت کنید تا از ذهن‌تان تخلیه شوند و دائما در طول روز در ذهن‌تان تکرار نشوند.

از دمنوش‌های آرامش‌بخش استفاده کنید

قبل از خواب می‌توانید یک لیوان دمنوش آرامش‌بخش میل کنید، مثل چای بابونه، چای نعنا و… این دمنوش‌ها به شما آرامش می‌دهند و شما را آماده می‌کنند برای اینکه بخوابید.

محیط خواب‌تان را بررسی کنید

اگر محیط اتاق‌تان دارای رنگ‌های جیغ باشد و یا بسیار نامرتب و نامنظم باشد، باعث می‌شود خواب‌تان بهم بریزد. به عنوان مثال، رنگ‌هایی مثل قرمز و زرد و نارنجی برای محیط اتاق خواب مناسب نیستند. سعی کنید از رنگ‌های ملایم مثل آبی کم رنگ و بنفش یا سبز استفاده کنید. این رنگ‌ها، آرامش‌بخش هستند و به بهبود کیفیت خواب شما کمک می‌کنند. همچنین محیط اتاق خواب‌تان را منظم کنید تا بهتر بخوابید.

  درخواست طلاق از طرف زن (خانمم میخواد طلاق بگیره، چه کار کنم؟)

از اتاق خواب‌تان به عنوان یک دفتر کار استفاده نکنید

قفسه‌های پرونده‌ها، کامپیوتر با لپ تاپ و… را در اتاق خواب‌تان قرار ندهید. اتاق خواب را فقط برای خوابیدن استفاده کنید و نه برای کارهای اداری. اگر ماهیت اتاق خواب تغییر کند و تبدیل به دفتر کار شما شود، دیگر خوابیدن در آن دشوار خواهد بود.

بین روز بیش از حد نخوابید

اگر بین روز بیش از حد بخوابید، دیگر خواب شبانه خوبی نخواهید داشت یا اصلا خواب‌تان نخواهد برد. پس دقت کنید که بین روز فقط یک چرت ساده و چند دقیقه‌ای داشته باشید و خواب طولانی را به شب موکول کنید.

اگر حیوان خانگی دارید، با او بخوابید

بازی کردن و وقت گذراندن با حیوانات خانگی، باعث بهبود خلق و خو و ترشح هورمون‌هایی مثل سرتونین، دوپامین و اکسی توسین می‌شود. اگر خواب‌تان مختل شده است و با مشکل مواجه شده‌اید، می‌توانید با حیوان خانگی‌تان بخوابید تا احساس خوبی به شما دست بدهد و بدانید که تنها نیستید. این کار باعث می‌شود زودتر به خواب بروید و بهتر بخوابید.

قبل از خواب خاطرات‌تان را مرور نکنید

قبل از خواب، خاطراتی که با شریک عاطفی‌تان را داشتید را مرور نکنید. سعی کنید برای تسکین دلتنگی‌تان، به جای مرور کردن لحظات خوش‌تان، لحظات بد و علت جدایی‌تان را مرور کنید.

ورزش کنید

در طول روز ورزش‌هایی را انجام دهید یا پیاده‌روی کنید. این کار به شما کمک می‌کند هم سلامت جسمانی داشته باشید و هم از لحاظ روانی، حال‌تان بهتر شود و احساس شادابی بیشتری داشته باشید. حتما هر روز چند دقیقه ورزش کنید. اینکه چه ورزشی باشد، مهم نیست فقط در طول روز به فعالیت بدنی نیاز داریم.

مدیتیشن انجام دهید

انجام تمرینات مدیتیشن و مراقبه ذهنی به شما کمک می‌کند ذهن و جسم‌تان آرامش پیدا کند و عملکرد ذهنی‌تان بهتر شود. مدیتیشن باعث کاهی افکار منفی می‌شود و به شما کمک می‌کند که بهتر بتوانید احساسات‌تان را کنترل کنید.

از طلاق یا جدایی‌تان درس بگیرید

اگر بتوانیم به هر مشکل یا اتفاق تلخی، به شکل یک فرصت خوب نگاه کنیم، می‌توانیم افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنیم و به جای افسرده شدن، زندگی را ادامه دهیم. به طلاق یا جدایی هم می‌تونید به این صورت نگاه کنید که این اتفاق باعث شد شما متوجه شوید که واقعا چه افرادی برای شما مناسب نیستند و چه خصوصیاتی واقعا برایتان آزاردهنده است. همچنین شاید ارزش وجودی خودتان را بهتر شناخته باشید و بدانید که نباید در یک زندگی مشترک یا رابطه عاطفی اشتباه بمانید. به هر حال تجربیاتی که کسب کرده‌اید، به شما کمک می‌کند که به خودشناسی برسید، اشتباهات‌تان را دانید و در ادامه بتوانید زندگی و رابطه بهتری داشته باشید.

به خودتان رسیدگی کنید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید

اگر شما سال‌ها افسرده و بی‌انرژی یک گوشه از اتاق بنشینید و هیج کاری برای بهبود حال‌تان نکنید، نه تنها خواب‌تان مختل می‌شود، بلکه از زندگی‌تان کم کم سیر می‌شوید و  ذهن‌تان به این تنبلی و بی‌حرکتی عادت می‌کند. همانطور که می‌گویند در طول روز ورزش کنید تا ماهیچه‌های بدن‌تان از حالت بی‌حرکت بودن در بیایند و دچار خشکی نشوند، ماهیچه‌های ذهن‌تان نیز به تنبلی و بی‌حرکتی عادت می‌کنند. پس هر روز به آنها ورزش دهید تا دچار کرختی نشوند. به خودتان رسیدگی کنید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید، مثل آشپزی، کارهای هنری و… اگر هر روز فقط چند دقیقه برای این کارهای لذت‌بخش زمان بگذارید و انجام دهید، هم حال و هوایتان عوض می‌شود و هم انگیزه پیدا خواهید کرد که به زندگی عادی‌تان برگردید و از افسردگی و افکار منفی بعد از جدایی خلاص شوید.

  خطر شکست عشقی (پیشبینی رابطه ای که شکست عشقی در انتظارش است)

بعد از دیدن خواب شریک عاطفی یا همسر سابقم، چطور با دلتنگی‌اش کنار بیایم؟

اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که در روزها و هفته‌های اول، دیدن خواب شریک عاطفی یا همسر سابق‌تان طبیعی است و نباید نگران شوید که چرا این اتفاق می‌افتد. زمانی که از خواب بیدار می‌شوید و به شدت دلتنگش هستید، سعی کنید احساسات‌تان را با گریه کردن و نوشتن آنها تخلیه کنید. در آن لحظه سعی کنید منطقی به رابطه‌تان فکر کنید. نقاط منفی شریک عاطفی‌تان که قبلا شما را آزار می‌داد، مرور کنید و علت جدایی‌تان را با خود مرور کنید. اجازه ندهید این دلتنگی‌ها، زندگی‌تان را مختل کنند. در کنار احساسات بدی که دارید یا دوست دارید مدام گریه کنید، سعی کنید زندگی طبیعی‌تان را نیز ادامه دهید. این نکته را بدانید که این احساسات و یا دیدن خواب او، موقتی است و بعد از اینکه زمان بگذرد و شما هم روی خودتان کار کنید، این مشکلات حل خواهد شد.

سخن پایانی

طلاق و جدایی، باعث می‌شود فرد نگران آینده خودش شود، افکار منفی و خودسرزنش‌گری نسبت به خود داشته باشد و دچار افسردگی شود. همه این موارد بر روی کیفیت خواب فرد تاثیر منفی می‌گذارند. بنابراین برای حل این مشکل، باید اولا از کمک حرفه‌ای بهره‌مند شوید و دوما باید مواظب عادات قبل از خواب‌تان باشید، شرایط محیطی‌تان را بهبود ببخشید، ورزش و مدیتیشن انجام دهید و… برای اینکه بتوانید مشکلات دوران سوگواری‌تان را که بر روی کفیت خواب‌تان تاثیر گذاشته است، حل کنید، می‌توانید در دوره من ارزشمند بودن تو شرکت کنید. در این دوره، آگاهی‌های لازم درباره دوران سوگواری پس از جدایی را دریافت می‌کنید و یاد می‌گیرید که چگونه از این دوران و شکست عشقی که برایتان اتفاق افتاده است رها شوید و به سبک زندگی سالم و حال خوب خود برگردید. کمک حرفه‌ای بعد از طلاق و جدایی بسیار اهمیت دارد تا این حال بد و افکار منفی، درازمدت نشوند و روی جسم‌تان هم تاثیر بدی نگذارند.

اشتراک گذاری مقاله

فیسبوک
تلگرام
توییتر
واتساپ

در کدام زمینه می‌تونیم کمکتون کنیم؟

رزرو نوبت مشاوره

مشاوره روانشناسی برای

ایرانیان خارج از کشور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

عضویت در خبرنامه

پرسش و پاسخ کوتاه

برای پرسش و پاسخ کوتاه سوال خود را از طریق فرم زیر مطرح کنید. پاسخ، زیر این مقاله در سایت منتشر می شود و به ایمیلتان هم ارسال خواهد شد. برای گرفتن نوبت و مشاهده شرایط مشاوره و گفتگوی آنلاین یا تلفنی با مشاورین روانشناس رادیو عشق اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

«چرا عشقم ازم فاصله گرفته؟»

«چرا عشقم ازم فاصله گرفته؟» از احساسات خودش ترسیده یکی از مهم‌ترین دلیل اینکه مردتون ازتون فاصله گرفته، اینه که از احساساتش ترسیده. قبل از اینکه شما رو ملاقات کرده

مطالعه»